Jedną z form współpracy przedszkola z rodzicami są zajęcia otwarte, które organizowane są w naszej placówce i które kryją w sobie wiele wartości: pozwalają rodzicom obserwować dziecko i postrzegać je na tle grupy; pokazują, jak wiele dziecko potrafi zrobić i czego się już nauczyło; dają nauczycielowi możliwość ukazania charakteru pracy wychowawczo–dydaktycznej z dziećmi, są bardzo dobrym materiałem do dyskusji z rodzicem na temat sfer działalności dziecka, nad którymi należy popracować.
We wtorek 19 marca, na zajęcia o takim charakterze zostali zaproszeni rodzice dzieci
z grupy „Plastusie”. Dzieci wierszem powitały przybyłych gości. Następnie rodzice mogli obserwować swoje pociechy podczas udziału w zajęciach o tematyce „Wielkanocne zwyczaje” – zapoznanie z wybranymi zwyczajami i tradycjami Świąt Wielkanocnych. Celem zajęć było: tworzenie warunków do podejmowania aktywności twórczej, utrwalenie wiadomości dotyczących Świąt Wielkanocnych oraz stworzenie warunków do bezpośredniej obserwacji swojego dziecka na tle grupy rówieśniczej;
Dzieci zaprezentowały się śpiewając, tańcząc oraz biorąc udział w zabawach ruchowych. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie pracy plastycznej pt. „Pisanka” razem ze swoją pociechą. Zarówno dla dzieci, jak i rodziców była to doskonała zabawa, a rezultaty wspólnej pracy zostały wyeksponowane. Plastusie chętnie i aktywnie uczestniczyły w proponowanych formach działalności, dając wyraz swojemu zainteresowaniu i zaangażowaniu w zajęcia. Takie spotkania pozwalają na bliższy udział rodziców w edukacji ich dzieci, sprzyjają wzmacnianiu więzi emocjonalnych, a więc zawsze warto w nich uczestniczyć!!!
Serdecznie dziękuję wszystkim obecnym za przybycie i miłą atmosferę.
Wydarzenia
16 marca 2024 r., w sobotni poranek, w Społecznej Szkole Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej w Stalowej Woli odbyło się rozstrzygnięcie Rejonowego Konkursu Plastycznego „Wielkanocna ozdoba”. Organizatorem tego przedsięwzięcia była ww. szkoła, a naszą placówkę reprezentowało dwoje dzieci z grupy „Pszczoły”: Liliana i Mikołaj. Ich zadaniem było wspólne z rodzicami wykonanie wielkanocnej dekoracji.
Nasi przedstawiciele stanęli na wysokości zadania i zrobili piękne, pomysłowe prace. Organizatorzy zdecydowali, że wszystkie dzieci zasługują na upominek i dyplom, ale dodatkowo nagrodzili 9 prac. Jedną z nich był zając uwity z wierzbowych gałązek, którego – przy wsparciu mamy – wykonał Mikołaj.
Po ogłoszeniu wyników konkursu odbyły się warsztaty plastyczne. W trakcie ich trwania dzieci mogły z zapewnionych przez SSP materiałów przygotować urocze, przywodzące na myśl wiosnę, świąteczne stroiki. Mali artyści zabrali je ze sobą do domów.
Naszym przedszkolakom serdecznie gratulujemy i dziękujemy, że zechciały stanąć w konkursowe szranki. (MZ)
7 marca odbyło się podsumowanie konkursu pt. "Królowe czytania", którego organizatorkami były: Angelina Bobrowska i Anna Pamuła - Kaczmarczyk (przedszkolny psycholog). Głównymi celami konkursu było: rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci, pokonanie bariery nieśmiałości podczas występów publicznych i wzmacnianie poczucia własnej wartości. Konkurs przeznaczony był dla wszystkich dziewczynek z grupy "Plastusie". Ich zadaniem było głośne przeczytanie lub wyrecytowanie wybranego tekstu wiersza lub bajki. Rolą rodzica była pomoc dziecku w nauce czytania. Mile widziane były: stroje, rekwizyty, scenografia itp. W skład jury wchodziły Panie z grupy, zastępca Pani Dyrektor i chłopcy. Konkurs ten wynikał z potrzeb dzieci z grupy. Miał na celu pokonanie lęku przed występami publicznymi oraz w grupie rówieśniczej. Do konkursu przystąpiło 6 dziewczynek.
Wśród których wyłoniliśmy zwyciężczynie:
1 miejsce : Kaczmarczyk Zofia
2 miejsce: Kotołowska Zuzanna
3 miejsce: Karaban Maja
Ponadto wyróżnione zostały:
Kalinka Kufel
Michalina Cichocka
Wszystkim wygranym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Zapraszamy do fotorelacji z tego dnia.
8 marca – to data ważna dla wszystkich kobiet; i dużych, i małych. W święto pań już od rana dało się wyczuć radosną atmosferę. Były: kwiaty, upominki, pamiątkowe dyplomiki i pełne serdeczności życzenia. Chłopcy spisali się na medal; wręczając swym koleżankom okolicznościowe souveniry oraz tulipany czy gerbery, pokazali, że są prawdziwymi dżentelmenami. Najważniejsze jednak, że dołożyli wszelkich starań, by Dzień Kobiet uczynić przede wszystkim miłym. Nie zabrakło tańców i zabaw przy muzyce lub z chustą animacyjną. Każda z grup znalazła swój unikatowy sposób na świętowanie.
„Krasnale” skupiły się na ważnym dla wielu kobiet aspekcie, czyli na modzie. Dowiedziały się, jak na przestrzeni lat zmieniały się ubrania, poznały historię Coco Chanel, wzięły udział w zabawie dydaktycznej polegającej na łączeniu w pary obrazków rozmaitych elementów garderoby i ich cieni, by w końcu wcielić się w rolę projektantów. Dodatkowo dziewczynki (zgodnie z własnym pomysłem) ozdobiły korony, które później z dumą nosiły.
W „Misiach” odbył się prawdziwy pokaz mody! Małe kobietki z gracją i wdziękiem prezentowały na specjalnym wybiegu: suknie, stroje i przebrania z minionych epok. Nietrudno się domyślić, że miały przy tym mnóstwo frajdy i każda z nich czuła się wyjątkowa. Nic dziwnego! Nie było dwóch takich samych kreacji, a trzeba też przyznać, że niecodziennie można się przechadzać po (zarezerwowanym dla największych gwiazd) czerwonym dywanie.
„Pszczoły” z kolei przez cały tydzień (od 4 do 8 marca 2024 r.) brały udział w projekcie ph. „Kobieta jest inspiracją”, w ramach którego poznały życiorysy pięciu niezwykłych przedstawicielek płci pięknej, czyli: Marii Montessori, Coco Chanel, Agathy Christie, królowej Elżbiety II i Marii Skłodowskiej-Curie. Uwieńczeniem tygodniowych działań było wykonanie książeczek, stanowiących swoisty poczet kobiet, które miały siłę i odwagę, by iść w życiu pod prąd i umiały zawalczyć o spełnienie swych marzeń.
