Przedszkole nr 11 w Stalowej Woli

Wydarzenia

 

 

"Dzieci uczą rodziców" - lekcja 4 "Kosmiczna przygoda"

23 lutego odbyła się 4. z kolei lekcja, realizowana w ramach ogólnopolskiej akcji  edukacyjnej  "Dzieci uczą rodziców". Tym razem jej tematem była "Kosmiczna przygoda".

Podczas zajęcia dzieci poznały pojęcia: "kosmos" i "wszechświat". Dowiedziały się także, czym jest "Droga Mleczna" i jakie planety wchodzą w skład układu słonecznego. Zapoznały się z postaciami: Mikołaja Kopernika, Neila  Armstronga i Mirosława Hermaszewskiego (jedynego Polaka, który poleciał w kosmos). Odbyły wirtualną podróż w przyszłość z Elonem Muskiem. 

Na podsumowanie zajęć dzieci dostały zadania do wykonania w przedszkolu. Najmłodsza z grup kolorowała według wzoru rakietę. Starsze grupy zaś:  łączyły planety, które opuściły swoje miejsca, prowadziły prom bezpiecznie na Ziemię, rysowały rakietę, kosmiczny statek, dom kosmiczny, flagę Polski i rzeczy, które zabraliby w podróż w kosmos.

 Wszyscy po wykonaniu zadania zabrali ze sobą prace, które wykonali, i mięli całą poznaną wiedzę przekazać w domu swoim rodzicom.

Uczymy dzieci programować- zadanie VII

Niezależnie czy na dworze jest zimno, czy ciepło, czy mamy zimę, czy wiosnę warto dbać o odporność naszego organizmu. Drobne, codzienne nawyki mogą pozytywnie wpływać na nasze zdrowie. O czym pamiętać, na co zwrócić uwagę? Odpowiedzi na te pytania szukały „Misie” kodując „zdrową drogę przez dzień”.  Najpierw wspólnie ułożyliśmy trasę na macie do kodowania, a później uczyliśmy się rysować strzałki i tworzyć kod na swojej małej karcie pracy.

Zima biała

4  lutego najmłodszą grupę odwiedziła Pani Zima. To właśnie list od niej i ślady stóp przez nią zostawione wzbudziły ogromną ciekawość dzieci. Czekał na nie także prezent i zadania. Maluchy wzbogacały w tym dniu swoją wiedzę nt. charakterystycznych cech zimy, m.in. poprzez zabawę logiczną „Prawda–Fałsz”. Uczestniczyły także w zabawach przy muzyce, wcielając się w wirujące śnieżynki. Podczas zabawy matematycznej „Gdzie jest śnieżynka?” dzieci utrwalały pojęcia dotyczące położenia przedmiotów w przestrzeni, takich jak: obok, za, przed, na itp., kładąc śnieżynkę wg instrukcji prowadzącej. Tworzyły zimowe drzewo, odbijając płatki śniegu przy pomocy folii bąbelkowej. Co więcej, do pracy wykorzystały śnieg, który same przygotowały z sody i pianki do golenia. Radość, jaka towarzyszyła tej czynności, była ogromna.

Walentynki w Krasnalach

15 lutego w grupie „Krasnale” odbyły się  walentynki. Głównym celem uroczystości było kultywowanie tradycji walentynkowej oraz zachęcenie dzieci do okazywania uczuć innym osobom, np.: kolegom, koleżankom, rodzicom, a także do nawiązywania kontaktów interpersonalnych w czasie wspólnych zabaw. Dzieci w tym dniu, podobnie jak i Panie, miały na sobie ubrania w kolorach czerwonym lub różowym, czyli barwach miłości. Krasnale uczestniczyły w wielu zabawach z wykorzystaniem serc, a mianowicie w: matematycznych, muzycznych, ruchowych i słownych. Dzieci układały sercowe puzzle, tj. serca przecięte na pół w różny sposób; doskonaliły orientację w przestrzeni, poprzez położenie serca na właściwym miejscu, śpiewały i tańczyły. Najwięcej  radości sprawiło im  malowanie serc wykonanych z masy solnej, które wręczyły w prezencie najbliższym. Na zakończenie uroczystości  każdy uczestnik otrzymał dyplom za udział  w walentynkach oraz słodkie upominki.

"Dzieci uczą rodziców" - lekcja 3 "Wirtualny świat"

"Wirtualny świat  – czy Internet jest bezpieczny?”- to kolejna lekcja w ramach akcji „Dzieci uczą rodziców”,  w której uczestniczyły dzieci z grup Misie i Krasnale. Przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną z której dowiedziały się w jaki sposób bezpiecznie korzystać z Internetu oraz jakie zagrożenia czyhają na nich w sieci. Najważniejszą zasadą do zapamiętania było to, że z komputera trzeba korzystać z umiarem, a najlepiej w obecności rodziców. Na koniec przedszkolaki miały do wykonania 2 zadania: pierwsze to  pokolorować obrazek związany z tematem lekcji, a drugie to po powrocie do domu opowiedzieć rodzicom o tym, czego dowiedzieli się na temat Internetu oraz niebezpieczeństw z nim związanych..

Kodowanie na dywanie

Chcemy pokazać, że nauka podstaw kodowania może być świetną zabawą i nie musi się wiązać z pracą na komputerze. W związku z powyższym założeniem, w ramach innowacji pedagogicznej prowadzonej w grupie „Misie”, układaliśmy drogę ze strzałek. Zadaniem dzieci było prawidłowe „narysowanie” trasy na macie do kodowania  i dotarcie do babci i dziadka na popołudniową herbatkę. Trasa musiała być ułożona wg wskazówek nauczyciela, z uwzględnieniem 3 wytycznych. Zobaczcie jak nam poszło!

