31 marca w grupie Pszczoły odbyły się zajęcia otwarte z udziałem rodziców „ W wielkanocnym klimacie”. Zajęcia nawiązywały swoim tematem do zbliżających się Świąt Wielkanocych. Rodzice mieli okazję obserwować dzieci podczas zajęć dydaktycznych i aktywnie uczestniczyć we wspólnych zabawach ruchowych. Następnie odbyły się warsztaty wielkanocne, do których przedszkolaki zaczęły przygotowywać się kilka dni wcześniej, poprzez zasianie owsa. Dzieci wspólnie z rodzicami przygotowały pisankę i razem dokończyły wykonanie wielkanocnej dekoracji.
Wydarzenia
W dniu 30 marca dzieci z grupy "Plastusie" i "Biedronki" wybrały się do Państwowej Szkoły Muzycznej. Celem wycieczki było poznanie pięknego brzmienia różnych instrumentów muzycznych, oraz sprawdzenie słuchu muzycznego naszych przedszkolaków. Dzieci wysłuchały gry na kilku znanych instrumentach: ksylofonie, saksofonie, flecie poprzecznym, akordeonie, gitarze, klarnecie, skrzypcach i pianinie. Miały też okazję zobaczyć instrumenty, których nie widziały nigdy wcześniej. Atmosfera podczas pokazu była bardzo radosna, a dzieci z ogromnym zaciekawieniem słuchały i oglądały prowadzącej. Radośni, uśmiechnięci i pełni nowych wrażeń wróciliśmy do naszego przedszkola.
Nie pozwólmy na to aby muzyka była dla dziecka jedną z wielu naukowych dziedzin lecz zapoznajmy go z jej magiczną mocą.
Nauczmy dzieci cieszyć się Muzyką!
Było intrygująco!
Burzofon, wodofon, misa tybetańska, krowi dzwonek czy żółwi bęben - to tylko część nazw instrumentów, które podczas spotkania z panami z Pracowni "Jaszczur i Przyjaciele" poznały nasze przedszkolaki.
Audycja odbyła się 28 marca 2023 r. Jej tematem były instrumenty niekonwencjonalne, które śmiało można nazwać dziwnymi. Z całą pewnością jednak wszystkie, co do jednego, i pod względem wyglądu, i pod względem wydawanych przez siebie dźwięków są intrygujące!
Pochodzą z najdalszych zakątków świata, m.in. z Australii czy Tybetu. Dzieciaki słuchały ich jak urzeczone. Co więcej, panowie: Piotrek i Paweł stworzyli przedszkolakom możliwość zagrania na zgromadzonych przez siebie przedmiotach o muzycznym przeznaczeniu. Radości było co niemiara. Nie tylko słuchając, ale też współtworząc muzykę wraz z naszymi gośćmi, dzieci otrzymały kolejną porcję wiedzy o świecie dźwięków układających się w melodie.
Dnia 29 marca rozstrzygnięto konkurs plastyczny, którego organizatorem było Przedszkole nr 10 w Stalowej Woli. Głównymi celami konkursu było: budzenie zainteresowań dzieci twórczością literacką Marii Kownackiej, kształtowanie wrażliwości na przyrodę prezentowaną w twórczości pisarki oraz rozwijanie dziecięcej wyobraźni i bogacenie umiejętności twórczego wypowiadania się z pomocą form i barw. Nasze przedszkole reprezentowała Wiktoria C. z grupy "Plastusie". Wiktoria z wielkim zaangażowaniem wykonała obrazek przedstawiający porę roku "Wiosna" - Marii Kownackiej.
Pozwólmy dzieciom odkrywać i poznawać piękno naszych krajobrazów, rozwijajmy ich wrażliwość artystyczną.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominek w postaci książki oraz dyplomy.
GRATULUJEMY !!!
Bakterie i wirusy
robią nam różne psikusy
a gdy człowieka spotkają,
to go szybko dopadają.
Sposób taki trzeba znać,
by się tym wirusom nie dać
myjmy ręce wodą i mydłem- koniecznie!
bo to zdrowe i bezpieczne.
21 marca nasze przedszkole odwiedziła Pani z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Stalowej Woli i przeprowadziła warsztaty pt. "Jak skutecznie myć ręce?" Ręce służą nam do wielu niezbędnych czynności, a tą, o której nie możemy zapominać, jest ich … mycie. Każdego dnia dotykamy nimi dziesiątki przedmiotów, a każde dotknięcie klamki lub włącznika światła powoduje, że na nasze ręce dostaje się od stu do dziesięciu tysięcy zarazków! Konsekwencją braku dbania o higienę rąk są choroby zwane jako choroby brudnych rąk.Ręce powinniśmy myć zawsze przed i po posiłku, po powrocie do domu, po kontakcie ze zwierzętami, po wytarciu nosa oraz wtedy, gdy są lepkie lub brudne. Myjąc ręce, należy użyć mydła i ciepłej wody oraz ręcznika. Nie zapominajmy o starannym wytarciu dłoni, ponieważ na mokrych powierzchniach bakterie szybciej się namnażają. Pani wyhodowała dla dzieci wirusa w szkle, aby mogły zobaczyć jak on wygląda. Przedstawiła również "wirusowe maskotki" i podała ich nazwy. Pojawiła się maskotka znanego dzieciom wirusa Covid-19. Troje dzieci wzięło udział w doświadczeniu w myciu rąk za pomocą chusteczki suchej, chusteczki mokrej i mydła z użyciem wody. Po doświadczeniu wniosek był jeden - myjemy ręce mydłem i wodą.
Na zakończenie zajęć każde dziecko otrzymało kolorowankę o wirusach do domu.
„ Marzanno, Marzanno
Ty zimowa panno!
Zrób miejsce Wiośnie
Uciekaj gdzie pieprz rośnie!”
20 marca w naszym przedszkolu od samego rana było gwarno i wesoło, dzieci z grupy "Plastusie" przybyły do przedszkola ubrane na zielono. Zaraz po śniadaniu rozpoczęły się zajęcia pt. Witaj wiosno! Były to zajęcia otwarte z udziałem rodziców.
Podczas nich dzieci pożegnały wcześniej wykonaną "Marzannę" - znak odchodzącej zimy. Wywieźliśmy zimę na taczce z sali, a przywieźliśmy Wiosnę.
Przedszkolaki wysłuchały opowiadania pt. „Jak chomik szukał Wiosny” M. Galicy. Na podstawie, którego zapoznały się z pierwszymi oznakami wiosny. Dzieci miały okazję wykazać się wiedzą i umiejętnościami związanymi z nową porą roku, rozwiązywały zagadki, śpiewały piosenki, grały na instrumentach i uczestniczyły w zabawach muzyczno-ruchowych do piosenek przygrywanych przez Panią Dyrektor na pianinie.
Najbardziej oczekiwaną częścią dnia było wykonanie pracy plastyczno- technicznej za pomocą igły i nici. Praca polegała na współpracy rodzica z dzieckiem. Powstały piękne owoce leszczyny. Mamy nadzieję, że dzięki staraniom naszych wspaniałych Przedszkolaków, Wiosna zawita do nas na dobre.