W „Biedronkach” odbyły się „Wybory Mini Miss”. Dziewczynki wzięły udział w rozmaitych konkurencjach, w których chłopcy byli jurorami. Każda uczestniczka tych zmagań odkryła swoją mocną stronę i każda ukończyła je z tytułem, który najtrafniej ją określał.
Chłopcy z grupy „Plastusie” wystąpili dla swych koleżanek: zaśpiewali dla nich i zatańczyli. Tu także dzieci poznały sylwetki znanych kobiet. Później podjęły próbę wykonania kobiecego portretu.
Reasumując, Dzień Kobiet był pełen wrażeń. Z pewnością miło i na długo zapisze się w pamięci żeńskiej części przedszkolnej społeczności. (MZ)
W dniu 4 marca gościliśmy w naszym przedszkolu panią zajmującą się ratownictwem medycznym. Spotkanie to, miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. Przedszkolaki nie tylko utrwaliły znajomość numerów alarmowych, lecz mogły również poćwiczyć praktyczne umiejętności resuscytacji krążeniowej. Jak wiadomo, udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem, jednak bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy, boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności. Dzieci często nie mają oporów i nie odczuwają strachu, działają instynktownie. Z tego powodu należy już od najmłodszych lat instruować je, jak trzeba zachować się w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje pomocy.
2 marca odbyło się rozstrzygnięcie V edycji konkursu z języka angielskiego dla przedszkolaków – „LITTLE ACE" organizowanego przez Katolicką Szkołę Podstawową. Celami konkursu było: propagowanie nauki języka angielskiego, motywowanie do rozwijania kompetencji językowych, pomoc w przełamywaniu bariery językowej, oraz rozwijanie współpracy Katolickiej Szkoły Podstawowej w Stalowej Woli z przedszkolakami z powiatu stalowowolskiego. Nasze przedszkole reprezentował Wojtek Z. z grupy "Plastusie". Wojtuś spośród 60 uczestników zajął czwarte miejsce i za swoje umiejętności językowe otrzymał wyróżnienie.
Serdecznie mu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
„Dinozaury miały siłę
Jedne groźne, inne miłe.
Choć minęło milion lat,
Dobrze zna ich cały świat.
Pterodonka narysuję,
Dinozaura dzień świętuję.”
Dzień dinozaura wypada 26 lutego. W grupie "Plastusie" to nietypowe święto było obchodzone z wielką przyjemnością, bo dzieci uwielbiają dinozaury. Jest to wspaniała okazja, aby sprawić frajdę przedszkolakom oraz pogłębić ich wiedzę na temat prehistorycznych gadów.
Już od rana dzieci oglądały przyniesione przez siebie zabawki - dinozaury, albumy, plakaty, książki o dinozaurach. A tuż po śniadaniu przeniosły się w ich niezwykły, prehistoryczny świat za sprawą przygotowanego na tę okazję filmu edukacyjnego. Dzięki niemu mogły zobaczyć, jak wyglądały i żyły dinozaury, jak się poruszały i jakie mogły wydawać dźwięki. Dowiedziały się też kim jest paleontolog i czym się zajmuje. Następnie uczestniczyły w szeregu dino -zabaw takich jak: chodzenie po śladach dinozaurów, poszukiwanie dino-skamielin, wykonanie masy solnej, odbijanie śladów wybranych dinozaurów oraz wykonanie niezwykłych prac plastycznych. Dzień dinozaura przeniósł nas w odległy, fascynujący i wciąż tajemniczy świat i był dla dzieci dużą atrakcją. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
22 lutego 2024 r. wszystkie przedszkolaki zgromadziły się w „Misiowej” sali, by wspólnie obejrzeć teatrzyk w wykonaniu aktorów z Agencji Artystycznej „Horyzont” z Krakowa.
Przedstawienie traktowało o szyderczym i zachłannym Gagatku oraz mądrym, uczynnym misiu Brzuszatku (nazywanego przez Gagatka „Brzydalem”) i poruszało problem tolerancji. Spektakl utwierdził też młodych widzów w tym, że największym skarbem jest przyjaźń.
Dzieci doskonale się bawiły. Przeżywały losy bohaterów, ale też miały swój czynny wkład w przedstawienie. Jego wychowawczy aspekt, dynamiczna akcja i niebanalna tematyka po raz kolejny utwierdziły nas w przekonaniu, że czas spędzony w towarzystwie krakowskich aktorów zdecydowanie nie był stracony. Przeciwnie! Najmłodsi szybko zrozumieli, że inny nie znaczy gorszy, a okazywanie ludziom szacunku i dbanie o przyjaźń są bardzo ważne. (MZ)
Kolejne spotkanie w Camusie LEGO obfitowało w nowe aktywności. Dzieci z młodszych grup miały okazję spróbować trudniejszych wyzwań. Wykonały na płytkach wzory emotikonek z popularnych klocków. Kodowanie to połączenie zabawy ze zdobywaniem umiejętności programistycznych. Dla dzieci to łagodny i przyjazny sposób wprowadzenia ich w świat logicznego myślenia, dedukcji i obserwacji. Dzięki niemu oswajają się z nowymi pojęciami, które stają się zrozumiałe, a przy tym wzbudzają w dzieciach pozytywne skojarzenia, ponieważ kodowanie jest rewelacyjną zabawą. Atrakcją kończącą zajęcia, wymagające dużego skupinia uwagi i myślenia była zabawa z bańkami mydlanymi.
Walentynki były doskonałym dniem dla przedszkolaków z grupy "Plastusie" prawdziwym, czerwonym dniem przyjaźni. Sala zamieniła się w serduszkową krainę, pełną radosnej atmosfery i uśmiechu. Dzieci miały okazję poznać tradycję tego święta.
14 lutego to przecież nie tylko dzień zakochanych, ale to przede wszystkim dzień miłości, sympatii, przyjaźni, okazywania pozytywnych emocji i dzielenia się nimi z innymi.
W wspaniałych humorach dzieci wzięły udział w różnych zabawach walentynkowych, obdarowywały wszystkich miłym słowem, gestem, walentynką. Nie zabrakło spontanicznych emocji i dobrej zabawy. Dzień Walentynowy z pewnością można zaliczyć do udanego.
Był to dzień miłych wrażeń i niespodzianek.
W lutym odbyło się kolejne spotkanie z panią bibliotekarką. Czytanie nowych bajek i opowiadań przez panią Angelikę spotkało się z wielkim entuzjazmem dzieci. Swobodna i przyjazna atmosfera stworzona przez gościa zachęcała dzieci do wypowiedzi na temat słuchanych tekstów, ale nie tylko, przedszkolaki chętnie opowiadają również o swoich doświadczeniach z czytaniem poza przedszkolem. Mówią o ulubionych książkach, postaciach, zapamiętanych fragmentach bajek.
Kojarzą się z ciepłem, uśmiechem, łakociami i... bezgraniczną miłością. Dziadkowie - bo o nich mowa - to (obok rodziców i rodzeństwa) najważniejsi ludzie w życiu każdego dziecka. Nie ma lepszej okazji, by podziękować im za ogrom serdecznych uczuć, które przelewają na swe wnuki, niż Dzień Babci i Dziadka.
