Przedszkole nr 11 w Stalowej Woli

Wydarzenia

 

 

LEGO

W grudniu po raz kolejny tworzyliśmy wspaniałe budowle z kultowych klocków. 

Pieczemy pierniczki

Ojej cóż za zapach
cynamon goździki,
coś mi się wydaje,
że ktoś upiekł pierniki.

Świąteczne pierniki
serduszka dzwoneczki,
kształty przeróżne
nawet gwiazdeczki. 

Święta tuż tuż, więc w naszym przedszkolu nadszedł czas na pieczenie i dekorowanie świątecznych pierniczków. Najpierw dzieci poznały składniki i sposób wykonania ciasta, a następnie po dokładnym umyciu rąk dzieci ochoczo zabrały się do pracy. Z przygotowanego przez Panie ciasta, wykrawały foremkami w świątecznych kształtach pyszne ciasteczka. Następnie pierniczki zostały upieczone. Wspaniały zapach unosił się w całym przedszkolu i wprawił wszystkich w świąteczny nastrój.

Najpiękniejsza ozdoba bożonarodzeniowa - konkurs plastyczny 

15 grudnia odbyła się uroczystość dla uczestników konkursu plastycznego pt. „Najpiękniejsza Ozdoba Bożonarodzeniowa” zorganizowany przez Katolicką Szkołę Podstawową w Stalowej Woli. Konkurs skierowany był dla wszystkich chętnych uczniów wraz z rodzicami, rodzeństwem, dziadkami oraz opiekunami.
Przedmiotem pracy było stworzenie ozdoby bożonarodzeniowej w dowolnym kształcie, wielkości oraz wybranej przez uczestników technice plastycznej.
Głównymi celami konkursu byłoy min.:
• Wspólne spędzanie czasu z rodziną.
 • Inspirowanie do aktywności twórczej w czasie wolnym, rozwijanie wyobraźni i kreatywności. 
• Pobudzanie wrażliwości, uczenie dzielenia się i wspierania inny ludzi. 
• Pozyskanie środków finansowych na Adopcję Serca.
Nasze przedszkole reprezentowały dwie dziewczynki z grupy "Plastusie": Alicja i Kalinka (6 lat). Obie prace wzbudziły zachwyt pań i organizatorów, a ich autorki zasłużyły na pochwałę i uznanie.
Laureatką, a zarazem zwyciężczynią konkursu została Alicja wygrywając nagrodę główną. Dziękujemy serdecznie za udział i swój wkład wszystkim uczestnikom oraz rodzicom. Gratulujemy ciekawych pomysłów i życzymy dalszych sukcesów.

Pomaganie zwierzętom w plastycznym ujęciu

Już po raz 14. Przedszkole nr 2 wraz z Polskim Klubem Ekologicznym "Przyjaciele Ziemi" w Stalowej Woli zorganizowały konkurs plastyczny pt. "Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę". Inicjatywa ta ma na celu kształtowanie w najmłodszych emocjonalnego stosunku do przyrody i motywowanie ich do niesienia pomocy zwierzętom w najbardziej wymagającej porze roku.
Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy w formacie A4 na temat zawarty w tytule. Spośród naszych przedszkolaków podjęło się go troje dzieci: Blanka z grupy "Pszczoły", Ania z grupy "Plastusie" i Filip z "Biedronek".
Z przyjemnością informujemy, że Blance jurorzy przyznali wyróżnienie! Nasza reprezentantka odebrała je 15.12.2023 r. podczas uroczystości zorganizowanej w Przedszkolu nr 2. Wszyscy autorzy  otrzymali podziękowania, a ci, którzy udali się na ogłoszenie werdyktu, obejrzeli występ przygotowany przez dzieci z "Dwójki".
Dziękujemy Ani, Blance i Filipowi za wykonanie bardzo pomysłowych prac i zapewniamy, że cieszymy się z każdego sukcesu naszych podopiecznych. (MZ)

Odświętne czytanie

Grudniowe spotkanie z panią Angeliką upłynęło pod znakiem magii świątecznych opowieści. Bajki o Bożym Narodzeniu i całej jego otoczce cieszą się dużym powodzeniem wśród przedszkolaków. Stąd wszystkie czytane przez panią historie spotkały się z entuzjastyczną reakcją. Dziękujemy i zapraszamy ponownie, życząc pani Angelice i wszystkim paniom z biblioteki Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

Warsztaty pachnące czekoladą

14 grudnia 2023 r. w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty czekoladowe. Poprowadzili je pani Justyna i pan Michał.
Dzieci, podzielone na trzy grupy, miały możliwość poznania historii kakaowego przysmaku i tajniki dotyczące jego produkcji. Mogły wziąć w ręce owoc drzewa kakaowego (okazał się zaskakująco ciężki!)  i powąchać jego nasiona, których – jak się okazuje – w jednym owocu może być nawet 50. Dowiedziały się, czym jest miazga kakaowa i że najzdrowsza jest ta czekolada, która zawiera jej najwięcej, czyli gorzka. 
Największą atrakcją było jednak współtworzenie czekolady. Dla przedszkolaków już samo obserwowanie płynnej czekolady, szczelnie wypełniającej silikonowe formy, było nie lada gratką. Dzieci samodzielnie ozdobiły słodkie smakołyki, które po stężeniu i zapakowaniu, wzięły do domu.
Na zakończenie wszystkie małe łasuchy otrzymały certyfikaty poświadczające uczestnictwo w warsztatach.  (MZ)

W świątecznym nastroju

12 grudnia „Pszczoły” zaprosiły do siebie rodziców, by ci mogli wziąć udział w zajęciach otwartych poświęconych tematyce bożonarodzeniowej. 
Najpierw dzieci, ubrane na czerwono, zatańczyły do kilku świątecznych utworów, wprowadzając zgromadzonych w odpowiedni nastrój. Następnie rodzice zyskali możliwość obserwowania swych pociech podczas zajęć. 
Wprowadzenie do tematu stanowiło opowiadanie A. Galicy pt. „Komu potrzebne jest Boże Narodzenie?”. Dzieci doskonale zrozumiały jego przekaz. Po edukacji językowej nastąpił czas zmagań z matematyką, do których zostały wykorzystane pierniczki. Były też: zabawa ruchowa „Bombki do pary”, segregowanie kart demonstracyjnych z rozmaitymi tradycjami, spośród których dzieci miały wybrać te związane z Bożym Narodzeniem, oraz zadanie podsumowujące typu: „Prawda czy fałsz?”. Po tej części nastąpił pokaz muzycznych umiejętności „Pszczół”. Wykonały one instrumentalizację kolędy i wzruszającej świątecznej piosenki. Ostatni punkt zajęć stanowiły warsztaty plastyczne, podczas których dzieci wraz z rodzicami ozdabiały aniołki z malowanej na biało sklejki. Zabrały je do domów i obiecały powiesić na swoich choinkach.
Przedświąteczne spotkanie zakończyło się złożeniem życzeń i wręczeniem dzieciom upominków przygotowanych przez wychowawczynie grupy. Z pewnością dla młodszych uczestników tego przedsięwzięcia była to okazja do zaprezentowania nabywanych w przedszkolu umiejętności, zaś dla rodziców – do poczucia dumy z pociech. Wzruszenie malujące się na wielu rodzicielskich twarzach świadczyło o zasadności zorganizowania tego typu przedsięwzięcia. Dziękujemy rodzicom za wysoką frekwencję i przyjęcie zaproszenia na zajęcia otwarte. (MZ)