Zajęcia otwarte dla rodziców to jedna z form współpracy przedszkola z rodzicami, w czasie której mają oni okazję zapoznać się między innymi ze sposobami pracy dydaktyczno - wychowawczej oraz przekonać się, jak wiele ich pociechy już potrafią zrobić. Dzieci
z niecierpliwością oczekują wizyty rodziców.
Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za udział na zajęciach otwartych!
W naszym przedszkolu seans kreatywnego czytania – Teatrzyk Kamishibai, podczas katechezy.
Dzieci po raz pierwszy spotkały się z taką formą czytania, toteż na początku zastanawiały się, w jaki sposób drewniana skrzynka stanie się teatrzykiem. Wszystko wyjaśniło się
w momencie, gdy kurtyna podniosła się przedszkolaki obejrzały drogę krzyżową Pana Jezusa.
Przedszkolakom bardzo podoba się Teatrzyk Kamishibai, choć wyraz „kamishibai” trudny był do wypowiedzenia. Wytłumaczyłyśmy dzieciom, że słowo to pochodzi z języka japońskiego: „kami” – oznacza „papier”, natomiast „shibai” – „sztuka”. Dlatego też teatrzyk ten nazywany jest również teatrem ilustracji bądź teatrem obrazkowym. Książka „wystawiana” w teatrzyku składa się kartonowych planszy z ilustracjami, natomiast tył karty zarezerwowany jest na tekst, który czyta opowiadacz.
8 marca wszystkie kobiety z naszego przedszkola, i te małe, i te całkiem duże, świętowały Dzień Kobiet. Pomysłów na miłe spędzenie czasu było mnóstwo!
W młodszych grupach dominowało SPA: były ogórkowe maseczki, malowanie paznokci, masażyki, obcinanie włosów, makijaże itp. Oczywiście każde z tych działań było tylko inspirowane tymi z prawdziwych salonów urody oraz gabinetów odnowy i miało na celu rozwój zdolności: manualnych, sensorycznych, logopedycznych i szeroko pojętej kreatywności.
Starszaki z kolei poznawały sylwetki inspirujących kobiet (m.in. Wisławy Szymborskiej, Coco Chanel czy Marii Skłodowskiej-Curie), co uzupełnione było zabawami i zadaniami do wykonania, oraz historię kobiecej mody. Były także wybory miss oparte na zdobywaniu różnych sprawności, tańce i zabawy ruchowe z wykorzystaniem chustek i chusty animacyjnej oraz kwiaty i upominki; przygotowywane przez chłopców z przedszkola, ale i przez rodziców. Dziewczynki z dumą nosiły przygotowane specjalnie na tę okazję medale, szarfy lub korony, a o tym, że wszystkie kobiety lubią otrzymywać kwiaty, można było przekonać się, obserwując choćby te najmłodsze, z "Krasnali", gdy kolega z ich grupy wręczał każdej z nich po tulipanie.
Żeńska część przedszkolnej społeczność składa serdeczne podziękowania za wszystkie miłe gesty, których doswiadczyłyśmy w Dniu Kobiet.
Praca metodą projektów w przedszkolu aktywizuje wszystkie dzieci na różnym poziomie rozwoju, pobudza do myślenia, uczy zastosowania wiedzy w praktyce i dzielenia się informacjami z innymi a także uczy pracy zespołowej. Dzieci uczą się poprzez działanie, bezpośrednie doświadczanie wszystkimi zmysłami. Wybór tematu zawsze jest zależny od zainteresowań dzieci i odnosi się do ich doświadczeń życiowych. Dzieci wspólnie
z nauczycielem wybierają formę pracy i swoją aktywność.
Grupa "Plastusie" przez tydzień pracowała metodą projektu pt. "Kontynenty i ich mieszkańcy". Dzieci zostały podzielone na 4 grupy. Każda z grup realizowała poszczególne etapy. Na zakończenie prac odbyła się prezentacja poszczególnych kontynentów i wystawa. Metoda ta jest jedną z najlepszych metod aktywizujących. Dzieci zgłębiając określony temat, współpracują ze sobą, odkrywają świat wszystkimi zmysłami, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe wiadomości, rozwijają swoją twórczość i kreatywność, a co najważniejsze w tym wieku, doskonale się przy tym bawią.
16 lutego dzieci z grupy Biedronki uczestniczyły w warsztatach pt. „Myję ręce bo wiem więcej” prowadzonych przez Panią Iwonę z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Stalowej Woli.
Zajęcia miały na celu przypomnienie przedszkolakom, że jedną z najprostszych i najskuteczniejszych metod ochrony przed bakteriami i wirusami, a także ograniczenia liczby zachorowań jest mycie rąk wodą i mydłem.
Podczas warsztatów Pani Iwona pokazała instruktaż, jak myć ręce aby zmyć bakterie, wirusy i pasożyty szkodliwe dla zdrowia. Dzieci dowiedziały się, że mycie rąk chroni przed zakażeniami chorobami wirusowymi, np. grypą, rotawirusem czy chorobami bakteryjnymi. Poprzez proste doświadczenie dzieci przekonały się jak łatwo można przenieść wirusy i bakterie na inne przedmioty czy na drugą osobę.
Na zakończenie dzieci dostały książeczki z kolorowankami i wierszykami dotyczącymi higieny.
W tym roku w Walentynki "na warsztat" trafiła wartość, jaką jest przyjaźń. Wszystko po to, by dzieci mogły usystematyzować wiedzę na jej temat. Starszaki podjęły próbę zdefiniowania tego pojęcia, w młodszych grupach położono nacisk na sposoby okazywania przyjaźni. Co więcej, wszyscy dołożyli starań, by 14 lutego stał się jednocześnie dniem wzajemnej życzliwości.
Nie zabrakło również typowo walentynkowych zajęć z serduszkami w roli głównej. Dominowały kolory czerwony i różowy, gdyż tego dnia dzieci miały na sobie elementy garderoby w tych właśnie barwach. Powstały walentynki, które dzieci mogły wręczyć przyjaciołom bądź swoim bliskim. Były także: tańce z balonami czy fotobudka z okolicznościowymi akcesoriami.
14 lutego upłynął w radosnej atmosferze. Przedszkolaki dobrze razem się bawiły, ale - przede wszystkim - mogły sobie uświadomić, że naprawdę lubią się nawzajem i że wokół siebie mają wielu przyjaciół i osób, które są im życzliwe.
Mając na uwadze to, jak ważne jest popularyzowanie czytelnictwa, przez cały rok szkolny prowadzimy w naszym przedszkolu program pt. "Książka bawi, uczy, wychowuje".
Na program ten składa się szereg zadań, których realizacji systematycznie się podejmujemy. Jednym z nich jest stała współpraca z Miejską Biblioteką Publiczną w Stalowej Woli. Co miesiąc do naszej placówki przychodzi pracownica Filii nr 1 - Oddział dla dzieci, by przeczytać przedszkolakom dostosowane do ich wieku nowości wydawnicze.