Kolorowy karnawał

Setki kolorowych balonów, dekoracje z brystolu i bibuły, postaci klaunów oraz błyszczące maski – to wszystko wypełniło przestrzeń przedszkolnych sal, zamieniając je      w sale balowe… Zachwyt dzieci na widok tychże dekoracji był wart całego organizacyjnego trudu, a ten był niemały. Ze względu na pandemię i związane z nią ograniczenia, bal toczył się nie (jak dotychczas) w jednej sali, lecz aż w pięciu! Każda grupa bowiem bawiła się „u siebie”.

Co więcej, tym razem to nie profesjonalni animatorzy i didżeje dbali o dobrą zabawę. Nad jej przebiegiem czuwały wychowawczynie. Humory przez cały czas dopisywały, a dzieci uznały imprezę za udaną. Najlepszym tego potwierdzeniem był fakt, że już dzień później zaczęły pojawiać się pytania o kolejny bal przebierańców.

Nie od dziś wiadomo, że zabawa karnawałowa to jeden z ważniejszych punktów w kalendarzu przedszkolnych imprez. Dzieci zwykle nie mogą się jej doczekać! Im bliżej balu, tym częściej w rozmowach przedszkolaków pojawia się temat strojów i postaci, w które wcielą się najmłodsi. Niecodziennie bowiem można wyglądać i poczuć się jak księżniczka czy podziwiany bohater!

Nie inaczej było i w tym roku. 26 stycznia 2021 r. w godzinach przedpołudniowych niemal na każdym kroku można było spotkać: Elsy i inne  księżniczki Disneya, koty, biedronki i czarownice, Spidermanów, policjantów i ukrytych za maskami super bohaterów. Gdy te dziesiątki bajkowych postaci wypełniły przedszkolne sale, te wprost mieniły się feerią barw.

Na kolejną taką zabawę znowu trzeba będzie poczekać rok, najważniejsze jednak, że zostały nam miłe wspomnienia, a także zdjęcia. Można je obejrzeć w galerii.

Zabawy na śniegu

Jak wiemy dzieci uwielbiają zimę, śnieg, sanki i lepienie bałwana. Korzystając z jej uroku postanowiliśmy pobawić się na śniegu w naszym ogrodzie przedszkolnym. Dzieci oddały się zimowemu szaleństwu zachowując zasady bezpieczeństwa. Śnieg był miękki więc zdecydowaliśmy, aby ulepić bałwana. Wszyscy byli bardzo zaangażowani i wykazali się dużą pomysłowością. Zmęczeni ale szczęśliwi wróciliśmy na ciepły posiłek do przedszkola.

Przyjaciele Kubusia Puchatka

„Sztuka dawania podarunku polega na tym, aby ofiarować coś, czego nie można kupić w żadnym sklepie”.  
                                            (Alan Alexander Milne)

Kubuś Puchatek jest przyjacielem nie tylko miłośników miodu, ale także uniwersalnych mądrości życiowych. Dzięki przygodom Kubusia Puchatka i jego przyjaciół dowiadujemy się ,jakie wartości są w życiu najważniejsze. Mieszkańcy Stumilowego Lasu pokazują, że miłość i przyjaźń liczą się nade wszystko. Uczą jak ważna jest możliwość polegania na kimś, kogo się kocha i szanuje. Grupa „Biedronki” w ramach realizacji programu autorskiego „Świat moich wartości” zorganizowała konkurs grupowy „Przyjaciele Kubusia Puchatka”, którego celem było motywowanie dzieci do pozytywnych zachowań, rozwijanie umiejętności wyrażania empatii w relacjach z rówieśnikami oraz niesienie pomocy i wzajemnej życzliwości. Po przeliczeniu serduszek na balonach wyłoniliśmy zwycięzców. Wszyscy zostali zagrodzeni dyplomami.

Podsumowując nasz konkurs dowiedzieliśmy się, że bycie pomocnym i uczynnym sprawia, że życie staje się łatwiejsze.

Przedświąteczny czas

Choć ostatnie dni dzielące nas od Bożego Narodzenia zostały w naszym przedszkolu zdominowane przez pandemię, robiliśmy, co w naszej mocy, by stworzyć świąteczną atmosferę.

Ubieraliśmy choinki, robiliśmy ozdoby, dekorowaliśmy sale, opowiadaliśmy o tradycjach związanych z grudniowymi świętami… Z największym entuzjazmem ze strony dzieci spotkało się jednak pieczenie i zdobienie pierniczków. Do unoszących się w powietrzu korzennych woni dodaliśmy jeszcze zapach pomarańczy! Wystarczyło wycisnąć sok z tych jakże zdrowych owoców. Przedszkolakom bardzo smakowała taka „witaminowa bomba”!

W piątek, 18 grudnia, natomiast miała miejsce uroczysta wigilia. W temat wydarzeń, które rozegrały się przeszło 2000 lat temu w Betlejem, Dzieci zostały wprowadzone przez nagranie z jasełek, które rok wcześniej zostały wystawione w naszym przedszkolu. Po tym zjedliśmy wspólny obiad, składający się z potraw znanych z wigilijnego stołu. Przy ogromnym, elegancko nakrytym stole wszystko smakowało jeszcze bardziej.

Pozostaje nam wierzyć, że w przyszłym roku będziemy mogli cieszyć się podobnymi chwilami w szerszym gronie. Tego sobie i Wam, Kochane Dzieci i Drodzy Rodzice, szczerze życzymy!

Mikołajki

Dzisiaj nasze przedszkole odwiedził długo oczekiwany gość - Mikołaj. Dzieci w napięciu czekały na niego, oraz oczywiście na prezenty i nie zawiodły się, odbyło się wspaniałe spotkanie i prezentów również nikomu nie brakowało. Wspólne zdjęcia i występy dla Mikołaja podkreśliły to szczęśliwe wydarzenie. Na koniec odbyła się projekcja filmu z Mikołajem w roli głównej.