Drzewko z nagrodami

Pięcioro dzieci z naszego przedszkola – Róża i Zosia z „Pszczół” oraz Oliwia, Szymon i Iwo z „Biedronek” – wzięło udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Społeczną Szkołę Podstawową nr 1 w Stalowej Woli. Zadaniem uczestników było wykonanie bożonarodzeniowego drzewka (mogła to być praca płaska lub przestrzenna) i włożyli oni w powstanie swych dzieł mnóstwo serca. Powstały różnorodne choinki, a ich dumni autorzy udali się do wspomnianej wyżej szkoły na rozstrzygnięcie konkursu, które odbyło się 9 grudnia. 
Pragniemy się w tym miejscu pochwalić, że (choć wszyscy otrzymali upominki i dyplomy-podziękowania za udział w konkursie), dwie z naszych reprezentantek wróciło z dodatkowymi nagrodami; Róża zdobyła tytuł laureata, a Zosia wyróżnienie! Serdecznie gratulujemy dziewczynkom sukcesu, a całej piątce naszych przedszkolaków dziękujemy za chęć wzięcia udziału w konkursie. 
Warto podkreślić, że ci twórcy bożonarodzeniowych drzewek, którzy udali się w sobotnie przedpołudnie do SSP-1, mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych. Dzieci miały do dyspozycji mnóstwo materiałów, z których wyczarowywały pomysłowe stroiki. Mogły zabrać je do swoich domów. Z pewnością było to źródło ogromnej frajdy dla wszystkich miłośników kreatywnych działań i wszelkich prac manualnych. (MZ)

Szlachetne zdrowie...

Stało się już tradycją, że Przedszkole nr 15 organizuje przegląd, podczas którego dzieci ze stalowowolskich przedszkoli wykonują wybraną przez siebie „Piosenkę promującą zdrowie”. W tym roku odbył się on 1 grudnia. Celem tej inicjatywy jest nie tylko rozwijanie umiejętności artystycznych dzieci, lecz także promowanie zdrowego stylu życia. 
Naszą placówkę reprezentowała Maja z grupy „Pszczoły”, która z właściwą sobie energią zaśpiewała „Jarzynowy rock and roll”. Talent wokalny Mai, okraszony dodatkowo jej urokiem osobistym, został doceniony! Wróciła bowiem z przeglądu z nagrodami i dyplomami (dla siebie i rodzimej placówki).
Serdecznie gratulujemy Majce znakomitego występu i dziękujemy, że zechciała wystąpić w imieniu całej społeczności „Jedenastki”. Tym bardziej że w tym roku realizujemy autorski program z zakresu edukacji zdrowotnej pt. „Bądź aktywny, jedz warzywa – to na twoje zdrowie wpływa”, więc ta tematyka jest dla nas bardzo ważna. (MZ)

Wokół Mikołaja

Jeśli ktoś chciałby pokusić się o stworzenie przepisu na wyjątkowy dzień dla przedszkolaków, powinien uwzględnić trzy punkty: zaprosić Mikołaja z prezentami, przygotować miejsce, w którym dzieci będą mogły nacieszyć się towarzystwem brodatego gościa w czerwono-białym stroju i dać najmłodszym czas na zabawę.
Tak właśnie upłynął nam 6 grudnia. Zdaniem dzieci – było super! Punktualnie o godzinie 9:00 do „Jedenastki” zawitał Mikołaj. Zasiadł na fotelu, przy kominku, w pięknej zimowej scenerii, a wszystkie grupy, kolejno, jedna po drugiej, śpiewały dla niego piosenki, dając wyraz swej radości z tego spotkania.
Mikołaj pozował do pamiątkowych zdjęć i wręczał dzieciom upominki (które wzięły ze sobą do domu), ale też worki wypełnione rozmaitymi zabawkami przeznaczonymi do przedszkolnych sal. Już sam moment ich rozpakowania był źródłem ogromnej radości! Później zaczęła się zabawa, która trwała do końca tego niezwykłego dnia. 
Środa 6 grudnia z pewnością na długo zapisze się w pamięci naszych podopiecznych. Wielu z nich nie ukrywało, że nie mogło spać z przejęcia i w noc poprzedzającą  spotkanie z Mikołajem i w tę, która nastąpiła po dniu pełnym wrażeń. Radość dzieci wypełniła po brzegi przedszkolne mury, będąc potwierdzeniem tego, jak ważna na początkowym etapie życia jest zabawa, zwłaszcza, gdy ma się u boku przyjaciół. (MZ)

Campus LEGO

Nasza przygoda z LEGO trwa!
Grupy: "Misie", "Pszczoły", "Biedronki" i "Plastusie" w miesiącu listopadzie ponownie uczestniczyły w zajęciach manipulacyjno- konstrukcyjnych z użyciem popularnych klocków.. Celem tych zajęć było zapewnienie dzieciom możliwości rozwoju kreatywności, umiejętności logicznego myślenia, współpracy z innymi, oraz zdobywanie wiedzy przez zabawę i eksperymentowanie. Przedszkolaki miały do dyspozycji zestaw klocków z których próbowały budować przeróżne konstrukcje; dzieci młodsze - według własnego pomysłu, dzieci starsze - według pewnych wytycznych (zgodnie ze wzorem, instrukcją). Był też moment na to, by eksperymentować ze swobodnymi koncepcjami, różnymi kształtami, kolorami i wielkościami klocków. W trakcie zajęć wspierałyśmy przedszkolaki w wyrażaniu swojej kreatywności i dzieleniu się pomysłami z innymi.

Dzień Pluszowego Misia

Mimo coraz nowocześniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Pewnie dlatego, że ten miękki włochacz, to coś więcej niż zabawka, to najlepszy przyjaciel każdego dziecka, towarzysz na dobre i złe chwile. To ktoś, kto trzyma w tajemnicy wszystkie sekrety wyszeptane wprost do pluszowego uszka. Choć milczący, potrafi pocieszyć jak nikt inny i osuszyć swoim futerkiem wszystkie łzy, płynące po małych twarzyczkach. Dzień poprzedzający święto pluszowego misia wykorzystaliśmy na wspólne jego celebrowanie. Każdy przyniósł do przedszkola swojego ulubionego kudłatego kompana. Przybyły misie małe, duże, białe, brązowe, zielone, a każdy był piękny i wyjątkowy.  W grupie Misie znalazła się jeszcze jedna okazja do świętowania. Otóż do tej grupy przedszkolnej dołączyły dwie dziewczynki: Madzia i Nela. Koledzy i koleżanki cieszyli się razem z nimi z tego wydarzenia, uczestnicząc we wspólnych zabawach integracyjnych. Dzieci poznały historię święta, wspólnie recytowały i śpiewały piosenki o misiach. Dla przedszkolaków przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, taneczne i plastyczne. Ten dzień był pełen uśmiechu i radości.

