Menu
Strona głowna  /  Wydarzenia

Z biegiem Wisły

21 czerwca br. odbyła się uroczystość pożegnania przedszkola przez dzieci z grupy "Plastusie" kończące pierwszy etap edukacji.

Był to dzień wyjątkowy: z jednej strony uroczysty i radosny, ale też pełen zadumy i wzruszeń. Stanowił bowiem uwieńczenie kilku wspólnie przeżytych lat. Z całą pewnością jednak będzie niezapomniany, zarówno dla dzieci i rodziców, jak i pań pracujących w wyżej wymienionej grupie.

We wtorkowe popołudnie odbyła się prezentacja przedszkolnego dorobku dzieci. Rozpoczynającym, i jednocześnie wprowadzającym w uroczysty nastrój tańcem był polonez, na zakończenie którego dzieci wręczyły swoim rodzicom róże. Potem przedszkolaki zabrały bliskich w podróż "z biegiem Wisły". Zaprosiły rodziców, dziadków i rodzeństwo do znanych miast i regionów Polski, przy okazji prezentując tańce takie jak: krakowiak i kujawiak oraz choreografię do utworów: "Zasiali górale..." oraz "Dom ojczysty". Jak to zwykle w takich okolicznościach bywa, dzieci mówiły wiersze i śpiewały piosenki. Wkładały w to całe serce! Warto odnotować, że poszczególne części występu oddzielał powracający motyw muzyczny (piosenka  "Płynie Wisła, nasza Wisła"), a o akompaniament do niego zadbała Pani Dyrektor, która zasiadła do pianina.

Podczas uroczystości popłynęły także w kierunku pań z grupy życzenia i podziękowania ze strony dzieci i rodziców.

Na zakończenie występu i - co ważniejsze - edukacji przedszkolnej "Plastusie" otrzymały dyplomy i książki, które z pewnością będą stanowiły dla nich miłą pamiątkę. Czas ucieka, dzieci w przedszkolu się zmieniają, ale wspomnienia i wspólne przeżycia pozostają w pamięci na zawsze.

Dlatego ze wzruszeniem w sercach, ale i uśmiechem na twarzach, życzymy Wam, Drogie Starszaki: UDANYCH WAKACJI I POWODZENIA W SZKOLE!

 

Wycieczka do Brzezówki

Dnia 6 czerwca chętne dzieci z grup Pszczoły, Biedronki i Plastusie wyruszyły na wycieczkę autokarową do Brzezówki, gdzie znajduje się największy Park Dinozaurów na Podkarpaciu.

Pierwszym punktem zwiedzania był spacer w towarzystwie Pana przewodnika po parku historycznym w którym znajdowały się figury dinozaurów oraz różnych plemion żyjących w dawnych czasach. Przewodnik opowiadał  bardzo ciekawe historie z ich życia, o przynależności środowiskowej, sposobie odżywiania itp. Opowieści te bardzo zaciekawiły dzieci. Na zakończenie zwiedzania parku historycznego odbył się konkurs wiedzy dla przedszkolaków. Przewodnik zadawał pytania związane z informacjami, jakie przekazał podczas spaceru alejkami parku. Na wszystkie pytania udzielono bezbłędnych odpowiedzi.

Kolejnym etapem wycieczki były zabawy z wykorzystaniem dostępnych w kompleksie atrakcji i urządzeń. Do dyspozycji dzieci były: dmuchańce, huśtawki, hamaki, mini golf, szachy w rozmiarze XXL, mini boisko do piłki, trampoliny, karuzela, park linowy i wiele, wiele innych.

Po kilku godzinach zabawy na świeżym powietrzu , podekscytowane i zadowolone dzieci wróciły do przedszkola gdzie czekali już na nich równie podekscytowani i stęsknieni rodzice.

