Przedszkole nr 11 w Stalowej Woli

Wydarzenia

 

 

Muzyczne przedpołudnie

W środę, tj. 23 marca br., grupy: Biedronki, Pszczoły i Plastusie wybrały się do Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Stalowej Woli. Dzieci mogły tam wysłuchać  koncertu przygotowanego przez uczniów i nauczycieli tejże szkoły.

Do naszych uszu płynęły dźwięki gry na fortepianie, wiolonczeli, skrzypcach, altówce, trąbce i akordeonie. Każdy wykonawca zaprezentował także swój instrument i w kilku słowach opowiedział o jego budowie. Przedszkolaki były bardzo zadowolone z wizyty w placówce noszącej imię Ignacego Jana Paderewskiego. Piękne melodie i przemiła atmosfera na długo zostaną w ich pamięci.

Kto wie, może i wśród naszych wychowanków są przyszli adepci sztuki muzycznej? Wspólnie zadbajmy o rozwój ich talentów.

Serdecznie dziękujemy Dyrekcji szkoły za zaproszenie oraz poświęcony nam czas.

Warsztaty muzyczne z "Jaszczurami"

Po raz kolejny gościliśmy w naszym przedszkolu artystów  z pracowni "Jaszczur i przyjaciele". Tym razem poznawaliśmy różne rodzaje gitar oraz ich różnice w budowie i wydobywanych dźwiękach. Po relacje z tego wydarzenia zapraszamy do naszej galerii.

Wiosenny koncert w naszym przedszkolu!

W dniu 19 marca br. nasze przedszkole odwiedzili nauczyciele Szkoły Muzycznej w Stalowej Woli. Zaprezentowali oni instrumenty tj.; flet poprzeczny, trąbkę, saksofon i klarnet, a następnie przy akompaniamencie pianina odegrali kilka utworów, dając tym samym przepiękny wiosenny koncert.

Wycieczka do biblioteki

18 marca wybraliśmy się na wycieczkę do biblioteki. Przedszkolaki zostały oprowadzone po wszystkich piętrach budynku i poznały specyfikę poszczególnych pomieszczeń, tj. Czytelni, Książki Mówionej, Wypożyczalni Głównej oraz Multiteki. W Książce Mówionej dzieci wysłuchały audiobooka opowieści Ludwika Jerzego Kerna "Żabka z czapki babki z Rabki" a w Multitece spędziły miło czas w kąciku zabawy oglądając książki o różnej tematyce, ciekawym kształcie i wykonane z różnorakich materiałów. Na drugim piętrze biblioteki znajduje się wystawa poświęcona czasopismu "Miś", którą też mieliśmy przyjemność obejrzeć. Wielką atrakcją dla dzieci było spotkanie z olbrzymią Myszką Miki, która z każdym przedszkolakiem przybiła piątkę oraz towarzyszyła nam podczas zwiedzania biblioteki.

Pani z biblioteki bardzo zachęcała i zapraszała dzieci, aby przyszły wraz z rodzicami założyć kartę biblioteczną i wypożyczać książki do domu. Mamy nadzieję, że wiele osób skorzysta z tego zaproszenia.

Marcowe życzenia

Jak co roku, w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Kobiet. Jest to doskonała okazja do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania upominkami swoich najbliższych. Już od najmłodszych lat staramy się też rozwijać w dzieciach wzajemny szacunek.

8 marca chłopcy składali życzenia dziewczynkom i swoim paniom. Nie obyło się bez słodyczy i drobnych upominków. Co więcej, mali mężczyźni wstąpili dla swoich koleżanek. W przedszkolu rozbrzmiewały więc: uroczyste „Sto lat”, a także okolicznościowe piosenki i wierszyki.

Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia, kwiaty i mnóstwo promiennych uśmiechów.

Solidarni z Ukrainą

Tuż obok nas, za naszą granicą, rozpoczęła się wojna. Tuż obok nas są ludzie z Ukrainy – przyjaciele
i przyjaciółki, koledzy i koleżanki dzieci ze szkoły czy przedszkola. Czujemy lęk o innych; w samych nas jest mnóstwo emocji: strachu, smutku, złości, rozpaczy…

Tuż obok nas są nasze dzieci. Jak je wspierać? Jak się o nie troszczyć? Przede wszystkim: rozmawiać, także o wojnie w Ukrainie.  To ważne, byśmy objaśniali pociechom to, co się dzieje. Dowiadujmy się, czy mają pytania. Zapewniajmy, że chcemy rozwiać wszelkie ich wątpliwości. 

Tak też robimy w naszym przedszkolu. W minionym tygodniu w poszczególnych grupach odbyły się rozmowy dotyczące obecnej sytuacji. Dzieci nazywały emocje towarzyszące dzieciom z Ukrainy. Poznały flagę Ukrainy. Dowiedziały się, że Ukraina to jeden z siedmiu sąsiadów Polski, wskazały ją na mapie,
a na koniec wykonały prace plastyczne.

Trudno nam funkcjonować w tych czasach, ale nie możemy i nie chcemy być obojętni.  Mimo odległości – jesteśmy z Ukrainą!

Dzień dobrych uczuć

W piątek (11 lutego br.) poszczególne grupy obchodziły w naszym przedszkolu  Walentynki. W pogodnej atmosferze i radosnym nastroju wspólnie świętowaliśmy dzień zakochanych.  Dzieci dowiedziały się, kim był  św. Walenty, poznały tradycję obchodzenia tego święta w Polsce i innych krajach. Zdefiniowały, czym jest MIŁOŚĆ, jak i do kogo ją okazujemy. Przedszkolaki uczestniczyły w różnych zabawach przygotowanych przez swoje wychowawczynie; przebrane w czerwone i różowe stroje wykonywały laurki
i prace plastyczne, m.in. "Drzewo miłości" i "Konfiturę dobrych uczuć". Poznały słowo "kocham" w różnych językach, prawiły sobie komplementy i mówiły miłe słowa.

Kochać można zawsze i wszędzie, bez względu na okoliczności, ważne żeby umieć to okazywać każdego dnia. Reasumując, Walentynki upłynęły nam wszystkim w bardzo miłej atmosferze!