Pasowanie na przedszkolaka

Ten dzień z pewnością na długo zapisze się w pamięci dzieci i pań z grupy "Krasnale". Mowa o 26 listopada 2020 r., kiedy to maluchy stały się pełnoprawnymi przedszkolakami.
Przygotowania do pasowania trwały kilka tygodni. Dzieci uczyły się piosenek, wierszy i tańców. Oswajały się ze sceną, za którą robiła (specjalnie na tę okoliczność przygotowana) przedszkolna sala. Panie przygotowywały dekoracje, rekwizyty, dyplomy i upominki. Gdy wszystko zostało dopięte na ostatni guzik, a frekwencja pozwoliła na zorganizowanie całego przedsięwzięcia, poproszono rodziców o przygotowanie galowych ubrań dla dzieci. 
Ze względu na pandemię, w tym wyjątkowym wydarzeniu nie mogli, niestety, uczestniczyć opiekunowie maluchów. Występ podziwiał jednak wyjatkowy gość, czyli pani dyrektor Przedszkola nr 11 w Stalowej Woli, Małgorzata Kochan. Całość została sfilmowana i udokumentowana na zdjęciach. 
Trwające ponad pół godziny widowisko udało się znakomicie! Wszystkie dzieci stanęły na wysokości zadania, udowadniając, że zasłużyły na to, by oficjalnie móc tytułować się przedszkolakami. Uwieńczeniem urozmaiconego scenariusza było uroczyste ślubowanie złożone przez grupę "Krasnale". Dzieci obiecały "nie płakać, nie szlochać i panie mocno kochać". Dodały także, że postarają się być grzeczne i będą ładnie jeść. Po tym nastąpiło najważniejsze, czyli sam akt pasowania. Polegał on na przejściu dziecka przez symboliczną bramę i dotknięciu ramienia dziecka ogromną kredką trzymaną przez panią dyrektor.
Na zakończenie świeżo upieczone przedszkolaki otrzymały upominki i dyplomy. Była także pamiątkowa sesja zdjęciowa.
Dzieciom gratulujemy doskonałego występu, a rodzicom - udanych pociech. Możecie, Państwo, być dumni, bo Wasi podopieczni każdego dnia udowadniają, że zasługują na miano prawdziwego przedszkolaka!

 

"Ulubiona postać w utworach Marii Konopnickiej"

W październiku nasze przedszkole wzięło udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez przedszkole nr 7 w Stalowej Woli. Celem konkursu pt. "Ulubione postaci w utworach M. Konopnickiej"  było : poszerzanie doświadczeń plastycznych, rozwijanie wyobraźni i pomysłowości dzieci, zachęcanie do poznawania twórczości M. Konopnickiej, zastosowanie nowych technik plastycznych. Nasze przedszkole reprezentowały starszaki; Zosia i Yarynka, które zostały nagrodzone za swoje prace dotyczące bohaterów ulubionych wierszy autorki. Serdecznie gratulujemy.

Ogólnopolska akcja

W dniu poprzedzającym Narodowe Święto Niepodległości wszystkie oddziały przedszkolne poświęciły kilkanaście minut, aby uczcić wydarzenie które miało miejsce      11 listopada 1918 roku. We wszystkich grupach o godzinie 11:11 odśpiewano hymn państwowy, jak również różne piosenki o Polsce i patriotyźmie znane dzieciom. Przypomniano sylwetki ważnych dla tej daty postaci i recytowano wiersze, a wszystko to z biało - czerwoną flagą w dłoniach. 

Dzień postaci z bajek

5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym roku dzieci z grupy Misie świętowały ten dzień w szczególny sposób. Chętne dzieci przebrały się za postać z dowolnej bajki. Wśród wielu kolorowych postaci można było dojrzeć: Królewnę Śnieżkę, Kopciuszka, Superbohaterów, wróżkę Mię czy Elsę. Misie przyniosły też do przedszkola rekwizyty z ulubionych bajek. Dzieci prezentowały bajkowe przebrania, rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajki na podstawie charakterystycznych rekwizytów, a także przez chwilę mogły poczuć się jak Kopciuszek, oddzielając ziarenka kaszy od grochu. Bajkowe postacie zostały też zaproszone na bal, jednak aby móc w nim uczestniczyć musiały pokonać tor przeszkód. Wszyscy poradzili sobie z tym zadaniem doskonale. Całość dopełniał taniec i śpiew przy muzyce z bajkowych ścieżek dźwiękowych. Było bajecznie i wesoło. Na zakończenie tak radosnego dnia wszystkie dzieci dostały pierniczki od Baby Jagi z bajki o Jasiu i Małgosi oraz medale za uczestnictwo w Dniu Postaci z Bajek.

Jaszczur i Przyjaciele

Pierwsze spotkanie w tym roku szkolnym z dobrze nam znanymi muzykami odbyło się w nowej formule. W związku z trwającą epidemią bezpośrednia wizyta została zastąpiona przez projekcję nagranej wcześniej audycji. Temat spotkania to "instrumenty perkusyjne". Dzieci poznały wygląd, technikę grania i brzmienie: kongi, tmbalesów, bongosów, djembe, kanjiry, sprężyny, oraz przypomniały sobie o znanych już instrumentach, na których muzykują podczas zajęć w przedszkolu: tamburyna i pudełek akustycznych. Spotkanie choć ekranowe wzbudziło jak zawsze pozytywne emocje io żywione reakcje dzieci. 

Tydzień misia

Ma go chyba każde dziecko. Kojarzy się z ciepłem i poczuciem bezpieczeństwa. Może być duży lub mały, najważniejsze jednak, by był przytulny. Pluszowy miś, bo o nim mowa, był głównym bohaterem zajęć w grupie "Krasnale" i towarzyszył dzieciom przez cały tydzień.