Jako pierwsze dla seniorów wystąpiły "Biedronki", które 10 stycznia 2024 r. wystawiły jasełka. Później, po kolei, do przedszkola zawitali dziadkowie dzieci z grup: "Plastusie" (22.01), "Misie" (24.01), "Krasnale" (25.01) i "Pszczoły" (26.01). Przedszkolaki z pełnym zaangażowaniem recytowały wiersze, śpiewaly piosenki, tańczyly i grały na instrumentach. Babcie i dziadkowie z niekłamaną dumą podziwiali swe wnuczęta, niejednokrotnie dyskretnie ocierając łzy wzruszenia. Były też własnoręcznie przygotowane przez dzieci upominki, kosz z cukierkami, a - przede wszystkim - mnóstwo dobrych słów i przytulasów.
Wszystkim seniorom serdecznie dziękujemy za przybycie i życzymy dużo zdrowia, energii oraz pociechy z najmłodszych członków ich rodzin. (MZ)
W nowym roku kalendarzowym kontynuujemy naszą przygodę z klockami LEGO.
W Nowym Roku z takim samym entuzjazmem przywitaliśmy naszą ulubioną panią z biblioteki. Jak zwykle przyniosła ona dla nas ciekawe książki, które czytała zasłuchanym dzieciom.
12 stycznia 2024 r., w piątkowe przedpołudnie, w naszym przedszkolu odbyła się zabawa karnawałowa. Poprowadzili ją panowie z pracowni "Jaszczur i Przyjaciele".
Bal odbył się w otoczeniu gwiazd, i to dosłownie, bo specjalnie na tę okoliczność sala "Pszczół" została zamieniona w... kosmos. Były: ufoludki, planety i mnóstwo gwiazdek, które dodawały blasku całej scenerii.
Dzieciom udało się nawet odbyć spacer w chmurach, co było jedną z atrakcji przygotowanych przez "Jaszczury". Inną była zabawa w towarzystwie bałwana Olafa znanego przedszkolakom z "Krainy lodu". Nie była to zresztą jedyna postać z tej produkcji, bo wiele dziewczynek wcieliło się w Elsę. Nie brakowało również innych księżniczek Disneya, bajkowych postaci, superbohaterów, zwierzaków czy też przedstawicieli rozmaitych zawodów.
Dzieciaki znakomicie się bawiły i wytańczyły za wszystkie czasy. Uwieńczeniem balu było wystrzelenie ze specjalnej armatki błyszczącego confetti, które - ku ogromnej uciesze zgromadzonych - spadło z góry niczym złoto-srebrny deszcz.
Zmęczeni, ale w doskonałych humorach wróciliśmy do sal, by posilić się, odpocząć i... zacząć odliczać czas do kolejnych czekających nas jeszcze w styczniu wydarzeń. (MZ)
21 grudnia 2023 r. punktualnie o godzinie 10 cała przedszkolna społeczność zgromadziła się w sali "Biedronek". W rozświetlonej mnóstwem choinkowych światełek scenerii, dzieci z najstarszej grupy wystawiły jasełka, w których opowiedziały historię narodzenia Jezusa.
"Biedronki", wcielając się w role: aniołków, pasterzy, trzech mędrców, dzieci oraz Maryi i Józefa, pomogły nam poczuć pełen magii nastrój zbliżających się świąt. Bez wątpienia sprzyjała temu piękna, klimatyczna dekoracja oraz pełna nastrojowych, wzruszających piosenek oprawa muzyczna. Podopieczni pani Doroty i pani Pauliny zaprezentowali cały wachlarz swych umiejętności. Włożyli w przedstawienie mnóstwo serca, więc zostali nagrodzeni gromkimi brawami (dodajmy: w pełni zasłużonymi).
Po jasełkach wszystkie grupy udały się do swoich sal, gdzie przy udekorowanych stołach spożyły uroczysty obiad.
Takie wspólne celebrowanie świąt przyczynia się nie tylko do zaznajamiania dzieci z bożonarodzeniowymi tradycjami, lecz także do wzmacniania relacji pełnych wzajemnej serdeczności. (MZ)
W grudniu po raz kolejny tworzyliśmy wspaniałe budowle z kultowych klocków.
Ojej cóż za zapach
cynamon goździki,
coś mi się wydaje,
że ktoś upiekł pierniki.
Świąteczne pierniki
serduszka dzwoneczki,
kształty przeróżne
nawet gwiazdeczki.
Święta tuż tuż, więc w naszym przedszkolu nadszedł czas na pieczenie i dekorowanie świątecznych pierniczków. Najpierw dzieci poznały składniki i sposób wykonania ciasta, a następnie po dokładnym umyciu rąk dzieci ochoczo zabrały się do pracy. Z przygotowanego przez Panie ciasta, wykrawały foremkami w świątecznych kształtach pyszne ciasteczka. Następnie pierniczki zostały upieczone. Wspaniały zapach unosił się w całym przedszkolu i wprawił wszystkich w świąteczny nastrój.
15 grudnia odbyła się uroczystość dla uczestników konkursu plastycznego pt. „Najpiękniejsza Ozdoba Bożonarodzeniowa” zorganizowany przez Katolicką Szkołę Podstawową w Stalowej Woli. Konkurs skierowany był dla wszystkich chętnych uczniów wraz z rodzicami, rodzeństwem, dziadkami oraz opiekunami.
Przedmiotem pracy było stworzenie ozdoby bożonarodzeniowej w dowolnym kształcie, wielkości oraz wybranej przez uczestników technice plastycznej.
Głównymi celami konkursu byłoy min.:
• Wspólne spędzanie czasu z rodziną.
• Inspirowanie do aktywności twórczej w czasie wolnym, rozwijanie wyobraźni i kreatywności.
• Pobudzanie wrażliwości, uczenie dzielenia się i wspierania inny ludzi.
• Pozyskanie środków finansowych na Adopcję Serca.
Nasze przedszkole reprezentowały dwie dziewczynki z grupy "Plastusie": Alicja i Kalinka (6 lat). Obie prace wzbudziły zachwyt pań i organizatorów, a ich autorki zasłużyły na pochwałę i uznanie.
Laureatką, a zarazem zwyciężczynią konkursu została Alicja wygrywając nagrodę główną. Dziękujemy serdecznie za udział i swój wkład wszystkim uczestnikom oraz rodzicom. Gratulujemy ciekawych pomysłów i życzymy dalszych sukcesów.
Już po raz 14. Przedszkole nr 2 wraz z Polskim Klubem Ekologicznym "Przyjaciele Ziemi" w Stalowej Woli zorganizowały konkurs plastyczny pt. "Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę". Inicjatywa ta ma na celu kształtowanie w najmłodszych emocjonalnego stosunku do przyrody i motywowanie ich do niesienia pomocy zwierzętom w najbardziej wymagającej porze roku.
Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy w formacie A4 na temat zawarty w tytule. Spośród naszych przedszkolaków podjęło się go troje dzieci: Blanka z grupy "Pszczoły", Ania z grupy "Plastusie" i Filip z "Biedronek".