Przedstawienie z morałem

23 listopada 2023 r. w naszym przedszkolu wystąpili aktorzy z Agencji Artystycznej „Horyzont” z Krakowa. Wystawili dla dzieci spektakl pt. „Futerko jeżyka”. To bajka edukacyjna, której przekaz był dla dzieci bardzo czytelny: warto być sobą (bo każdy z nas jest najlepszą wersją samego siebie) i nie można oceniać innych po wyglądzie.
Krakowscy aktorzy „przenieśli” najmłodszych do lasu, gdzie ci mogli przeżywać przygody jeżyka Tuptusia, wiewiórki o imieniu Fistaszek i Chochlika, który sporo namieszał… Co ważne, artyści weszli w interakcję z przedszkolakami. Dzieci mocno się zaangażowały, więc miały swój czynny wkład w bieg wydarzeń. Doskonale się przy tym bawiły, a ich reakcje były bardzo żywiołowe!
Było to nasze pierwsze, ale z pewnością nie ostatnie spotkanie z aktorami z „Horyzontu”. Przekonaliśmy się bowiem, że przedstawienia w ich wykonaniu nie tylko uczą i wychowują, ale też są dla naszych podopiecznych źródłem ogromnej frajdy. (MZ)

Z Kolorowym Potworem o emocjach

W tym roku przedszkolnym dużo uwagi poświęcamy zdrowiu, aktywności fizycznej i zdrowemu odżywianiu. Ponieważ jednak mamy świadomość tego, że na dobre samopoczucie ogromny wpływ ma także warstwa psychiczna, regularnie uczymy nasze dzieci rozróżniania i nazywania emocji.
W tym celu został opracowany m.in. scenariusz zajęć, które przy wsparciu wychowawczyń we wszystkich grupach prowadzić będzie przedszkolna psycholog, Anna Pamuła-Kaczmarczyk, oczywiście dostosowując poziom przekazywanych treści i czas trwania zajęć do (wynikających z wieku) możliwości dzieci. Inspiracją i punktem wyjścia do poszczególnych aktywności stał się międzynarodowy bestseller – książka "Kolorowy potwór" Anny Llenas. To prosta, a jednocześnie zabawna historia, która wprowadza maluchy w świat emocji takich jak: radość, smutek, strach, złość czy spokój.
Jako pierwsze z kolorowymi emocjami zetknęły się dzieci z grupy „Pszczoły”. Najpierw z zaciekawieniem wysłuchały historii Potwora, a następnie ją omówiły i wzięły udział w różnych zabawach dydaktycznych porządkujących emocje i uczących rozpoznawania oraz nazywania uczuć. Na zakończenie same wykonały Kolorowe Potwory, które stały się ozdobą gazetki traktującej o emocjach. Zaangażowanie przedszkolaków w zajęcia i ich duże zainteresowanie tematem utwierdziły nas w przekonaniu, że warto kontynuować spotkania z sympatycznym bohaterem wykreowanym przez Annę Llenas. (MZ)

Lubimy słuchać bajek

Listopadowe spotkanie z książką, czytaną przez ulubioną  bibliotekarkę - Panią Angelikę, ponownie dostarczyło wiele radości mniejszym i większym przedszkolakom. Pani Angelika zawsze wybiera dla swoich słuchaczy najnowsze i najciekawsze publikacje. Wiemy, że czytanie dzieciom jest jedną z najskuteczniejszych i najstarszych strategii wychowawczych, rozwija wyobraźnię, a także zaspokaja wszelkie emocjonalne potrzeby dziecka. Ten pokarm dla duszy w postaci słowa czytanego, wsparty graficznym obrazem pomaga małej istocie stać się w przyszłości osobą dojrzałą intelektualnie, emocjonalnie i społecznie.

Pasowanie na przedszkolaka

14 listopada 2023 roku odbyła się w naszym przedszkolu ważna uroczystość dla dzieci, które po raz pierwszy w tym roku szkolnym zawitały do naszego przedszkola.
Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia krótkiej części artystycznej, w której dzieci zaprezentowały swoje umiejętności, dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były więc wiersze, piosenki (nawet w języku angielskim), taniec i instrumentalizacja.
Po części artystycznej dzieci obiecały zgodnie bawić się w przedszkolu, każdego dnia przychodzić z uśmiechem na buzi, słuchać pań i pomagać kolegom oraz być dzielnym przedszkolakiem.
Następnie pani dyrektor dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka, wręczając jednocześnie każdemu pamiątkowy dyplom i magiczny ołówek.

Praca małej Polki

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, tj. 10 listopada, w Przedszkolu nr 3 w Stalowej Woli odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego ph. "Kto ty jesteś? - Polak mały!"
"Jedenastkę" reprezentowała Maja Świca z grupy "Pszczoły". Jej zadaniem było wykonanie pracy o tematyce patriotycznej. Poradziła z tym sobie znakomicie, więc została obdarowana upominkiem i dyplomami (jednym dla siebie, drugim - dla macierzystej placówki). Nim jednak doszło do wręczenia nagród, obejrzała występ dzieci z Przedszkola nr 3 przygotowany specjalnie dla laureatów konkursu.
Dziękujemy Mai, że zechciała nas reprezentować i życzymy wielu sukcesów! (MZ)

Dla Niepodległej

Zgodnie z tradycją 13 listopada odbył się miejski przegląd piosenki patriotycznej "Przedszkolaki dla Niepodległej" organizowany z okazji Narodowego Dnia Niepodległości oraz Ogólnopolskiego Dnia Seniora.

Celami przeglądu było:
· wspieranie wychowania patriotycznego dzieci poprzez formy aktywności artystycznej,
· integracja międzypokoleniowa,
· popularyzacja pieśni i piosenek o tematyce patriotycznej,
· umacnianie świadomości narodowej,
· przybliżenie i ułatwienie rozumienia naszej historii,
· pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa narodowego,
· promocja młodych talentów,
· doskonalenie warsztatu artystycznego dzieci w wieku przedszkolnym
Poprzez słowa i melodie piosenek, próbowaliśmy przywołać w naszej pamięci bohaterów narodowych. Nasze przedszkole reprezentowały przedszkolaki z grupy "Plastusie"( Alicja Zawalik, Kryspin Dąbek i Kacper Stepięń). Ubrani w stroje regionalne zaśpiewali piosenkę "Na nowej górze, jadą żołnierze" z podziałem na role. Wszyscy uczestniczy otrzymali dyplomy, nagrody oraz gromkie brawa.
Wszystkim młodym wykonawcom serdecznie dziękujemy i gratulujemy!