 

Dzień rodziny

30 maja, w poniedziałkowe popołudnie w ogrodzie naszego przedszkola odbył się rodzinny piknik, który był uczczeniem Dnia Mamy, Dnia Dziecka oraz nadchodzącego Dnia Taty.
Impreza rozpoczęła się o godzinie 15.30 występem artystycznym przygotowanym przez wszystkich naszych przedszkolaków. Po występie dzieci wręczyły swoim rodzicom samodzielnie wykonane upominki.

Później zaczęła się zabawa prowadzona przez Panów z Pracowni „Jaszczur i Przyjaciele”.

A atrakcji nie brakowało. W ogrodzie stanęły dmuchane zabawki, stanowisko do malowania twarzy, skręcanie balonów, ciasteczka, wata cukrowa i wyrzutnia cukierków. Przygotowano również wiele ciekawych zabaw i konkurencji nie tylko dla dzieci, ale też dla rodziców.

Po dwugodzinnej zabawie na świeżym powietrzu zadowolone dzieci wraz z rodzicami rozeszły się do domów. W galerii zdjęć znajduje się fotorelacja z tego wydarzenia.

 

"Zapaleni do pomocy"

          4 maja to Dzień Świętego Floriana - patrona m.in. strażaków. Z tej okazji odwiedziliśmy  Komendę Państwowej Straży Pożarnej.

19 maja 2022 r. przedszkolaki z grup: "Misie", "Pszczoły", "Biedronki" i "Plastusie" udały się z wizytą do stalowowolskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP.

          Na miejscu powitali nas Panowie Strażacy, którzy podzielili nas na dwie grupy. Każda z grup poznała wyposażenie wozu strażackiego i sprzęt pożarniczy. Dzieci wysłuchały opowieści o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka; dowiedziały się także, w jakich okolicznościach można wezwać straż pożarną oraz że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, ratują zwierzęta, pomagają przy powodzi. Dzieci podczas tej wycieczki zwiedziły garaże, w których mieszczą się  wozy strażackie, bardzo dobrze wyposażoną dyspozytornię oraz szatnię.

          Przez chwilę wszyscy uczestnicy wycieczki mogli poczuć się jak strażacy, przymierzając hełm, wsiadając do wozu strażackiego i ubierając strój strażacki. Chętne dzieci mogły także spróbować lania wody wężem strażackim.

          Oprócz poznania tajników pracy strażaka, przedszkolaki zdobyły bardzo cenną wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa, dowiedziały się, jak należy zachować się w trakcie zagrożenia i utrwaliły numery alarmowe.

Po tym spotkaniu niektórzy chłopcy stwierdzili, że w przyszłości chcieliby zostać strażakami. Na zakończenie dzieci wręczyły Gospodarzom specjalne podziękowanie w formie dyplomu.

 To była bardzo ciekawa i ważna lekcja. Składamy serdeczne podziękowania Strażakom za miłe przyjęcie i umożliwienie nam bliższego poznania miejsca, z którego wyruszają na pomoc. Podobało nam się, że Panowie (którym na co dzień przyświeca hasło: "Zapaleni do pomocy"), poświęcili nam tak dużo czasu i uwagi.

         

Czytajmy dzieciom!

 „…Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”

Dzieci w wieku przedszkolnym bardzo lubią bajki i baśnie czytane przez dorosłych. Dlatego też, w każdej z grup, codziennie, panie czytają swoim podopiecznym różne opowiadania, bajki czy też legendy.

Ponadto, od czasu odwołania restrykcji wynikających z pandemii Covid-19, raz w miesiącu odwiedza nas Pani ze stalowowolskiej biblioteki. Przychodzi, by czytać dzieciom przyniesione przez siebie książki dostępne w miejskiej książnicy. Ostatni raz takie spotkanie miało miejsce 28 kwietnia br., kolejne odbędzie się w maju.

Od wielu lat jako placówka uczestniczymy w rozmaitych akcjach czytelniczych organizowanych w naszym mieście. W roku szkolnym 2021/2022 dodatkowo realizujemy autorski program czytelniczy "Książka bawi, uczy, wychowuje".  Wszystko w myśl zasady o skorupce nasiąkającej za młodu... Pragniemy zarazić nasze dzieciaki miłością do książek!

