Przedszkole nr 11 w Stalowej Woli

Wydarzenia

 

 

"Lokomotywą do wyobraźni "

30 października odbyło się rozstrzygnięcie konkursu "Lokomotywą do wyobraźni - ilustracje do utworów Juliana Tuwima". Konkurs organizowany był z okazji 70. rocznicy śmierci Juliana Tuwima - pisarza, poety, tłumacza, autora wielu popularnych wierszy dla dzieci.
Głównymi celami konkursu było:
- Przybliżenie uczestnikom konkursu twórczości Juliana Tuwima,
- rozbudzenie zainteresowań czytelniczych, inspirowanych pięknem literatury dziecięcej,
- rozwijanie u dzieci twórczej inwencji i kreatywności, wrażliwości estetycznej oraz umiejętności manualnych przy użyciu różnych technik plastycznych,
- prezentacja twórczości plastycznej dzieci.
Wręczenie nagród odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli. Nasze przedszkole reprezentowała Kalinka Kufel z grupy "Plastusie", wykonując lokomotywę długopisem 3D.

Czytanie na dywanie

Po wakacyjnej przerwie, z ogromną radością wznawiamy cykl spotkań z Panią bibliotekarką - Angeliką Maślach. Celem tych regularnych odwiedzin, jest rozbudzanie zainteresowania literaturą, pobudzanie wyobraźni i zachęcenie do czytania. Regularne ,,sesje z książką" dają przedszkolakom możliwość poznania nowych tytułów ze zbiorów dla młodych czytelników. A ponieważ dzieci uwielbiają bajki, chętnie ich słuchają i przeżywają przygody razem z bohaterami. Trzeba zaznaczyć, że Pani Angelika zyskała wielką sympatię małych słuchaczy i jest przez nich traktowana jak niezbędne ogniwo przedszkolnej społeczności.

Campus LEGO

W październiku bieżącego roku zainaugurowaliśmy serię wizyt w Campusie LEGO. LEGO - to jedna z najpotężniejszych marek świata. Ponadczasowe, kolorowe cegiełki przez kolejne dziesięciolecia przybierały coraz to nowsze formy. Wszystkie, niezależnie od poziomu zaawansowania technologicznego niezmienne służą jednemu –  nauce i zabawie. Zajęcia w których dzieci manipulują klockami rozwijają wyobraźnię, sprawność manualną, koordynację wzrokowo-ruchową i kreatywność. A praca w małych grupach sprzyja nauce komunikacji, integracji i współpracy w zespole. Podczas warsztatów przedszkolaki poznają świat nauki, techniki, inżynierii, sztuki i matematyki. Takie zajęcia z pewnością rozwijają pasję dzieci i zachęcają do eksperymentowania. Pobyt w Campusie niezmiernie przypadł dzieciom do gustu, z pełną swobodą i zaangażowaniem wznosiły one wielobarwne budowle. Ogromne poruszenie wywoływała w nich możliwość wprawiania w ruch niektórych elementów tych projektów. Z niecierpliwością czekamy na ciąg dalszy przygody z klockami LEGO.

Palce lizać!

W październiku dzieci z najstarszych grup wzięły udział w warsztatach kulinarnych promujących zdrowe odżywianie.
"Pszczoły", "Plastusie" i "Biedronki" skorzystały z zaproszenia stalowowolskiego magistratu i wraz z paniami udały się (odpowiednio: 6, 12    i 17 października 2023 r.) do hali owocowo-warzywnej "Zieleniak", by pod okiem małżeństwa prowadzącego bloga "Zabawa w gotowanie" przygotować smaczne i zdrowe przekąski. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, iż podstawowym składnikiem wspomnianych kulinarnych poczynań był... ćwikłowy burak!
Dzieci samodzielnie wykonały gofry i koktajl, które następnie spożyły z ogromnym apetytem. Nie kryły przy tym zaskoczenia, jak bardzo wszystko im smakuje i jednocześnie jak jest to słodkie, mimo że nie użyto ani grama cukru.
Te pouczające warsztaty z pewnością na długo zostaną w pamięci naszych wychowanków. Mamy nadzieję, że dzieci częściej będą sięgać po tzw. "dobre kalorie" i że spotkanie z panią Eweliną i panem Mariuszem Szkutnikami okaże się inspiracją do poszukiwań nowych ulubionych smaków. (MZ)

Mapa pełna nut

17 października br. dzieci z naszego przedszkola udały się w "Muzyczną podróż po Azji i Europie". Przewodnikami w tej wyprawie byli panowie Piotr i Paweł z pracowni "Jaszczur i Przyjaciele", którym kroku dotrzymywał zaproszony przez nich pan Dariusz.

Muzycy zaopatrzeni w różnorakie instrumenty przeprowadzili dzieli kolejno przez: Niemcy, Izrael, Włochy, Chiny, Francję i Węgry aż do Polski. Grając utwory charakterystyczne dla wymienionych państw, z pomocą ochotników prezentowali stroje regionalne. Co odważniejsi podejmowali się nawet wykonania narodowych tańców, takich jak: czardasz czy krakowiak.

Na zakończenie muzycy zagrali i zaśpiewali  "Przybyli ułani pod okienko", przypominając tym samym, że zbliża się listopad - czas, w którym dzieci poznają polskie pieśni patriotyczne. (MZ)

"Jesienią, jesienią..."

W dniu 04 października  w Przedszkolu nr 1 w Stalowej Woli został przeprowadzonyi jednocześnie podsumowany konkurs na wykonanie pracy plastycznej o tematyce jesiennej. Do konkursu przystąpiła Michalinka Cichocka (lat 6) z grupy "Plastusie". Zadanie konkursu polegało na namalowaniu farbami obrazu  do wiersza M. Konopnickiej  „Jesienią, jesienią sady się rumienią” Pracę należało wykonać według wskazówek pod okiem malarki.
Celem konkursu było:
• rozwijanie kreatywności, uzdolnień plastycznych, wrażliwości artystycznej dzieci,
• promowanie dzieci uzdolnionych plastycznie,
• rozwijanie czytelnictwa wśród dzieci,
• zwrócenie uwagi na zmiany zachodzące w przyrodzie,
• rozpoznawanie darów sadu jesienią,
• integrowanie się stalowowolskich przedszkoli,
• nawiązywanie współpracy z artystami oraz lokalnymi instytucjami z dziedziny kultury i nauki.
Michalinka za udział w konkursie otrzymała nagrodę oraz dyplom. Gratulujemy!