W karnawale same bale...

Nie ma chyba w kalendarzu przedszkolnych imprez drugiego wydarzenia, które budziłoby równie dużo emocji, co bal karnawałowy. Dni poprzedzające to wydarzenie są zwykle wypełnione długimi dziecięcymi rozmowami na temat przebrań i kostiumów. Gdy wreszcie nadchodzi ta długo wyczekiwana data, przedszkolną salę balową wypełniają: księżniczki i super bohaterowie, mali miłośnicy służb mundurowych i rozmaite zwierzaki. Słowem – każdy wciela się w taką postać, jaka jest najbliższa jego sercu.

26 stycznia 2022 r. w Przedszkolu nr 11 w Stalowej Woli odbył się tradycyjny bal, zwany także zabawą karnawałową. Poprowadzili go doskonale znani dzieciom panowie z Pracowni „Jaszczur i Przyjaciele”. Były tańce, śpiewy i mnóstwo wesołych zabaw. Odbyliśmy muzyczną podróż pociągiem, tańczyliśmy w parach i w kole. Po krótkiej przerwie na odpoczynek, wróciliśmy do zabawy z nową energią.

Niestety, wszystko, co dobre, musi się skończyć. Tak samo i podczas balu wybrzmiały ostatnie muzyczne akordy; pięknie przystrojona sala opustoszała, a barwne przebrania „powędrowały” do szatni. Na szczęście, karnawał trwa nadal, zaś przedszkolne lata to – oprócz nauki – pasmo niekończących się zabaw. Na pewno jednak będziemy czekać na kolejny bal, bo przecież dla małych dziewczynek nie ma nic milszego niż poczucie się jak księżniczka, a dla chłopców – podziwiany bohater…

Jasełka

Dzieci z grupy „Biedronki”  w środę 22 grudnia 2021 roku postanowiły zrobić miłą niespodziankę świąteczną  - wszystkich wprowadzić w atmosferę  świąt Bożego Narodzenia. Przygotowały pod okiem swoich pań Uroczyste Jasełka, do których bardzo  pilnie się przygotowywały. Przedstawienie było wyjątkowe. Nasi aktorzy, we wspaniałych strojach prezentowali się doskonale na tle bożonarodzeniowej dekoracji – stajenki z Józefem, Maryją i dzieciątkiem. Sala wypełniona była aniołkami, które śpiewały kolędy, pastorałki i wspaniale recytowały przygotowane wierszyki. Do szopki przybyli też pastuszkowie, królowie oraz dzieci, które przyniosły Dzieciątku dary oraz serduszka.

Pani dyrektor złożyła dzieciom i pracownikom przedszkola najlepsze bożonarodzeniowe życzenia, a po wystepach wszyscy zasiedli przy odświętnie nakrytych stołach do świątecznego obiadu.

Wszystkim przedszkolakom należą się ogromne pochwały za zaangażowanie, nauczone perfekcyjnie wierszyki, kolędy i pastorałki, dzięki którym stworzyły wspaniałą, świąteczną atmosferę i podbiły serca całej widowni.

Dziękujemy rodzicom za  wsparcie, pomoc w skompletowaniu kostiumów i działania wspierające nas w codziennej pracy.

Mikołajki

6 grudnia, jak co roku, nasze przedszkole odwiedził Święty Mikołaj.

Długo oczekiwany gość, miał czerwony strój, długą siwą brodę, dzwoneczek i dźwigał ciężkie worki. Na powitanie  go wszystkie grupy zaśpiewały piosenkę "Kochany Mikołaju". Mikołaj  był zaproszony do wspólnego  śpiewu, tańca czy wiersza, które prezentowała każda z grup. Miło spędzony czas uświetniły wspólne zdjęcia i prezenty zakupione do każdej sali. Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci słodkimi prezentami. Nikt nie dostał rózgi, ponieważ w naszym przedszkolu są same grzeczne dzieci.

Na twarzach dzieci została wielka radość i przejęcie, a także nadzieja na kolejne spotkanie. Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok!

Andrzejki i Pasowanie na przedszkolaka w grupie "Plastusie"

Tradycyjnie podczas zabawy andrzejkowej przyjmujemy w poczet przedszkolaków dzieci, które dopiero w tym roku zaczęły uczęszczać do przedszkola. Wspólne wróżby takie jak: "Kim będę", "Jakie kraje odwiedzę", tańce i zabawy były przeplatane zadaniami dla dzieci, które miały być pasowane na przedszkolaka. Wśród zadań do zaliczenia znalazły się: rzut do celu, pokazanie emocji, rozwiązanie zagadki, rzut piłką i jej złapanie. Wróżby i zabawy, jak zawsze, odbywały się w miłej i serdecznej atmosferze, a pani dyrektor uroczyście wielkim ołówkiem pasowała nowe dzieci na przedszkolaków. Na zakończenie zostały wręczone dyplomy i drobne upominki.

Roboty u "Plastusiów"

Grupa "Plastusie" na zajęciach wykazała się dużą pomysłowością z wykorzystaniem plastikowych butelek. Można je wykorzystać do zrobienia wspólnie z rodzicami instrumentów muzycznych do rodzinnego muzykowania lub do wykonania pacynek używając włóczki i różnych materiałów. Zrobiliśmy robota wykorzystując plastikowe butelki różnej wielkości. Końcowym etapem naszej pracy było nadanie mu imienia. Jednogłośnie wybraliśmy imię ROBI. Zabawa w konstruktora robotów to jeden ze sposobów na zwiększanie naszej kreatywności i potencjału twórczego. Była to fantastyczna zabawa i już mamy kolejne pomysły na działania.

Paczka dla seniora - podsumowanie

Stało się już tradycją, że nasze przedszkole bierze udział w Akcji Charytatywnej „Stalowowolska Paczka Pomocy, Edycja 2021 – Samotny, ale nie sam”, której organizatorem jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Stalowej Woli.
Celem tej inicjatywy jest wsparcie samotnych starszych osób z naszego miasta.

