Myję ręce, bo wiem więcej

Bakterie i wirusy

robią nam różne psikusy

a gdy człowieka spotkają,

to go szybko dopadają.

Sposób taki trzeba znać,

by się tym wirusom nie dać

myjmy ręce wodą i mydłem- koniecznie!

bo to zdrowe i bezpieczne.

21 marca nasze przedszkole odwiedziła Pani z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Stalowej Woli i przeprowadziła warsztaty pt. "Jak skutecznie myć ręce?" Ręce służą nam do wielu niezbędnych czynności, a tą, o której nie możemy zapominać, jest ich … mycie. Każdego dnia dotykamy nimi dziesiątki przedmiotów, a każde dotknięcie klamki lub włącznika światła powoduje, że na nasze ręce dostaje się od stu do dziesięciu tysięcy zarazków! Konsekwencją braku dbania o higienę rąk są choroby zwane jako choroby brudnych rąk.Ręce powinniśmy myć zawsze przed i po posiłku, po powrocie do domu, po kontakcie ze zwierzętami, po wytarciu nosa oraz wtedy, gdy są lepkie lub brudne. Myjąc ręce, należy użyć mydła i ciepłej wody oraz ręcznika. Nie zapominajmy o starannym wytarciu dłoni, ponieważ na mokrych powierzchniach bakterie szybciej się namnażają. Pani wyhodowała dla dzieci wirusa w szkle, aby mogły zobaczyć jak on wygląda. Przedstawiła również "wirusowe maskotki"  i podała ich nazwy. Pojawiła się maskotka znanego dzieciom wirusa Covid-19. Troje dzieci wzięło udział w doświadczeniu w  myciu rąk za pomocą chusteczki suchej, chusteczki mokrej i  mydła z użyciem wody. Po doświadczeniu wniosek był jeden - myjemy ręce mydłem i wodą.

Na zakończenie zajęć każde dziecko otrzymało kolorowankę o wirusach do domu.