Nie sposób wymienić wszystkich aktywności, przygotowanych przez wychowawczynie dla małych podopiecznych. Były wśród nich m.in.: nauka o niedźwiedziach i misiach znanych z bajek, degustacja miodu, zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej, śpiewanie misiowych piosenek, słuchanie wierszy,  bajek i historii powstania pluszowego misia, a także oglądanie teatrzyka cieni (baśń "O Złotowłosej i trzech niedźwiedziach"). Misie okazały się pomocne w rozpoznawaniu i nazywaniu emocji. Powstałała także pomysłowa praca plastyczna.

Ostatni tydzień października i wpisane w jego harmonogram zajęcia dostarczyły całej grupie dużo wiedzy i jeszcze więcej przyjemności, stanowiąc potwierdzenie frazy ze znanej wieczorynki, która głosi, iż "Dzieci lubią misie...".

Goście w mundurach

Dwa radiowozy, czterech policjantów, jeden wyszkolony pies, mnóstwo ludzi w oknach okolicznych bloków i dziesiątki podekscytowanych przedszkolaków – tak w skrócie można by podsumować wizytę przedstawicieli policji w naszym przedszkolu.

Funkcjonariusze przybyli do „Jedenastki” 22 października 2020 r., by przekazać dzieciom podstawowe zasady bezpieczeństwa i przypomnieć im numer alarmowy, pod który należy dzwonić w nagłych wypadkach. Przedszkolaki mogły też zwiedzić radiowozy i uruchomić tzw. „koguty”. Ich największy zachwyt wzbudził jednak pokaz umiejętności psa policyjnego imieniem Szopen. Na zakończenie przedstawiciele najmłodszej grupy wręczyli policjantom dyplom i książeczkę-laurkę. Umundurowani goście odjechali z przedszkolnego ogrodu na sygnale, spiesząc z pomocą tym, którzy jej potrzebowali. Ten dzień z pewnością na długo zostanie w pamięci dzieciaków; niecodziennie bowiem mają do czynienia z tymi, których misją jest strzeżenie porządku.

Jeżyki owocowe

Na podsumowanie tygodnia promującego zdrowe odżywianie, dzieci z grupy "Pszczoły" samodzielnie wykonały jadalne jeżyki - stanowiące atrakcyjny sposób serwowania owoców. Do wykonania pysznego poczęstunku wykorzostały słodkie gruszki i winogrona. Dzieci nadziewały gruszki kolcami z wykałaczek z wielką ostrożnością i precyzją. Gotowe prace zabrały do domu, aby promować ideę spożywania zdrowych przekąsek w swoich rodzinach.

"Cała Polska programuje"

W dniach 28.09. – 09.10. 2020. „Misie” brały udział w ogólnopolskim konkursie z zakresu kodowania i programowania. Zrealizowaliśmy następujące zadania:

  • „Zaprogramuj zdrowie” – spośród wielu proponowanych wybraliśmy tylko zdrowe nawyki, a następnie ułożyliśmy je w kolejności chronologicznej w ciągu dnia.  Stworzyliśmy mapę przy użyciu strzałek na macie do kodowania.
  • „Marzę, myślę, konstruuję” – poznaliśmy wynalazki Leonada da Vinci w aplikacji Puzzle AR; dowiedzieliśmy się, czym jest  „rzeczywistość rozszerzona”,                a następnie z różnego rodzaju klocków budowaliśmy własne wynalazki.
  • „Rysuję, maluję…koduję” – wspólnie narysowaliśmy „wymarzoną krainę”, w której znalazła się droga dla ozobota. Poznaliśmy tez kod „turbo”.
  • „Kubeczki od A do Z” – rzucaliśmy kostką do gry (ćwiczyliśmy liczenie), a potem budowaliśmy wieże z kolorowych kubeczków. Wieże miały mieć tyle pięter, ile wypadło oczek na kostce.
  • „Zakodowane gry planszowe” – ustaliliśmy zasady gry i ułożyliśmy jej trasę. Zakodowaliśmy pola: dodatkowy rzut, 2 pola do tyłu , 2 pola do przodu, karta                z zagadką. Dzieci zostały podzielone na drużyny: czerwoną, niebieską, różową i pomarańczową. Rzucając kostką doskonaliliśmy także liczenie.
  • „Pętle, czyli szukamy powtórzeń w codziennych czynnościach” – zakodowaliśmy rożne czynności i sytuacje z dnia codziennego, układając je z kolorowych kubków w formie rytmów, np. dzień – noc, łyżka – zupa, śliwka – gruszka, lalka – miś. Spróbowaliśmy także kodu wiosna – lato - jesień – zima.
Wyciskamy witaminy

Kształtowanie postaw prozdrowotnych jest procesem długotrwałym i zaczyna się już w przedszkolu. Dlatego mając na uwadze zdrowie dzieci, nie zapominamy o organizowaniu sytuacji edukacyjnych, które promują zdrowie. Dzieci z grupy "Pszczoły" wiedzą, że aby być zdrowym i silnym trzeba regularnie dostarczać organizmowi komplet witamin i minerałów. Aby je pozyskać przyniesione do przedszkola świeże marchewki i jabłka dzieci ochoczo wrzucały do wyciskarki wolnoobrotowej i obserwowały proces powstawania soku. Podczas degustacji zgodnie orzekły, że świeżo wyciskany sok warzywno - owocowy jest nie tylko zdrowy, ale również pyszny.  

Kiszenie kapusty

Grupa Plastusie wzięła udział w nietuzinkowym wydarzeniu, jakim jest tradycyjne kiszenie kapusty. Kapusta to warzywo, które ma wiele wartości odżywczych, witamin i minerałów, a ukiszona jest jeszcze bardziej wartościowa. Dzieci poznały proces kiszenia składający się z kilku etapów: siekanie, tarcie, przekładanie solenie, ugniatanie. Pozostało im tylko cierpliwie czekać na wynik tej pracy. Życzymy smacznego w degustowaniu własnoręcznie wykonanego specjału.