Jedno z takich spotkań miało miejsce 10 lutego 2023 r. Pani Angelika Maślach odwiedziła wszystkie grupy i w każdej przeczytała dwie książki. Dzieci wysłuchały ich z uwagą. Część pochwaliła się posiadaniem kart bibliotecznych i regularnym korzystaniem z zasobów miejskiej książnicy.
Zachęcamy do systematycznego czytania dzieciom, przypominając o długiej liście korzyści płynących z tej czynności. Wśród nich są m.in.: zwiększanie inteligencji i wydolności mózgu, zdobywanie wiedzy, poszerzanie zasobów słownictwa, rozbudzanie wyobraźni, wyrabianie cierpliwości... Co więcej, badania jednoznacznie dowodzą, że dzieci, którym we wczesnym dzieciństwie czytano książki, lepiej radzą sobie w szkole, są bardziej kreatywne, lepiej myślą i lubią się uczyć.
"Bez względu na to, ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania mu miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji”. (Jim Trelease - pisarz, pedagog)
Karnawał to czas radosnych zabaw. Bal karnawałowy natomiast to dla przedszkolaków dzień niezwykły. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.
Zgodnie z naszą tradycją w piątek 3 lutego 2023 roku w przedszkolu odbył się kolejny bal karnawałowy, na który dzieci od dawna czekały. Na ten dzień sala grupy Pszczoły zamieniła się w cyrkową arenę, na której swoje taneczne umiejętności zaprezentowały różne bajkowe postacie. Muzyka porwała wszystkich do tańca w rytm disco. W trakcie karnawałowych szaleństw był również czas na pamiątkowe zdjęcia.
Styczeń upłynął nam pod znakiem uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Starszym grupom udało się wystąpić dla ukochanych seniorów jeszcze przed feriami. "Krasnale" i "Misie" uczyniły to na przełomie stycznia i lutego.
Wszystkie grupy, pod wodzą wychowawczyń, przygotowały dla swych babć i dziadków programy artystyczne, na które składały się: piosenki, wiersze, tańce i gra na instrumentach. Były wspólne zabawy, quizy i poczęstunki. "Biedronki" zaprezentowały jasełka. Dzieci, niejednokrotnie walcząc z tremą, z pełnym zaangażowaniem weszły w swoje role. Nic dziwnego, że na twarzach znamienitych gości malowały się zachwyt i uznanie dla czyniących postępy wnuków. Nie zabrakło wzruszeń i przytulasów. Były także życzenia i wspólne fotografie. Dziadkowie opuścili mury naszego przedszkola dumni z wnuków. Dodatkowo każdy został obdarowany przez dzieci jakimś własnoręcznie przygotowanym upominkiem.
My życzymy wszystkim babciom i dziadkom dużo zdrowia, sił i czasu, by ci mogli dzielić się z wnukami swoją życiową mądrością. Więź, która łączy ich z wnukami, widać gołym okiem, tak samo jak bezwarunkową miłość przepływającą między pokoleniami.
3 stycznia w naszym przedszkolu pojawili się nauczyciele i uczniowie z Państwowej Szkoły Muzycznej w Stalowej Woli. Przybyli z przepięknymi dźwiękami wiolonczeli i... z magią świątecznych nut. Zwrócili uwagę dzieci, na fakt, że na wiolonczeli można grać, szarpiąc palcem struny lub pociągając po strunach smyczkiem; można to robić i cicho, i głośno.
Przedszkolaki z zachwytem oglądały i słuchały kolęd oraz świątecznych piosenek wykonywanych przez utalentowanych gości. Niektóre dzieci spróbowały gry na instrumencie.
Celem spotkania było rozwijanie wrażliwości i zdolności muzycznych, kształtowanie poczucia rytmu i słuchu muzycznego. Już nie możemy doczekać się kolejnego koncertu i następnego muzycznego gościa!
14 grudnia odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę", organizowanego przez Przedszkole nr 2 im. Jana Brzechwy w Stalowej Woli oraz Polski Klub Ekologiczny „Przyjaciele Ziemi". Była to już XI jego edycja. Głównym celem konkursu było: motywowanie dzieci do niesienia pomocy zwierzętom podczas zimy; kształtowanie emocjonalnego stosunku do przyrody; rozwijanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska i kształtowanie pozytywnych cech charakteru dziecka. Przedstawicielami naszej placówki byli:
- Wiktoria Delekta - 6 lat,
- Zuzanna Kotołowska - 5 lat,
- Igor Kruk - 5 lat, z grupy "Plastusie", który został wyróżniony. Gratulujemy!
- Izabela Seltenreich - 5 lat,
- Zofia Piekarz - 5 lat.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i reprezentowanie naszej placówki.
9 grudnia 2022 r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego organizowane przez Centrum Aktywności Społecznej SPECTRUM w Stalowej Woli. Celem konkursu jest przybliżenie dzieciom idei wolontariatu, kształtowanie wrażliwości na potrzeby innych, a także ukazanie, że każdy z nas ma wiele do zaoferowania swojemu otoczeniu. Laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody i podziękowania. Ponadto wszystkie wyróżnione w konkursie prace były prezentowane na wystawie podczas podsumowującej go gali. Przedstawicielkami naszej placówki były:
Ines Burdach z grupy "Plastusie", lat 6,
Kaja Ataman z grupy "Pszczoły", lat 5.
Warto zadawać sobie pytanie: co jest dla mnie ważne i dlaczego chcę przekazać to moim dzieciom? Kiedy myślę o bezinteresownej pomocy innym? Przecież dzieci wciąż chcą coś robić dla innych!
Zgodnie z tradycją naszego przedszkola, kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia, dzieci z najstarszej grupy przedstawiają Jasełka – historię związaną z narodzeniem Pana Jezusa. Tak było i w tym roku. Grupa Biedronki, pod czujnym okiem wychowawczyń, przygotowała występ dla wszystkich dzieci i pracowników przedszkola.
Przygotowania trwały wiele dni, przedszkolaki musiały opanować kilka kolęd oraz pastorałek, przyswoić tekst swoich ról, nauczyć się tańców, instrumentacji jak również zgłębić tajniki gry aktorskiej. Niektórzy wytrwale pomagali w przygotowaniu scenografii oraz niezbędnych rekwizytów.
Wreszcie nadszedł dzień premiery. 19 grudnia o wyznaczonej godzinie w sali Biedronek zebrały się wszystkie obecne tego dnia przedszkolaki oraz pracownicy przedszkola z Panią Dyrektor na czele.
Dzieci wystąpiły w pięknych strojach. Były: anioły, pastuszkowie, krakowiacy, Trzej Królowie oraz przedstawiciele różnych zawodów.
Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności recytatorskie, taneczne i wokalne. Przedstawienie było wyjątkowe, ponieważ pozwoliło wszystkim zgromadzonym poczuć magię zbliżających się świąt.
Za swój występ Biedronki otrzymały gromkie brawa od publiczności oraz wyrazy uznania i podziękowania od Pani Dyrektor.