Ku chwale ojczyzny

9 listopada 2023 r. późnym popołudniem w ogrodzie zapłonęło ognisko, wokół którego skupiły się dzieci wraz z rodzicami, dziadkami i pracownikami Przedszkola nr 11, by zaśpiewać pieśni patriotyczne. W ten sposób nasza społeczność przyłączyla się do obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Wspólne wykonanie tych utworów połączyło biało-czerwoną nicią wszystkie obecne pokolenia, z jednej strony umożliwiając młodszym i starszym poczucie dumy z bycia Polakami, z drugiej - wspominanie dziejów własnej ojczyzny i narodowych bohaterów.
Nim to jednak nastąpiło, przedszkolaki same zaśpiewały kilka piosenek i wyrecytowały wiersze wprowadzające w niepodległościową tematykę.
Warto podkreślić, że (choć tego dnia po zapadnięciu zmierzchu panował listopadowy chłód) można było zagrzać się przy ognisku bądź popijając ciepłą herbatę. Najważniejsze jednak było to, że wszystkie serca pałały żarem miłości do ojczyzny.
Kolejnego dnia, tj. 10 listopada, odziani w galowe bądź biało-czerwone stroje, zgromadziliśmy się w sali grupy "Misie", by - zgodnie z kilkuletnią tradycją - wspólnie wykonać hymn państwowy. Punktualnie o 11:11 zaśpiewaliśmy cztery zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego". (MZ)

Wycieczka do Nowej Dęby

26 października dzieci z naszego przedszkola wraz z rodzicami wybrali się do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Pod opieką przewodnika oglądaliśmy stanowiska z choinkami i bombkami z różnych części świata i epok. Mogliśmy zobaczyć udekorowane choinki w stylu: amerykańskim, francuskim, norweskim czy staropolskim. Obejrzeliśmy cały proces wyrobu ozdób choinkowych. Pracownik fabryki nad palnikiem ogniowym rozgrzewał szkło, a następnie wydmuchiwał okrągłe bańki. Kolejny etap w powstawaniu bombek to ich srebrzenie. Do każdej bombki wstrzykuje się mieszankę azotanu srebra, amoniaku i kwasu, a następnie zanurza się je w wodzie i potrząsa, dzięki czemu bańki uzyskują piękny srebrzysty połysk. Taki wytwór trafia do farbiarni, gdzie nadaje się im przeróżne kolory. Po koloryzacji wędrują do suszarni, następnie bańki przycina się, kapsluje. W dalszym etapie zwiedzania dzieci mogły obserwować pracę pań, które były odpowiedzialne za ręczne zdobienie bombek. Przekonały się, że ta czynność wymaga nie tylko talentu, ale też ogromnej cierpliwości. Następnym punktem wycieczki były warsztaty plastyczne, podczas których dzieci ozdabiały bombki według własnego pomysłu. Na pamiątkę pobytu w fabryce każdy uczestnik wycieczki otrzymał bombkę, własnoręcznie wykonaną podczas warsztatów.

Pobyt w muzeum oraz oglądanie pięknych i niepowtarzalnych bombek, wzbudza podziw i wywiera ogromne wrażenie nie tylko na dzieciach, ale i na dorosłych, przywołuje wspomnienia z dzieciństwa oraz pozwala poczuć atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

Jesienny konkurs plastyczny

 25 października odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt.„Jesienią, jesienią sady się rumienią”.
Głównymi celami konkursu było:
- poszerzenie doświadczeń plastycznych
- rozwijanie wyobraźni i pomysłowości dzieci
- zachęcanie do poznawania twórczości Marii Konopnickiej
- zastosowanie nowych technik plastycznych
Wręczenie nagród odbyło się w Przedszkolu nr 7 w Stalowej Woli. Nasze przedszkole reprezentowały Zuzanna Kowalska i Zofia Piekarz z grupy Biedronki.

"Lokomotywą do wyobraźni "

30 października odbyło się rozstrzygnięcie konkursu "Lokomotywą do wyobraźni - ilustracje do utworów Juliana Tuwima". Konkurs organizowany był z okazji 70. rocznicy śmierci Juliana Tuwima - pisarza, poety, tłumacza, autora wielu popularnych wierszy dla dzieci.
Głównymi celami konkursu było:
- Przybliżenie uczestnikom konkursu twórczości Juliana Tuwima,
- rozbudzenie zainteresowań czytelniczych, inspirowanych pięknem literatury dziecięcej,
- rozwijanie u dzieci twórczej inwencji i kreatywności, wrażliwości estetycznej oraz umiejętności manualnych przy użyciu różnych technik plastycznych,
- prezentacja twórczości plastycznej dzieci.
Wręczenie nagród odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli. Nasze przedszkole reprezentowała Kalinka Kufel z grupy "Plastusie", wykonując lokomotywę długopisem 3D.

Czytanie na dywanie

Po wakacyjnej przerwie, z ogromną radością wznawiamy cykl spotkań z Panią bibliotekarką - Angeliką Maślach. Celem tych regularnych odwiedzin, jest rozbudzanie zainteresowania literaturą, pobudzanie wyobraźni i zachęcenie do czytania. Regularne ,,sesje z książką" dają przedszkolakom możliwość poznania nowych tytułów ze zbiorów dla młodych czytelników. A ponieważ dzieci uwielbiają bajki, chętnie ich słuchają i przeżywają przygody razem z bohaterami. Trzeba zaznaczyć, że Pani Angelika zyskała wielką sympatię małych słuchaczy i jest przez nich traktowana jak niezbędne ogniwo przedszkolnej społeczności.

Campus LEGO

W październiku bieżącego roku zainaugurowaliśmy serię wizyt w Campusie LEGO. LEGO - to jedna z najpotężniejszych marek świata. Ponadczasowe, kolorowe cegiełki przez kolejne dziesięciolecia przybierały coraz to nowsze formy. Wszystkie, niezależnie od poziomu zaawansowania technologicznego niezmienne służą jednemu –  nauce i zabawie. Zajęcia w których dzieci manipulują klockami rozwijają wyobraźnię, sprawność manualną, koordynację wzrokowo-ruchową i kreatywność. A praca w małych grupach sprzyja nauce komunikacji, integracji i współpracy w zespole. Podczas warsztatów przedszkolaki poznają świat nauki, techniki, inżynierii, sztuki i matematyki. Takie zajęcia z pewnością rozwijają pasję dzieci i zachęcają do eksperymentowania. Pobyt w Campusie niezmiernie przypadł dzieciom do gustu, z pełną swobodą i zaangażowaniem wznosiły one wielobarwne budowle. Ogromne poruszenie wywoływała w nich możliwość wprawiania w ruch niektórych elementów tych projektów. Z niecierpliwością czekamy na ciąg dalszy przygody z klockami LEGO.

Palce lizać!

W październiku dzieci z najstarszych grup wzięły udział w warsztatach kulinarnych promujących zdrowe odżywianie.
"Pszczoły", "Plastusie" i "Biedronki" skorzystały z zaproszenia stalowowolskiego magistratu i wraz z paniami udały się (odpowiednio: 6, 12    i 17 października 2023 r.) do hali owocowo-warzywnej "Zieleniak", by pod okiem małżeństwa prowadzącego bloga "Zabawa w gotowanie" przygotować smaczne i zdrowe przekąski. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, iż podstawowym składnikiem wspomnianych kulinarnych poczynań był... ćwikłowy burak!
Dzieci samodzielnie wykonały gofry i koktajl, które następnie spożyły z ogromnym apetytem. Nie kryły przy tym zaskoczenia, jak bardzo wszystko im smakuje i jednocześnie jak jest to słodkie, mimo że nie użyto ani grama cukru.
Te pouczające warsztaty z pewnością na długo zostaną w pamięci naszych wychowanków. Mamy nadzieję, że dzieci częściej będą sięgać po tzw. "dobre kalorie" i że spotkanie z panią Eweliną i panem Mariuszem Szkutnikami okaże się inspiracją do poszukiwań nowych ulubionych smaków. (MZ)

Mapa pełna nut

17 października br. dzieci z naszego przedszkola udały się w "Muzyczną podróż po Azji i Europie". Przewodnikami w tej wyprawie byli panowie Piotr i Paweł z pracowni "Jaszczur i Przyjaciele", którym kroku dotrzymywał zaproszony przez nich pan Dariusz.