Urodziny Zosi

6 października Zosia z grupy "Krasnale" obchodziła 3. urodziny. Z tej okazji Panie przygotowały: kartonowy tort (ukryte w nim były cukierki), pamiątkowy dyplom, a także słoneczko Montessori, czyli pomoc dydaktyczną, która pomaga dzieciom przyswoić koncepcję czasu. Koledzy Zosi wykonali obrazki, które - spięte w książeczkę - stały się prezentem dla Jubilatki. Nie mogło zabraknąć także śpiewania "Sto lat" i składania życzeń. Wszystkiego najlepszego, Zosiu!

Dzień chłopaka

Najmłodsza grupa w naszym przedszkolu, czyli "Krasnale", jest zdominowana przez przedstawicieli płci męskiej. Święto chłopców, przypadające 30 września, nie mogło więc tu przejść bez echa. Z tej okazji były: wspólna zabawa przy muzyce, słodki poczęstunek, a także pamiątkowe zdjęcia i ordery. Chłopcy byli wyraźnie zadowoleni, że Panie i Koleżanki pamiętały o ich dniu. 

Powitanie jesieni

Do naszego przedszkola przyszła jesień...

W czwartek 24 września,  w naszej placówce zawitała sama Pani Jesień. Przyniosła dzieciom kosze jesiennych darów i opowiedziała, kim jest i co ze sobą niesie. Pojawiły się kolorowe dekoracje, a  sala „Krasnali” zaczęła przypominać jesienny park. Powstał także kącik jesienny, w którym zgromadziliśmy dary jesieni przyniesione przez Panią Jesień. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały pracę plastyczną, przedstawiającą jesienne drzewo.

Sprzątanie świata

Wrzesień jest tym miesiącem, w którym w całej Polsce odbywa się Ogólnopolska Akcja Sprzątania Świata. Nasze przedszkolaki zaopatrzone w rękawice i worki również zaangażowały się w tę akcję. Dzieci chętnie pomagały w sprzątaniu ogrodu przedszkolnego.   Dzięki temu wokół przedszkola zrobiło się czysto i przyjemnie.
Głównym celem tej akcji było ukazanie dzieciom skutków zaśmiecania „świata”, wyjaśnienie konieczności ochrony środowiska, recyklingu. Mamy nadzieję, że w ten sposób zdobyte doświadczenia zaowocują w przyszłości dobrymi ekologicznymi nawykami.

"Dzień Przedszkolaka"

Nasze przedszkolaki świętowanie rozpoczęły w poniedziałek 21 września od nadmuchiwania kolorowych baloników, które wykorzystały później do wspaniałej zabawy. Tego dnia, dzieci zostały zaproszone do wspólnych pląsów i udziału w konkursach. Przedszkolaki uczestniczyły w grach z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Radość i uśmiech maluchów były dowodem udanego dnia.

Pierwszy spacer Krasnali

Po kilku dniach adaptacji grupa Krasnali wybrała się na pierwszy wspólny spacer. Maluchy, pod opieką pań, zwiedziły przedszkolny plac zabaw. Dały się przy tym poznać jako dzielni piechurzy. Szerokie uśmiechy na twarzach stanowiły najlepszy dowód, iż wyjście było udane.

 

Wyjątkowa pszczoła

„Wyjątkowa pszczoła”  - to kolejna lekcja w ramach akcji „Dzieci uczą rodziców” (06.03.2020r.)  Lekcja ta to podróż do świata pszczół. W trakcie zajęć dzieci poznały te małe owady, dowiedziały się o tym, jak wielki jest ich wpływ na nasze życie. Przedszkolaki zapoznały się też z historią pt. „Zmartwienie pszczoły”, a na zakończenie pokolorowały obrazek z głównym bohaterem wiersza.

 

Słowo „pszczoła” kojarzy się przeciętnemu człowiekowi przede wszystkim z pszczołą miodną. Nie każdy z nas wie, że to pszczoły dziko żyjące stanowią dość liczną gatunkowo grupę owadów. Owad ten jest  niewielki,  żółto-czarny, a długość ciała pszczoły, w zależności od gatunku, może się wahać od 2 do 30 mm.  Pszczoły, obok muchówek i chrząszczy, należą do najważniejszych zapylaczy roślin kwiatowych.  Dzięki obecności pszczół w środowisku rośliny produkują znacznie większe ilości nasion i owoców! Eksperci uważają, że 1/3 pożywienia, które spożywamy, zależy właśnie od pszczół. Wiele owoców, warzyw, ale i produktów z nich wytwarzanych, stosowanych na co dzień, jak chociażby bawełna czy oleje, jest efektem zapylania. Nasiona roślin ozdobnych, które sadzimy w ogrodach i na balkonach, a także warzyw, takich jak marchew i kapusta również pochodzą z zapylania.

Dzięki pszczołom możemy korzystać z wielu produktów będących efektem zapylania (lub przetwarzania jego owoców), a także z produktów prosto z ula.

Produkty pszczele – najlepiej znany jest oczywiście miód. Ale człowiek korzysta również z wosku, pyłku, pierzgi (zakonserwowanego przez pszczoły pyłku) czy mleczka pszczelego. Produkty te mają wiele właściwości korzystnych dla zdrowia.

 

 Jak stworzyć środowisko przyjazne pszczołom?

Uczyń swój balkon lub ogród przyjazny pszczołom, sadząc m.in. kwiaty takie jak: nagietki, dalie, lawendy i nachyłki. Stworzyć środowisko przyjazne dla pszczół można nie tylko na balkonie czy w ogrodzie, ale także na parapecie w mieszkaniu! 

•Zwiększaj szanse pszczołowatych na wychowanie potomstwa przez budowanie domków dla nich.

•Pozostawiaj w ogrodzie „półdziki” zakątek.

•Latem zadbaj o wodę dla pszczół, zostawiając ją w talerzyku.