Wiemy bowiem doskonale, że czytanie dziecku rozbudza w nim ciekawość świata i zapewnia prawidłowy rozwój emocjonalny. Uczy także myślenia; rozwija język i wyobraźnię oraz doskonali pamięć. Stąd nasz apel: "Czytajmy dzieciom!".

 

Święto Flagi w SDK

27 kwietnia br. wychowankowie stalowowolskich przedszkoli spotkali się w Spółdzielczym Domu Kultury, by wziąć udział w obchodach Dnia Flagi Państwowej. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o symbolach narodowych.

Z tej okazji Przedszkole nr 18 im. M. Montessori zorganizowało przegląd utworów o charakterze patriotycznym. Nasze przedszkole, czyli "Jedenastkę", reprezentowała grupa "Plastusie".

5- i 6-latki pod okiem swoich wychowawczyń przygotowały piosenkę pt. "Mój dom". Występując na scenie SDK, wzbogaciły śpiew o choreografię, czyniąc główną jej bohaterką kilkumetrową flagę Polski! I sam utwór, i jego wykonanie przez nasze dzieci skradły serca całej widowni.

W trakcie przeglądu gołym okiem widać było bijącą od przedszkolaków dumę nie tylko z udanego występu, ale przede wszystkim z bycia Polakami! Udział w tym widowisku pomógł więc najmłodszym mieszkańcom miasta podkreślić swą narodową tożsamość. To zaś - jak zauważyła jedna z organizatorek przedsięwzięcia, "jest ważne szczególnie teraz, gdy tuż za granicami naszego kraju toczy się wojna, w której naszym sąsiadom przyszło bronić tej właśnie tożsamości. Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami i doceniajmy to, co tak łatwo można stracić..."

 

Konkurs ekologiczny "Przedszkolaków dobre rady na złe odpady"  

Konkurs ekologiczny organizowany jest co roku przez Przedszkole nr 4 w Stalowej Woli. Celem konkursu jest propagowanie postaw proekologicznych; kształtowanie nawyków ekologicznych oraz rozwijanie kreatywności i inwencji twórczej podczas wykonywania prac plastycznych z różnych materiałów. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było wykonanie makiety wymarzonego placu zabaw przy użyciu jak największej ilości surowców wtórnych. Tego zadania podjęła się grupa Pszczoły. Na wymarzonym placu zabaw znalazły się: huśtawki, zjeżdżalnie, fontanna, piaskownica, drabinki, wspinaczka oraz ławeczki i kosze na śmieci. Wszystkie elementy zostały wykonane z surowców wtórnych, tj. plastikowych butelek, nakrętek, gwoździ, folii bąbelkowej, patyczków do lodów, tektury itp.

Makieta wyszła naprawdę świetnie i mamy nadzieję, że "Pszczoły" zdobędą nagrodę za udział w tym przedsięwzięciu. (zdjęcie makiety znajduje się w galerii)

 

Muzyczne przedpołudnie

W środę, tj. 23 marca br., grupy: Biedronki, Pszczoły i Plastusie wybrały się do Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Stalowej Woli. Dzieci mogły tam wysłuchać  koncertu przygotowanego przez uczniów i nauczycieli tejże szkoły.

Do naszych uszu płynęły dźwięki gry na fortepianie, wiolonczeli, skrzypcach, altówce, trąbce i akordeonie. Każdy wykonawca zaprezentował także swój instrument i w kilku słowach opowiedział o jego budowie. Przedszkolaki były bardzo zadowolone z wizyty w placówce noszącej imię Ignacego Jana Paderewskiego. Piękne melodie i przemiła atmosfera na długo zostaną w ich pamięci.

Kto wie, może i wśród naszych wychowanków są przyszli adepci sztuki muzycznej? Wspólnie zadbajmy o rozwój ich talentów.

Serdecznie dziękujemy Dyrekcji szkoły za zaproszenie oraz poświęcony nam czas.