Na początku listopada zwróciliśmy się do całej Społeczności naszego przedszkola z prośbą o włączenie się w tę szlachetną akcję. Przez ponad dwa tygodnie i Państwo, i nasi Pracownicy przynosili produkty, których listę przygotował MOPS. Tych z dnia na dzień przybywało, co pozwalało żywić nadzieję, że wspólnymi siłami uda się nam uszczęśliwić więcej niż jednego seniora. Ostatecznie paczek przygotowaliśmy aż 4! Wierzcie nam, że były naprawdę ciężkie i wartościowe. Do każdej włożyliśmy kartkę z życzeniami i adnotacją, że to właśnie ci, którzy są skupieni wokół naszej placówki, są darczyńcami.

25 listopada br. – za pośrednictwem strażaków z OSP – wszelkie dary przekazaliśmy organizatorom całego przedsięwzięcia. Jesteśmy pewni, że uszczęśliwiły tych, do których trafiły. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli tę zacną inicjatywę. Cieszymy się, że możemy na Was liczyć!

Jaszczur i przyjaciele - W patriotycznym duchu

23 listopada br. w naszym przedszkolu po raz kolejny gościli muzycy z Pracowni Jaszczur & Przyjaciele. Spotkanie rozpoczęło się wspólnym odśpiewaniem polskiego hymnu. Później słuchaliśmy i śpiewaliśmy piosenki o tematyce patriotycznej, tj.: „Oj dana, kompanio kochana”, „My, Pierwsza Brygada” czy „Przybyli ułani pod okienko”. 

Do tego, że muzycy z pracowni działającej pod szyldem „Jaszczura” przyjeżdżają z instrumentami, jesteśmy przyzwyczajeni. Tym razem jednak byli ubrani w nietypowe stroje, m.in. mundur imitujący ten z czasów Józefa Piłsudskiego czy mundur galowy współczesnego polskiego żołnierza. Dzieci zapoznały się z ich charakterystycznymi elementami.                                                         

Dziękujemy Pracowni Jaszczur & Przyjaciele za tę pouczającą wizytę. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie!

Pluszowy Dzień

Chyba nie ma dziecka, które nie miałoby ukochanej przytulanki. Z całą pewnością, gdyby ktoś zrobił top listę ulubionych maskotek, na czele uplasowałby się miś. To właśnie dlatego 25 listopada br. obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia przedszkolaki przyniosły swoje ukochane misie: małe i duże, z wytartym futerkiem i takie pachnące nowością.

Było mnóstwo misiowych: piosenek, tańców, gier i zabaw. Były też fotobudka i stare kino, które – wypełnione zapachem popcornu – wyświetlało bajki z dawnych lat (takie jak: „Miś Uszatek”, „Koralgol” czy „Paddington”). Dzieci poznały także historię powstania pluszowego misia, a także przypomniały sobie, w jak wielu bajkach występuje ta sympatyczna postać. Starsze dzieci dodatkowo układały tematyczne puzzle i zmagały się z tzw. klamerkowymi zadaniami. Wykonywaliśmy też interesujące prace plastyczne.

Na koniec przedszkolaki otrzymały medale „Przyjaciół Pluszowego Misia”.

Powiększyło się grono przedszkolaków

Na ten dzień dzieci z najmłodszej grupy, tj. „Krasnale”, czekały od dawna. Bo choć przedszkolakami mianują się od 1 września br., kiedy to rozpoczęły ten istotny edukacyjny etap, to w sposób oficjalny zostały przyjęte do tego grona 18 listopada 2021 r.
Najpierw bowiem musiały przejść adaptację i zapoznać się z regułami obowiązującymi w przedszkolu. Gdy się z tym uporały, rozpoczęliśmy próby i przygotowania do tego jakże ważnego przedsięwzięcia.
W wyznaczonym dniu Krasnale, odziane w galowe stroje, przejęte, ale też całym sercem zaangażowane w występ, śpiewały, tańczyły i recytowały, udowadniając, że są gotowe na złożenie przyrzeczenia. Gdy to nastąpiło, wychowawczynie pracujące w grupie, pasowały swoich podopiecznych na Prawdziwych Przedszkolaków.
Ze względu na pandemię, uroczystość odbyła się bez udziału rodziców, ci jednak otrzymali pamiątkowe nagranie, które już na zawsze będzie im i ich pociechom przypominać ten niezwykły dzień.
Na zakończenie były: sesja zdjęciowa, dyplomy, medale i słodycze, a my, czyli panie, pękałyśmy z dumy, że nasze dzieci stanęły na wysokości zadania! Szczególnie, że przygotowań nie ułatwiała częsta absencja wielu maluchów.
Po pasowaniu nasza codzienność wróciła do normy, ale wszyscy mamy świadomość, że jesteśmy na początku pięknej przygody zwanej przedszkolnymi latami.

Wyjście pod pomnik "Patrioty"

Z okazji nadchodzącego święta Niepodległości dzieci z naszego przedszkola w dniu 10 listopada udały się pod pomnik "Patrioty" w Stalowej Woli. Trzymając w rękach biało - czerwone flagi, z przypiętymi do piersi kotylionami dumnie maszerowały ulicami naszego miasta. Gdy dotarły na miejsce wysłuchały krótkiej pogadanki na temat święta 11-go listopada, wygłoszonej przez p. Marię Kubicę, a następnie odśpiewały 4 zwrotki hymnu. Dzieci z wielką radością uczestniczyły w wydarzeniu upamiętniającym 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Każda grupa z osobna, a potem wszyscy razem stanęli do pamiątkowego zdjęcia na tle pomnika, poruszając dumnie
biało - czerwonymi flagami.

Wizyta policjantów

21 października do naszego przedszkola przybyli policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli. Celem ich wizyty było przypomnienie podstawowych zasad bezpieczeństwa w przedszkolu, w domu jak i poza nim oraz utrwalenie numeru alarmowego 112. Policjanci rozmawiali z dziećmi na temat bezpiecznego przechodzenia przez ulicę, wyjaśnili też, w których miejscach przechodzenie przez drogę jest zakazane. Dzieci otrzymały wskazówki, jak zachować się w sytuacji spotkania osoby obcej oraz jaką pozycję przyjąć w przypadku ataku groźnego psa. Policjanci przypomnieli też jak bezpiecznie podróżować w samochodzie oraz jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa. Dzieci wykazały się dużą wiedzą w temacie omawianym przez funkcjonariuszy, chętnie odpowiadały na pytania oraz dzieliły się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. 