Z przyjemnością informujemy, że Blance jurorzy przyznali wyróżnienie! Nasza reprezentantka odebrała je 15.12.2023 r. podczas uroczystości zorganizowanej w Przedszkolu nr 2. Wszyscy autorzy otrzymali podziękowania, a ci, którzy udali się na ogłoszenie werdyktu, obejrzeli występ przygotowany przez dzieci z "Dwójki".
Dziękujemy Ani, Blance i Filipowi za wykonanie bardzo pomysłowych prac i zapewniamy, że cieszymy się z każdego sukcesu naszych podopiecznych. (MZ)
Grudniowe spotkanie z panią Angeliką upłynęło pod znakiem magii świątecznych opowieści. Bajki o Bożym Narodzeniu i całej jego otoczce cieszą się dużym powodzeniem wśród przedszkolaków. Stąd wszystkie czytane przez panią historie spotkały się z entuzjastyczną reakcją. Dziękujemy i zapraszamy ponownie, życząc pani Angelice i wszystkim paniom z biblioteki Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!
14 grudnia 2023 r. w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty czekoladowe. Poprowadzili je pani Justyna i pan Michał.
Dzieci, podzielone na trzy grupy, miały możliwość poznania historii kakaowego przysmaku i tajniki dotyczące jego produkcji. Mogły wziąć w ręce owoc drzewa kakaowego (okazał się zaskakująco ciężki!) i powąchać jego nasiona, których – jak się okazuje – w jednym owocu może być nawet 50. Dowiedziały się, czym jest miazga kakaowa i że najzdrowsza jest ta czekolada, która zawiera jej najwięcej, czyli gorzka.
Największą atrakcją było jednak współtworzenie czekolady. Dla przedszkolaków już samo obserwowanie płynnej czekolady, szczelnie wypełniającej silikonowe formy, było nie lada gratką. Dzieci samodzielnie ozdobiły słodkie smakołyki, które po stężeniu i zapakowaniu, wzięły do domu.
Na zakończenie wszystkie małe łasuchy otrzymały certyfikaty poświadczające uczestnictwo w warsztatach. (MZ)
12 grudnia „Pszczoły” zaprosiły do siebie rodziców, by ci mogli wziąć udział w zajęciach otwartych poświęconych tematyce bożonarodzeniowej.
Najpierw dzieci, ubrane na czerwono, zatańczyły do kilku świątecznych utworów, wprowadzając zgromadzonych w odpowiedni nastrój. Następnie rodzice zyskali możliwość obserwowania swych pociech podczas zajęć.
Wprowadzenie do tematu stanowiło opowiadanie A. Galicy pt. „Komu potrzebne jest Boże Narodzenie?”. Dzieci doskonale zrozumiały jego przekaz. Po edukacji językowej nastąpił czas zmagań z matematyką, do których zostały wykorzystane pierniczki. Były też: zabawa ruchowa „Bombki do pary”, segregowanie kart demonstracyjnych z rozmaitymi tradycjami, spośród których dzieci miały wybrać te związane z Bożym Narodzeniem, oraz zadanie podsumowujące typu: „Prawda czy fałsz?”. Po tej części nastąpił pokaz muzycznych umiejętności „Pszczół”. Wykonały one instrumentalizację kolędy i wzruszającej świątecznej piosenki. Ostatni punkt zajęć stanowiły warsztaty plastyczne, podczas których dzieci wraz z rodzicami ozdabiały aniołki z malowanej na biało sklejki. Zabrały je do domów i obiecały powiesić na swoich choinkach.
Przedświąteczne spotkanie zakończyło się złożeniem życzeń i wręczeniem dzieciom upominków przygotowanych przez wychowawczynie grupy. Z pewnością dla młodszych uczestników tego przedsięwzięcia była to okazja do zaprezentowania nabywanych w przedszkolu umiejętności, zaś dla rodziców – do poczucia dumy z pociech. Wzruszenie malujące się na wielu rodzicielskich twarzach świadczyło o zasadności zorganizowania tego typu przedsięwzięcia. Dziękujemy rodzicom za wysoką frekwencję i przyjęcie zaproszenia na zajęcia otwarte. (MZ)
Pięcioro dzieci z naszego przedszkola – Róża i Zosia z „Pszczół” oraz Oliwia, Szymon i Iwo z „Biedronek” – wzięło udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Społeczną Szkołę Podstawową nr 1 w Stalowej Woli. Zadaniem uczestników było wykonanie bożonarodzeniowego drzewka (mogła to być praca płaska lub przestrzenna) i włożyli oni w powstanie swych dzieł mnóstwo serca. Powstały różnorodne choinki, a ich dumni autorzy udali się do wspomnianej wyżej szkoły na rozstrzygnięcie konkursu, które odbyło się 9 grudnia.
Pragniemy się w tym miejscu pochwalić, że (choć wszyscy otrzymali upominki i dyplomy-podziękowania za udział w konkursie), dwie z naszych reprezentantek wróciło z dodatkowymi nagrodami; Róża zdobyła tytuł laureata, a Zosia wyróżnienie! Serdecznie gratulujemy dziewczynkom sukcesu, a całej piątce naszych przedszkolaków dziękujemy za chęć wzięcia udziału w konkursie.
Warto podkreślić, że ci twórcy bożonarodzeniowych drzewek, którzy udali się w sobotnie przedpołudnie do SSP-1, mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych. Dzieci miały do dyspozycji mnóstwo materiałów, z których wyczarowywały pomysłowe stroiki. Mogły zabrać je do swoich domów. Z pewnością było to źródło ogromnej frajdy dla wszystkich miłośników kreatywnych działań i wszelkich prac manualnych. (MZ)
Stało się już tradycją, że Przedszkole nr 15 organizuje przegląd, podczas którego dzieci ze stalowowolskich przedszkoli wykonują wybraną przez siebie „Piosenkę promującą zdrowie”. W tym roku odbył się on 1 grudnia. Celem tej inicjatywy jest nie tylko rozwijanie umiejętności artystycznych dzieci, lecz także promowanie zdrowego stylu życia.
Naszą placówkę reprezentowała Maja z grupy „Pszczoły”, która z właściwą sobie energią zaśpiewała „Jarzynowy rock and roll”. Talent wokalny Mai, okraszony dodatkowo jej urokiem osobistym, został doceniony! Wróciła bowiem z przeglądu z nagrodami i dyplomami (dla siebie i rodzimej placówki).
Serdecznie gratulujemy Majce znakomitego występu i dziękujemy, że zechciała wystąpić w imieniu całej społeczności „Jedenastki”. Tym bardziej że w tym roku realizujemy autorski program z zakresu edukacji zdrowotnej pt. „Bądź aktywny, jedz warzywa – to na twoje zdrowie wpływa”, więc ta tematyka jest dla nas bardzo ważna. (MZ)
Jeśli ktoś chciałby pokusić się o stworzenie przepisu na wyjątkowy dzień dla przedszkolaków, powinien uwzględnić trzy punkty: zaprosić Mikołaja z prezentami, przygotować miejsce, w którym dzieci będą mogły nacieszyć się towarzystwem brodatego gościa w czerwono-białym stroju i dać najmłodszym czas na zabawę.