W policyjnej asyście

W ciepłe październikowe przedpołudnie (03.10.2023 r.) do naszego przedszkola zawitali stalowowolscy policjanci. Spotkaliśmy się z nimi w ogrodzie. Tam dzieci przypomniały sobie podstawowe zasady dotyczące bezpieczeństwa na drodze. Stróże prawa sprawdzili wiedzę najmłodszych w tym zakresie. Przedszkolaki zdały swój "egzamin" na 6! W nagrodę każde dziecko mogło wejść do policyjnego samochodu. Na zakończenie goście w mundurach, ku wielkiej radości najmłodszych, uruchomili koguty. Po otrzymaniu podziękowań policjanci wrócili do swych zajęć. To spotkanie z pewnością miło i na długo zapiszę się w pamięci wszystkich wychowanków "Jedenastki". (MZ)

W sportowej atmosferze

Dzień Chłopaka to święto obchodzone w wielu krajach na świecie. W Wielkiej Brytanii świętuje się je w kwietniu, w Norwegii w październiku, zaś w Kanadzie – w listopadzie. W Polsce wypada ono 30 września. Jako że w tym roku była to sobota, przedszkolni młodzi mężczyźni fetowali swój dzień w piątek (29 września).
W większości grup dominowały sportowe konkurencje. Chłopcy, gorąco dopingowani przez swoje koleżanki, rywalizowali, zmagając się z torami przeszkód, przeciągając linę, oddając strzały na bramkę itd. Były także zabawy z chustą animacyjną oraz tunel, przez który trzeba było jak najszybciej się przedostać. 
Dziewczynki złożyły swym kolegom życzenia i wręczyły im upominki, medale, krawaty lub dyplomy. W niektórych grupach o dodatkowe okolicznościowe prezenty postarali się także rodzice. Świętowanie zakończyło się degustacją pysznego ciasta, które wyszło spod zdolnych rąk przedszkolnych pań kucharek. (MZ)

Dzień Przedszkolaka

To już 10 lat…
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka to święto, które równo 10 lat temu zostało ustanowione przez Sejm RP, by popularyzować edukację przedszkolną oraz podkreślić jej znaczenie w społeczeństwie. Przede wszystkim jednak jest to wyjątkowy dzień dla kilkulatków. Mogą bowiem na różne sposoby celebrować to, że są przedszkolakami.
Wspomniane święto obchodzone jest 20 września. Tego dnia przedszkola w całej Polsce organizują rozmaite zabawy i atrakcje dla najmłodszych. 
Nie inaczej było w „Jedenastce”. Od rana w naszych salach wybrzmiewała zachęcająca do tańca muzyka. Nie brakowało mieniących się mnóstwem barw chust animacyjnych, uwielbianych przez dzieci balonów czy też baniek mydlanych. Były również: pamiątkowe zdjęcia, malowanie twarzy, dyplomy, medale i drobne upominki. Najważniejsze jednak, że na twarzach dzieci gościł uśmiech stanowiący najlepszy dowód udanej zabawy! (MZ)

"Pożegnamy przedszkole, pokłonimy się szkole..."

21 czerwca był bardzo ważnym dniem w kalendarzu Biedronek. Wtedy to pięknie wystrojone przedszkolaki uroczyście żegnały się z przedszkolem. W tej uroczystości dzieciom towarzyszyli rodzice oraz Pani dyrektor. Na początku Pani dyrektor skierowała kilka miłych słów zarówno do dzieci jak i do rodziców, następnie oddała głos najmłodszym, a zarazem najważniejszym uczestnikom występu. Biedronki swój występ rozpoczęły Polonezem, który wzbudził wśród gości wielki zachwyt, a u niektórych wywołał nawet łzy wzruszenia. Następnie dzieci zaprezentowały cały wachlarz wierszy, anegdot, tańców i piosenek, które towarzyszyły im przez ostatnie cztery lata przedszkola. Nie obyło się bez śmiechów, wzruszeń oraz gromkich braw. Na zakończenie wystąpiły dzieci pięcioletnie, które pożegnały starszych kolegów i koleżanki oraz skierowały do nich kilka rad na nową, szkolną drogę i zapewniły, że zawsze chętnie przyjmą kolegów i koleżanki w odwiedziny.
Po występach sześciolatki otrzymały dyplomy ukończenia przedszkola oraz książki, zaś pięciolatki dostały dyplom oraz drobny upominek. Po zakończeniu części artystycznej na wszystkie dzieci czekał słodki poczęstunek przygotowany przez ich rodziców.
Kolejni absolwenci naszego przedszkola opuszczają nas, by rozpocząć po wakacjach naukę w klasie pierwszej. Życzymy im wielu sukcesów i spełnienia marzeń. Pamiętajcie o nas i o swoim przedszkolu.

Przy dźwiękach muzyki

19 czerwca odwiedził nas pan Paweł Turek, mieszkający w Rzeszowie muzyk, który w swoim bogatym portfolio ma występy z takimi artystami jak: Kayah, Piotr Rubik czy Krzysztof Cugowski, zaś po wakacjach obejmie stanowisko nauczyciela gry na puzonie w Państwowej Szkole Muzycznej w Stalowej Woli. Celem pana Pawła było zainteresowanie dzieci instrumentem, który przed laty skradł jego serce.
Podczas warsztatów muzycznych dzieci z grup: "Krasnale", "Misie" i "Pszczoły" poznały brzmienie i części składowe puzonu. Wysłuchały V Symfonii Bethovena, a także znanego motywu muzycznego pt. "W grocie Króla Gór". Były zagadki muzyczne; zadaniem przedszkolaków było rozpoznanie utworów z bajek: "Koziołek Matołek", "Reksio", "Różowa Pantera". Chętne dzieci mogły spróbować swoich sił w grze na puzonie. Co ciekawe, udało się im wydobyć dźwięki z instrumentu, a nie jest to proste zadanie!
Na zakończenie spotkania pan Paweł zagrał dla zgromadzonych utwór jazzowy i zaprosił dzieci do szkoły muzycznej, w której już w najbliższym roku szkolnym będzie można uczyć się gry na puzonie.

Świat LEGO

W poniedziałek 19 czerwca grupa "Biedronki" i "Plastusie" wybrały się  na warsztaty do Campusu LEGO. Dzieci z wielką niecierpliwością czekały na ten dzień i ciekawe warsztaty. Zaskoczyła je ogromna ilość klocków, z których mogły zbudować miasto i  rożne miejsca parkingi, stację paliw, zoo, las, sklepy, lotnisko, most  itp. Miały okazję tworzenia budowli według własnego pomysłu. Przedszkolaki wykazały się kreatywnością, a ich wytwory zaskakiwały pomysłowością i wyobraźnią twórczą. Na koniec warsztatów wszystkie wybudowane miejsca z klocków ustawione zostały wokół wcześniej zbudowanych torów. Po torach ruszył pociąg, który zaprogramowany według koloru klocka wykonywał polecenia. 
Zabawa klockami połączona z dziecięcą ciekawością świata prowadzi do eksplozji pomysłowości, co dało się dostrzec już w trakcie powstawania miasta.
Przeprowadzone warsztaty sprawiły dzieciom wiele radości.

Cud, miód...

13 czerwca 2023 r. nasze przedszkole odwiedził pan Piotr Wójcik - pszczelarz (a prywatnie tata Danielka z grupy "Misie"), aby podzielić się z dziećmi rozległą wiedzą na temat życia pszczół i wprowadzić najmłodszych w tajniki procesu powstawania miodu.
Pan Piotr przyniósł ze sobą rozmaite atrybuty, których używa, realizując swą pasję, m.in.: miotełkę, podkurzacz i specjalny kapelusz. Ten ostatni chętne dzieci mogły nawet przymierzyć. Absolutnym hitem wśród przedszkolaków okazały się: plaster miodu, prawdziwy ul i ramka zabezpieczona szybą, przez którą dało się podglądać pracowite pszczoły. 
Na zakończenie pan Piotr przygotował dla wszystkich uczestników spotkania słodką niespodziankę, czyli degustację miodu z własnej pasieki.
Panu pszczelarzowi serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas. Był bardzo owocny, bo dzieciaki nauczyły się i zapamiętały mnóstwo informacji z intrygującego, a przez to jakże fascynującego świata pszczół. Przede wszystkim jednak dowiedziały się, jak ważne dla życia nas wszystkich są skrzydlate pracusie rodem z ula.
Spotkanie z tatą Danielka stało się pretekstem do tego, by cały wtorek poświęcić słynącym z pracowitości owadom. Tego dnia przedszkolna społeczność przywdziała ubrania w kolorach żółtym i czarnym. Z głośników płynął uwielbiany przez najmłodszych "Taniec Mai". Były też: opowiadania i bajki z pszczołami w roli głównej, zadania grafomotoryczne, gry dydaktyczne, nauka rysowania pszczoły krok po kroku i mnóstwo pomysłowych prac plastycznych, które stanowiły swoiste ukoronowanie "Dnia pszczół".