Serdecznie dziękujemy funkcjonariuszom policji za wizytę w naszym przedszkolu.

"Jaszczur i Przyjaciele"

W dniu 19 października w naszym przedszkolu odbyła się audycja muzyczna w wykonaniu pracowni „Jaszczur i Przyjaciele”. Tematem przewodnim spotkania były: Capoeira oraz nietypowe instrumenty muzyczne. Przedszkolaki poznały takie instrumenty jak: berimbau, atabaque, pandeiro, caxixi, cabasa, baqueta, arame. Kilkoro dzieci miało okazję samodzielnie zagrać na prezentowanych instrumentach. Gościem specjalnym warsztatów był pan  Feijao Branco Capoeira ze szkoły sztuk walki w Wielkiej Brytanii, który zaprezentował Capoeira - połączenie tańca, sztuk walki i muzyki.

Warsztaty muzyczne prowadzone przez panów z Pracowni Jaszczur & Przyjaciele zawsze przypadają naszym przedszkolakom do gustu. Wszyscy chętnie i z zaciekawieniem w nich uczestniczą. Takie spotkania rozwijają wyobraźnię muzyczną, wrażliwość, poszerzają wiedzę oraz zasób słownictwa u naszych przedszkolaków, a także sprawiają bardzo dużo radości!

Dmuchamy na zimne - próbna ewakuacja w przedszkolu

W trosce o poprawę bezpieczeństwa dzieci w naszym przedszkolu w poszczególnych grupach zostały przeprowadzone praktyczne ćwiczenia ewakuacji z budynku przedszkola.

Celem akcji było nabywanie przez dzieci umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia, zapoznanie ich z zasadami bezpiecznej ewakuacji – szybkiej, zorganizowanej i pozbawionej elementów paniki.  Zapoznanie personelu i dzieci z praktycznym prowadzeniem ewakuacji osób przebywających w budynku. Cała akcja przebiegała sprawnie i bez zakłóceń. Na kilka minut wszystkie sale przedszkolne i pomieszczenia administracyjno - gospodarcze pozostały puste. Wszystkie dzieci bardzo sprawnie, bezpiecznie i szybko opuściły budynek. 

"Dzień Chłopaka"

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września. W tym dniu we wszystkich  grupach dziewczynki złożyły chłopcom życzenia oraz wręczały im upominki: własnoręcznie namalowane laurki, ordery, słodycze, dyplomy. Plastusie z tej okazji upiekły ciasto ze śliwkami „śliwkową chmurkę”. We wszystkich grupach był to dzień pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy.

Zapraszamy  na relację do naszej galerii :)
 

Świętujemy w Ciemnym Kącie

20 września przypada Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Jest to święto najmłodszych  dzieci, dla których przedszkolna zabawa i nauka są wielką przygodą. W poniedziałkowy poranek (20.09.2021 r.) dwa autokary ruszyły w stronę tzw. "Grzybka".  Tam czekały na nas: wiaty z paleniskiem, plac zabaw dla dzieci, siłownia plenerowa i ścieżka edukacyjno-przyrodnicza. Pogoda nam dopisała, więc bardzo aktywnie spędziliśmy czas. Tego dnia na dziecięcych twarzach stale gościł uśmiech. Chodziliśmy po lesie, szukając zapowiedzi jesieni, tańczyliśmy w rytm muzyki, a także jedliśmy pieczone ziemniaki, które wszystkim bardzo smakowały. Przedszkolaki miały przede wszystkim bezpośredni kontakt z przyrodą, co jest niezwykle ważne, bo właśnie w ten sposób dzieci uczą się empatii. Co więcej, budują się w nich: wrażliwość, akceptacja i tolerancja.   Z całą pewnością wycieczka ta, pełna emocji, wrażeń i smakowitego zapachu pieczonych ziemniaków, będzie niezapomniana! Co więcej, z niecierpliwością czekamy już na wiosnę, wtedy czeka nas bowiem kolejna wyprawa...

 

Zapraszamy zatem do naszej galerii :)

"Dzień rodziny"

Przedszkolaki uczciły Dzień Mamy i Taty przygotowanym na tę okazję montażem słowno- muzycznym. Występy dzieci można było podziwiać w ogrodzie przedszkola i na nagraniach video. Jak zawsze w tym wyjątkowym dniu dzieci składały swoim rodzicom najlepsze życzenia i ofiarowywały przygotowane własnoręcznie upominki.

"Cztery żywioły - Ogień" warsztaty

Plastusie zaprezentowały nasze przedszkole w warsztatach pt. "Cztery żywioły- Ogień" zorganizowanym przez Przedszkole nr 9 w Stalowej Woli. Celem konkursu było rozwijanie kreatywności  inwencji twórczej. Zapoznaliśmy się z właściwościami ognia i do czego jest nam potrzebny. Sprawdziliśmy co z łatwością się pali a co nie oraz co jest potrzebne żeby palił się ogień. Wiemy, że zabawa z ogniem jest bardzo niebezpieczna. Na koniec zajęć wymyśliliśmy pyszną potrawę, którą wspólnie przygotowaliśmy oraz jej nazwę. Było mnóstwo pomysłów, ale wybraliśmy nazwę "Szpinakowa słina". Potrawa ta świetnie smakowała i jest dedykowana dla całej rodziny.