Tak właśnie upłynął nam 6 grudnia. Zdaniem dzieci – było super! Punktualnie o godzinie 9:00 do „Jedenastki” zawitał Mikołaj. Zasiadł na fotelu, przy kominku, w pięknej zimowej scenerii, a wszystkie grupy, kolejno, jedna po drugiej, śpiewały dla niego piosenki, dając wyraz swej radości z tego spotkania.
Mikołaj pozował do pamiątkowych zdjęć i wręczał dzieciom upominki (które wzięły ze sobą do domu), ale też worki wypełnione rozmaitymi zabawkami przeznaczonymi do przedszkolnych sal. Już sam moment ich rozpakowania był źródłem ogromnej radości! Później zaczęła się zabawa, która trwała do końca tego niezwykłego dnia.
Środa 6 grudnia z pewnością na długo zapisze się w pamięci naszych podopiecznych. Wielu z nich nie ukrywało, że nie mogło spać z przejęcia i w noc poprzedzającą spotkanie z Mikołajem i w tę, która nastąpiła po dniu pełnym wrażeń. Radość dzieci wypełniła po brzegi przedszkolne mury, będąc potwierdzeniem tego, jak ważna na początkowym etapie życia jest zabawa, zwłaszcza, gdy ma się u boku przyjaciół. (MZ)
Nasza przygoda z LEGO trwa!
Grupy: "Misie", "Pszczoły", "Biedronki" i "Plastusie" w miesiącu listopadzie ponownie uczestniczyły w zajęciach manipulacyjno- konstrukcyjnych z użyciem popularnych klocków.. Celem tych zajęć było zapewnienie dzieciom możliwości rozwoju kreatywności, umiejętności logicznego myślenia, współpracy z innymi, oraz zdobywanie wiedzy przez zabawę i eksperymentowanie. Przedszkolaki miały do dyspozycji zestaw klocków z których próbowały budować przeróżne konstrukcje; dzieci młodsze - według własnego pomysłu, dzieci starsze - według pewnych wytycznych (zgodnie ze wzorem, instrukcją). Był też moment na to, by eksperymentować ze swobodnymi koncepcjami, różnymi kształtami, kolorami i wielkościami klocków. W trakcie zajęć wspierałyśmy przedszkolaki w wyrażaniu swojej kreatywności i dzieleniu się pomysłami z innymi.
Mimo coraz nowocześniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Pewnie dlatego, że ten miękki włochacz, to coś więcej niż zabawka, to najlepszy przyjaciel każdego dziecka, towarzysz na dobre i złe chwile. To ktoś, kto trzyma w tajemnicy wszystkie sekrety wyszeptane wprost do pluszowego uszka. Choć milczący, potrafi pocieszyć jak nikt inny i osuszyć swoim futerkiem wszystkie łzy, płynące po małych twarzyczkach. Dzień poprzedzający święto pluszowego misia wykorzystaliśmy na wspólne jego celebrowanie. Każdy przyniósł do przedszkola swojego ulubionego kudłatego kompana. Przybyły misie małe, duże, białe, brązowe, zielone, a każdy był piękny i wyjątkowy. W grupie Misie znalazła się jeszcze jedna okazja do świętowania. Otóż do tej grupy przedszkolnej dołączyły dwie dziewczynki: Madzia i Nela. Koledzy i koleżanki cieszyli się razem z nimi z tego wydarzenia, uczestnicząc we wspólnych zabawach integracyjnych. Dzieci poznały historię święta, wspólnie recytowały i śpiewały piosenki o misiach. Dla przedszkolaków przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, taneczne i plastyczne. Ten dzień był pełen uśmiechu i radości.
23 listopada 2023 r. w naszym przedszkolu wystąpili aktorzy z Agencji Artystycznej „Horyzont” z Krakowa. Wystawili dla dzieci spektakl pt. „Futerko jeżyka”. To bajka edukacyjna, której przekaz był dla dzieci bardzo czytelny: warto być sobą (bo każdy z nas jest najlepszą wersją samego siebie) i nie można oceniać innych po wyglądzie.
Krakowscy aktorzy „przenieśli” najmłodszych do lasu, gdzie ci mogli przeżywać przygody jeżyka Tuptusia, wiewiórki o imieniu Fistaszek i Chochlika, który sporo namieszał… Co ważne, artyści weszli w interakcję z przedszkolakami. Dzieci mocno się zaangażowały, więc miały swój czynny wkład w bieg wydarzeń. Doskonale się przy tym bawiły, a ich reakcje były bardzo żywiołowe!
Było to nasze pierwsze, ale z pewnością nie ostatnie spotkanie z aktorami z „Horyzontu”. Przekonaliśmy się bowiem, że przedstawienia w ich wykonaniu nie tylko uczą i wychowują, ale też są dla naszych podopiecznych źródłem ogromnej frajdy. (MZ)
W tym roku przedszkolnym dużo uwagi poświęcamy zdrowiu, aktywności fizycznej i zdrowemu odżywianiu. Ponieważ jednak mamy świadomość tego, że na dobre samopoczucie ogromny wpływ ma także warstwa psychiczna, regularnie uczymy nasze dzieci rozróżniania i nazywania emocji.
W tym celu został opracowany m.in. scenariusz zajęć, które przy wsparciu wychowawczyń we wszystkich grupach prowadzić będzie przedszkolna psycholog, Anna Pamuła-Kaczmarczyk, oczywiście dostosowując poziom przekazywanych treści i czas trwania zajęć do (wynikających z wieku) możliwości dzieci. Inspiracją i punktem wyjścia do poszczególnych aktywności stał się międzynarodowy bestseller – książka "Kolorowy potwór" Anny Llenas. To prosta, a jednocześnie zabawna historia, która wprowadza maluchy w świat emocji takich jak: radość, smutek, strach, złość czy spokój.
Jako pierwsze z kolorowymi emocjami zetknęły się dzieci z grupy „Pszczoły”. Najpierw z zaciekawieniem wysłuchały historii Potwora, a następnie ją omówiły i wzięły udział w różnych zabawach dydaktycznych porządkujących emocje i uczących rozpoznawania oraz nazywania uczuć. Na zakończenie same wykonały Kolorowe Potwory, które stały się ozdobą gazetki traktującej o emocjach. Zaangażowanie przedszkolaków w zajęcia i ich duże zainteresowanie tematem utwierdziły nas w przekonaniu, że warto kontynuować spotkania z sympatycznym bohaterem wykreowanym przez Annę Llenas. (MZ)
Listopadowe spotkanie z książką, czytaną przez ulubioną bibliotekarkę - Panią Angelikę, ponownie dostarczyło wiele radości mniejszym i większym przedszkolakom. Pani Angelika zawsze wybiera dla swoich słuchaczy najnowsze i najciekawsze publikacje. Wiemy, że czytanie dzieciom jest jedną z najskuteczniejszych i najstarszych strategii wychowawczych, rozwija wyobraźnię, a także zaspokaja wszelkie emocjonalne potrzeby dziecka. Ten pokarm dla duszy w postaci słowa czytanego, wsparty graficznym obrazem pomaga małej istocie stać się w przyszłości osobą dojrzałą intelektualnie, emocjonalnie i społecznie.