Pozostając w świątecznym nastroju, wszyscy udali się do swoich sal, by spożyć uroczysty obiad.
Grudniowe spotkanie z grupą muzyczną Jaszczur & Przyjaciele wprowadziło nas w świąteczny nastrój. To dźwięk skrzypiec, gitary, klawiszy i perkusji sprawił, że nasze myśli pobiegły ku małemu miasteczku - Betlejem, w którym zdarzył się wielki cud. Przy tak miłym akompaniamencie, dzieci śpiewały znajome kolędy, a ich dźwięczne głosy wypełniły mury naszego przedszkola. Na koniec spotkania złożyliśmy sobie najlepsze życzenia i rozeszlismy się, zabierając ze sobą w świat ten bożonarodzeniowy pokój w sercach.
"Dzisiaj się drogie dzieci dowiecie,
jak trafiają listy do ludzi na całym świecie.
Nadawca pisze list i go adresuje,
do osoby, której wiadomość wysłać planuje..."
Dzieci z grupy "Plastusie" poznały wiele zwyczajów i tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia, m.in. wysyłanie życzeń na kartkach świątecznych. Niestety, w dobie poczty elektronicznej i telefonów komórkowych zwyczaj ten powoli zanika. Są jednak tacy, którzy uważają, że nie ma lepszego sposobu na złożenie życzeń niż tego, który zaczyna się od wrzucenia do skrzynki na listy ręcznie wypisanej kartki.
Przedszkolaki przy wykonywaniu kartek miały okazję dowiedzieć się, kim jest adresat, a kim nadawca. Zobaczyły też, jak prawidłowo zaadresować kartkę oraz do czego służy znaczek. Kartki zostały przygotowane przez dzieci, zaadresowane z pomocą Pani, znaczek przyklejony samodzielnie.
Z gotowymi kartkami wybraliśmy się na pocztę. Do kogo trafią? Mamy nadzieję, że niespodzianka będzie udana!
Pamiętajmy, że zaszczepione w przedszkolakach tradycje bożonarodzeniowe i obyczaje związane z tymi szczególnymi świętami pozostaną na długo w ich pamięci i prawdopodobnie będą kultywowane w dorosłym życiu. To także doskonała okazja, by przypomnieć wszystkim rodzicom i pozostałym członkom rodzin o pielęgnowaniu polskich tradycji i obyczajów. Dzieci są doskonałymi obserwatorami i chętnie naśladują dorosłych.
Ojej, cóż za zapach:
cynamon, goździki,
coś mi się wydaje,
że ktoś upiekł pierniki.
Świąteczne pierniki:
serduszka, dzwoneczki,
kształty przeróżne,
nawet gwiazdeczki.
12 grudnia dzieci z grupy "Plastusie" piekły pierniczki. Najpierw poznały składniki i sposób wykonania ciasta, a następnie (po dokładnym umyciu rąk) ochoczo zabrały się do pracy.
Z pełnego korzennych woni ciasta wykrawały foremkami w świątecznych kształtach pyszne ciasteczka. Te, oczywiście, zostały upieczone. Wspaniały zapach unosił się w całym przedszkolu i wprawił wszystkich w świąteczny nastrój. Na koniec dzieci udekorowały swoje wypieki i z apetytem je spałaszowały.
6 grudnia do naszego przedszkola zawitał Święty Mikołaj i z pewnością nie ma drugiego gościa, który byłby wyczekiwany z podobnym podekscytowaniem. Już od rana dzieci niecierpliwie go wypatrywały. Gdy wybiła godzina 9, Mikołaj (wyposażony w worki wypełnione prezentami) zasiadł przy kominku, na specjalnie przygotowanym dla niego fotelu. Wszystkie grupy, kolejno, zaśpiewały dla gościa okolicznościowe piosenki, by po tym z bijącym sercem oczekiwać na moment wręczenia upominku.
Wszystkie przedszkolaki otrzymały indywidualne paczki, co szczerze je ucieszyło, ale nie mniejsze emocje wzbudziły prezenty, którymi dzieci będą bawić się codziennie w swoich salach. Klocki, kolejki, układanki, książki - to i wiele innych rzeczy trafiło do poszczególnych grup. Radość była ogromna! Bo czyż jest coś fajniejszego od wspólnej zabawy z przyjaciółmi?
Wierzymy, że spotkanie ze Świętym Mikołajem pozostanie w pamięci dzieci na długo.
Świat milusińskich wypełniony jest różnorakimi zabawkami: klockami, kolejkami, lalkami i samochodzikami. Ale to nie po nie sięgają dzieci, gdy jest im źle, gdy czegoś się boją czy układają się do snu. Tę kojącą funkcję spełniają pluszaki, wśród nich zaś prym wiodą misie. Nic dziwnego! Są miękkie, przytulne, stwarzają poczucie bezpieczeństwa i pachną domem. To właśnie tym powiernikom dziecięcych trosk zadedykowano 25 listopada, czyniąc go Dniem Pluszowego Misia.
W naszym przedszkolu również nie mogło zabraknąć działań związanych z tym świętem. Przede wszystkim dzieci przyniosły ze sobą swoje ukochane pluszaki. Były misie małe, średnie, duże i ogromne. Najważniejsze jednak, że przez cały dzień towarzyszyły w zabawie swoim właścicielom.
Przedszkolaki poznały historię powstania misiów i przekonały się, jak te z biegiem lat ewoluowały. Nasi wychowankowie zobaczyli także misie znane im z bajek, ale też takie, które wpisały się w dzieciństwo ich rodziców. Pluszowe niedźwiadki zostały wciągnięte w zabawy ruchowe (m.in. z chustą animacyjną), stały się też motywem przewodnim prac plastycznych. W jednej z grup powstały nawet jadalne, w 100% zdrowe misie owocowe.
Reasumując, 25 listopada upłynął nam radośnie i chyba nie ma takich, którzy zanegowaliby twierdzenie, że: "Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś!".
" Andrzejkowe mamy święto.
Co się dzisiaj nam wywróży?
Mamy miskę pełną wody.
Wosk w garnuszku i klucz duży
Wosk lejemy, wosk lejemy. Zaraz wszyscy się dowiedzą
Co nam wróżby przepowiedzą."
Andrzejki to wigilia imienin Andrzeja. Niegdyś głoszono, że w nocy z 29 na 30 listopada otwierają się magiczne wrota do przyszłości i poprzez wróżby można wtedy dowiedzieć się wielu rzeczy.
Dzieci uwielbiają wróżby andrzejkowe, dlatego też 29 listopada grupa "Plastusie" przeniosła się do "Krainy czarów i wróżb". Celem tego przedsięwzięcia było zapoznanie przedszkolaków z ludowymi zwyczajami i obrzędami związanymi ze świętem andrzejkowym, uwrażliwienie na piękno tradycji oraz integracja.
Panie wcieliły się w rolę wróżek, które dla uczestników spotkania przygotowały wiele wróżb takich jak: lanie wosku, jabłko, serce, buty, kubeczki, zawód, butelka, losowanie kolorów itp. Na zakończenie każde dziecko otrzymało "cukierek z niespodzianką", czyli z przepowiednią. Ten dzień z pewnością na długo zostanie w dziecięcych wspomnieniach.