•Wiosną nie wypalaj traw, suchych łodyg i zeszłorocznych roślin.

Jaszczur i Przyjaciele

18.02.2020r. do naszego przedszkola przyjechali muzycy Pracowni "Jaszczur i Przyjaciele". Panowie tym razem zaprezentowali jeden duży instrument: perkusję. Dzieci dowiedziały się z jakich elementów składa się ten instrument oraz jak głośne dźwięki można z niego wydobyć. Dodatkową atrakcją dla wszystkich była prezentacja gry na perkusji elektrycznej. Chętne dzieci mogły spróbować zagrać na perkusji i jednocześnie przekonać się jak trudne jest to zadanie. Dzieci z dużym zainteresowaniem uczestniczyły w audycji, a występ muzyków nagrodzili gromkimi brawami.

Dzień Babci i Dziadka

Początek lutego obfitował w spotkania rodzinne, gdyż w naszym przedszkolu gościli Babcie i Dziadkowie. Z tej okazji dzieci prezentowały swoje umiejętności taneczne, recytatorskie, aktorskie, muzyczne, nabyte w przedszkolu. Nie zabrakło również podarków przygotowanych przez dzieci dla najbliższych, by te wspólnie spędzone chwile upamiętnić. 

Zabawa karnawałowa

W styczniu razem z zespołem "Jaszczur i Przyjaciele" świętowaliśmy początek karnawału na wspólnej zabawie. Dzieci nie trzeba sczegolnie namawiać do przebierania się, więc na balu pojawiło się mnóstwo postaci z bajek, gier, filmów. Gorące rytmy zachęcały do poruszania w takt muzyki. Były konkursy, zabawy i korowód. W przerwie dziecie mogły uzupełnić płyny i trochę odpocząć, by za chwilę znów ruszyć w tany. Wspólna zabawa dzieci, pań i animatorów była tak udana, że schodząc z parkietu na twarzach wszystkich królowały uśmiechy.

Spotkanie opłatkowe

Dzieci z grupy "Biedronki" podczas spotkania opłatkowego, jakie co roku ma miejsce w naszym przedszkolu, zaprezentowały jasełka bożonarodzeniowe. Pięknym śpiewem, opowieścią, tańcem, przedstawiły historię narodzenia Jezusa, wyciskając na niejednej twarzy łzy wzruszenia. Po południu tego samego dnia prezentowały jaselka swoim rodzicom, a nazajutrz wystąpiły dla swoich babć i dziadków dziękując im w ten sposób za miłość, trud i poświęcenie. Przy wspólnym poczęstunku był czas na rozmowy, refleksje i świąteczne życzenia.

Mikołajki na MOSiR

Dzieci z grupy "Pszczoły" i "Biedronki" wzięły udział w przedświątecznym spotkaniu z mikołajem, które miało miejsce 18 grudnia na hali MOSiR w Stalowej Woli. Impreza ta miała charakter towarzysko - sportowy i zgromadziła przedszkolaków z całego miasta. Zanim przybył Św. Mikołaj z workiem prezentów, dzieci rozegrały zawody sportowe, wykazując dużą sprawność fizyczną, refleks i ogromną wolę walki. W tych rozgrywkach nie było przegranych, gdyż każde dziecko z ogromnym zaangażowaniem toczyło piłkę po parkiecie. Był też czas na tańce, zabawy przy muzyce, by na koniec powitać upragnionego gościa. Mikołaj nie zawiódł, bo obdarował wszystkie dzieci, a potem stanął z nimi do pamiątkowej fotografii.

Ukochany Święty przyniósł nam prezenty

W dniu swych imienin nasze przedszkole odwiedził Święty Mikołaj. Kiedy dzieci dostrzegły go przez okno, pomachały mu na powitanie i zaprosiły do środka. Utrudzony daleką podróżą gość chętnie usiadł wśród dzieci i rozmawiał z nimi na różne tematy. Wiadomo, że najbardziej interesowało go, czy przedszkolaki były grzeczne i zasłużyły na prezenty? Kiedy wszystkie paczki zostały wręczone, dzieci ofiarowały Mikołajowi prezenty od siebie, a były to piosenki i wiersze o nim samym. Święty nie zapomniał również o Paniach i im także podarował mały upominek. 

Pasowanie na przedszkolaka

W piątek 29 listopada odbyło się uroczyste Pasowanie na Przedszkolaka dzieci z najmłodszej grupy uczęszczającej do naszego przedszkola czyli Krasnali. Na tę uroczystość przybyli rodzice oraz rodzeństwo naszych maluszków. Dzieci w odświętnych strojach zaprezentowały program artystyczny: śpiewały piosenki, recytowały wiersze i tańczyły.  Swoim radosnym  występem udowodniły, że zasługują na przyjęcie w poczet społeczności naszego przedszkola. Następnie dzieci złożyły przyrzeczenie a Pani Dyrektor za pomocą dużego kolorowego ołówka dokonała pasowania na przedszkolaka. Na pamiątkę tego wydarzenia każdy Krasnal dostał pamiątkowy dyplom oraz słodki upominek. Na zakończenie tak miłego i bardzo ważnego popołudnia wszyscy udali się na poczęstunek zorganizowany dzięki zaangażowaniu rodziców, którzy przygotowali na tę okazję słodkie wypieki.

Andrzejki w Plastusiach

W dniu 29 listopada w grupie "Plastusie" odbył się "magiczny dzień." Poznaliśmy zwyczaje andrzejkowe - wróżyliśmy, bawiliśmy się przy muzyce, odbyliśmy egzotyczne podróże z globusem. Pozatym najważniejsze w tym dniu było sprawdzenie się jako super przedszkolak. Wszystkie zadania i testy zaliczyliśmy na 6 i w taki sposób zostaliśmy "Przedszkolakami." W nagrodę otrzymaliśmy pamiątkowy ołówek z napisem "Jestem przedszkolakiem."

