Przedszkole nr 11 w Stalowej Woli

Witajcie w naszej bajce

3 miesiące temu

23 kwietnia 2024 r. w naszym przedszkolu odbyło się podsumowanie VI edycji konkursu Akademii Fotografii Dziecięcej, którego jesteśmy pomysłodawcą i organizatorem. Tytuł tegorocznej edycji konkursu to: „Witajcie w naszej bajce!”, a data jego rozstrzygnięcia nie została wybrana przypadkowo. To właśnie 23.04 przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Bajki bowiem to nie tylko te rodem z ekranów, ale także – a nawet: przede wszystkim –  te, które zapisano na kartach książek.
Najpierw dzieci z grupy „Pszczoły” wystąpiły dla laureatów i przybyłych gości, prezentując wiersz traktujący o sile wyobraźni oraz układy taneczne do piosenek pt. „Całkiem nowa bajka” i „Jestem Twoją bajką”. Co ciekawe, pierwszy z tych utworów i jego wpadający w ucho pełen energii refren stały się inspiracją do stworzenia hasła szóstej edycji konkursu. Chociaż jego nadrzędną ideą jest rozwijanie zainteresowań fotograficznych wśród dzieci, w tym roku w sposób szczególny zależało nam na tym, by dołożyć swoją cegiełkę do promocji czytelnictwa jako formy spędzania wolnego czasu w rodzinnym gronie. Poprosiłyśmy więc dzieci, by przebrały się za wybraną bajkową lub baśniową postać literacką i zapozowały przed obiektywem aparatu rodzica lub pani z przedszkola. Dodatkowym wymogiem było znalezienie bądź stworzenie scenerii adekwatnej do treści danego utworu. Bezapelacyjnie: wszyscy uczestnicy konkursu stanęli na wysokości zadania!
Po liczbie prac, które wpłynęły w odpowiedzi na nasze zaproszenie, wyraźnie było widać, że idea, 
która nam przyświecała w tej edycji, spotkała się z ogromną aprobatą. W organizowanym przez nas przedsięwzięciu wzięły bowiem udział WSZYSTKIE stalowowolskie przedszkola! Fotograficznego wyzwania podjęło się 24 dzieci w wieku 5 i 6 lat. Wszystkie wykonane przez nie prace spełniły wymogi formalne. Co więcej, zgłoszone do konkursu zdjęcia cechowała duża różnorodność. Nas, jako organizatorów, zachwyciły: niezwykła pomysłowość, zaangażowanie, dbałość o detale, a także poczucie humoru. W związku z powyższym, jednogłośnie zdecydowałyśmy, że nagrody trafią do wszystkich autorów zdjęć.
W końcu nadeszła najmilsza dla dzieci i z pewnością najbardziej wyczekiwana chwila, czyli uhonorowanie uczestników konkursu. Laureaci, wśród których były również dwie reprezentantki naszej placówki, czyli Sonia z grupy „Pszczoły” i Zosia z „Biedronek”, otrzymali dyplomy i prezenty z rąk pani Małgorzaty Kochan, Dyrektor Przedszkola nr 11 w Stalowej Woli.
Wszystkim dzieciom dziękujemy za udział w konkursie. Gratulujemy talentu i życzymy, by miały wiele okazji do słuchania bajek, a z czasem także do samodzielnego czytania książek. Nic bowiem lepiej nie kształtuje wyobraźni.
Pragniemy również  gorąco podziękować firmom: Superior Industries, Fabryka Zabawy, Kino Helios i Martes Sport za wszelkie wsparcie i życzliwość. Zorganizowanie czegokolwiek bez pomocy sponsorów byłoby niemożliwe, dlatego chcemy, aby nasza wdzięczność dla ich hojności wybrzmiała głośno i wyraźnie. Dziękujemy! (MZ)