Muzycy zaopatrzeni w różnorakie instrumenty przeprowadzili dzieli kolejno przez: Niemcy, Izrael, Włochy, Chiny, Francję i Węgry aż do Polski. Grając utwory charakterystyczne dla wymienionych państw, z pomocą ochotników prezentowali stroje regionalne. Co odważniejsi podejmowali się nawet wykonania narodowych tańców, takich jak: czardasz czy krakowiak.

Na zakończenie muzycy zagrali i zaśpiewali  "Przybyli ułani pod okienko", przypominając tym samym, że zbliża się listopad - czas, w którym dzieci poznają polskie pieśni patriotyczne. (MZ)

"Jesienią, jesienią..."

W dniu 04 października  w Przedszkolu nr 1 w Stalowej Woli został przeprowadzonyi jednocześnie podsumowany konkurs na wykonanie pracy plastycznej o tematyce jesiennej. Do konkursu przystąpiła Michalinka Cichocka (lat 6) z grupy "Plastusie". Zadanie konkursu polegało na namalowaniu farbami obrazu  do wiersza M. Konopnickiej  „Jesienią, jesienią sady się rumienią” Pracę należało wykonać według wskazówek pod okiem malarki.
Celem konkursu było:
• rozwijanie kreatywności, uzdolnień plastycznych, wrażliwości artystycznej dzieci,
• promowanie dzieci uzdolnionych plastycznie,
• rozwijanie czytelnictwa wśród dzieci,
• zwrócenie uwagi na zmiany zachodzące w przyrodzie,
• rozpoznawanie darów sadu jesienią,
• integrowanie się stalowowolskich przedszkoli,
• nawiązywanie współpracy z artystami oraz lokalnymi instytucjami z dziedziny kultury i nauki.
Michalinka za udział w konkursie otrzymała nagrodę oraz dyplom. Gratulujemy!

W policyjnej asyście

W ciepłe październikowe przedpołudnie (03.10.2023 r.) do naszego przedszkola zawitali stalowowolscy policjanci. Spotkaliśmy się z nimi w ogrodzie. Tam dzieci przypomniały sobie podstawowe zasady dotyczące bezpieczeństwa na drodze. Stróże prawa sprawdzili wiedzę najmłodszych w tym zakresie. Przedszkolaki zdały swój "egzamin" na 6! W nagrodę każde dziecko mogło wejść do policyjnego samochodu. Na zakończenie goście w mundurach, ku wielkiej radości najmłodszych, uruchomili koguty. Po otrzymaniu podziękowań policjanci wrócili do swych zajęć. To spotkanie z pewnością miło i na długo zapiszę się w pamięci wszystkich wychowanków "Jedenastki". (MZ)

W sportowej atmosferze

Dzień Chłopaka to święto obchodzone w wielu krajach na świecie. W Wielkiej Brytanii świętuje się je w kwietniu, w Norwegii w październiku, zaś w Kanadzie – w listopadzie. W Polsce wypada ono 30 września. Jako że w tym roku była to sobota, przedszkolni młodzi mężczyźni fetowali swój dzień w piątek (29 września).
W większości grup dominowały sportowe konkurencje. Chłopcy, gorąco dopingowani przez swoje koleżanki, rywalizowali, zmagając się z torami przeszkód, przeciągając linę, oddając strzały na bramkę itd. Były także zabawy z chustą animacyjną oraz tunel, przez który trzeba było jak najszybciej się przedostać. 
Dziewczynki złożyły swym kolegom życzenia i wręczyły im upominki, medale, krawaty lub dyplomy. W niektórych grupach o dodatkowe okolicznościowe prezenty postarali się także rodzice. Świętowanie zakończyło się degustacją pysznego ciasta, które wyszło spod zdolnych rąk przedszkolnych pań kucharek. (MZ)

Dzień Przedszkolaka

To już 10 lat…
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka to święto, które równo 10 lat temu zostało ustanowione przez Sejm RP, by popularyzować edukację przedszkolną oraz podkreślić jej znaczenie w społeczeństwie. Przede wszystkim jednak jest to wyjątkowy dzień dla kilkulatków. Mogą bowiem na różne sposoby celebrować to, że są przedszkolakami.
Wspomniane święto obchodzone jest 20 września. Tego dnia przedszkola w całej Polsce organizują rozmaite zabawy i atrakcje dla najmłodszych. 
Nie inaczej było w „Jedenastce”. Od rana w naszych salach wybrzmiewała zachęcająca do tańca muzyka. Nie brakowało mieniących się mnóstwem barw chust animacyjnych, uwielbianych przez dzieci balonów czy też baniek mydlanych. Były również: pamiątkowe zdjęcia, malowanie twarzy, dyplomy, medale i drobne upominki. Najważniejsze jednak, że na twarzach dzieci gościł uśmiech stanowiący najlepszy dowód udanej zabawy! (MZ)

"Pożegnamy przedszkole, pokłonimy się szkole..."

21 czerwca był bardzo ważnym dniem w kalendarzu Biedronek. Wtedy to pięknie wystrojone przedszkolaki uroczyście żegnały się z przedszkolem. W tej uroczystości dzieciom towarzyszyli rodzice oraz Pani dyrektor. Na początku Pani dyrektor skierowała kilka miłych słów zarówno do dzieci jak i do rodziców, następnie oddała głos najmłodszym, a zarazem najważniejszym uczestnikom występu. Biedronki swój występ rozpoczęły Polonezem, który wzbudził wśród gości wielki zachwyt, a u niektórych wywołał nawet łzy wzruszenia. Następnie dzieci zaprezentowały cały wachlarz wierszy, anegdot, tańców i piosenek, które towarzyszyły im przez ostatnie cztery lata przedszkola. Nie obyło się bez śmiechów, wzruszeń oraz gromkich braw. Na zakończenie wystąpiły dzieci pięcioletnie, które pożegnały starszych kolegów i koleżanki oraz skierowały do nich kilka rad na nową, szkolną drogę i zapewniły, że zawsze chętnie przyjmą kolegów i koleżanki w odwiedziny.
Po występach sześciolatki otrzymały dyplomy ukończenia przedszkola oraz książki, zaś pięciolatki dostały dyplom oraz drobny upominek. Po zakończeniu części artystycznej na wszystkie dzieci czekał słodki poczęstunek przygotowany przez ich rodziców.
Kolejni absolwenci naszego przedszkola opuszczają nas, by rozpocząć po wakacjach naukę w klasie pierwszej. Życzymy im wielu sukcesów i spełnienia marzeń. Pamiętajcie o nas i o swoim przedszkolu.

Przy dźwiękach muzyki

19 czerwca odwiedził nas pan Paweł Turek, mieszkający w Rzeszowie muzyk, który w swoim bogatym portfolio ma występy z takimi artystami jak: Kayah, Piotr Rubik czy Krzysztof Cugowski, zaś po wakacjach obejmie stanowisko nauczyciela gry na puzonie w Państwowej Szkole Muzycznej w Stalowej Woli. Celem pana Pawła było zainteresowanie dzieci instrumentem, który przed laty skradł jego serce.
Podczas warsztatów muzycznych dzieci z grup: "Krasnale", "Misie" i "Pszczoły" poznały brzmienie i części składowe puzonu. Wysłuchały V Symfonii Bethovena, a także znanego motywu muzycznego pt. "W grocie Króla Gór". Były zagadki muzyczne; zadaniem przedszkolaków było rozpoznanie utworów z bajek: "Koziołek Matołek", "Reksio", "Różowa Pantera". Chętne dzieci mogły spróbować swoich sił w grze na puzonie. Co ciekawe, udało się im wydobyć dźwięki z instrumentu, a nie jest to proste zadanie!
Na zakończenie spotkania pan Paweł zagrał dla zgromadzonych utwór jazzowy i zaprosił dzieci do szkoły muzycznej, w której już w najbliższym roku szkolnym będzie można uczyć się gry na puzonie.

