Teatrzyk Kamishibai

rok temu

W naszym przedszkolu seans kreatywnego czytania – Teatrzyk Kamishibai, podczas katechezy.
Dzieci po raz pierwszy spotkały się z taką formą czytania, toteż na początku zastanawiały się, w jaki sposób drewniana skrzynka stanie się teatrzykiem. Wszystko wyjaśniło się
w momencie, gdy kurtyna podniosła się  przedszkolaki obejrzały drogę krzyżową Pana Jezusa.
Przedszkolakom bardzo podoba się Teatrzyk Kamishibai, choć wyraz „kamishibai” trudny był do wypowiedzenia. Wytłumaczyłyśmy dzieciom, że słowo to pochodzi z języka japońskiego: „kami” – oznacza „papier”, natomiast „shibai” – „sztuka”. Dlatego też teatrzyk ten nazywany jest również teatrem ilustracji bądź teatrem obrazkowym. Książka „wystawiana” w teatrzyku składa się kartonowych planszy z ilustracjami, natomiast tył karty zarezerwowany jest na tekst, który czyta opowiadacz.