Dzień Dziecka na sportowo

2 czerwca 2021, z okazji Dnia Dziecka, w ramach uwieńczenia programu "Zdrowy przedszkolak" (realizowanego w bieżącym roku), w ogrodzie naszej placówki odbyła się Olimpiada Sportowa. Uczestniczyły w niej wszystkie dzieci. Powstało pięć drużyn. Każda miała inne barwy (Krasnale – kolor biały, Misie – zielony, Pszczoły – żółty, Biedronki – czerwony, Plastusie – niebieski) i okrzyk zagrzewający do uczciwej rywalizacji. Na początku wszystkich sportowców powitała Pani Dyrektor, zaś Panie prowadzące imprezę zapoznały zawodników z symbolami olimpijskimi (flaga, znicz i hymn) oraz z przebiegiem poszczególnych konkurencji. Tych było pięć, każdą przygotowywała inna grupa. Warunkiem ukończenia olimpiady było zaliczenie przez każdą drużynę wszystkich pięciu dyscyplin. Nim jednak do tego doszło, Pani Dyrektor (przy dźwiękach hymnu olimpijskiego) „zapaliła” znicz, który wraz z flagą górował nad całym przedszkolnym ogrodem. Potem nastąpiła prezentacja poszczególnych drużyn, a po niej uroczysty przemarsz. Na czele każdej grupy szli chorąży, dumnie dzierżący grupowe transparenty z logo i nazwą danej „reprezentacji”. W końcu, po odbyciu rozgrzewki, dzieci przystąpiły do sportowych zmagań. Za zadanie miały: trafić woreczkiem do kosza, wziąć udział w przeciąganiu liny, zaliczyć spacer kelnera (z tacą pełną piłeczek) i slalom wokół pachołków, a także kopnąć piłkę tak, by ta wpadła do bramki. Było mnóstwo emocji i radości! Najważniejsze bowiem stały się nie same wyniki, lecz ruch i czysta frajda. Wszyscy stawili czoła przygotowanym wyzwaniom, więc w nagrodę otrzymali pamiątkowe medale. Następnie był czas na sesję zdjęciową na tle okolicznościowego baneru i flagi olimpijskiej. Gdy olimpiada dobiegła końca, dzieciom wcale nie było spieszno do powrotu w przedszkolne mury. Zabawa na świeżym powietrzu trwała więc nadal. W końcu „każde dziecko o tym wie: chcesz być zdrowy – ruszaj się!”

Mali ratownicy

21 maja nasze przedszkole odwiedziła pani będąca ratownikiem medycznym. Wprowadziła dzieci w tematykę udzielania pierwszej pomocy. Nie od dziś bowiem wiadomo, jak ważne jest oswajanie i odświeżanie zagadnień wpisujących się w tę problematykę. Nasz gość przypomniał dzieciom numery alarmowe i opowiedział, w jaki sposób wzywa się pomoc przez telefon. Maluchy dowiedziały się także, jak ważna jest znajomość własnego adresu. Po części teoretycznej – nastąpiła praktyczna. Przedszkolaki uczyły się podstaw reanimacji. Wykorzystano w tym celu fantomy. Na zakończenie spotkania wszyscy jego uczestnicy otrzymali dyplomy „Małego ratownika” i pojemniczki z plastrami.

Konkurs pt. "Moje miasto - moja mała ojczyzna"

Grupa "Biedronki" wzięłą udział w konkursie zorganizowanym przez Przedszkole nr 18 z okazji Dnia Flagi, pt. "Moje miasto - moja mała ojczyzna." Jednym z celów konkursu było budzenie poczucia więzi z najbliższym otoczeniem oraz kształtowanie poczucia tożsamości narodowej. Na potrzeby konkursu grupa starszaków napisała wiersz o Stalowej Woli i zrobiła do niego ilustrację formatu A3.  W nagrodę otrzymaliśmy dyplom, książkę o tematyce patriotycznej i album z konkursowymi pracami wszystkich uczestników konkursu.

Dzieci uczą rodziców - lekcja 6 "ZDROWA PLANETA"

Jak dbać o środowisko? Jak segregować odpady? Co to jest smog? Czym jest ekologia?.

Lekcja "Zdrowa Ziemia" to podróż do świata ekologii. Podczas zajęć na ten temat dzieci dowiedziały się co to jest ekologia, na czym polega segregacja śmieci, czym jest recycling oraz co należy robić, jak postępować aby nasza planeta Ziemia była zdrowa. Pojawiły się również trudniejsze zagadnienia jak np. pożyteczność pszczół dla środowiska, odpowiedzialność za posiadane zwierzę domowe oraz pojęcie rezerwatu przyrody. Na zakończenie maluchy miały do wykonania zadanie – kolorowankę przedstawiającą zadowoloną, szczęśliwą planetę Ziemię.

Podsumowanie konkursu plastycznego pt. "Godło - symbolem narodowym"

7 maja 2021 roku nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. ,,Godło – symbolem narodowym” organizowanego przez Przedszkole nr 1 w Stalowej Woli. Celem konkursu było propagowanie wiedzy o tematyce patriotycznej,  kształtowanie poczucia świadomości narodowej i szacunku wobec własnego państwa, a także rozwijanie wyobraźni plastycznej
i kreatywności. Nasze przedszkole reprezentowała Daria z grupy „Biedronki”. Za udział w konkursie otrzymała nagrodę rzeczową oraz dyplom. Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu pracy.

2 maja Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

30 kwietnia obchodziliśmy w przedszkolul Dzień Flagi, który przypada na dzień 2 maja.  Wszystkie aktywności dzieci były ukierunkowane w tym dniu na działania związane z patriotyzmem, ojczyzną, flagą.  Dlatego też recytowano wiersze o barwach narodowych, wykonywano flagi z użyciem różnorodnych materiałów i technik, śpiewano "Mazurka Dąbrowskiego" w uroczystej oprawie. Starszaki zatańczyły również narodowy taniec polski -"Polonez". W tym uroczystym dniu przedszkolaki miały okazję przypomnieć sobie symboliczną wymowę barw polskiej flagi i to, jak symbole narodowe szanować. Dzień ten był dla przedszkolaków wspaniałą lekcją przypomnienia sobie, że są Polakami, a Polska to ich Ojczyzna.