14 listopada 2023 roku odbyła się w naszym przedszkolu ważna uroczystość dla dzieci, które po raz pierwszy w tym roku szkolnym zawitały do naszego przedszkola.
Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia krótkiej części artystycznej, w której dzieci zaprezentowały swoje umiejętności, dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były więc wiersze, piosenki (nawet w języku angielskim), taniec i instrumentalizacja.
Po części artystycznej dzieci obiecały zgodnie bawić się w przedszkolu, każdego dnia przychodzić z uśmiechem na buzi, słuchać pań i pomagać kolegom oraz być dzielnym przedszkolakiem.
Następnie pani dyrektor dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka, wręczając jednocześnie każdemu pamiątkowy dyplom i magiczny ołówek.
W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, tj. 10 listopada, w Przedszkolu nr 3 w Stalowej Woli odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego ph. "Kto ty jesteś? - Polak mały!"
"Jedenastkę" reprezentowała Maja Świca z grupy "Pszczoły". Jej zadaniem było wykonanie pracy o tematyce patriotycznej. Poradziła z tym sobie znakomicie, więc została obdarowana upominkiem i dyplomami (jednym dla siebie, drugim - dla macierzystej placówki). Nim jednak doszło do wręczenia nagród, obejrzała występ dzieci z Przedszkola nr 3 przygotowany specjalnie dla laureatów konkursu.
Dziękujemy Mai, że zechciała nas reprezentować i życzymy wielu sukcesów! (MZ)
Zgodnie z tradycją 13 listopada odbył się miejski przegląd piosenki patriotycznej "Przedszkolaki dla Niepodległej" organizowany z okazji Narodowego Dnia Niepodległości oraz Ogólnopolskiego Dnia Seniora.
Celami przeglądu było:
· wspieranie wychowania patriotycznego dzieci poprzez formy aktywności artystycznej,
· integracja międzypokoleniowa,
· popularyzacja pieśni i piosenek o tematyce patriotycznej,
· umacnianie świadomości narodowej,
· przybliżenie i ułatwienie rozumienia naszej historii,
· pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa narodowego,
· promocja młodych talentów,
· doskonalenie warsztatu artystycznego dzieci w wieku przedszkolnym
Poprzez słowa i melodie piosenek, próbowaliśmy przywołać w naszej pamięci bohaterów narodowych. Nasze przedszkole reprezentowały przedszkolaki z grupy "Plastusie"( Alicja Zawalik, Kryspin Dąbek i Kacper Stepięń). Ubrani w stroje regionalne zaśpiewali piosenkę "Na nowej górze, jadą żołnierze" z podziałem na role. Wszyscy uczestniczy otrzymali dyplomy, nagrody oraz gromkie brawa.
Wszystkim młodym wykonawcom serdecznie dziękujemy i gratulujemy!
9 listopada 2023 r. późnym popołudniem w ogrodzie zapłonęło ognisko, wokół którego skupiły się dzieci wraz z rodzicami, dziadkami i pracownikami Przedszkola nr 11, by zaśpiewać pieśni patriotyczne. W ten sposób nasza społeczność przyłączyla się do obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Wspólne wykonanie tych utworów połączyło biało-czerwoną nicią wszystkie obecne pokolenia, z jednej strony umożliwiając młodszym i starszym poczucie dumy z bycia Polakami, z drugiej - wspominanie dziejów własnej ojczyzny i narodowych bohaterów.
Nim to jednak nastąpiło, przedszkolaki same zaśpiewały kilka piosenek i wyrecytowały wiersze wprowadzające w niepodległościową tematykę.
Warto podkreślić, że (choć tego dnia po zapadnięciu zmierzchu panował listopadowy chłód) można było zagrzać się przy ognisku bądź popijając ciepłą herbatę. Najważniejsze jednak było to, że wszystkie serca pałały żarem miłości do ojczyzny.
Kolejnego dnia, tj. 10 listopada, odziani w galowe bądź biało-czerwone stroje, zgromadziliśmy się w sali grupy "Misie", by - zgodnie z kilkuletnią tradycją - wspólnie wykonać hymn państwowy. Punktualnie o 11:11 zaśpiewaliśmy cztery zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego". (MZ)
26 października dzieci z naszego przedszkola wraz z rodzicami wybrali się do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Pod opieką przewodnika oglądaliśmy stanowiska z choinkami i bombkami z różnych części świata i epok. Mogliśmy zobaczyć udekorowane choinki w stylu: amerykańskim, francuskim, norweskim czy staropolskim. Obejrzeliśmy cały proces wyrobu ozdób choinkowych. Pracownik fabryki nad palnikiem ogniowym rozgrzewał szkło, a następnie wydmuchiwał okrągłe bańki. Kolejny etap w powstawaniu bombek to ich srebrzenie. Do każdej bombki wstrzykuje się mieszankę azotanu srebra, amoniaku i kwasu, a następnie zanurza się je w wodzie i potrząsa, dzięki czemu bańki uzyskują piękny srebrzysty połysk. Taki wytwór trafia do farbiarni, gdzie nadaje się im przeróżne kolory. Po koloryzacji wędrują do suszarni, następnie bańki przycina się, kapsluje. W dalszym etapie zwiedzania dzieci mogły obserwować pracę pań, które były odpowiedzialne za ręczne zdobienie bombek. Przekonały się, że ta czynność wymaga nie tylko talentu, ale też ogromnej cierpliwości. Następnym punktem wycieczki były warsztaty plastyczne, podczas których dzieci ozdabiały bombki według własnego pomysłu. Na pamiątkę pobytu w fabryce każdy uczestnik wycieczki otrzymał bombkę, własnoręcznie wykonaną podczas warsztatów.
Pobyt w muzeum oraz oglądanie pięknych i niepowtarzalnych bombek, wzbudza podziw i wywiera ogromne wrażenie nie tylko na dzieciach, ale i na dorosłych, przywołuje wspomnienia z dzieciństwa oraz pozwala poczuć atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.
25 października odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt.„Jesienią, jesienią sady się rumienią”.
Głównymi celami konkursu było:
- poszerzenie doświadczeń plastycznych
- rozwijanie wyobraźni i pomysłowości dzieci
- zachęcanie do poznawania twórczości Marii Konopnickiej
- zastosowanie nowych technik plastycznych
Wręczenie nagród odbyło się w Przedszkolu nr 7 w Stalowej Woli. Nasze przedszkole reprezentowały Zuzanna Kowalska i Zofia Piekarz z grupy Biedronki.
30 października odbyło się rozstrzygnięcie konkursu "Lokomotywą do wyobraźni - ilustracje do utworów Juliana Tuwima". Konkurs organizowany był z okazji 70. rocznicy śmierci Juliana Tuwima - pisarza, poety, tłumacza, autora wielu popularnych wierszy dla dzieci.
Głównymi celami konkursu było:
- Przybliżenie uczestnikom konkursu twórczości Juliana Tuwima,
- rozbudzenie zainteresowań czytelniczych, inspirowanych pięknem literatury dziecięcej,
- rozwijanie u dzieci twórczej inwencji i kreatywności, wrażliwości estetycznej oraz umiejętności manualnych przy użyciu różnych technik plastycznych,
- prezentacja twórczości plastycznej dzieci.