10 listopada odbył się Miejski Przegląd Piosenki Patriotycznej zorganizowany z okazji Narodowego Dnia Niepodległości oraz Ogólnopolskiego Dnia Seniora. Organizatorem tego przedsięwzięcia były: Przedszkole "Chatka Misia" i Centrum Aktywności Seniora.
Nasze przedszkole reprezentowała Alicja Zawalik (lat 5) z grupy "Plastusie". Ala solo zaśpiewała piosenkę pt. "Co to jest niepodległość?". W swój występ włożyła całe serce, za co otrzymała gromkie brawa.
Przegląd miał na celu: wspieranie wychowania patriotycznego dzieci poprzez formy aktywności, integrację międzypokoleniową, popularyzację pieśni i piosenek o tematyce patriotycznej i promocję młodych talentów. Każdy uczestnik tego dnia otrzymał nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.
Naszym zdaniem, warto rozbudzać w dzieciach zamiłowanie do świata dźwięków poprzez: muzykowanie, śpiewanie, tańczenie w domu, słuchanie wartościowej muzyki, uczestnictwo w koncertach dedykowanych dzieciom.
24 listopada 2022 r. odbył się Przegląd Piosenki Promującej Zdrowie organizowany przez Przedszkole nr 15 w Stalowej Woli. Celem przeglądu było propagowanie i rozwijanie talentów oraz umiejętności artystycznych wychowanków oddziałów przedszkolnych, a także promocja zdrowego stylu życia.
Przedstawicielem naszej placówki była 6-letnia Nikola Robak. Jej zadaniem (tak jak i każdego uczestnika) było przygotowanie jednego utworu muzycznego. Nikola zaśpiewała piosenkę "O zdrowiu" Piotra Rubika. Laureaci odebrali atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz pamiątkowy dyplom. Gratulujemy!
W dniu 23.11.2022r. po raz kolejny gościliśmy w naszym przedszkolu artystów z pracowni "Jaszczur i przyjaciele". Tym razem pani Klaudia zaprezentowała wybrane tańce, były to: cha-cha, samba, jive, jazz, hip-hop. Dzieci brały również czynny udział w nauce kroków jednego z tańców.
Na fotograficzną relację z tego wydarzenia zapraszamy do naszej galerii.
15 listopada w grupie "Krasnale" odbyła się uroczystość pasowania na przedszkolaka z udziałem dzieci i ich rodziców. Po powitaniu rodziców, nowo przyjęte dzieci przedstawiły krótki montaż słowno- muzyczny z użyciem instrumentów perkusyjnych. Po zaprezentowaniu swoich umiejętności, złożyły przyrzeczenie przedszkolaka. Po nim wychowawczyni - pani Małgosia pasowała wszystkich kandydatów na przedszkolaka dotykając ich ramienia czerwoną kredką mówiąć: ,,Pasuję Cię na przedszkolaka". Następnie dzieci przyjęte do grona przedszkolaków otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki.
Już kolejny raz dzieci i pracownicy przedszkola uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. 10 listopada 2022 roku, dzień przed Narodowym Świętem Niepodległości, cała społeczność przedszkolna zgromadziła się w jednej sali, aby o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewać wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego” – nasz hymn państwowy.
Akcja „Szkoła do hymnu” to przedsięwzięcie, które jest kontynuacją inicjatywy zapoczątkowanej w 2018 r. Wtedy, w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości, biliśmy „Rekord dla Niepodległej”. Blisko 5 mln uczniów, prawie 470 tys. nauczycieli i pracowników oświaty (468 930) z ponad 24 tys. przedszkoli, szkół oraz placówek oświatowych śpiewało „Mazurka Dąbrowskiego”.
„Szkoła do hymnu” to akcja o charakterze patriotycznym. Jej celem jest włączenie społeczności szkolnych w obchody Narodowego Święta Niepodległości.
9 listopada o godzinie 15:30 w przedszkolnym ogrodzie zapłonęło patriotyczne ognisko. Do tego niecodziennego wydarzenia, które przyciągnęło społeczność naszego przedszkola, doszło z okazji 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Na początku, by wprowadzić zgromadzonych w odpowiedni nastrój, grupy: "Misie" i "Plastusie" zaprezentowały program artystyczny. 4-, 5- i 6-latki przypomniały "Katechizm polskiego dziecka", śpiewająco wyjaśniły, czym jest niepodległość, i zaprosiły zgromadzonych w muzyczną podróż po Polsce, zapewniając przy tym, że czują się Polkami i Polakami.
Występ dzieci bardzo spodobał się rodzicom i dziadkom przybyłym na uroczystość. Nie szczędzili oni swym pociechom oklasków i pochwał. W oczach przedstawicieli najstarszego pokolenia pojawiły się nawet łzy wzruszenia...
Po tym, wszyscy skupili się przy ognisku, by włączyć się we wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Dla ułatwienia zadania, przygotowałyśmy specjalne śpiewniki zawierające utwory śpiewane ku chwale ojczyzny już od dziesiątek lat. W ten sposób wybrzmiały m.in. tytuły takie jak: "My, Pierwsza Brygada", "Przybyli ułani", "Rozszumiały się wierzby płaczące" czy "O, mój rozmarynie". Na koniec, stojąc ramię w ramię, zaśpiewaliśmy "Ogniska już dogasa blask". Na naszych wierzchnich ubraniach pyszniły się biało-czerwone kotyliony. Na wszystkich uczestników zaś czekała ciepła herbata.
Na szczęście pogoda nam sprzyjała. Cieszymy się, że znalazły się osoby chętne do wspólnego celebrowania Narodowego Święta Niepodległości. Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w organizację tego przedsięwzięcia. Mamy nadzieję, że wspólnymi siłami udało się nam wzniecić w najmłodszych obywatelach Polski żar miłości do ojczyzny.
25 października 2022 r. nasze przedszkole odwiedzili panowie z Pracowni Jaszczur i Przyjaciele. Tym razem zabrali nas w podróż dookoła świata. Zagrali dla nas kilka znanych muzycznych motywów, dzięki którym przenieśliśmy się kolejno: do Meksyku, do Hiszpanii, do Francji, na morza i oceany, na Dziki Zachód, w polskie Tatry i na Ukrainę. Wykonaniu poszczególnych utworów towarzyszyła prezentacja strojów i elementów kultury (okraszonych słownictwem typu: corrida, ponczo czy sombrero) charakterystycznych dla poszczególnych krajów. Co ciekawe, w rolę modeli wcieliły się chętne przedszkolaki. Ja zwykle, czas spędzony z "Jaszczurami" był wartościowy, ale i wesoły. Panowie Piotrek i Paweł po raz kolejny udowodnili, że nauka i zabawa to dobre połączenie.
13 października 2022 roku chętne dzieci z naszego przedszkola wraz z rodzicami wybrali się na wycieczkę autokarową do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie.