 

Warsztaty muzyczne z "Jaszczurami"

Po raz kolejny gościliśmy w naszym przedszkolu artystów  z pracowni "Jaszczur i przyjaciele". Tym razem poznawaliśmy rózne odzaje gitar oraz ich różnice w budowie i wydobywanych dźwiękach. Po relacje z tego wydarzenia zapraszamy do naszej Galerii.

 

Wiosenny koncert w naszym przedszkolu!

W dniu 19 marca br. nasze przedszkole odwiedzili nauczyciele Szkoły Muzycznej w Stalowej Woli. Zaprezentowali oni instrumenty tj.; flet poprzeczny, trąbkę, saksofon i klarnet, a następnie przy akompaniamencie pianina odegrali kilka utworów, dając tym samym przepiękny wiosenny koncert.

 

Wycieczka do biblioteki

18 marca wybraliśmy się na wycieczkę do biblioteki. Przedszkolaki zostały oprowadzone po wszystkich piętrach budynku i poznały specyfikę poszczególnych pomieszczeń, tj. Czytelni, Książki Mówionej, Wypożyczalni Głównej oraz Multiteki. W Książce Mówionej dzieci wysłuchały audiobooka opowieści Ludwika Jerzego Kerna "Żabka z czapki babki z Rabki" a w Multitece spędziły miło czas w kąciku zabawy oglądając książki o różnej tematyce, ciekawym kształcie i wykonane z różnorakich materiałów. Na drugim piętrze biblioteki znajduje się wystawa poświęcona czasopismu "Miś", którą też mieliśmy przyjemność obejrzeć. Wielką atrakcją dla dzieci było spotkanie z olbrzymią Myszką Miki, która z każdym przedszkolakiem przybiła piątkę oraz towarzyszyła nam podczas zwiedzania biblioteki.

Pani z biblioteki bardzo zachęcała i zapraszała dzieci, aby przyszły wraz z rodzicami założyć kartę biblioteczną i wypożyczać książki do domu. Mamy nadzieję, że wiele osób skorzysta z tego zaproszenia.

 

Marcowe życzenia

 

"Marzec dzisiaj śle życzenia

Radości, uśmiechu i marzeń spełnienia!"

 

Jak co roku, w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Kobiet. Jest to doskonała okazja do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania upominkami swoich najbliższych. Już od najmłodszych lat staramy się też rozwijać w dzieciach wzajemny szacunek.

8 marca chłopcy składali życzenia dziewczynkom i swoim paniom. Nie obyło się bez słodyczy i drobnych upominków. Co więcej, mali mężczyźni wstąpili dla swoich koleżanek. W przedszkolu rozbrzmiewały więc: uroczyste „Sto lat”, a także okolicznościowe piosenki i wierszyki.

Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia, kwiaty i mnóstwo promiennych uśmiechów.

 

Solidarni z Ukrainą

Tuż obok nas, za naszą granicą, rozpoczęła się wojna. Tuż obok nas są ludzie z Ukrainy – przyjaciele
i przyjaciółki, koledzy i koleżanki dzieci ze szkoły czy przedszkola. Czujemy lęk o innych; w samych nas jest mnóstwo emocji: strachu, smutku, złości, rozpaczy…

Tuż obok nas są nasze dzieci. Jak je wspierać? Jak się o nie troszczyć? Przede wszystkim: rozmawiać, także o wojnie w Ukrainie.  To ważne, byśmy objaśniali pociechom to, co się dzieje. Dowiadujmy się, czy mają pytania. Zapewniajmy, że chcemy rozwiać wszelkie ich wątpliwości. 

Tak też robimy w naszym przedszkolu. W minionym tygodniu w poszczególnych grupach odbyły się rozmowy dotyczące obecnej sytuacji. Dzieci nazywały emocje towarzyszące dzieciom z Ukrainy. Poznały flagę Ukrainy. Dowiedziały się, że Ukraina to jeden z siedmiu sąsiadów Polski, wskazały ją na mapie,
a na koniec wykonały prace plastyczne.