Wręczenie nagród odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli. Nasze przedszkole reprezentowała Kalinka Kufel z grupy "Plastusie", wykonując lokomotywę długopisem 3D.
Po wakacyjnej przerwie, z ogromną radością wznawiamy cykl spotkań z Panią bibliotekarką - Angeliką Maślach. Celem tych regularnych odwiedzin, jest rozbudzanie zainteresowania literaturą, pobudzanie wyobraźni i zachęcenie do czytania. Regularne ,,sesje z książką" dają przedszkolakom możliwość poznania nowych tytułów ze zbiorów dla młodych czytelników. A ponieważ dzieci uwielbiają bajki, chętnie ich słuchają i przeżywają przygody razem z bohaterami. Trzeba zaznaczyć, że Pani Angelika zyskała wielką sympatię małych słuchaczy i jest przez nich traktowana jak niezbędne ogniwo przedszkolnej społeczności.
W październiku bieżącego roku zainaugurowaliśmy serię wizyt w Campusie LEGO. LEGO - to jedna z najpotężniejszych marek świata. Ponadczasowe, kolorowe cegiełki przez kolejne dziesięciolecia przybierały coraz to nowsze formy. Wszystkie, niezależnie od poziomu zaawansowania technologicznego niezmienne służą jednemu – nauce i zabawie. Zajęcia w których dzieci manipulują klockami rozwijają wyobraźnię, sprawność manualną, koordynację wzrokowo-ruchową i kreatywność. A praca w małych grupach sprzyja nauce komunikacji, integracji i współpracy w zespole. Podczas warsztatów przedszkolaki poznają świat nauki, techniki, inżynierii, sztuki i matematyki. Takie zajęcia z pewnością rozwijają pasję dzieci i zachęcają do eksperymentowania. Pobyt w Campusie niezmiernie przypadł dzieciom do gustu, z pełną swobodą i zaangażowaniem wznosiły one wielobarwne budowle. Ogromne poruszenie wywoływała w nich możliwość wprawiania w ruch niektórych elementów tych projektów. Z niecierpliwością czekamy na ciąg dalszy przygody z klockami LEGO.
W październiku dzieci z najstarszych grup wzięły udział w warsztatach kulinarnych promujących zdrowe odżywianie.
"Pszczoły", "Plastusie" i "Biedronki" skorzystały z zaproszenia stalowowolskiego magistratu i wraz z paniami udały się (odpowiednio: 6, 12 i 17 października 2023 r.) do hali owocowo-warzywnej "Zieleniak", by pod okiem małżeństwa prowadzącego bloga "Zabawa w gotowanie" przygotować smaczne i zdrowe przekąski. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, iż podstawowym składnikiem wspomnianych kulinarnych poczynań był... ćwikłowy burak!
Dzieci samodzielnie wykonały gofry i koktajl, które następnie spożyły z ogromnym apetytem. Nie kryły przy tym zaskoczenia, jak bardzo wszystko im smakuje i jednocześnie jak jest to słodkie, mimo że nie użyto ani grama cukru.
Te pouczające warsztaty z pewnością na długo zostaną w pamięci naszych wychowanków. Mamy nadzieję, że dzieci częściej będą sięgać po tzw. "dobre kalorie" i że spotkanie z panią Eweliną i panem Mariuszem Szkutnikami okaże się inspiracją do poszukiwań nowych ulubionych smaków. (MZ)
17 października br. dzieci z naszego przedszkola udały się w "Muzyczną podróż po Azji i Europie". Przewodnikami w tej wyprawie byli panowie Piotr i Paweł z pracowni "Jaszczur i Przyjaciele", którym kroku dotrzymywał zaproszony przez nich pan Dariusz.
Muzycy zaopatrzeni w różnorakie instrumenty przeprowadzili dzieli kolejno przez: Niemcy, Izrael, Włochy, Chiny, Francję i Węgry aż do Polski. Grając utwory charakterystyczne dla wymienionych państw, z pomocą ochotników prezentowali stroje regionalne. Co odważniejsi podejmowali się nawet wykonania narodowych tańców, takich jak: czardasz czy krakowiak.
Na zakończenie muzycy zagrali i zaśpiewali "Przybyli ułani pod okienko", przypominając tym samym, że zbliża się listopad - czas, w którym dzieci poznają polskie pieśni patriotyczne. (MZ)
W dniu 04 października w Przedszkolu nr 1 w Stalowej Woli został przeprowadzonyi jednocześnie podsumowany konkurs na wykonanie pracy plastycznej o tematyce jesiennej. Do konkursu przystąpiła Michalinka Cichocka (lat 6) z grupy "Plastusie". Zadanie konkursu polegało na namalowaniu farbami obrazu do wiersza M. Konopnickiej „Jesienią, jesienią sady się rumienią” Pracę należało wykonać według wskazówek pod okiem malarki.
Celem konkursu było:
• rozwijanie kreatywności, uzdolnień plastycznych, wrażliwości artystycznej dzieci,
• promowanie dzieci uzdolnionych plastycznie,
• rozwijanie czytelnictwa wśród dzieci,
• zwrócenie uwagi na zmiany zachodzące w przyrodzie,
• rozpoznawanie darów sadu jesienią,
• integrowanie się stalowowolskich przedszkoli,
• nawiązywanie współpracy z artystami oraz lokalnymi instytucjami z dziedziny kultury i nauki.
Michalinka za udział w konkursie otrzymała nagrodę oraz dyplom. Gratulujemy!
W ciepłe październikowe przedpołudnie (03.10.2023 r.) do naszego przedszkola zawitali stalowowolscy policjanci. Spotkaliśmy się z nimi w ogrodzie. Tam dzieci przypomniały sobie podstawowe zasady dotyczące bezpieczeństwa na drodze. Stróże prawa sprawdzili wiedzę najmłodszych w tym zakresie. Przedszkolaki zdały swój "egzamin" na 6! W nagrodę każde dziecko mogło wejść do policyjnego samochodu. Na zakończenie goście w mundurach, ku wielkiej radości najmłodszych, uruchomili koguty. Po otrzymaniu podziękowań policjanci wrócili do swych zajęć. To spotkanie z pewnością miło i na długo zapiszę się w pamięci wszystkich wychowanków "Jedenastki". (MZ)
Dzień Chłopaka to święto obchodzone w wielu krajach na świecie. W Wielkiej Brytanii świętuje się je w kwietniu, w Norwegii w październiku, zaś w Kanadzie – w listopadzie. W Polsce wypada ono 30 września. Jako że w tym roku była to sobota, przedszkolni młodzi mężczyźni fetowali swój dzień w piątek (29 września).
W większości grup dominowały sportowe konkurencje. Chłopcy, gorąco dopingowani przez swoje koleżanki, rywalizowali, zmagając się z torami przeszkód, przeciągając linę, oddając strzały na bramkę itd. Były także zabawy z chustą animacyjną oraz tunel, przez który trzeba było jak najszybciej się przedostać.