Pod opieką przewodnika podziwialiśmy przepiękne choinki z różnych części świata i epok, oraz setki unikatowych i niepowtarzalnych ozdób. Obejrzeliśmy cały proces powstawania bombki począwszy od wydmuchiwania, poprzez srebrzenie aż do ręcznego ozdabiania. Dzieci przekonały się, że praca przy produkcji bombek wymaga nie tylko talentu, ale też ogromnej cierpliwości.
Kolejnym punktem wycieczki były warsztaty plastyczne, podczas których dzieci ozdabiały bombki wg własnego pomysłu.
Na koniec naszego pobytu w fabryce udaliśmy się do firmowego sklepu, gdzie każdy z nas zaopatrzył się w przepiękne ozdoby, które upiększą nasze choinki. Pięknym ukoronowaniem wycieczki były bombki z imieniem dla każdego uczestnika wyjazdu.
Wycieczka, z pewnością, dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń.
,,Jesień pędzlem malowana” pod taką nazwą odbył się międzyprzedszkolny plener malarski zorganizowany przedszkole nr 1 w Stalowej Woli. Celem zorganizowania tego typu pleneru było promowanie dzieci przejawiających uzdolnienia plastyczne oraz integrowanie się ze sobą stalowowolskich przedszkoli. Zadaniem naszego przedstawiciela placówki czyli - Melanii było samodzielne namalowanie jesiennego obrazka na przygotowanych podobraziach. Mali artyści pracowali w wielkim skupieniu, a do pobudzania wyobraźni przyczyniał się nastrojowy jesienny utwór muzyki klasycznej. Wszystkie dzieci otrzymały nagrody, a Pani Dyrektor podkreśliła, że prace były wyjątkowe ponieważ było w nich widać włożone serce i pasję do malowania. Swoje prace dzieci obiecały powiesić w zaszczytnych miejscach w swoich domach. Plener malarski zakończył się wspólnymi zdjęciami i w pozytywnych nastrojach nasi goście udali się do domów.
Wszystkim małym artystkom życzymy wielu sukcesów oraz rozwijania swoich pasji !
Zapraszamy do Galerii Przedszkola nr 1:
3 października "Biedronki" i "Plastusie" wzięły udział w koncercie w Państwowej Szkole Muzycznej.
W tym jesiennym dniu nasze przedszkolaki miały okazję poznać różnorodność i bogactwo instrumentów muzycznych oraz na żywo usłyszeć ich brzmienie. To wyjątkowe spotkanie z muzyką uświadomiło dzieciom, że warto poświęcić czas na naukę gry na wybranym instrumencie, gdyż jest ona nieodłączną częścią życia człowieka, jednocześnie wpływając pozytywnie na zdrowie i kształcenie zmysłów. Zadaniem starszaków było rozpoznanie i nazwanie danych instrumentów.
W stalowowolskiej PSM przekonywano nas, że każdy, kto zacznie przygodę z muzyką, na pewno będzie z tego zadowolony. Warto jest bowiem dobrze wykorzystać swój wolny czas. Nie marnujmy go przed telewizorem czy komputerem. Czerpmy z muzyki radość życia!
Od najmłodszych lat uczymy dzieci pamiętania o świętach i obchodzenia ważnych uroczystości. Po Ogólnopolskim Dniu Przedszkolaka przyszedł czas na Dzień Chłopaka. 30 września my, dziewczyny (i te mniejsze, i te większe), dołożyłyśmy wszelkich starań, by chłopaki-przedszkolaki czuły się wyjątkowo.
Każda grupa znalazła swój pomysł na świętowanie. Wszędzie jednak było radośnie, a to podstawa udanej zabawy. Były m.in.: rywalizacja o tytuł "Dżentelmena" ("Pszczoły"), Wybory Mistera ("Biedronki"), test na "Super Chłopaka" ("Misie"), fotobudka ze stylowymi wąsikami w roli głównej ("Krasnale") czy też przygotowywanie szaszłyków owocowych i wspólne ich spożycie ("Plastusie"). Nie zabrakło także: okolicznościowych medali, dyplomów, papierowych krawatów, tańców i, oczywiście, życzeń. W niektórych grupach chłopcy otrzymali także dodatkowo upominki przygotowane przez rodziców.
Główni bohaterowie dnia wyglądali na naprawdę zadowolonych, i o to nam wszystkim chodziło!
26 września 2022 r. nasze przedszkole odwiedzili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli. Celem wizyty było przypomnienie dzieciom zasad dotyczących bezpieczeństwa na drodze. Przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą na ten temat. Potrafią przechodzić przez ulicę na przejściu dla pieszych, zdają sobie sprawę z konieczności zapinania pasów i jeżdżenia w foteliku samochodowym, rozumieją potrzebę stosowania odblasków. Policjanci przypomnieli także, jak należy się zachowywać, gdy zaczepia nas nieznajomy.
Na zakończenie spotkania stróże prawa otrzymali od dzieci album, złożony z prac wykonanych przez wszystkie grupy. My zaś dostaliśmy od nich kolorowanki i książeczki z zadaniami służącymi dalszemu utrwalaniu nabytej już wiedzy.
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka został ustanowiony, by podkreślić wagę pierwszego szczebla edukacji. Święto to obchodzi się 20 września. Nie ma chyba przedszkola, w którym przeszłoby ono bez echa. Przedszkole nr 11 w Stalowej Woli również, sądząc po uśmiechach (goszczących na twarzach naszych Podopiecznych), nie zawiodło dziecięcych nadziei. Tego dnia bowiem najważniejsza była dobra zabawa.
Wychowawczynie przeprowadziły w swoich grupach rozmaite gry. Były także: wspólne tańce, zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej i fotobudki. Wszystkie dzieci otrzymały balony i okolicznościowe medale.
Choć tegoroczny Dzień Przedszkolaka stał się już przeszłością, cieszymy się, że dla całej naszej społeczności stał się źródłem frajdy. Mamy nadzieję, że na długo zapisze się w pamięci: Krasnali, Misiów, Pszczół, Biedronek i Plastusiów.
W środę, 14 września dzieci z grupy Biedronki wzięły udział w Przedszkolnym Festiwalu Piłkarskim organizowanym przez Akademię Piłkarską w Stalowej Woli.
Na stadionie tego dnia stawiły się przedszkolaki z całego miasta.
Po powitaniu przez organizatorów rozpoczęły się rozgrywki. Każda z drużyn rozegrała po 4 mecze z różnymi przeciwnikami. Celem rozgrywki było oczywiście umieszczenie piłki w bramce przeciwnika, co udało się kilkukrotnie osiągnąć naszym wysportowanym przedszkolakom.
Cała impreza została świetnie zorganizowana ponieważ miała charakter zabawowy. Organizatorzy podkreślali, że nie liczą się zdobyte punkty lecz dobra zabawa oraz możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu. Turniej miał na celu również zachęcić dzieci do aktywności fizycznej i skierować ich zainteresowania w stronę aktywnych form spędzania czasu wolnego. Pokazał dzieciom, że aby dobrze się bawić, nie trzeba wcale zwyciężać.