Konkurs poetycko- plastyczny "W krainie emocji"

Grupa "Pszczoły" wzięła udział w konkursie poetycko- plastycznym "W krainie emocji",organizowanym przez Przedszkole nr 6 w Stalowej Woli. Celem konkursu było rozpoznawanie i nazywanie przeżywanych stanów emocjonalnych, kontrolowanie ich i wyrażanie w sposób akceptowalny społecznie, wzbogacanie słownika dzieci o określenia dotyczące stanów emocjonalnych, rozwijanie wrażliwości i empatii, budowanie systemu wartości. Na potrzeby konkursu metodą "burzy mózgów" wyłoniono pomysły, na bazie których powstał wiersz pt. "Emocji świat". Później dwóch chętnych chłopców (Alek i Kacper) utworzyło ilustrację do wiersza. Wiersz starszaków i powstałe ilustracje  został umieszczony w tomiku wierszy przedszkoli stalowowolskich biorących udział w konkursie. Otrzymaliśmy również dyplom i nagrody rzeczowe dla Alka i Kacpra.

"Plastusie" bawią się w teatr

Tematyka związana z teatrem wyzwoliła w nas ogromną aktywność własną. Wykonaliśmy swoje kukiełki i improwizowaliśmy scenki teatralne. Byliśmy nie tylko widzami, ale również autorami dialogów i aktorami. Wśród nich byli piraci, pajace, księżniczki i ulubieni bohaterowie. Odtwórcy ról mieli okazję zrealizować swoje marzenia i wcielić się w swojego bohatera. Graliśmy również na instrumentach. Stworzyliśmy własną orkiestrę i zagraliśmy koncert.

"Misie" kodują

Na kolejnych zajęciach z kodowania wykorzystywaliśmy ozoboty oraz zestawy drewnianych puzzli. Najpierw budowaliśmy proste trasy z sekwencją kolorów i obserwowaliśmy jak ozobot rozpoznaje i zmienia kolor, w zależności od koloru linii, po której się przemieszcza. Potem przypomnieliśmy czym jest „pętla” i szukaliśmy jej odpowiedników w naszej sali. Poznaliśmy także pierwszy kod  - „turbo”. Ćwiczyliśmy spostrzegawczość wyszukując sekwencji spośród innych. Na końcu budowaliśmy swoje trasy - pętle z użyciem kodu i sprawdzaliśmy, czy robot przeczyta kod i odpowiednio zareaguje.  Zauważyliśmy, że pętla może być także zamknięta w innej – większej.

"Dzieci uczą rodziców" - lekcja 5 "W świecie ekonomii"

Podczas 5 lekcji zrealizowanej w ramach drugiej edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" uczestnicy wyruszyli w świat finansów, by dowiedzieć się, czym jest "pieniądz"?, jaka jest jego historia oraz znaczenie w życiu człowieka? W trakcie zajęć dzieci odkryły również różnicę między potrzebą a zachcianką. Inne tematy poruszane podczas zajęć to: "Skąd dorośli biorą pieniądze?",  "Co to jest oszczędzanie?", "Czym jest podatek i 1% podatku?". Na podsumowanie zajęć przedszkolaki wykonały zadanie, które zabrały do domu.

Od nasionka do rośliny

Grupa „Plastusie” wysiewała nasiona i sadziła cebulki kwiatów w celu obserwacji roślin. Zwróciliśmy uwagę na różnice między nasionami a cebulkami i wiemy, co oznaczają słowa „zasadzić” i „zasiać”. Poznaliśmy części roślinki i co jest jej potrzebne do wzrostu. Posialiśmy nasiona i posadziliśmy cebulki kwiatów. Z niecierpliwością czekamy, co z tego wyrośnie. Będziemy obserwować i pielęgnować  nasze roślinki. Czekamy, aż przyozdobią one naszą salę.

"Kartka Wielkanocna" - konkurs plastyczny

29 marca 2021r. rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt. „Kartka Wielkanocna” organizowany przez Społeczną Szkołę Podstawową nr 1 w Stalowej Woli. Celem konkursu było przybliżenie tradycji związanych ze świętami Wielkanocnymi i rozwijanie wrażliwości plastycznej. Czwórka dzieci z naszego przedszkola biorąca udział w konkursie (Gabrysia, Nel, Sebastian i Miłosz) otrzymała dyplomy i nagrody rzeczowe. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i pomoc dzieciom w przygotowaniu prac konkursowych i gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.

Przygotowania do Świąt Wielkanocnych w grupie "Biedronki"

W naszym przedszkolu dzieci z grupy „Biedronki” intensywnie przygotowywały się do Świat Wielkanocnych, poznały zwyczaje związane z tymi świętami, uczyły się  zabaw i piosenek o Wielkanocy.
Jednym z wielkanocnych zwyczajów jest przygotowanie koszyka wielkanocnego, a więc pokarmów, które po święceniu znajdą się na naszych stołach w Wielką Niedzielę. Według tradycji Wielka Sobota to okres radosnego oczekiwania i tego dnia należy poświęcić koszyczek z jedzeniem. W takim wielkanocnym koszyczku nie może zabraknąć baranka – symbolu Zmartwychwstania, wędlin–symbolu kończącego się postu, jajka – symbolu narodzenia, czy masła – symbolu dobrobytu. Do wielkanocnego koszyczka wkłada się także sól i pieprz, chleb oraz ozdoby takie jak kolorowe pisanki i kurczaczki. Dzieci  chętnie rozpoznawały pokarmy, które powinny znaleźć się w koszyku i opowiadały o zwyczajach praktykowanych w ich domach .
Malowanie pisanek to chyba najpopularniejsza tradycja wielkanocna, gdzie ozdabiamy i kolorujemy skorupki jaj. „Biedronki” poznały różne sposoby tworzenia pisanek. Najłatwiejszym z nich jest  z nich jest zanurzanie jajek w wodzie, w której został zanurzony barwnik. Pisanki można także oklejać, malować lakierem do paznokci bądź wyskrobywać koronkowe wzory ostrym narzędziem na skorupce. 
Dzieci z wielkim przejęciem wysiewały owies do ozdobionych pojemniczków, wykonywały baranki z bazi, kolorowe pisanki a także kartki świąteczne. W czasie zajęć dzieci miały możliwość uczestniczenia w licznych zabawach badawczych związanych z jajkami
Każdy przedszkolak pracował przy tym bardzo skrupulatnie, wkładając w swoje wytwory wiele serca i wysiłku. Wszystko po to, by jak najpiękniej uczcić nadchodzące Święta Wielkanocne.