Dzień, a nawet 5 Dni Rodziny

Przełom maja i czerwca został w naszym przedszkolu zdominowany przez występy dzieci z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca. Na pierwszy ogień poszły „Biedronki”, które zaprezentowały się przed swoimi rodzicami 25 maja. Po nich przez trzy kolejne dni (29, 30 i 31 maja) występowały odpowiednio: „Pszczoły”, „Plastusie” i „Misie”. Pasmo uroczystości zakończyły „Krasnale” (6 czerwca).
Spotkania te upłynęły w radosnej, ale też nie pozbawionej wzruszeń atmosferze. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki, grały na instrumentach i tańczyły. Pokazały w ten sposób swym mamusiom i tatusiom, jak wiele potrafią!
Uwieńczeniem występów było wręczenie upominków, które dzieci własnoręcznie przygotowały dla swych rodziców.

 

Z wizytą u strażaków

W dniu 6.06.2023r. nasze dzieciaki miały okazję kolejny raz poczuć się jak prawdziwi strażacy, a to za sprawą strażaków z Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Stalowej Woli. 
Dzieci wysłuchały opowieści o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka. Odwiedzały kolejno pomieszczenia budynku m.in. dyspozytornię, szatnie, gdzie znajdują się specjalna odzież, jak również pomieszczenia gdzie znajdują się wozy i sprzęt strażacki. 
Chętne dzieci mogły wsiąść do wozu bojowego, podjąć próbę trafienia w cel strumieniem wody wyrzucanym przez bardzo długiego węża . Dzieci zapoznały się z wyposażeniem wozu strażackiego, zobaczyły wyposażenie apteczki strażaka. 
Przedszkolaki zdobyły cenną wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa, dowiedziały się, jak należy zachować się w trakcie zagrożenia i przypomniały sobie ważne numery alarmowe. Na zakończenie wręczyły gospodarzom specjalne podziękowanie w formie dyplomu. 

Dzień Dziecka w kinie

Chyba wszystkie dzieci, i te małe, i te całkiem spore, uwielbiają 1 czerwca… Zwykle bowiem jest to dla nich dzień pełen niespodzianek i powodów do radości. 
W naszym przedszkolu nie mogło być inaczej! Już od rana na dzieciaki czekało mnóstwo atrakcji. Były: zabawy taneczne i plastyczne, animacje z wykorzystaniem chusty KLANZA, konkurencje sportowe, upominki od pań (a w jednej z grup: także od rodziców) i życzenia, a przede wszystkim – dużo uśmiechów.
Najważniejszym punktem dnia był jednak wyjazd autokarem do kina Helios na bajkę pt. „Najlepsze urodziny królika Karola”. Jak się okazało, dla wielu dzieci była to pierwsza, a więc tym bardziej emocjonująca, wyprawa do kina! Po seansie i powrocie do przedszkola na wszystkich czekały przepyszne gofry.
Z pewnością ten dzień na długo zapisze się w pamięci naszych podopiecznych. Cieszymy się, że do „banku wspomnień z przedszkolnych lat” udało się nam dorzucić kolejną garść miłych, radosnych przeżyć.

Jaszczur i przyjaciele

W dniu 23.05.2023 r. Po raz kolejny gościliśmy w naszym przedszkolu artystów z pracowni „Jaszczur i przyjaciele.” Tym razem nasi goście zaprezentowali dzieciom instrumenty perkusyjne m.in. dzwonki chromatyczne, ksylofon, wibrafon. Dzieci zapoznały się z wyglądem, dźwiękiem oraz sposobem grania na tych instrumentach. Na zakończenie nie obyło się bez zagadek muzycznych za znanych dzieciom bajek oraz filmów. Dzieci kolejny raz bawiły się wyśmienicie.

Cała Polska maluje "Giga laurkę" dla strażników lasów

Czy wiecie, że w 2021 roku w naszym kraju było prawie 3500 pożarów lasów, z czego aż 2400 została wywołana z winy człowieka!  Dlaczego o większości z nich nie słyszeliście? Ponieważ nasi Strażnicy Lasów, czyli STRAŻACY i LEŚNICY czuwają, by się one nie rozprzestrzeniały.
W dniu 4 maja przypada święto Strażaka, a 5 maja święto Leśnika. Dziękujemy za ich pracę włożoną w ochronę lasów przed pożarami – tworząc najpiękniejszą GIGA LAURKĘ, składającą się z tysięcy laurek namalowanych przez przedszkolaków i uczniów z całej Polski, która została wręczona  Strażakom i Leśnikom w dniu ich święta.
Z tysięcy nadesłanych laurek została  stworzona  najpiękniejsza, największa  GIGA LAURKA na świecie i wręczona Strażakom i Leśnikom. Wspólnie dziękujemy im za to, że chronią nasze lasy przed pożarami.
Mikołaj O. z naszego przedszkola również włączył  się w tworzenie tej gigantycznej
i wyjątkowej laurki dla Strażaka i Leśnika z okazji ich święta. Wykonał piękną pracę plastyczną otrzymując dyplom i certyfikat.

Doceniajmy pracę strażaka i leśnika - pamiętajmy las płonie szybko, a odrasta latami!

Z rodzicami na majowej łące

Zajęcia otwarte stanowią dla rodziców okazję przede wszystkim do tego, by poobserwować zachowanie swojego dziecka w grupie rówieśniczej. Inną, niezwykle istotną funkcją jest to, że w trakcie ich trwania opiekunowie mogą poznać sposoby pracy nauczycieli. Ponadto umożliwiają integrację rodziców z przedszkolem.
Mamusie i tatusiowie "Misiów" wzięli zapewne te wszystkie aspekty pod uwagę, bo gdy 10 maja otwarlyśmy przed nimi drzwi, zapraszając ich na zajęcia, w mgnieniu oka wypełnili salę po brzegi! Nie ukrywamy, że naprawdę nas, czyli wychowawczynie grupy,  to ucieszyło. Jeszcze bardziej zaś wysoka frekwencja uradowała nasze dzieciaki, bo mogły pokazać najważniejszym dla nich osobom, jak wiele już potrafią i w jakim skupieniu potrafią pracować, zgłębiając wiedzę o otaczającym świecie.
Tematem przewodnim spotkania była majowa łąka i jej mieszkańcy, celami zaś: rozwijanie zainteresowań przyrodniczych i logicznego myślenia, kształtowanie umiejętności aktywnego słuchania muzyki i  utworu literackiego, tworzenie akompaniamentu z wykorzystaniem instrumentów i rozwijanie umiejętności: liczenia, dodawania i odejmowania.
Przedszkolaki udowodniły rodzicom, że potrafią wyciągać wnioski i rozwiązywać zagadki, a także przeliczać elementy i wykonywać proste działania matematyczne. W międzyczasie zamieniły się w tańczące motyle i wraz z rodzicami wykonały makietę ilustrującą cykl rozwojowy motyla.
Reasumując, to przedpołudnie upłynęło nam wszystkim bardzo owocnie, w dodatku w miłej, pełniej radości i wzajemnej życzliwości atmosferze. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców, już dziś możemy zapewnić, że było to pierwsze, ale z pewnością nie ostatnie tego typu spotkanie. 