Po skończonych rozgrywkach nastąpiło wręczenie nagród. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale oraz dyplomy.
Biedronki wróciły do przedszkola zmęczone ale bardzo zadowolone.
21 czerwca br. odbyła się uroczystość pożegnania przedszkola przez dzieci z grupy "Plastusie" kończące pierwszy etap edukacji.
Był to dzień wyjątkowy: z jednej strony uroczysty i radosny, ale też pełen zadumy i wzruszeń. Stanowił bowiem uwieńczenie kilku wspólnie przeżytych lat. Z całą pewnością jednak będzie niezapomniany, zarówno dla dzieci i rodziców, jak i pań pracujących w wyżej wymienionej grupie.
We wtorkowe popołudnie odbyła się prezentacja przedszkolnego dorobku dzieci. Rozpoczynającym, i jednocześnie wprowadzającym w uroczysty nastrój tańcem był polonez, na zakończenie którego dzieci wręczyły swoim rodzicom róże. Potem przedszkolaki zabrały bliskich w podróż "z biegiem Wisły". Zaprosiły rodziców, dziadków i rodzeństwo do znanych miast i regionów Polski, przy okazji prezentując tańce takie jak: krakowiak i kujawiak oraz choreografię do utworów: "Zasiali górale..." oraz "Dom ojczysty". Jak to zwykle w takich okolicznościach bywa, dzieci mówiły wiersze i śpiewały piosenki. Wkładały w to całe serce! Warto odnotować, że poszczególne części występu oddzielał powracający motyw muzyczny (piosenka "Płynie Wisła, nasza Wisła"), a o akompaniament do niego zadbała Pani Dyrektor, która zasiadła do pianina.
Podczas uroczystości popłynęły także w kierunku pań z grupy życzenia i podziękowania ze strony dzieci i rodziców.
Na zakończenie występu i - co ważniejsze - edukacji przedszkolnej "Plastusie" otrzymały dyplomy i książki, które z pewnością będą stanowiły dla nich miłą pamiątkę. Czas ucieka, dzieci w przedszkolu się zmieniają, ale wspomnienia i wspólne przeżycia pozostają w pamięci na zawsze.
Dlatego ze wzruszeniem w sercach, ale i uśmiechem na twarzach, życzymy Wam, Drogie Starszaki: UDANYCH WAKACJI I POWODZENIA W SZKOLE!
Dnia 6 czerwca chętne dzieci z grup Pszczoły, Biedronki i Plastusie wyruszyły na wycieczkę autokarową do Brzezówki, gdzie znajduje się największy Park Dinozaurów na Podkarpaciu.
Pierwszym punktem zwiedzania był spacer w towarzystwie Pana przewodnika po parku historycznym w którym znajdowały się figury dinozaurów oraz różnych plemion żyjących w dawnych czasach. Przewodnik opowiadał bardzo ciekawe historie z ich życia, o przynależności środowiskowej, sposobie odżywiania itp. Opowieści te bardzo zaciekawiły dzieci. Na zakończenie zwiedzania parku historycznego odbył się konkurs wiedzy dla przedszkolaków. Przewodnik zadawał pytania związane z informacjami, jakie przekazał podczas spaceru alejkami parku. Na wszystkie pytania udzielono bezbłędnych odpowiedzi.
Kolejnym etapem wycieczki były zabawy z wykorzystaniem dostępnych w kompleksie atrakcji i urządzeń. Do dyspozycji dzieci były: dmuchańce, huśtawki, hamaki, mini golf, szachy w rozmiarze XXL, mini boisko do piłki, trampoliny, karuzela, park linowy i wiele, wiele innych.
Po kilku godzinach zabawy na świeżym powietrzu , podekscytowane i zadowolone dzieci wróciły do przedszkola gdzie czekali już na nich równie podekscytowani i stęsknieni rodzice.
30 maja, w poniedziałkowe popołudnie w ogrodzie naszego przedszkola odbył się rodzinny piknik, który był uczczeniem Dnia Mamy, Dnia Dziecka oraz nadchodzącego Dnia Taty.
Impreza rozpoczęła się o godzinie 15.30 występem artystycznym przygotowanym przez wszystkich naszych przedszkolaków. Po występie dzieci wręczyły swoim rodzicom samodzielnie wykonane upominki.
Później zaczęła się zabawa prowadzona przez Panów z Pracowni „Jaszczur i Przyjaciele”.
A atrakcji nie brakowało. W ogrodzie stanęły dmuchane zabawki, stanowisko do malowania twarzy, skręcanie balonów, ciasteczka, wata cukrowa i wyrzutnia cukierków. Przygotowano również wiele ciekawych zabaw i konkurencji nie tylko dla dzieci, ale też dla rodziców.
Po dwugodzinnej zabawie na świeżym powietrzu zadowolone dzieci wraz z rodzicami rozeszły się do domów. W galerii zdjęć znajduje się fotorelacja z tego wydarzenia.
4 maja to Dzień Świętego Floriana - patrona m.in. strażaków. Z tej okazji odwiedziliśmy Komendę Państwowej Straży Pożarnej.
19 maja 2022 r. przedszkolaki z grup: "Misie", "Pszczoły", "Biedronki" i "Plastusie" udały się z wizytą do stalowowolskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP.
Na miejscu powitali nas Panowie Strażacy, którzy podzielili nas na dwie grupy. Każda z grup poznała wyposażenie wozu strażackiego i sprzęt pożarniczy. Dzieci wysłuchały opowieści o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka; dowiedziały się także, w jakich okolicznościach można wezwać straż pożarną oraz że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, ratują zwierzęta, pomagają przy powodzi. Dzieci podczas tej wycieczki zwiedziły garaże, w których mieszczą się wozy strażackie, bardzo dobrze wyposażoną dyspozytornię oraz szatnię.
Przez chwilę wszyscy uczestnicy wycieczki mogli poczuć się jak strażacy, przymierzając hełm, wsiadając do wozu strażackiego i ubierając strój strażacki. Chętne dzieci mogły także spróbować lania wody wężem strażackim.
Oprócz poznania tajników pracy strażaka, przedszkolaki zdobyły bardzo cenną wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa, dowiedziały się, jak należy zachować się w trakcie zagrożenia i utrwaliły numery alarmowe.
Po tym spotkaniu niektórzy chłopcy stwierdzili, że w przyszłości chcieliby zostać strażakami. Na zakończenie dzieci wręczyły Gospodarzom specjalne podziękowanie w formie dyplomu.
To była bardzo ciekawa i ważna lekcja. Składamy serdeczne podziękowania Strażakom za miłe przyjęcie i umożliwienie nam bliższego poznania miejsca, z którego wyruszają na pomoc. Podobało nam się, że Panowie (którym na co dzień przyświeca hasło: "Zapaleni do pomocy"), poświęcili nam tak dużo czasu i uwagi.
Dzieci w wieku przedszkolnym bardzo lubią bajki i baśnie czytane przez dorosłych. Dlatego też, w każdej z grup, codziennie, panie czytają swoim podopiecznym różne opowiadania, bajki czy też legendy.