Marzanna

Aby tradycji stało się zadość, dzieci z naszego przedszkola obchodziły pierwszy dzień wiosny. W tym roku to najmłodsza grupa, czyli "Krasnale", z pomocą Pań wykonała Marzannę – symbol odchodzącej zimy. Wszystkie grupy podczas zajęć miały okazję wykazać się wiedzą na temat nowej pory roku; wykonywały także zadania dotyczące wiosny. Mimo iż warunki pogodowe nam nie sprzyjały, korowód z Marzanną odbył się w naszej placówce. Każda z grup mogła pożegnać się z zimową panną. Za pomocą głośnych okrzyków, piosenek i wierszy prosiliśmy wiosnę, aby już do nas przybyła.

Kodowanie na dywanie

„Misie” w trakcie piątkowych zajęć  z kodowania  szukały odpowiedzi na pytanie „czym jest rzeczywistość rozszerzona”. Oglądaliśmy płaskie figury oraz przedmioty znajdujące się w pobliżu i próbowaliśmy zgadywać  jak dany przedmiot wygląda z innej strony oraz co robiłby, gdyby mógł się poruszać. Następnie każdy kolorował swój rysunek, a potem ożywialiśmy go w aplikacji Quirver. Widzieliśmy wybuchający wulkan, spacerującego i ryczącego T-rexa, latające ważki, skradającego się lisa, a nawet  sterowaliśmy samochodem strażackim.  Wszyscy wspólnie uznali,  że to trochę jak magia.

Konkurs plastyczny "Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę"

17 marca 2021 roku odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę” organizowanego przez Przedszkole nr 2 im. Jana Brzechwy oraz Polski Klub Ekologiczny „Przyjaciele Ziemi” w Stalowej  Woli. Celem konkursu było m.in. motywowanie dzieci do niesienia pomocy zwierzętom podczas zimy  oraz rozwijanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska. Nasze przedszkole reprezentowali  Jagoda, Liliana, Wiktoria oraz Emilka i Marcel.  Za udział w konkursie wyróżnienie otrzymała Jagoda. Zaś pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy „Dla Małego Przyjaciela Zwierząt”.

Serdecznie gratulujemy Jagodzie i dziękujemy dzieciom biorącym udział w konkursie za ogromne zaangażowanie i wspaniałe prace.

Witaminy w doniczce

W drugim tygodniu marca dzieci z grupy Krasnale zamieniły się w małych ogrodników; sadziły cebulę, groch oraz siały owies i rzeżuchę. Przedszkolaki zapoznały się z wyglądem bulw i nasion: ich budową, kolorem, kształtem, fakturą, zapachem oraz etapami ich sadzenia. Wspólnie nazwały narzędzia ogrodnika i, postępując według wskazówek nauczyciela, ustaliły, co jest niezbędne do wzrostu roślin. Odpowiednio przygotowane dzieci (wszystkie zostały wyposażone w rękawiczki), zabrały się za pracę. Na koniec "Krasnale" obiecały codziennie podlewać i dbać o rośliny oraz obserwować ich wzrost. Dzieci nie mogą się doczekać, kiedy będą mogły zjeść kanapki z wyhodowanym przez siebie pysznym i zdrowym szczypiorkiem.

Dzień Kobiet

8 marca w naszym przedszkolu świętowano Dzień Kobiet. Pogodna atmosfera panowała już od samego rana, zaś chłopcy (jako mali dżentelmeni) starali się, aby ten dzień uczynić wyjątkowo miłym. Wyręczali dziewczynki w codziennych obowiązkach, np. w porządkowaniu sali po zabawie, ustępowali pierwszeństwa w parze, w łazience itp. Odśpiewali dziewczynkom „Sto lat”, złożyli życzenia, wręczyli kwiaty oraz drobne upominki. Cały dzień upłynął wszystkim w atmosferze radości, wzajemnego okazywania przyjaźni i szacunku. Serdecznie dziękujemy zaangażowanym rodzicom za pomoc w przygotowaniu w tym dniu swoich pociech. Wszystkie kobiety, te małe i duże, dziękują chłopcom za piękne życzenia i upominki.

"Dzieci uczą rodziców" - lekcja 4 "Kosmiczna przygoda"

23 lutego odbyła się 4. z kolei lekcja, realizowana w ramach ogólnopolskiej akcji  edukacyjnej  "Dzieci uczą rodziców". Tym razem jej tematem była "Kosmiczna przygoda".

Podczas zajęcia dzieci poznały pojęcia: "kosmos" i "wszechświat". Dowiedziały się także, czym jest "Droga Mleczna" i jakie planety wchodzą w skład układu słonecznego. Zapoznały się z postaciami: Mikołaja Kopernika, Neila  Armstronga i Mirosława Hermaszewskiego (jedynego Polaka, który poleciał w kosmos). Odbyły wirtualną podróż w przyszłość z Elonem Muskiem. 

Na podsumowanie zajęć dzieci dostały zadania do wykonania w przedszkolu. Najmłodsza z grup kolorowała według wzoru rakietę. Starsze grupy zaś:  łączyły planety, które opuściły swoje miejsca, prowadziły prom bezpiecznie na Ziemię, rysowały rakietę, kosmiczny statek, dom kosmiczny, flagę Polski i rzeczy, które zabraliby w podróż w kosmos.

 Wszyscy po wykonaniu zadania zabrali ze sobą prace, które wykonali, i mięli całą poznaną wiedzę przekazać w domu swoim rodzicom.

Uczymy dzieci programować- zadanie VII

Niezależnie czy na dworze jest zimno, czy ciepło, czy mamy zimę, czy wiosnę warto dbać o odporność naszego organizmu. Drobne, codzienne nawyki mogą pozytywnie wpływać na nasze zdrowie. O czym pamiętać, na co zwrócić uwagę? Odpowiedzi na te pytania szukały „Misie” kodując „zdrową drogę przez dzień”.  Najpierw wspólnie ułożyliśmy trasę na macie do kodowania, a później uczyliśmy się rysować strzałki i tworzyć kod na swojej małej karcie pracy.