Świat LEGO

W poniedziałek 19 czerwca grupa "Biedronki" i "Plastusie" wybrały się  na warsztaty do Campusu LEGO. Dzieci z wielką niecierpliwością czekały na ten dzień i ciekawe warsztaty. Zaskoczyła je ogromna ilość klocków, z których mogły zbudować miasto i  rożne miejsca parkingi, stację paliw, zoo, las, sklepy, lotnisko, most  itp. Miały okazję tworzenia budowli według własnego pomysłu. Przedszkolaki wykazały się kreatywnością, a ich wytwory zaskakiwały pomysłowością i wyobraźnią twórczą. Na koniec warsztatów wszystkie wybudowane miejsca z klocków ustawione zostały wokół wcześniej zbudowanych torów. Po torach ruszył pociąg, który zaprogramowany według koloru klocka wykonywał polecenia. 
Zabawa klockami połączona z dziecięcą ciekawością świata prowadzi do eksplozji pomysłowości, co dało się dostrzec już w trakcie powstawania miasta.
Przeprowadzone warsztaty sprawiły dzieciom wiele radości.

Cud, miód...

13 czerwca 2023 r. nasze przedszkole odwiedził pan Piotr Wójcik - pszczelarz (a prywatnie tata Danielka z grupy "Misie"), aby podzielić się z dziećmi rozległą wiedzą na temat życia pszczół i wprowadzić najmłodszych w tajniki procesu powstawania miodu.
Pan Piotr przyniósł ze sobą rozmaite atrybuty, których używa, realizując swą pasję, m.in.: miotełkę, podkurzacz i specjalny kapelusz. Ten ostatni chętne dzieci mogły nawet przymierzyć. Absolutnym hitem wśród przedszkolaków okazały się: plaster miodu, prawdziwy ul i ramka zabezpieczona szybą, przez którą dało się podglądać pracowite pszczoły. 
Na zakończenie pan Piotr przygotował dla wszystkich uczestników spotkania słodką niespodziankę, czyli degustację miodu z własnej pasieki.
Panu pszczelarzowi serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas. Był bardzo owocny, bo dzieciaki nauczyły się i zapamiętały mnóstwo informacji z intrygującego, a przez to jakże fascynującego świata pszczół. Przede wszystkim jednak dowiedziały się, jak ważne dla życia nas wszystkich są skrzydlate pracusie rodem z ula.
Spotkanie z tatą Danielka stało się pretekstem do tego, by cały wtorek poświęcić słynącym z pracowitości owadom. Tego dnia przedszkolna społeczność przywdziała ubrania w kolorach żółtym i czarnym. Z głośników płynął uwielbiany przez najmłodszych "Taniec Mai". Były też: opowiadania i bajki z pszczołami w roli głównej, zadania grafomotoryczne, gry dydaktyczne, nauka rysowania pszczoły krok po kroku i mnóstwo pomysłowych prac plastycznych, które stanowiły swoiste ukoronowanie "Dnia pszczół".

Dzień, a nawet 5 Dni Rodziny

Przełom maja i czerwca został w naszym przedszkolu zdominowany przez występy dzieci z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca. Na pierwszy ogień poszły „Biedronki”, które zaprezentowały się przed swoimi rodzicami 25 maja. Po nich przez trzy kolejne dni (29, 30 i 31 maja) występowały odpowiednio: „Pszczoły”, „Plastusie” i „Misie”. Pasmo uroczystości zakończyły „Krasnale” (6 czerwca).
Spotkania te upłynęły w radosnej, ale też nie pozbawionej wzruszeń atmosferze. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki, grały na instrumentach i tańczyły. Pokazały w ten sposób swym mamusiom i tatusiom, jak wiele potrafią!
Uwieńczeniem występów było wręczenie upominków, które dzieci własnoręcznie przygotowały dla swych rodziców.

 

Z wizytą u strażaków

W dniu 6.06.2023r. nasze dzieciaki miały okazję kolejny raz poczuć się jak prawdziwi strażacy, a to za sprawą strażaków z Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Stalowej Woli. 
Dzieci wysłuchały opowieści o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka. Odwiedzały kolejno pomieszczenia budynku m.in. dyspozytornię, szatnie, gdzie znajdują się specjalna odzież, jak również pomieszczenia gdzie znajdują się wozy i sprzęt strażacki. 
Chętne dzieci mogły wsiąść do wozu bojowego, podjąć próbę trafienia w cel strumieniem wody wyrzucanym przez bardzo długiego węża . Dzieci zapoznały się z wyposażeniem wozu strażackiego, zobaczyły wyposażenie apteczki strażaka. 
Przedszkolaki zdobyły cenną wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa, dowiedziały się, jak należy zachować się w trakcie zagrożenia i przypomniały sobie ważne numery alarmowe. Na zakończenie wręczyły gospodarzom specjalne podziękowanie w formie dyplomu. 

Dzień Dziecka w kinie

Chyba wszystkie dzieci, i te małe, i te całkiem spore, uwielbiają 1 czerwca… Zwykle bowiem jest to dla nich dzień pełen niespodzianek i powodów do radości. 
W naszym przedszkolu nie mogło być inaczej! Już od rana na dzieciaki czekało mnóstwo atrakcji. Były: zabawy taneczne i plastyczne, animacje z wykorzystaniem chusty KLANZA, konkurencje sportowe, upominki od pań (a w jednej z grup: także od rodziców) i życzenia, a przede wszystkim – dużo uśmiechów.
Najważniejszym punktem dnia był jednak wyjazd autokarem do kina Helios na bajkę pt. „Najlepsze urodziny królika Karola”. Jak się okazało, dla wielu dzieci była to pierwsza, a więc tym bardziej emocjonująca, wyprawa do kina! Po seansie i powrocie do przedszkola na wszystkich czekały przepyszne gofry.
Z pewnością ten dzień na długo zapisze się w pamięci naszych podopiecznych. Cieszymy się, że do „banku wspomnień z przedszkolnych lat” udało się nam dorzucić kolejną garść miłych, radosnych przeżyć.

Jaszczur i przyjaciele

W dniu 23.05.2023 r. Po raz kolejny gościliśmy w naszym przedszkolu artystów z pracowni „Jaszczur i przyjaciele.” Tym razem nasi goście zaprezentowali dzieciom instrumenty perkusyjne m.in. dzwonki chromatyczne, ksylofon, wibrafon. Dzieci zapoznały się z wyglądem, dźwiękiem oraz sposobem grania na tych instrumentach. Na zakończenie nie obyło się bez zagadek muzycznych za znanych dzieciom bajek oraz filmów. Dzieci kolejny raz bawiły się wyśmienicie.