Wiwat maj!

"Kraju mój piękny, 
mój wiślany
Kraju mej nadziei
w lepszy los..."

Maj to miesiąc, w którym obchodzimy kilka ważnych wydarzeń. Pierwszym z nich jest Święto Pracy, Dzień Flagi oraz Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzone w rocznice uchwalenia Konstytucji. 
27 kwietnia obchodziliśmy w naszym Przedszkolu święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej właśnie okazji grupa "Plastusie" przygotowała uroczystą akademię, której głównym celem było upamiętnienie rocznicy uchwalenia Konstytucji oraz rozwijanie poczucia przynależności narodowej u naszych małych Patriotów. Podczas występu przedszkolaki wspaniale recytowały wiersze i śpiewały piosenki o swojej Ojczyźnie. Tańczyły ciekawe układy taneczne i Krakowiaka. Nie zabrakło także wspólnego odśpiewania hymnu "Mazurka Dąbrowskiego" przez całą społeczność przedszkola. Pięknymi strojami 
i dekoracją dzieci pokazały jak są dumni z tego, że są Polakami. 
Pielęgnujmy patriotyzmu wśród najmłodszych, bo patriotyzm to bardzo ważna wartość, którą dzieci powinny znać!

Wycieczka do teatru "Maska"

25 kwietnia 2023 roku dzieci z grup Biedronki, Plastusie i Pszczoły pojechały na wycieczkę autokarową do teatru „Maska” w Rzeszowie na spektakl pt. „Włosy mamy”.
Dzieci miały okazję obejrzeć przedstawienie teatralne, co było dla nich ciekawym doświadczeniem, a dla wielu również nowym. Kolejnym punktem wycieczki były warsztaty teatralne, na których dzieci mogły obejrzeć kulisy teatru, zobaczyć z bliska maski i stroje teatralne. Z pewnością niezapomnianym wrażeniem było przymierzanie przez dzieci różnych masek oraz zabawa lalkami teatralnymi. Przedszkolaki wróciły do przedszkola uśmiechnięte i zadowolone. 

 

Fizyka - dla mózgu muzyka

Grupa "Biedronki" wzięła udział w zajęciach promujących zdrowy styl życia, połączonych z realizacją zadań w ramach innowacji "Fizyka - dla mózgu muzyka". Przez tydzień gromadziliśmy opakowania po produktach, które dzieci przynosiły z domów. Na zajęciach oglądaliśmy film z serii "Było sobie  życie - Zęby i kubki smakowe", zapoznając się ze szkodliwym działaniem cukru oraz przeliczaliśmy ilości cukru znajdujące się w najczęściej spożywanych produktach. Przygotowaliśmy tablicę demonstracyjną, którą można oglądać w holu na II piętrze.

Święto Flagi

Uczucia patriotyczne i szacunek do symboli narodowych warto pielęgnować od najmłodszych lat. Dlatego też 21 kwietnia dzieci ze stalowowolskich przedszkoli spotkały się w Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli aby wspólnie obchodzić Święto Flagi. Organizatorem tego przedsięwzięcia jak co roku było Przedszkole nr 18 im. Marii Montessori w Stalowej Woli. Nasze przedszkole reprezentowała grupa Biedronki.
Uroczystość rozpoczęła się powitaniem przez Panią Dyrektor oraz odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego. Później pięknie wystrojone przedszkolaki z Przedszkola nr 18 zaprezentowały swoje zdolności wokalne, taneczne i recytatorskie prezentując historię powstania naszego kraju.

Na zakończenie wszystkie przedszkolaki wyrecytowały wiersz Cz.Janczarskiego pt. „Barwy ojczyste”.

W ramach podziękowania za przybycie wszystkie przedszkola otrzymały książki o królach panujących w naszym kraju.

V Edycja Akademii Fotografii Dziecięcej "Zjawiska pogodowe"

Fotografia to zbiór wielu różnych technik, których celem jest zarejestrowanie trwałego, pojedynczego obrazu za pomocą układu optycznego   i światła. W konkursie fotograficznym zadaniem uczestnika jest stworzenie fotografii, zwykle nawiązującej do określonego tematu lub przy wykorzystaniu określonej techniki fotograficznej.
Nasze przedszkole jest organizatorem konkursu fotograficznego, w którym mogą brać udział dzieci ze wszystkich stalowowolskich przedszkoli. W tym roku odbyła się jego  piąta edycja. Każdego roku przedszkolaki przy wsparciu rodziców tworzą za pomocą aparatu obraz (zdjęcie) dotyczące innej tematyki.
Tegoroczny konkurs miał na celu uwrażliwianie dzieci na piękno przyrody oraz dostrzeganie jej niezwykłych detali. Uczestnicy mieli za zadanie uchwycić na zdjęciach niezwykłe zjawiska pogodowe. 
W konkursie wzięło udział osiemnaścioro dzieci w wieku 5 i 6 lat, z jedenastu stalowowolskich przedszkoli. Wszystkie wykonane przez nie prace spełniły wymogi formalne. Na fotografiach mogliśmy zaobserwować różne zjawiska pogodowe na niebie i ziemi. Wiosna, to czas kapryśnej pogody, stąd wystawa prac obfitowała w przeróżne ciekawe ujęcia tęczy, kwiatów otulonych śnieżnym puchem, kropli rosy na źdźbłach traw oraz moment starcia różnych kolorów chmur i światła na niebie. Na podsumowaniu konkursu goście mieli okazję zobaczyć choreografię do piosenki "Wiosna", przygotowaną przez Panią Agatę Gierłach i grupę "Biedronki." Nastepnie zaprezentowały swoje prace, za które otrzymali nagrody, ufundowane przez naszych sponsorów:

- Firmę Superior

- Kino Helios

- Fabrykę Zabawy 

- Firmę Paw - Pol

- oraz Panią Agnieszkę Piętkę

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i zachęcamy do rozwijania swoich pasji i oczywiście brania udziału w kolejnych edycjach konkursu.

Chcemy również poinformować wszystkich zainteresowanych, że wszystkie prace konkursowe będzie można oglądać na wystawie w gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli (przy ulicy Popiełuszki 10), w  dniach od 15 maja do 9 czerwca bieżącego roku.

Świąteczny debiut

Święto Chrztu Polski jest stosunkowo nowe, bo liczy zaledwie 4 lata. W naszym przedszkolu obchodzono je po raz pierwszy. Uczciliiśy 1057. rocznicę przyjęcia chrztu przez Polskę, a dokładniej przez Mieszka I, co uważa się za symboliczny początek państwa polskiego. Zdaniem historyków, nastąpiło to 14 kwietnia 966 roku.
14 kwietnia 2023 r., w godzinach przedpołudniowych odświętnie ubrane przedszkolaki, wraz ze swoimi Paniami, zgromadziły się w sali "Pszczół", by włączyć się w ogólnopolskie świętowanie. Wychowawczynie tejże grupy przybliżyły wszystkim obecnym historię powstania naszego państwa.
Najpierw Pani Dyrektor wyjaśniła dzieciom, co stało się przyczynkiem do zorganizowania uroczystości. Następnie  wspólnie odśpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu. Po tym przedszkolaki obejrzały dwie prezentacje, które w przystępny sposób wyjaśniły, kim był Mieszko I, przybliżyły legendę o Lechu, Czechu i Rusie i usystematyzowały wiedzę dzieci na temat narodowych symboli. Świętowanie zakończyliśmy piosenką "Jesteśmy Polką i Polakiem" i wykonaniem pamiątkowych fotografii.

