Przedszkole nr 11 w Stalowej Woli

"Zapaleni do pomocy"

rok temu

4 maja to Dzień Świętego Floriana - patrona m.in. strażaków. Z tej okazji odwiedziliśmy Komendę Państwowej Straży Pożarnej.

19 maja 2022 r. przedszkolaki z grup: "Misie", "Pszczoły", "Biedronki" i "Plastusie" udały się z wizytą do stalowowolskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP.

 Na miejscu powitali nas Panowie Strażacy, którzy podzielili nas na dwie grupy. Każda z grup poznała wyposażenie wozu strażackiego i sprzęt pożarniczy. Dzieci wysłuchały opowieści o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka; dowiedziały się także, w jakich okolicznościach można wezwać straż pożarną oraz że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, ratują zwierzęta, pomagają przy powodzi. Dzieci podczas tej wycieczki zwiedziły garaże, w których mieszczą się  wozy strażackie, bardzo dobrze wyposażoną dyspozytornię oraz szatnię.

Przez chwilę wszyscy uczestnicy wycieczki mogli poczuć się jak strażacy, przymierzając hełm, wsiadając do wozu strażackiego i ubierając strój strażacki. Chętne dzieci mogły także spróbować lania wody wężem strażackim.

Oprócz poznania tajników pracy strażaka, przedszkolaki zdobyły bardzo cenną wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa, dowiedziały się, jak należy zachować się w trakcie zagrożenia i utrwaliły numery alarmowe.

Po tym spotkaniu niektórzy chłopcy stwierdzili, że w przyszłości chcieliby zostać strażakami. Na zakończenie dzieci wręczyły Gospodarzom specjalne podziękowanie w formie dyplomu.

 To była bardzo ciekawa i ważna lekcja. Składamy serdeczne podziękowania Strażakom za miłe przyjęcie i umożliwienie nam bliższego poznania miejsca, z którego wyruszają na pomoc. Podobało nam się, że Panowie (którym na co dzień przyświeca hasło: "Zapaleni do pomocy"), poświęcili nam tak dużo czasu i uwagi.