Andrzejkowe wróżby

" Andrzejkowe mamy święto.

Co się dzisiaj nam wywróży?

Mamy miskę pełną wody.

Wosk w garnuszku i klucz duży

Wosk lejemy, wosk lejemy. Zaraz wszyscy się dowiedzą

Co nam wróżby przepowiedzą."

Andrzejki to wigilia imienin Andrzeja. Niegdyś głoszono, że w nocy z 29 na 30 listopada otwierają się magiczne wrota do przyszłości i poprzez wróżby można wtedy dowiedzieć się wielu rzeczy.

Dzieci uwielbiają wróżby andrzejkowe, dlatego też 29 listopada grupa "Plastusie" przeniosła się do "Krainy czarów i wróżb". Celem tego przedsięwzięcia było zapoznanie przedszkolaków z ludowymi zwyczajami i obrzędami związanymi ze świętem andrzejkowym, uwrażliwienie na piękno tradycji oraz integracja.

Panie wcieliły się w rolę wróżek, które dla uczestników spotkania przygotowały wiele wróżb takich jak: lanie wosku, jabłko, serce, buty, kubeczki, zawód, butelka, losowanie kolorów itp. Na zakończenie każde dziecko otrzymało "cukierek z niespodzianką", czyli z przepowiednią. Ten dzień z pewnością na długo zostanie w dziecięcych wspomnieniach.