Spotkanie z książką

Głośne czytanie dzieciom to najpiękniejszy czas, jaki możemy zaoferować najmłodszym. W kwietniu na 9 dni przed  Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich, po raz kolejny nasze przedszkole odwiedziła Pani Angelika Maślach. Dobrze znana dzieciom pani bibliotekarka przyniosła dla nich nowe, ciekawe pozycje książkowe. Wystarczyło kilkanaście minut, aby zaskarbić sobie uwagę i sympatię przedszkolaków. Te wspólne chwile zawsze owocują poszerzeniem wiedzy o otaczającym świecie i wzbogacają świat emocjonalny dziecka poprzez przeżywanie treści lektury. Podczas serdecznego "Do widzenia" Pani Angelika została zaproszona na kolejne spotkanie z dziećmi i książką.

Zajęcia otwarte w grupie "Pszczoły"

31 marca w grupie Pszczoły odbyły się zajęcia otwarte z udziałem rodziców „ W wielkanocnym klimacie”. Zajęcia nawiązywały swoim tematem do zbliżających się Świąt Wielkanocych. Rodzice mieli okazję obserwować dzieci podczas zajęć dydaktycznych i aktywnie uczestniczyć we wspólnych zabawach ruchowych. Następnie odbyły się warsztaty wielkanocne, do których przedszkolaki zaczęły przygotowywać się kilka dni wcześniej, poprzez zasianie owsa. Dzieci wspólnie z rodzicami przygotowały pisankę i razem dokończyły wykonanie wielkanocnej dekoracji. 

Koncert muzyczny

W dniu 30 marca dzieci z grupy "Plastusie" i "Biedronki" wybrały się do Państwowej Szkoły Muzycznej. Celem wycieczki było poznanie pięknego brzmienia różnych instrumentów muzycznych, oraz sprawdzenie słuchu muzycznego naszych przedszkolaków. Dzieci wysłuchały gry na kilku znanych instrumentach: ksylofonie, saksofonie,  flecie poprzecznym, akordeonie, gitarze, klarnecie, skrzypcach  i pianinie. Miały też okazję zobaczyć instrumenty, których nie widziały nigdy wcześniej. Atmosfera podczas pokazu była bardzo radosna, a dzieci z ogromnym zaciekawieniem słuchały i oglądały prowadzącej. Radośni, uśmiechnięci i pełni nowych wrażeń wróciliśmy do naszego przedszkola.
Nie pozwólmy na to aby muzyka była dla dziecka jedną z wielu naukowych dziedzin lecz zapoznajmy go z jej magiczną mocą. 
Nauczmy dzieci cieszyć się Muzyką!

Jaszczur i przyjaciele

Było intrygująco!
Burzofon, wodofon, misa tybetańska, krowi dzwonek czy żółwi bęben - to tylko część nazw instrumentów, które podczas spotkania z panami z Pracowni "Jaszczur i Przyjaciele" poznały nasze przedszkolaki. 
Audycja odbyła się 28 marca 2023 r. Jej tematem były instrumenty niekonwencjonalne, które śmiało można nazwać dziwnymi. Z całą pewnością jednak wszystkie, co do jednego, i pod względem wyglądu, i pod względem wydawanych przez siebie dźwięków są intrygujące!
Pochodzą z najdalszych zakątków świata, m.in. z Australii czy Tybetu. Dzieciaki słuchały ich jak urzeczone. Co więcej, panowie: Piotrek i Paweł stworzyli przedszkolakom możliwość zagrania na zgromadzonych przez siebie przedmiotach o muzycznym przeznaczeniu. Radości było co niemiara. Nie tylko słuchając, ale też współtworząc muzykę wraz z naszymi gośćmi, dzieci otrzymały kolejną porcję wiedzy o świecie dźwięków układających się w melodie.

VI edycja konkursu plastycznego "Piękno polskiej przyrody w utworach Marii Kownackiej

Dnia 29  marca rozstrzygnięto konkurs plastyczny, którego organizatorem było Przedszkole nr 10 w Stalowej Woli.  Głównymi celami konkursu było: budzenie zainteresowań dzieci twórczością literacką Marii Kownackiej, kształtowanie wrażliwości na przyrodę prezentowaną w twórczości pisarki oraz rozwijanie dziecięcej wyobraźni i bogacenie umiejętności twórczego wypowiadania się z pomocą form i barw. Nasze przedszkole reprezentowała Wiktoria C. z grupy "Plastusie". Wiktoria z wielkim zaangażowaniem wykonała obrazek przedstawiający porę roku "Wiosna" - Marii Kownackiej.
Pozwólmy dzieciom odkrywać i poznawać piękno naszych krajobrazów, rozwijajmy ich wrażliwość artystyczną.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominek w postaci książki oraz dyplomy. 
GRATULUJEMY !!!

Myję ręce, bo wiem więcej

Bakterie i wirusy 

robią nam różne psikusy

a gdy człowieka spotkają, 

to go szybko dopadają.

Sposób taki trzeba znać, 

by się tym wirusom nie dać

myjmy ręce wodą i mydłem- koniecznie!

bo to zdrowe i bezpieczne.

21 marca nasze przedszkole odwiedziła Pani z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Stalowej Woli i przeprowadziła warsztaty pt. "Jak skutecznie myć ręce?" Ręce służą nam do wielu niezbędnych czynności, a tą, o której nie możemy zapominać, jest ich … mycie. Każdego dnia dotykamy nimi dziesiątki przedmiotów, a każde dotknięcie klamki lub włącznika światła powoduje, że na nasze ręce dostaje się od stu do dziesięciu tysięcy zarazków! Konsekwencją braku dbania o higienę rąk są choroby zwane jako choroby brudnych rąk.Ręce powinniśmy myć zawsze przed i po posiłku, po powrocie do domu, po kontakcie ze zwierzętami, po wytarciu nosa oraz wtedy, gdy są lepkie lub brudne. Myjąc ręce, należy użyć mydła i ciepłej wody oraz ręcznika. Nie zapominajmy o starannym wytarciu dłoni, ponieważ na mokrych powierzchniach bakterie szybciej się namnażają. Pani wyhodowała dla dzieci wirusa w szkle, aby mogły zobaczyć jak on wygląda. Przedstawiła również "wirusowe maskotki"  i podała ich nazwy. Pojawiła się maskotka znanego dzieciom wirusa Covid-19. Troje dzieci wzięło udział w doświadczeniu w  myciu rąk za pomocą chusteczki suchej, chusteczki mokrej i  mydła z użyciem wody. Po doświadczeniu wniosek był jeden - myjemy ręce mydłem i wodą.

Na zakończenie zajęć każde dziecko otrzymało kolorowankę o wirusach do domu. 

