Przedszkole nr 11 w Stalowej Woli

Bajki z wachlarzem emocji

18 dni temu

Dzieci z grup „Pszczoły” i „Biedronki” zostały objęte programem „Poruszające bajki o emocjach”. W jego ramach w maju           i  czerwcu odbyło się 10 spotkań obejmujących następujące zagadnienia: po co są emocje?, frustracja, złość, rozczarowanie   i wdzięczność, strach, smutek, wstyd, duma, zazdrość i radość. Poprowadzili je trenerzy z Centrum Działań Profilaktycznych      z Wieliczki. 
Podstawowym założeniem wspomnianego programu jest rozwijanie w najmłodszych zdolności do rozpoznawania                     i regulowania emocji oraz do wyrażania ich w zdrowy sposób. 
Zajęcia miały charakter warsztatowy. Przyjmowały formę angażujących przedstawień, a przedszkolakom towarzyszyły w nich niezwykłe postaci. To aktywne uczestnictwo w historii bohaterów bajek pozwoliło dzieciom rozpoznać emocje, nazwać je, zakomunikować i poznać sposób na poradzenie sobie z nimi. Wszystko to odbywało się przy akompaniamencie: bębna, kalimby, gongu czy kubków burzowych. Na zakończenie każdych zajęć dzieci otrzymywały kolorowanki-zadania.
Co ciekawe,  programem zostali również objęci rodzice i nauczyciele. Wzięli udział w warsztatach, podczas których trenerzy tłumaczyli, w jaki sposób kontynuować w domu i w przedszkolu rozpoczęte przez nich dzieło. Otrzymali także dostęp do specjalnego e-booka.
Program okazał się bardzo wartościowy, a dzieci bardzo go polubiły. Z pewnością był to cenny czas, który zaowocuje               u naszych podopiecznych wzrostem kompetencji społeczno-emocjonalnych, a przecież emocje są podstawą naszego życia. Ich właściwe przeżywanie jest bowiem kluczem do dobrego samopoczucia. (MZ)