Cała Polska maluje "Giga laurkę" dla strażników lasów

Czy wiecie, że w 2021 roku w naszym kraju było prawie 3500 pożarów lasów, z czego aż 2400 została wywołana z winy człowieka!  Dlaczego o większości z nich nie słyszeliście? Ponieważ nasi Strażnicy Lasów, czyli STRAŻACY i LEŚNICY czuwają, by się one nie rozprzestrzeniały.
W dniu 4 maja przypada święto Strażaka, a 5 maja święto Leśnika. Dziękujemy za ich pracę włożoną w ochronę lasów przed pożarami – tworząc najpiękniejszą GIGA LAURKĘ, składającą się z tysięcy laurek namalowanych przez przedszkolaków i uczniów z całej Polski, która została wręczona  Strażakom i Leśnikom w dniu ich święta.
Z tysięcy nadesłanych laurek została  stworzona  najpiękniejsza, największa  GIGA LAURKA na świecie i wręczona Strażakom i Leśnikom. Wspólnie dziękujemy im za to, że chronią nasze lasy przed pożarami.
Mikołaj O. z naszego przedszkola również włączył  się w tworzenie tej gigantycznej
i wyjątkowej laurki dla Strażaka i Leśnika z okazji ich święta. Wykonał piękną pracę plastyczną otrzymując dyplom i certyfikat.

Doceniajmy pracę strażaka i leśnika - pamiętajmy las płonie szybko, a odrasta latami!

Z rodzicami na majowej łące

Zajęcia otwarte stanowią dla rodziców okazję przede wszystkim do tego, by poobserwować zachowanie swojego dziecka w grupie rówieśniczej. Inną, niezwykle istotną funkcją jest to, że w trakcie ich trwania opiekunowie mogą poznać sposoby pracy nauczycieli. Ponadto umożliwiają integrację rodziców z przedszkolem.
Mamusie i tatusiowie "Misiów" wzięli zapewne te wszystkie aspekty pod uwagę, bo gdy 10 maja otwarlyśmy przed nimi drzwi, zapraszając ich na zajęcia, w mgnieniu oka wypełnili salę po brzegi! Nie ukrywamy, że naprawdę nas, czyli wychowawczynie grupy,  to ucieszyło. Jeszcze bardziej zaś wysoka frekwencja uradowała nasze dzieciaki, bo mogły pokazać najważniejszym dla nich osobom, jak wiele już potrafią i w jakim skupieniu potrafią pracować, zgłębiając wiedzę o otaczającym świecie.
Tematem przewodnim spotkania była majowa łąka i jej mieszkańcy, celami zaś: rozwijanie zainteresowań przyrodniczych i logicznego myślenia, kształtowanie umiejętności aktywnego słuchania muzyki i  utworu literackiego, tworzenie akompaniamentu z wykorzystaniem instrumentów i rozwijanie umiejętności: liczenia, dodawania i odejmowania.
Przedszkolaki udowodniły rodzicom, że potrafią wyciągać wnioski i rozwiązywać zagadki, a także przeliczać elementy i wykonywać proste działania matematyczne. W międzyczasie zamieniły się w tańczące motyle i wraz z rodzicami wykonały makietę ilustrującą cykl rozwojowy motyla.
Reasumując, to przedpołudnie upłynęło nam wszystkim bardzo owocnie, w dodatku w miłej, pełniej radości i wzajemnej życzliwości atmosferze. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców, już dziś możemy zapewnić, że było to pierwsze, ale z pewnością nie ostatnie tego typu spotkanie. 

Wiwat maj!

"Kraju mój piękny, 
mój wiślany
Kraju mej nadziei
w lepszy los..."

Maj to miesiąc, w którym obchodzimy kilka ważnych wydarzeń. Pierwszym z nich jest Święto Pracy, Dzień Flagi oraz Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzone w rocznice uchwalenia Konstytucji. 
27 kwietnia obchodziliśmy w naszym Przedszkolu święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej właśnie okazji grupa "Plastusie" przygotowała uroczystą akademię, której głównym celem było upamiętnienie rocznicy uchwalenia Konstytucji oraz rozwijanie poczucia przynależności narodowej u naszych małych Patriotów. Podczas występu przedszkolaki wspaniale recytowały wiersze i śpiewały piosenki o swojej Ojczyźnie. Tańczyły ciekawe układy taneczne i Krakowiaka. Nie zabrakło także wspólnego odśpiewania hymnu "Mazurka Dąbrowskiego" przez całą społeczność przedszkola. Pięknymi strojami 
i dekoracją dzieci pokazały jak są dumni z tego, że są Polakami. 
Pielęgnujmy patriotyzmu wśród najmłodszych, bo patriotyzm to bardzo ważna wartość, którą dzieci powinny znać!

Wycieczka do teatru "Maska"

25 kwietnia 2023 roku dzieci z grup Biedronki, Plastusie i Pszczoły pojechały na wycieczkę autokarową do teatru „Maska” w Rzeszowie na spektakl pt. „Włosy mamy”.
Dzieci miały okazję obejrzeć przedstawienie teatralne, co było dla nich ciekawym doświadczeniem, a dla wielu również nowym. Kolejnym punktem wycieczki były warsztaty teatralne, na których dzieci mogły obejrzeć kulisy teatru, zobaczyć z bliska maski i stroje teatralne. Z pewnością niezapomnianym wrażeniem było przymierzanie przez dzieci różnych masek oraz zabawa lalkami teatralnymi. Przedszkolaki wróciły do przedszkola uśmiechnięte i zadowolone. 

 

Fizyka - dla mózgu muzyka

Grupa "Biedronki" wzięła udział w zajęciach promujących zdrowy styl życia, połączonych z realizacją zadań w ramach innowacji "Fizyka - dla mózgu muzyka". Przez tydzień gromadziliśmy opakowania po produktach, które dzieci przynosiły z domów. Na zajęciach oglądaliśmy film z serii "Było sobie  życie - Zęby i kubki smakowe", zapoznając się ze szkodliwym działaniem cukru oraz przeliczaliśmy ilości cukru znajdujące się w najczęściej spożywanych produktach. Przygotowaliśmy tablicę demonstracyjną, którą można oglądać w holu na II piętrze.

Święto Flagi

Uczucia patriotyczne i szacunek do symboli narodowych warto pielęgnować od najmłodszych lat. Dlatego też 21 kwietnia dzieci ze stalowowolskich przedszkoli spotkały się w Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli aby wspólnie obchodzić Święto Flagi. Organizatorem tego przedsięwzięcia jak co roku było Przedszkole nr 18 im. Marii Montessori w Stalowej Woli. Nasze przedszkole reprezentowała grupa Biedronki.
Uroczystość rozpoczęła się powitaniem przez Panią Dyrektor oraz odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego. Później pięknie wystrojone przedszkolaki z Przedszkola nr 18 zaprezentowały swoje zdolności wokalne, taneczne i recytatorskie prezentując historię powstania naszego kraju.

Na zakończenie wszystkie przedszkolaki wyrecytowały wiersz Cz.Janczarskiego pt. „Barwy ojczyste”.

W ramach podziękowania za przybycie wszystkie przedszkola otrzymały książki o królach panujących w naszym kraju.