Witaj Wiosno

„ Marzanno, Marzanno
Ty zimowa panno!
Zrób miejsce Wiośnie 
Uciekaj gdzie pieprz rośnie!”
20 marca w naszym przedszkolu od samego rana było gwarno i wesoło, dzieci z grupy "Plastusie"  przybyły do przedszkola ubrane na zielono.  Zaraz po śniadaniu rozpoczęły się zajęcia pt. Witaj wiosno! Były to zajęcia otwarte z udziałem rodziców. 
Podczas nich dzieci pożegnały wcześniej wykonaną "Marzannę" - znak odchodzącej zimy. Wywieźliśmy zimę na taczce z sali, a przywieźliśmy Wiosnę.
Przedszkolaki wysłuchały opowiadania pt. „Jak chomik szukał Wiosny” M. Galicy. Na podstawie, którego zapoznały się z pierwszymi oznakami wiosny. Dzieci miały okazję wykazać się wiedzą i umiejętnościami związanymi z nową porą roku, rozwiązywały zagadki, śpiewały piosenki, grały na instrumentach i uczestniczyły w zabawach  muzyczno-ruchowych do piosenek przygrywanych przez Panią Dyrektor na pianinie.
Najbardziej oczekiwaną częścią dnia było wykonanie pracy plastyczno- technicznej za pomocą igły i nici. Praca polegała na współpracy rodzica z dzieckiem. Powstały piękne owoce leszczyny. Mamy nadzieję, że dzięki staraniom naszych wspaniałych Przedszkolaków, Wiosna zawita do nas na dobre.
Zajęcia otwarte dla rodziców to jedna z form współpracy przedszkola z rodzicami, w czasie której mają oni okazję zapoznać się między innymi ze sposobami pracy dydaktyczno - wychowawczej oraz przekonać się, jak wiele ich pociechy już potrafią zrobić. Dzieci 
z niecierpliwością oczekują wizyty rodziców. 
Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za udział na zajęciach otwartych!

Teatrzyk Kamishibai

W naszym przedszkolu seans kreatywnego czytania – Teatrzyk Kamishibai, podczas katechezy.
Dzieci po raz pierwszy spotkały się z taką formą czytania, toteż na początku zastanawiały się, w jaki sposób drewniana skrzynka stanie się teatrzykiem. Wszystko wyjaśniło się 
w momencie, gdy kurtyna podniosła się  przedszkolaki obejrzały drogę krzyżową Pana Jezusa. 
Przedszkolakom bardzo podoba się Teatrzyk Kamishibai, choć wyraz „kamishibai” trudny był do wypowiedzenia. Wytłumaczyłyśmy dzieciom, że słowo to pochodzi z języka japońskiego: „kami” – oznacza „papier”, natomiast „shibai” – „sztuka”. Dlatego też teatrzyk ten nazywany jest również teatrem ilustracji bądź teatrem obrazkowym. Książka „wystawiana” w teatrzyku składa się kartonowych planszy z ilustracjami, natomiast tył karty zarezerwowany jest na tekst, który czyta opowiadacz.

Dzień pełen kobiecości

8 marca wszystkie kobiety z naszego przedszkola, i te małe, i te całkiem duże, świętowały Dzień Kobiet. Pomysłów na miłe spędzenie czasu było mnóstwo! 
W młodszych grupach dominowało SPA: były ogórkowe maseczki, malowanie paznokci, masażyki, obcinanie włosów, makijaże itp. Oczywiście każde z tych działań było tylko inspirowane tymi z prawdziwych salonów urody oraz gabinetów odnowy i miało na celu rozwój zdolności: manualnych, sensorycznych, logopedycznych i szeroko pojętej kreatywności.
Starszaki z kolei poznawały sylwetki inspirujących kobiet (m.in. Wisławy Szymborskiej, Coco Chanel czy Marii Skłodowskiej-Curie), co uzupełnione było zabawami i zadaniami do wykonania, oraz historię kobiecej mody. Były także wybory miss oparte na zdobywaniu różnych sprawności, tańce i zabawy ruchowe z wykorzystaniem chustek i chusty animacyjnej oraz kwiaty i upominki; przygotowywane przez chłopców z przedszkola, ale i przez rodziców. Dziewczynki z dumą nosiły przygotowane specjalnie na tę okazję medale, szarfy lub korony, a o tym, że wszystkie kobiety lubią otrzymywać kwiaty, można było przekonać się, obserwując choćby te najmłodsze, z "Krasnali", gdy kolega z ich grupy wręczał każdej z nich po tulipanie. 
Żeńska część przedszkolnej społeczność składa serdeczne podziękowania za wszystkie miłe gesty, których doswiadczyłyśmy w Dniu Kobiet.

Sztuka metodą projektu

Praca metodą projektów w przedszkolu aktywizuje wszystkie dzieci na różnym poziomie rozwoju, pobudza do myślenia, uczy zastosowania wiedzy w praktyce i dzielenia się informacjami z innymi a także uczy pracy zespołowej. Dzieci uczą się poprzez działanie, bezpośrednie doświadczanie wszystkimi zmysłami. Wybór tematu zawsze jest zależny od zainteresowań dzieci i odnosi się do ich doświadczeń życiowych. Dzieci wspólnie 
z nauczycielem wybierają formę pracy i swoją aktywność. 
Grupa "Plastusie" przez tydzień pracowała metodą projektu pt. "Kontynenty i ich mieszkańcy". Dzieci zostały podzielone na 4 grupy. Każda z grup realizowała  poszczególne etapy. Na zakończenie prac odbyła się prezentacja poszczególnych kontynentów i wystawa. Metoda ta jest jedną z najlepszych metod aktywizujących. Dzieci zgłębiając określony temat, współpracują ze sobą, odkrywają świat wszystkimi zmysłami, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe wiadomości, rozwijają swoją twórczość i kreatywność, a co najważniejsze w tym wieku, doskonale się przy tym bawią.

Myję ręce, bo wiem więcej

16 lutego dzieci z grupy Biedronki uczestniczyły w warsztatach pt. „Myję ręce bo wiem więcej” prowadzonych przez Panią Iwonę z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Stalowej Woli.
Zajęcia miały na celu przypomnienie przedszkolakom, że jedną z najprostszych i najskuteczniejszych metod ochrony przed bakteriami i wirusami, a także ograniczenia liczby zachorowań jest mycie rąk wodą i mydłem.
Podczas warsztatów Pani Iwona pokazała instruktaż, jak myć ręce aby zmyć bakterie, wirusy i pasożyty szkodliwe dla zdrowia. Dzieci dowiedziały się, że mycie rąk chroni przed zakażeniami chorobami wirusowymi, np. grypą, rotawirusem czy chorobami bakteryjnymi. Poprzez proste doświadczenie dzieci przekonały się jak łatwo można przenieść wirusy i bakterie na inne przedmioty czy na drugą osobę.
Na zakończenie dzieci dostały książeczki z kolorowankami i wierszykami dotyczącymi higieny.

W duchu przyjaźni

W tym roku w Walentynki "na warsztat" trafiła wartość, jaką jest przyjaźń. Wszystko po to, by dzieci mogły usystematyzować wiedzę na jej temat. Starszaki podjęły próbę zdefiniowania tego pojęcia, w młodszych grupach położono nacisk na sposoby okazywania przyjaźni. Co więcej, wszyscy dołożyli starań, by 14 lutego stał się jednocześnie dniem wzajemnej życzliwości.
Nie zabrakło również typowo walentynkowych zajęć z serduszkami w roli głównej. Dominowały kolory czerwony i różowy, gdyż tego dnia dzieci miały na sobie elementy garderoby w tych właśnie barwach. Powstały walentynki, które dzieci mogły wręczyć przyjaciołom bądź swoim bliskim. Były także: tańce z balonami czy fotobudka z okolicznościowymi akcesoriami.
14 lutego upłynął w radosnej atmosferze. Przedszkolaki dobrze razem się bawiły, ale - przede wszystkim - mogły sobie uświadomić, że naprawdę lubią się nawzajem i że wokół siebie mają wielu przyjaciół i osób, które są im życzliwe.