Ponadto, od czasu odwołania restrykcji wynikających z pandemii Covid-19, raz w miesiącu odwiedza nas Pani ze stalowowolskiej biblioteki. Przychodzi, by czytać dzieciom przyniesione przez siebie książki dostępne w miejskiej książnicy. Ostatni raz takie spotkanie miało miejsce 28 kwietnia br., kolejne odbędzie się w maju.
Od wielu lat jako placówka uczestniczymy w rozmaitych akcjach czytelniczych organizowanych w naszym mieście. W roku szkolnym 2021/2022 dodatkowo realizujemy autorski program czytelniczy "Książka bawi, uczy, wychowuje". Wszystko w myśl zasady o skorupce nasiąkającej za młodu... Pragniemy zarazić nasze dzieciaki miłością do książek!
Wiemy bowiem doskonale, że czytanie dziecku rozbudza w nim ciekawość świata i zapewnia prawidłowy rozwój emocjonalny. Uczy także myślenia; rozwija język i wyobraźnię oraz doskonali pamięć. Stąd nasz apel: "Czytajmy dzieciom!".
27 kwietnia br. wychowankowie stalowowolskich przedszkoli spotkali się w Spółdzielczym Domu Kultury, by wziąć udział w obchodach Dnia Flagi Państwowej. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o symbolach narodowych.
Z tej okazji Przedszkole nr 18 im. M. Montessori zorganizowało przegląd utworów o charakterze patriotycznym. Nasze przedszkole, czyli "Jedenastkę", reprezentowała grupa "Plastusie".
5- i 6-latki pod okiem swoich wychowawczyń przygotowały piosenkę pt. "Mój dom". Występując na scenie SDK, wzbogaciły śpiew o choreografię, czyniąc główną jej bohaterką kilkumetrową flagę Polski! I sam utwór, i jego wykonanie przez nasze dzieci skradły serca całej widowni.
W trakcie przeglądu gołym okiem widać było bijącą od przedszkolaków dumę nie tylko z udanego występu, ale przede wszystkim z bycia Polakami! Udział w tym widowisku pomógł więc najmłodszym mieszkańcom miasta podkreślić swą narodową tożsamość. To zaś - jak zauważyła jedna z organizatorek przedsięwzięcia, "jest ważne szczególnie teraz, gdy tuż za granicami naszego kraju toczy się wojna, w której naszym sąsiadom przyszło bronić tej właśnie tożsamości. Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami i doceniajmy to, co tak łatwo można stracić..."
Konkurs ekologiczny organizowany jest co roku przez Przedszkole nr 4 w Stalowej Woli. Celem konkursu jest propagowanie postaw proekologicznych; kształtowanie nawyków ekologicznych oraz rozwijanie kreatywności i inwencji twórczej podczas wykonywania prac plastycznych z różnych materiałów. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było wykonanie makiety wymarzonego placu zabaw przy użyciu jak największej ilości surowców wtórnych. Tego zadania podjęła się grupa Pszczoły. Na wymarzonym placu zabaw znalazły się: huśtawki, zjeżdżalnie, fontanna, piaskownica, drabinki, wspinaczka oraz ławeczki i kosze na śmieci. Wszystkie elementy zostały wykonane z surowców wtórnych, tj. plastikowych butelek, nakrętek, gwoździ, folii bąbelkowej, patyczków do lodów, tektury itp.
Makieta wyszła naprawdę świetnie i mamy nadzieję, że "Pszczoły" zdobędą nagrodę za udział w tym przedsięwzięciu. (zdjęcie makiety znajduje się w galerii).
W środę, tj. 23 marca br., grupy: Biedronki, Pszczoły i Plastusie wybrały się do Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Stalowej Woli. Dzieci mogły tam wysłuchać koncertu przygotowanego przez uczniów i nauczycieli tejże szkoły.
Do naszych uszu płynęły dźwięki gry na fortepianie, wiolonczeli, skrzypcach, altówce, trąbce i akordeonie. Każdy wykonawca zaprezentował także swój instrument i w kilku słowach opowiedział o jego budowie. Przedszkolaki były bardzo zadowolone z wizyty w placówce noszącej imię Ignacego Jana Paderewskiego. Piękne melodie i przemiła atmosfera na długo zostaną w ich pamięci.
Kto wie, może i wśród naszych wychowanków są przyszli adepci sztuki muzycznej? Wspólnie zadbajmy o rozwój ich talentów.
Serdecznie dziękujemy Dyrekcji szkoły za zaproszenie oraz poświęcony nam czas.
Po raz kolejny gościliśmy w naszym przedszkolu artystów z pracowni "Jaszczur i przyjaciele". Tym razem poznawaliśmy różne rodzaje gitar oraz ich różnice w budowie i wydobywanych dźwiękach. Po relacje z tego wydarzenia zapraszamy do naszej galerii.
W dniu 19 marca br. nasze przedszkole odwiedzili nauczyciele Szkoły Muzycznej w Stalowej Woli. Zaprezentowali oni instrumenty tj.; flet poprzeczny, trąbkę, saksofon i klarnet, a następnie przy akompaniamencie pianina odegrali kilka utworów, dając tym samym przepiękny wiosenny koncert.
18 marca wybraliśmy się na wycieczkę do biblioteki. Przedszkolaki zostały oprowadzone po wszystkich piętrach budynku i poznały specyfikę poszczególnych pomieszczeń, tj. Czytelni, Książki Mówionej, Wypożyczalni Głównej oraz Multiteki. W Książce Mówionej dzieci wysłuchały audiobooka opowieści Ludwika Jerzego Kerna "Żabka z czapki babki z Rabki" a w Multitece spędziły miło czas w kąciku zabawy oglądając książki o różnej tematyce, ciekawym kształcie i wykonane z różnorakich materiałów. Na drugim piętrze biblioteki znajduje się wystawa poświęcona czasopismu "Miś", którą też mieliśmy przyjemność obejrzeć. Wielką atrakcją dla dzieci było spotkanie z olbrzymią Myszką Miki, która z każdym przedszkolakiem przybiła piątkę oraz towarzyszyła nam podczas zwiedzania biblioteki.
Pani z biblioteki bardzo zachęcała i zapraszała dzieci, aby przyszły wraz z rodzicami założyć kartę biblioteczną i wypożyczać książki do domu. Mamy nadzieję, że wiele osób skorzysta z tego zaproszenia.
Jak co roku, w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Kobiet. Jest to doskonała okazja do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania upominkami swoich najbliższych. Już od najmłodszych lat staramy się też rozwijać w dzieciach wzajemny szacunek.
8 marca chłopcy składali życzenia dziewczynkom i swoim paniom. Nie obyło się bez słodyczy i drobnych upominków. Co więcej, mali mężczyźni wstąpili dla swoich koleżanek. W przedszkolu rozbrzmiewały więc: uroczyste „Sto lat”, a także okolicznościowe piosenki i wierszyki.
Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia, kwiaty i mnóstwo promiennych uśmiechów.