V Edycja Akademii Fotografii Dziecięcej "Zjawiska pogodowe"

Fotografia to zbiór wielu różnych technik, których celem jest zarejestrowanie trwałego, pojedynczego obrazu za pomocą układu optycznego   i światła. W konkursie fotograficznym zadaniem uczestnika jest stworzenie fotografii, zwykle nawiązującej do określonego tematu lub przy wykorzystaniu określonej techniki fotograficznej.
Nasze przedszkole jest organizatorem konkursu fotograficznego, w którym mogą brać udział dzieci ze wszystkich stalowowolskich przedszkoli. W tym roku odbyła się jego  piąta edycja. Każdego roku przedszkolaki przy wsparciu rodziców tworzą za pomocą aparatu obraz (zdjęcie) dotyczące innej tematyki.
Tegoroczny konkurs miał na celu uwrażliwianie dzieci na piękno przyrody oraz dostrzeganie jej niezwykłych detali. Uczestnicy mieli za zadanie uchwycić na zdjęciach niezwykłe zjawiska pogodowe. 
W konkursie wzięło udział osiemnaścioro dzieci w wieku 5 i 6 lat, z jedenastu stalowowolskich przedszkoli. Wszystkie wykonane przez nie prace spełniły wymogi formalne. Na fotografiach mogliśmy zaobserwować różne zjawiska pogodowe na niebie i ziemi. Wiosna, to czas kapryśnej pogody, stąd wystawa prac obfitowała w przeróżne ciekawe ujęcia tęczy, kwiatów otulonych śnieżnym puchem, kropli rosy na źdźbłach traw oraz moment starcia różnych kolorów chmur i światła na niebie. Na podsumowaniu konkursu goście mieli okazję zobaczyć choreografię do piosenki "Wiosna", przygotowaną przez Panią Agatę Gierłach i grupę "Biedronki." Nastepnie zaprezentowały swoje prace, za które otrzymali nagrody, ufundowane przez naszych sponsorów:

- Firmę Superior

- Kino Helios

- Fabrykę Zabawy 

- Firmę Paw - Pol

- oraz Panią Agnieszkę Piętkę

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i zachęcamy do rozwijania swoich pasji i oczywiście brania udziału w kolejnych edycjach konkursu.

Chcemy również poinformować wszystkich zainteresowanych, że wszystkie prace konkursowe będzie można oglądać na wystawie w gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli (przy ulicy Popiełuszki 10), w  dniach od 15 maja do 9 czerwca bieżącego roku.

Świąteczny debiut

Święto Chrztu Polski jest stosunkowo nowe, bo liczy zaledwie 4 lata. W naszym przedszkolu obchodzono je po raz pierwszy. Uczciliiśy 1057. rocznicę przyjęcia chrztu przez Polskę, a dokładniej przez Mieszka I, co uważa się za symboliczny początek państwa polskiego. Zdaniem historyków, nastąpiło to 14 kwietnia 966 roku.
14 kwietnia 2023 r., w godzinach przedpołudniowych odświętnie ubrane przedszkolaki, wraz ze swoimi Paniami, zgromadziły się w sali "Pszczół", by włączyć się w ogólnopolskie świętowanie. Wychowawczynie tejże grupy przybliżyły wszystkim obecnym historię powstania naszego państwa.
Najpierw Pani Dyrektor wyjaśniła dzieciom, co stało się przyczynkiem do zorganizowania uroczystości. Następnie  wspólnie odśpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu. Po tym przedszkolaki obejrzały dwie prezentacje, które w przystępny sposób wyjaśniły, kim był Mieszko I, przybliżyły legendę o Lechu, Czechu i Rusie i usystematyzowały wiedzę dzieci na temat narodowych symboli. Świętowanie zakończyliśmy piosenką "Jesteśmy Polką i Polakiem" i wykonaniem pamiątkowych fotografii.

Spotkanie z książką

Głośne czytanie dzieciom to najpiękniejszy czas, jaki możemy zaoferować najmłodszym. W kwietniu na 9 dni przed  Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich, po raz kolejny nasze przedszkole odwiedziła Pani Angelika Maślach. Dobrze znana dzieciom pani bibliotekarka przyniosła dla nich nowe, ciekawe pozycje książkowe. Wystarczyło kilkanaście minut, aby zaskarbić sobie uwagę i sympatię przedszkolaków. Te wspólne chwile zawsze owocują poszerzeniem wiedzy o otaczającym świecie i wzbogacają świat emocjonalny dziecka poprzez przeżywanie treści lektury. Podczas serdecznego "Do widzenia" Pani Angelika została zaproszona na kolejne spotkanie z dziećmi i książką.

Zajęcia otwarte w grupie "Pszczoły"

31 marca w grupie Pszczoły odbyły się zajęcia otwarte z udziałem rodziców „ W wielkanocnym klimacie”. Zajęcia nawiązywały swoim tematem do zbliżających się Świąt Wielkanocych. Rodzice mieli okazję obserwować dzieci podczas zajęć dydaktycznych i aktywnie uczestniczyć we wspólnych zabawach ruchowych. Następnie odbyły się warsztaty wielkanocne, do których przedszkolaki zaczęły przygotowywać się kilka dni wcześniej, poprzez zasianie owsa. Dzieci wspólnie z rodzicami przygotowały pisankę i razem dokończyły wykonanie wielkanocnej dekoracji. 

Koncert muzyczny

W dniu 30 marca dzieci z grupy "Plastusie" i "Biedronki" wybrały się do Państwowej Szkoły Muzycznej. Celem wycieczki było poznanie pięknego brzmienia różnych instrumentów muzycznych, oraz sprawdzenie słuchu muzycznego naszych przedszkolaków. Dzieci wysłuchały gry na kilku znanych instrumentach: ksylofonie, saksofonie,  flecie poprzecznym, akordeonie, gitarze, klarnecie, skrzypcach  i pianinie. Miały też okazję zobaczyć instrumenty, których nie widziały nigdy wcześniej. Atmosfera podczas pokazu była bardzo radosna, a dzieci z ogromnym zaciekawieniem słuchały i oglądały prowadzącej. Radośni, uśmiechnięci i pełni nowych wrażeń wróciliśmy do naszego przedszkola.
Nie pozwólmy na to aby muzyka była dla dziecka jedną z wielu naukowych dziedzin lecz zapoznajmy go z jej magiczną mocą. 
Nauczmy dzieci cieszyć się Muzyką!

Jaszczur i przyjaciele

Było intrygująco!
Burzofon, wodofon, misa tybetańska, krowi dzwonek czy żółwi bęben - to tylko część nazw instrumentów, które podczas spotkania z panami z Pracowni "Jaszczur i Przyjaciele" poznały nasze przedszkolaki. 
Audycja odbyła się 28 marca 2023 r. Jej tematem były instrumenty niekonwencjonalne, które śmiało można nazwać dziwnymi. Z całą pewnością jednak wszystkie, co do jednego, i pod względem wyglądu, i pod względem wydawanych przez siebie dźwięków są intrygujące!
Pochodzą z najdalszych zakątków świata, m.in. z Australii czy Tybetu. Dzieciaki słuchały ich jak urzeczone. Co więcej, panowie: Piotrek i Paweł stworzyli przedszkolakom możliwość zagrania na zgromadzonych przez siebie przedmiotach o muzycznym przeznaczeniu. Radości było co niemiara. Nie tylko słuchając, ale też współtworząc muzykę wraz z naszymi gośćmi, dzieci otrzymały kolejną porcję wiedzy o świecie dźwięków układających się w melodie.