Czytanie to podstawa

Mając na uwadze to, jak ważne jest popularyzowanie czytelnictwa, przez cały rok szkolny prowadzimy w naszym przedszkolu program pt. "Książka bawi, uczy, wychowuje".
Na program ten składa się szereg zadań, których realizacji systematycznie się podejmujemy. Jednym z nich jest stała współpraca z Miejską Biblioteką Publiczną w Stalowej Woli. Co miesiąc do naszej placówki przychodzi pracownica Filii nr 1 - Oddział dla dzieci, by przeczytać przedszkolakom dostosowane do ich wieku nowości wydawnicze.
Jedno z takich spotkań miało miejsce 10 lutego 2023 r. Pani Angelika Maślach odwiedziła wszystkie grupy i w każdej przeczytała dwie książki. Dzieci wysłuchały ich z uwagą. Część pochwaliła się posiadaniem kart bibliotecznych i regularnym korzystaniem z zasobów miejskiej książnicy.
Zachęcamy do systematycznego czytania dzieciom, przypominając o długiej liście korzyści płynących z tej czynności. Wśród nich są m.in.: zwiększanie inteligencji i wydolności mózgu, zdobywanie wiedzy, poszerzanie zasobów słownictwa, rozbudzanie wyobraźni, wyrabianie cierpliwości... Co więcej, badania jednoznacznie dowodzą, że dzieci, którym we wczesnym dzieciństwie czytano książki, lepiej radzą sobie w szkole, są bardziej kreatywne, lepiej myślą i lubią się uczyć. 
"Bez względu na to, ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania mu miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji”. (Jim Trelease - pisarz, pedagog)

Zabawa karnawałowa

Karnawał to czas radosnych zabaw.  Bal karnawałowy natomiast to dla  przedszkolaków dzień niezwykły. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.
Zgodnie z naszą tradycją w piątek 3 lutego 2023 roku w przedszkolu odbył się kolejny bal karnawałowy, na który dzieci od dawna czekały. Na ten dzień sala grupy Pszczoły zamieniła się w cyrkową arenę, na której swoje taneczne umiejętności zaprezentowały różne bajkowe postacie. Muzyka porwała wszystkich do tańca w rytm disco. W trakcie karnawałowych szaleństw był również czas na pamiątkowe zdjęcia. 

Czas na herbatkę z Babcią i Dziadkiem

Styczeń upłynął nam pod znakiem uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Starszym grupom udało się wystąpić dla ukochanych seniorów jeszcze przed feriami. "Krasnale" i "Misie" uczyniły to na przełomie stycznia i lutego.

Wszystkie grupy, pod wodzą wychowawczyń, przygotowały dla swych babć i dziadków programy artystyczne, na które składały się: piosenki, wiersze, tańce i gra na instrumentach. Były wspólne zabawy, quizy i poczęstunki. "Biedronki" zaprezentowały jasełka. Dzieci, niejednokrotnie walcząc z tremą, z pełnym zaangażowaniem weszły w swoje role. Nic dziwnego, że na twarzach znamienitych gości malowały się zachwyt i uznanie dla czyniących postępy wnuków. Nie zabrakło wzruszeń i przytulasów. Były także życzenia i wspólne fotografie. Dziadkowie opuścili mury naszego przedszkola dumni z wnuków. Dodatkowo każdy został obdarowany przez dzieci jakimś własnoręcznie przygotowanym upominkiem.

My życzymy wszystkim babciom i dziadkom dużo zdrowia, sił i czasu, by ci mogli dzielić się z wnukami swoją życiową mądrością. Więź, która łączy ich z wnukami, widać gołym okiem, tak samo jak bezwarunkową miłość przepływającą między pokoleniami.

Koncert muzyczny - poznajemy wiolonczelę

3 stycznia w naszym przedszkolu pojawili się nauczyciele i uczniowie z Państwowej Szkoły Muzycznej w Stalowej Woli. Przybyli z przepięknymi dźwiękami wiolonczeli i... z magią świątecznych nut. Zwrócili uwagę dzieci, na fakt, że na wiolonczeli można grać, szarpiąc palcem struny lub pociągając po strunach smyczkiem; można to robić i cicho,  i głośno.
Przedszkolaki z zachwytem oglądały i słuchały kolęd oraz świątecznych piosenek wykonywanych przez utalentowanych gości. Niektóre dzieci spróbowały gry na instrumencie. 
Celem spotkania było rozwijanie wrażliwości i zdolności muzycznych, kształtowanie poczucia rytmu i słuchu muzycznego. Już nie możemy doczekać się kolejnego koncertu i następnego muzycznego gościa!  

"Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę" - konkurs

14 grudnia odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę", organizowanego przez Przedszkole nr 2 im. Jana Brzechwy w Stalowej Woli oraz Polski Klub Ekologiczny „Przyjaciele Ziemi". Była to już XI jego edycja. Głównym celem konkursu było: motywowanie dzieci do niesienia pomocy zwierzętom podczas zimy; kształtowanie emocjonalnego stosunku do przyrody; rozwijanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska i kształtowanie pozytywnych cech charakteru dziecka. Przedstawicielami naszej placówki byli:

  • Wiktoria Delekta - 6 lat,
  • Zuzanna Kotołowska - 5 lat,
  • Igor Kruk - 5 lat, z grupy "Plastusie", który został wyróżniony. Gratulujemy!
  • Izabela Seltenreich - 5 lat,
  • Zofia Piekarz - 5 lat.

   Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i reprezentowanie naszej placówki.

Konkurs "Pomaganie jest cool"

9 grudnia 2022 r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego organizowane przez Centrum Aktywności Społecznej SPECTRUM w Stalowej Woli. Celem konkursu jest przybliżenie dzieciom idei wolontariatu, kształtowanie wrażliwości na potrzeby innych, a także ukazanie, że każdy z nas ma wiele do zaoferowania swojemu otoczeniu. Laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody i podziękowania. Ponadto wszystkie wyróżnione w konkursie prace były prezentowane na wystawie podczas podsumowującej go gali. Przedstawicielkami naszej placówki były: 

Ines Burdach z grupy "Plastusie", lat 6, 

Kaja Ataman z grupy "Pszczoły", lat 5.

Warto zadawać sobie pytanie: co jest dla mnie ważne i dlaczego chcę przekazać to moim dzieciom? Kiedy myślę o bezinteresownej pomocy innym? Przecież dzieci wciąż chcą coś robić dla innych!

Jasełka

Zgodnie z tradycją naszego przedszkola, kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia, dzieci z najstarszej grupy przedstawiają Jasełka – historię związaną z narodzeniem Pana Jezusa. Tak było i w tym roku. Grupa Biedronki, pod czujnym okiem wychowawczyń, przygotowała występ dla wszystkich dzieci i pracowników przedszkola. 
Przygotowania trwały wiele dni, przedszkolaki musiały opanować kilka kolęd oraz pastorałek, przyswoić tekst swoich ról, nauczyć się tańców, instrumentacji jak również zgłębić tajniki gry aktorskiej. Niektórzy wytrwale pomagali w przygotowaniu scenografii oraz niezbędnych rekwizytów. 
Wreszcie nadszedł dzień premiery. 19 grudnia o wyznaczonej godzinie w sali Biedronek zebrały się wszystkie obecne tego dnia przedszkolaki oraz pracownicy przedszkola z Panią Dyrektor na czele.
Dzieci wystąpiły w pięknych strojach. Były: anioły, pastuszkowie, krakowiacy, Trzej Królowie oraz przedstawiciele różnych zawodów.
Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności recytatorskie, taneczne i wokalne. Przedstawienie było wyjątkowe, ponieważ pozwoliło wszystkim zgromadzonym poczuć magię zbliżających się świąt. 
Za swój występ Biedronki otrzymały gromkie brawa od publiczności oraz wyrazy uznania i podziękowania od Pani Dyrektor.
Pozostając w świątecznym nastroju, wszyscy udali się do swoich sal, by spożyć uroczysty obiad.