Jaszczur i Przyjaciele

Na ostatnim spotkaniu z duetem muzyków pojawiły się panie z tarnowskiego studia tańca "Honorata." Pani Konstancja z koleżanką zaprezentowały różne odmiany tańca nowoczesnego: taniec ze wstążką, latino, cheerleaders, jazz, hip - hop, disco - dance. Zaprezentowały również stroje i specjalne obuwie do tańca. Dynamiczny taniec   rozgrzał publiczność do czerwoności.

"Krajobrazy w utworach Marii Konopnickiej"

Emilka i Nikola z grupy "Plastusie" brały udział w międzyprzedszkolnym konkursie plastycznym zatytuowanym "Krajobrazy w utworach Marii Konopnickiej" organizaowanym przez Przedszkole nr 7 w Stalowej Woli. Za udział w konkursie otrzymały nagrody dla siebie i przedszkola. 

Narodowe Święto Niepodległości

W tym roku obchodziliśmy 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym dnia 8 listopada wszystkie dzieci i wszyscy pracownicy przedszkola zebrali się w jednej sali aby wspólnie świętować to ważne dla Polaków święto. Podczas tego spotkania przybliżona została krótka historia święta odzyskania niepodległości oraz postać Józefa Piłsudskiego – osoby, która odegrała bardzo ważną rolę w kształtowaniu historii Polski. Równo o godzinie 11.11 wszyscy obecni usłyszeli od Pani Dyrektor wezwanie: „do hymnu” po czym odśpiewaliśmy wszystkie 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Nasze przedszkole tym samym wzięło udział w ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”. Ten dzień przeżyliśmy jak prawdziwi patrioci – z uśmiechem na twarzy i z wysoko podniesionym czołem.

"Zdrowy przedszkolak"

Pod koniec października Zuzia z grupy "Pszczoły" reprezentowała nasze przedszkole w międzyprzedszkolnym konkursie piosenki o zdrowiu "Zdrowy Przedszkolak." Na scenie zaprezentowała utwór promujący zdrowe odżywianie pt. "Pomidorek." Organizator konkursu wokalnego - Przedszkole nr 15 nagrodziło występy dzieci upominkami rzeczowymi i dyplomem. Gratulujemy naszej artystce i dziękujemy za reprezentowanie naszego przedszkola. Dziękujemy również rodzicom Zuzi za pomoc w przygotowaniu do występu. 

"Wmiksuj się"

W dniu 29 października dzieci z grupy MISIE i BIEDRONKI odwiedziły Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, gdzie wzięły udział w lekcji muzealnej w oparciu o wystawę interaktywną "Wmiksuj się." Tematem wystawy był świat dźwięków. Dzieci poznawały ich naturę i eksperymentowały z dźwiękami, odwiedzając poszczególne stanowiska, składające się na tę ekspozycję. I tak na stanowisku "Wykrzycz się" przedszkolaki mogły zmierzyć siłę swojego głosu, krzycząc do woli do specjalnego mikrofonu. Z kolei na stanowisku "Klej nuty" tworzyły muzykę, przeobrażając się na chwilę w DJ'a dyskoteki. Ogromną radość sprawiło dzieciom granie klapkiem  (stanowisko "Organy bum, bum"), a także sprawdzanie za pomocą specjalnych słuchawek i mikrofonów, jak brzmi ich głos w jaskini, na sali koncertowej itp. (stanowisko "Echo"). Odwiedzając stanowisko "Serdeczny bit" mogły zobaczyć i usłyszeć na bębnie rytm swojego serca podłączonego do pulsometru. Mogły też ugryźć dźwięk, korzystając ze specjalnych rurek na stanowisku "Zgryź nutkę." Drugą część lekcji stanowiły warsztaty, podczas których dzieci wykonywały pomysłowy telefon, łącząc 2 kubki plastikowe kawałkiem sznurka. Pobyt w Muzeum dostarczył przedszkolakom niezapomnianych wrażeń i wiele radości.

Jaszczur i Przyjaciele

W październiku odwiedzili nas nasi dobrzy muzyczni znajomi - zespół Jaszczur i Przyjaciele. Na tym spotkaniu Pan Paweł, Piotr i przyjaciel z gór - Pan Józek porzedstawili wygląd nazwę i brzmmienie instrumentów pasterskich takich jak: trąbita, dudy, końcówka wielkopostna, fujarka pasterska, cymbały. Całość występu okraszona jak zawsze dobrym humorem. Dziękujemy i zapraszamy ponownie.

Code week

W dniach 05. – 20.10.  „Biedronki” brały udział w dwutygodniowym święcie kodowania.  Jest to inicjatywa, której celem jest promowanie programowania. Europejskie kraje „ścigają” się w liczbie zorganizowanych wydarzeń, aby dotrzeć z ideą kodowania do jak największej liczby dzieci.

Kodowanie to nie tylko wstęp do nauki programowania, ale przede wszystkim rozwój uniwersalnych kompetencji tj, logicznego myślenia, zadaniowego podejścia do stawianych problemów oraz rowijania umiejętności pracy zespołowej.

Co musieliśmy zrobić?

Najpierw zarejestrowaliśmy na stronie EU Code Week wydarzenia, w których weźmemy udział. Zaproponowano ich 10 – zrealizowaliśmy wszystkie. Potem korzystając ze scenariuszy udotępnionych przez EduSense wykonywaliśmy zadania z użyciem Ozobotów. Zrozumieliśmy, czym jest „pętla”, a czym „trasa”? Nauczyliśmy się  pierwszych kodów, dzięki którym sterowaliśmy robotami. Poznaliśmy historię Code Week, szukaliśmy kodu w codzinnych czynnościach, zrozumieliśmy, że kod nie jedno ma imię, zakodowaliśmy orkiestrę, gimnastykę i matematykę, tworzyliśmy własne zakodowane obrazy, rozszerzaliśmy rzeczywistość oraz poznaliśmy kota Scratcha. Otrzymaliśmy już 2 cetryfikaty potwierdzające udział i realizację zadań w Code Week.