Zima biała

4  lutego najmłodszą grupę odwiedziła Pani Zima. To właśnie list od niej i ślady stóp przez nią zostawione wzbudziły ogromną ciekawość dzieci. Czekał na nie także prezent i zadania. Maluchy wzbogacały w tym dniu swoją wiedzę nt. charakterystycznych cech zimy, m.in. poprzez zabawę logiczną „Prawda–Fałsz”. Uczestniczyły także w zabawach przy muzyce, wcielając się w wirujące śnieżynki. Podczas zabawy matematycznej „Gdzie jest śnieżynka?” dzieci utrwalały pojęcia dotyczące położenia przedmiotów w przestrzeni, takich jak: obok, za, przed, na itp., kładąc śnieżynkę wg instrukcji prowadzącej. Tworzyły zimowe drzewo, odbijając płatki śniegu przy pomocy folii bąbelkowej. Co więcej, do pracy wykorzystały śnieg, który same przygotowały z sody i pianki do golenia. Radość, jaka towarzyszyła tej czynności, była ogromna.

Walentynki w Krasnalach

15 lutego w grupie „Krasnale” odbyły się  walentynki. Głównym celem uroczystości było kultywowanie tradycji walentynkowej oraz zachęcenie dzieci do okazywania uczuć innym osobom, np.: kolegom, koleżankom, rodzicom, a także do nawiązywania kontaktów interpersonalnych w czasie wspólnych zabaw. Dzieci w tym dniu, podobnie jak i Panie, miały na sobie ubrania w kolorach czerwonym lub różowym, czyli barwach miłości. Krasnale uczestniczyły w wielu zabawach z wykorzystaniem serc, a mianowicie w: matematycznych, muzycznych, ruchowych i słownych. Dzieci układały sercowe puzzle, tj. serca przecięte na pół w różny sposób; doskonaliły orientację w przestrzeni, poprzez położenie serca na właściwym miejscu, śpiewały i tańczyły. Najwięcej  radości sprawiło im  malowanie serc wykonanych z masy solnej, które wręczyły w prezencie najbliższym. Na zakończenie uroczystości  każdy uczestnik otrzymał dyplom za udział  w walentynkach oraz słodkie upominki.

"Dzieci uczą rodziców" - lekcja 3 "Wirtualny świat"

"Wirtualny świat  – czy Internet jest bezpieczny?”- to kolejna lekcja w ramach akcji „Dzieci uczą rodziców”,  w której uczestniczyły dzieci z grup Misie i Krasnale. Przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną z której dowiedziały się w jaki sposób bezpiecznie korzystać z Internetu oraz jakie zagrożenia czyhają na nich w sieci. Najważniejszą zasadą do zapamiętania było to, że z komputera trzeba korzystać z umiarem, a najlepiej w obecności rodziców. Na koniec przedszkolaki miały do wykonania 2 zadania: pierwsze to  pokolorować obrazek związany z tematem lekcji, a drugie to po powrocie do domu opowiedzieć rodzicom o tym, czego dowiedzieli się na temat Internetu oraz niebezpieczeństw z nim związanych..

Kodowanie na dywanie

Chcemy pokazać, że nauka podstaw kodowania może być świetną zabawą i nie musi się wiązać z pracą na komputerze. W związku z powyższym założeniem, w ramach innowacji pedagogicznej prowadzonej w grupie „Misie”, układaliśmy drogę ze strzałek. Zadaniem dzieci było prawidłowe „narysowanie” trasy na macie do kodowania  i dotarcie do babci i dziadka na popołudniową herbatkę. Trasa musiała być ułożona wg wskazówek nauczyciela, z uwzględnieniem 3 wytycznych. Zobaczcie jak nam poszło!

Kolorowy karnawał

Setki kolorowych balonów, dekoracje z brystolu i bibuły, postaci klaunów oraz błyszczące maski – to wszystko wypełniło przestrzeń przedszkolnych sal, zamieniając je      w sale balowe… Zachwyt dzieci na widok tychże dekoracji był wart całego organizacyjnego trudu, a ten był niemały. Ze względu na pandemię i związane z nią ograniczenia, bal toczył się nie (jak dotychczas) w jednej sali, lecz aż w pięciu! Każda grupa bowiem bawiła się „u siebie”.

Co więcej, tym razem to nie profesjonalni animatorzy i didżeje dbali o dobrą zabawę. Nad jej przebiegiem czuwały wychowawczynie. Humory przez cały czas dopisywały, a dzieci uznały imprezę za udaną. Najlepszym tego potwierdzeniem był fakt, że już dzień później zaczęły pojawiać się pytania o kolejny bal przebierańców.

Nie od dziś wiadomo, że zabawa karnawałowa to jeden z ważniejszych punktów w kalendarzu przedszkolnych imprez. Dzieci zwykle nie mogą się jej doczekać! Im bliżej balu, tym częściej w rozmowach przedszkolaków pojawia się temat strojów i postaci, w które wcielą się najmłodsi. Niecodziennie bowiem można wyglądać i poczuć się jak księżniczka czy podziwiany bohater!

Nie inaczej było i w tym roku. 26 stycznia 2021 r. w godzinach przedpołudniowych niemal na każdym kroku można było spotkać: Elsy i inne  księżniczki Disneya, koty, biedronki i czarownice, Spidermanów, policjantów i ukrytych za maskami super bohaterów. Gdy te dziesiątki bajkowych postaci wypełniły przedszkolne sale, te wprost mieniły się feerią barw.

Na kolejną taką zabawę znowu trzeba będzie poczekać rok, najważniejsze jednak, że zostały nam miłe wspomnienia, a także zdjęcia. Można je obejrzeć w galerii.

Zabawy na śniegu

Jak wiemy dzieci uwielbiają zimę, śnieg, sanki i lepienie bałwana. Korzystając z jej uroku postanowiliśmy pobawić się na śniegu w naszym ogrodzie przedszkolnym. Dzieci oddały się zimowemu szaleństwu zachowując zasady bezpieczeństwa. Śnieg był miękki więc zdecydowaliśmy, aby ulepić bałwana. Wszyscy byli bardzo zaangażowani i wykazali się dużą pomysłowością. Zmęczeni ale szczęśliwi wróciliśmy na ciepły posiłek do przedszkola.