Wspólne kolędowanie

Grudniowe spotkanie z grupą muzyczną Jaszczur & Przyjaciele wprowadziło nas w świąteczny nastrój. To dźwięk skrzypiec, gitary, klawiszy i perkusji sprawił, że nasze myśli pobiegły ku małemu miasteczku - Betlejem, w którym zdarzył się wielki cud.  Przy tak miłym akompaniamencie, dzieci śpiewały znajome kolędy, a ich dźwięczne głosy wypełniły mury naszego przedszkola. Na koniec spotkania złożyliśmy sobie najlepsze życzenia i rozeszlismy się, zabierając ze sobą w świat ten bożonarodzeniowy pokój w sercach.

Ślemy życzenia

"Dzisiaj się drogie dzieci dowiecie,

jak trafiają listy do ludzi na całym świecie.

Nadawca pisze list i go adresuje,

do osoby, której wiadomość wysłać planuje..."

 

Dzieci z grupy "Plastusie" poznały wiele zwyczajów i tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia, m.in. wysyłanie życzeń na kartkach świątecznych. Niestety, w dobie poczty elektronicznej i telefonów komórkowych zwyczaj ten powoli zanika. Są jednak tacy, którzy uważają, że nie ma lepszego sposobu na złożenie życzeń niż tego, który zaczyna się od wrzucenia do skrzynki na listy ręcznie wypisanej kartki.

Przedszkolaki przy wykonywaniu kartek miały okazję dowiedzieć się, kim jest adresat, a kim nadawca. Zobaczyły też, jak prawidłowo zaadresować kartkę oraz do czego służy znaczek. Kartki zostały przygotowane przez dzieci, zaadresowane z pomocą Pani, znaczek przyklejony samodzielnie.

Z gotowymi kartkami wybraliśmy się na pocztę. Do kogo trafią? Mamy nadzieję, że niespodzianka będzie udana!

Pamiętajmy, że zaszczepione w przedszkolakach tradycje bożonarodzeniowe i obyczaje związane z tymi szczególnymi świętami pozostaną na długo w ich pamięci i prawdopodobnie będą kultywowane w dorosłym życiu. To także doskonała okazja, by przypomnieć wszystkim rodzicom i pozostałym członkom rodzin o pielęgnowaniu polskich tradycji i obyczajów. Dzieci są doskonałymi obserwatorami i chętnie naśladują dorosłych.

Pieczemy pierniczki

Ojej, cóż za zapach:
cynamon, goździki,
coś mi się wydaje,
że ktoś upiekł pierniki.

Świąteczne pierniki
:
serduszka, dzwoneczki,
kształty przeróżne
,
nawet gwiazdeczki. 

 

12 grudnia dzieci z grupy "Plastusie" piekły pierniczki. Najpierw poznały składniki i sposób wykonania ciasta, a następnie (po dokładnym umyciu rąk) ochoczo zabrały się do pracy.

Z pełnego korzennych woni ciasta wykrawały foremkami w świątecznych kształtach pyszne ciasteczka. Te, oczywiście, zostały upieczone. Wspaniały zapach unosił się w całym przedszkolu i wprawił wszystkich w świąteczny nastrój. Na koniec dzieci udekorowały swoje wypieki i z apetytem je spałaszowały.

Wizyta Mikołaja

6 grudnia do naszego przedszkola zawitał Święty Mikołaj i z pewnością nie ma drugiego gościa, który byłby wyczekiwany z podobnym podekscytowaniem. Już od rana dzieci niecierpliwie go wypatrywały. Gdy wybiła godzina 9, Mikołaj (wyposażony w worki wypełnione prezentami) zasiadł przy kominku, na specjalnie przygotowanym dla niego fotelu. Wszystkie grupy, kolejno, zaśpiewały dla gościa okolicznościowe piosenki, by po tym z bijącym sercem oczekiwać na moment wręczenia upominku.

Wszystkie przedszkolaki otrzymały indywidualne paczki, co szczerze je ucieszyło, ale nie mniejsze emocje wzbudziły prezenty, którymi dzieci będą bawić się codziennie w swoich salach. Klocki, kolejki, układanki, książki - to i wiele innych rzeczy trafiło do poszczególnych grup. Radość była ogromna! Bo czyż jest coś fajniejszego od wspólnej zabawy z przyjaciółmi?

Wierzymy, że spotkanie ze Świętym Mikołajem pozostanie w pamięci dzieci na długo.

Dzieci lubią misie...

Świat milusińskich wypełniony jest różnorakimi zabawkami: klockami, kolejkami, lalkami i samochodzikami. Ale to nie po nie sięgają dzieci, gdy jest im źle, gdy czegoś się boją czy układają się do snu. Tę kojącą funkcję spełniają pluszaki, wśród nich zaś prym wiodą misie. Nic dziwnego! Są miękkie, przytulne, stwarzają poczucie bezpieczeństwa i pachną domem. To właśnie tym powiernikom dziecięcych trosk zadedykowano 25 listopada, czyniąc go Dniem Pluszowego Misia.

W naszym przedszkolu również nie mogło zabraknąć działań związanych z tym świętem. Przede wszystkim dzieci przyniosły ze sobą swoje ukochane pluszaki. Były misie małe, średnie, duże i ogromne. Najważniejsze jednak, że przez cały dzień towarzyszyły w zabawie swoim właścicielom.

Przedszkolaki poznały historię powstania misiów i przekonały się, jak te z biegiem lat ewoluowały. Nasi wychowankowie zobaczyli także misie znane im z bajek, ale też takie, które wpisały się w dzieciństwo ich rodziców. Pluszowe niedźwiadki zostały wciągnięte w zabawy ruchowe (m.in. z chustą animacyjną), stały się też motywem przewodnim prac plastycznych. W jednej z grup powstały nawet jadalne, w 100% zdrowe misie owocowe.

Reasumując, 25 listopada upłynął nam radośnie i chyba nie ma takich, którzy zanegowaliby twierdzenie, że: "Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś!".

Andrzejkowe wróżby

" Andrzejkowe mamy święto.

Co się dzisiaj nam wywróży?

Mamy miskę pełną wody.

Wosk w garnuszku i klucz duży

Wosk lejemy, wosk lejemy. Zaraz wszyscy się dowiedzą

Co nam wróżby przepowiedzą."

 Andrzejki to wigilia imienin Andrzeja. Niegdyś głoszono, że w nocy z 29 na 30 listopada otwierają się magiczne wrota do przyszłości i poprzez wróżby można wtedy dowiedzieć się wielu rzeczy.

Dzieci uwielbiają wróżby andrzejkowe, dlatego też 29 listopada grupa "Plastusie" przeniosła się do "Krainy czarów i wróżb". Celem tego przedsięwzięcia było zapoznanie przedszkolaków z ludowymi zwyczajami i obrzędami związanymi ze świętem andrzejkowym, uwrażliwienie na piękno tradycji oraz integracja.

 Panie wcieliły się w rolę wróżek, które dla uczestników spotkania przygotowały wiele wróżb takich jak: lanie wosku, jabłko, serce, buty, kubeczki, zawód, butelka, losowanie kolorów itp. Na zakończenie każde dziecko otrzymało "cukierek z niespodzianką", czyli z przepowiednią. Ten dzień z pewnością na długo zostanie w dziecięcych wspomnieniach.