Dziewczynki złożyły swym kolegom życzenia i wręczyły im upominki, medale, krawaty lub dyplomy. W niektórych grupach o dodatkowe okolicznościowe prezenty postarali się także rodzice. Świętowanie zakończyło się degustacją pysznego ciasta, które wyszło spod zdolnych rąk przedszkolnych pań kucharek. (MZ)
To już 10 lat…
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka to święto, które równo 10 lat temu zostało ustanowione przez Sejm RP, by popularyzować edukację przedszkolną oraz podkreślić jej znaczenie w społeczeństwie. Przede wszystkim jednak jest to wyjątkowy dzień dla kilkulatków. Mogą bowiem na różne sposoby celebrować to, że są przedszkolakami.
Wspomniane święto obchodzone jest 20 września. Tego dnia przedszkola w całej Polsce organizują rozmaite zabawy i atrakcje dla najmłodszych.
Nie inaczej było w „Jedenastce”. Od rana w naszych salach wybrzmiewała zachęcająca do tańca muzyka. Nie brakowało mieniących się mnóstwem barw chust animacyjnych, uwielbianych przez dzieci balonów czy też baniek mydlanych. Były również: pamiątkowe zdjęcia, malowanie twarzy, dyplomy, medale i drobne upominki. Najważniejsze jednak, że na twarzach dzieci gościł uśmiech stanowiący najlepszy dowód udanej zabawy! (MZ)
21 czerwca był bardzo ważnym dniem w kalendarzu Biedronek. Wtedy to pięknie wystrojone przedszkolaki uroczyście żegnały się z przedszkolem. W tej uroczystości dzieciom towarzyszyli rodzice oraz Pani dyrektor. Na początku Pani dyrektor skierowała kilka miłych słów zarówno do dzieci jak i do rodziców, następnie oddała głos najmłodszym, a zarazem najważniejszym uczestnikom występu. Biedronki swój występ rozpoczęły Polonezem, który wzbudził wśród gości wielki zachwyt, a u niektórych wywołał nawet łzy wzruszenia. Następnie dzieci zaprezentowały cały wachlarz wierszy, anegdot, tańców i piosenek, które towarzyszyły im przez ostatnie cztery lata przedszkola. Nie obyło się bez śmiechów, wzruszeń oraz gromkich braw. Na zakończenie wystąpiły dzieci pięcioletnie, które pożegnały starszych kolegów i koleżanki oraz skierowały do nich kilka rad na nową, szkolną drogę i zapewniły, że zawsze chętnie przyjmą kolegów i koleżanki w odwiedziny.
Po występach sześciolatki otrzymały dyplomy ukończenia przedszkola oraz książki, zaś pięciolatki dostały dyplom oraz drobny upominek. Po zakończeniu części artystycznej na wszystkie dzieci czekał słodki poczęstunek przygotowany przez ich rodziców.
Kolejni absolwenci naszego przedszkola opuszczają nas, by rozpocząć po wakacjach naukę w klasie pierwszej. Życzymy im wielu sukcesów i spełnienia marzeń. Pamiętajcie o nas i o swoim przedszkolu.
19 czerwca odwiedził nas pan Paweł Turek, mieszkający w Rzeszowie muzyk, który w swoim bogatym portfolio ma występy z takimi artystami jak: Kayah, Piotr Rubik czy Krzysztof Cugowski, zaś po wakacjach obejmie stanowisko nauczyciela gry na puzonie w Państwowej Szkole Muzycznej w Stalowej Woli. Celem pana Pawła było zainteresowanie dzieci instrumentem, który przed laty skradł jego serce.
Podczas warsztatów muzycznych dzieci z grup: "Krasnale", "Misie" i "Pszczoły" poznały brzmienie i części składowe puzonu. Wysłuchały V Symfonii Bethovena, a także znanego motywu muzycznego pt. "W grocie Króla Gór". Były zagadki muzyczne; zadaniem przedszkolaków było rozpoznanie utworów z bajek: "Koziołek Matołek", "Reksio", "Różowa Pantera". Chętne dzieci mogły spróbować swoich sił w grze na puzonie. Co ciekawe, udało się im wydobyć dźwięki z instrumentu, a nie jest to proste zadanie!
Na zakończenie spotkania pan Paweł zagrał dla zgromadzonych utwór jazzowy i zaprosił dzieci do szkoły muzycznej, w której już w najbliższym roku szkolnym będzie można uczyć się gry na puzonie.
W poniedziałek 19 czerwca grupa "Biedronki" i "Plastusie" wybrały się na warsztaty do Campusu LEGO. Dzieci z wielką niecierpliwością czekały na ten dzień i ciekawe warsztaty. Zaskoczyła je ogromna ilość klocków, z których mogły zbudować miasto i rożne miejsca parkingi, stację paliw, zoo, las, sklepy, lotnisko, most itp. Miały okazję tworzenia budowli według własnego pomysłu. Przedszkolaki wykazały się kreatywnością, a ich wytwory zaskakiwały pomysłowością i wyobraźnią twórczą. Na koniec warsztatów wszystkie wybudowane miejsca z klocków ustawione zostały wokół wcześniej zbudowanych torów. Po torach ruszył pociąg, który zaprogramowany według koloru klocka wykonywał polecenia.
Zabawa klockami połączona z dziecięcą ciekawością świata prowadzi do eksplozji pomysłowości, co dało się dostrzec już w trakcie powstawania miasta.
Przeprowadzone warsztaty sprawiły dzieciom wiele radości.
13 czerwca 2023 r. nasze przedszkole odwiedził pan Piotr Wójcik - pszczelarz (a prywatnie tata Danielka z grupy "Misie"), aby podzielić się z dziećmi rozległą wiedzą na temat życia pszczół i wprowadzić najmłodszych w tajniki procesu powstawania miodu.
Pan Piotr przyniósł ze sobą rozmaite atrybuty, których używa, realizując swą pasję, m.in.: miotełkę, podkurzacz i specjalny kapelusz. Ten ostatni chętne dzieci mogły nawet przymierzyć. Absolutnym hitem wśród przedszkolaków okazały się: plaster miodu, prawdziwy ul i ramka zabezpieczona szybą, przez którą dało się podglądać pracowite pszczoły.
Na zakończenie pan Piotr przygotował dla wszystkich uczestników spotkania słodką niespodziankę, czyli degustację miodu z własnej pasieki.
Panu pszczelarzowi serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas. Był bardzo owocny, bo dzieciaki nauczyły się i zapamiętały mnóstwo informacji z intrygującego, a przez to jakże fascynującego świata pszczół. Przede wszystkim jednak dowiedziały się, jak ważne dla życia nas wszystkich są skrzydlate pracusie rodem z ula.
Spotkanie z tatą Danielka stało się pretekstem do tego, by cały wtorek poświęcić słynącym z pracowitości owadom. Tego dnia przedszkolna społeczność przywdziała ubrania w kolorach żółtym i czarnym. Z głośników płynął uwielbiany przez najmłodszych "Taniec Mai". Były też: opowiadania i bajki z pszczołami w roli głównej, zadania grafomotoryczne, gry dydaktyczne, nauka rysowania pszczoły krok po kroku i mnóstwo pomysłowych prac plastycznych, które stanowiły swoiste ukoronowanie "Dnia pszczół".