„Krasnale” również zapoznawały się z Ozobotami, a także próbowały tworzyć królestwa z kolorowymi zamkami. Podejmowały także próby budowania zamków wg wzorów.

Odwiedziny u Koziołka Matołka

W sobotę 19.10.2019 r. dzieci i rodzice mieli okazję spotkać się z popularną postacią literacką autorstwa Kornela Makuszyńskiego - Koziołkiem Matołkiem. Celem wycieczki do Pacanowa było zaznajomienie z historią polskiej bajki, polską animacją, tradycją ludową oraz zachęcenie dzieci do własnych poszukiwań i czytania. Cudowna pogoda nastroiła wycieczkowiczów bardzo pozytywnie. Zwiedzanie Europejskiego Centrum Bajki rozpoczęliśmy od zwiedzania wystawy "Bajkowy Świat" w towarzystwie wróżek. Później dzieci oglądnęły 2 przedstawienia w Małym Teatrze tj bajki pt.: "Dziadek do orzechów" i "Krawiec Niteczka". Piękna pogoda umożliwiła nam zabawy w ogrodzie przy obiekcie, gdzie można było swobodnie biegać, bawić się i robić zdjęcia. Z naszych odwiedzin ucieszyły się również kozy pasące się w pobliskiej zagrodzie. Po obfitym posiłku nadszedł czas pożegnania z "krainą bajki" więc wszyscy zajęli miejsca w autokarze, by wrócić do domu. 

Spotkanie z policjantem

W ramach realizacji programu autorskiego związanego z bezpieczeństwem, starsze przedszkolaki wybrały się z wizytą na Komendę Powiatową Policji w Stalowej Woli. Funkcjonariusze omówili z dziećmi zasady bezpiecznego zachowania w przedszkolu, w domu i na drodze. Pogadankę poprzedziła projekcja filmu "Bezpieczny przedszkolak." W trakcie odwiedzin przedszkolaki miały, także okazję porozmawiać z funkcjonariuszami oraz zobaczyć, jak wygląda ich praca. N apożegnanie dzieci zostały obdarowane kolorowankami na temat bezpieczeństwa i sznurówkami odblaskowymi.

Czytanie w przedszkolu

W ramach współpracy z Miejską Biblioteką, nasze przedszkole odwiedziła pani Jola, która raz w miesiącu będzie przychodzić do naszej placówki, aby czytać dzieciom książki. Podczas ostatniej wizyty przeczytała kilka bajek francuskiego poety Jeana de la Fontain'a (min. "Bocian i lis", "Żółw i zając"). Bohaterami tych utworów są zwierzęta, którym autor nadaje cechy i zachowania typowo ludzkie, piętnując tym samym ich wady i przywary. Bajki Fointan'a są zabawne, aktualne, bo zawierają mądrość życiową, która nigdy nie przemija.

Starszaki w bibliotece

Jeszcze we wrześniu dzieci z grupy "Biedronki" odwiedziły Filię nr 1 (tj. oddział dla dzieci) Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli. Bibliotekarka - pani Małgosia przeczytała im utwór Marii Kownackiej z serii "Plastusiowy pamiętnik." Po omówieniu treści dzieci otrzymały zadanie do wykonania, nawiązujące do wydarzeń związanych z Plastusiem i jego przyjaciółmi z piórnika Tosi. Po wykonaniu pracy przeszły do wypożyczalni, gdzie pani Małgosia zapoznała ich z projektem "Z książką na start", zachęcającą dzieci, by zapisywały się do biblioteki i zostawały czytelnikami. Każde dziecko, które to uczyni odbierze książkę w prezencie.

Pyszna i zdrowa - sałatka owocowa

Dzieci z naszego przedszkola poznają zasady zdrowego odżywiania, poznają witaminy znajdujące się w warzywach i owocach, uczą się zasad higieny i dbania o własne zdrowie. W związku z tym, że sezon na pyszne owoce trwa, postanowiliśmy dać dzieciom możliwość rozwinięcia się w sztuce kulinarnej. Najmłodsza grupa dzieci czyli „Krasnale” przygotowała podczas zajęć sałatkę owocową. Dzieci ubrane w fartuszki umyły dokładnie ręce i wszystkie owoce. Kiedy wszystko było już gotowe, przystąpiliśmy do krojenia owoców. Dzieci używały do tego noży bezpiecznych, plastikowych, dlatego nie było możliwości, aby któremuś z naszych podopiecznych stała się krzywda. Później tylko mieszanie składników i najmilsza czynność czyli degustacja. Krasnalkom tak smakowała sałatka, że zjadły wszystko co zrobiły. 

Dziękujemy rodzicom za przyniesienie owoców.

Powitanie jesieni w leśnym "Ciemnym Kącie"

Aby zainaugurować panowanie nowej pory roku - jesieni, odwiedziliśmy leśny "Ciemny Kąt." Celem naszej wyprawy była integracja dzieci ze wszystkich oddziałów przedszkola oraz zapoznanie ich ze zmianami zachodzącymi w świecie roślin i zwierząt jesienią w lesie. W pierwszych krokach dzieci udały się na spacer ścieżką edukacyjną, by szukać śladów jesieni i wzbogacić o jej "dary" swoje kąciki przyrodnicze. Potem przyszedł czas na posiłek i wspaniałą zabawę. Wycieczka dostarczyła dzieciom wielu miłych wrażeń. Obserwacja naturalnego środowiska roślin i zwierząt leśnych wzbogaciła ich wiedzę z zakresu przyrody. Nauczyły się prawidłowego zachowania w lesie, tak by nie ucierpiała leśna przyroda i zrozumiały znaczenie lasu dla ludzi i zwierząt. Doświadczyły również, że las to wspaniałe źródło świeżego powietrza.