Trudno nam funkcjonować w tych czasach, ale nie możemy i nie chcemy być obojętni.  Mimo odległości – jesteśmy z Ukrainą!

 

Dzień dobrych uczuć

"W dniu świętego Walentego
nic nie może dziać się złego,
nikt nie może się dziś złościć,
bo dziś nadszedł dzień miłości...
Mamy dzisiaj Walentynki
święto chłopca i dziewczynki...."

            W piątek (11 lutego br.) poszczególne grupy obchodziły w naszym przedszkolu  Walentynki. W pogodnej atmosferze i radosnym nastroju wspólnie świętowaliśmy dzień zakochanych.  Dzieci dowiedziały się, kim był  św. Walenty, poznały tradycję obchodzenia tego święta w Polsce i innych krajach. Zdefiniowały, czym jest MIŁOŚĆ, jak i do kogo ją okazujemy. Przedszkolaki uczestniczyły w różnych zabawach przygotowanych przez swoje wychowawczynie; przebrane w czerwone i różowe stroje wykonywały laurki
i prace plastyczne, m.in. "Drzewo miłości" i "Konfiturę dobrych uczuć". Poznały słowo "kocham" w różnych językach, prawiły sobie komplementy i mówiły miłe słowa.

Kochać można zawsze i wszędzie, bez względu na okoliczności, ważne żeby umieć to okazywać każdego dnia. Reasumując, Walentynki upłynęły nam wszystkim w bardzo miłej atmosferze!

 

W karnawale same bale…

Nie ma chyba w kalendarzu przedszkolnych imprez drugiego wydarzenia, które budziłoby równie dużo emocji, co bal karnawałowy. Dni poprzedzające to wydarzenie są zwykle wypełnione długimi dziecięcymi rozmowami na temat przebrań i kostiumów. Gdy wreszcie nadchodzi ta długo wyczekiwana data, przedszkolną salę balową wypełniają: księżniczki i super bohaterowie, mali miłośnicy służb mundurowych i rozmaite zwierzaki. Słowem – każdy wciela się w taką postać, jaka jest najbliższa jego sercu.

26 stycznia 2022 r. w Przedszkolu nr 11 w Stalowej Woli odbył się tradycyjny bal, zwany także zabawą karnawałową. Poprowadzili go doskonale znani dzieciom panowie z Pracowni „Jaszczur i Przyjaciele”. Były tańce, śpiewy i mnóstwo wesołych zabaw. Odbyliśmy muzyczną podróż pociągiem, tańczyliśmy w parach i w kole. Po krótkiej przerwie na odpoczynek, wróciliśmy do zabawy z nową energią.

Niestety, wszystko, co dobre, musi się skończyć. Tak samo i podczas balu wybrzmiały ostatnie muzyczne akordy; pięknie przystrojona sala opustoszała, a barwne przebrania „powędrowały” do szatni. Na szczęście, karnawał trwa nadal, zaś przedszkolne lata to – oprócz nauki – pasmo niekończących się zabaw. Na pewno jednak będziemy czekać na kolejny bal, bo przecież dla małych dziewczynek nie ma nic milszego niż poczucie się jak księżniczka, a dla chłopców – podziwiany bohater…

 

 

Jasełka

Dzieci z grupy „Biedronki”  w środę 22 grudnia 2021 roku postanowiły zrobić miłą niespodziankę świąteczną  - wszystkich wprowadzić w atmosferę  świąt Bożego Narodzenia. Przygotowały pod okiem swoich pań Uroczyste Jasełka, do których bardzo  pilnie się przygotowywały. Przedstawienie było wyjątkowe. Nasi aktorzy, we wspaniałych strojach prezentowali się doskonale na tle bożonarodzeniowej dekoracji – stajenki z Józefem, Maryją i dzieciątkiem. Sala wypełniona była aniołkami, które śpiewały kolędy, pastorałki i wspaniale recytowały przygotowane wierszyki. Do szopki przybyli też pastuszkowie, królowie oraz dzieci, które przyniosły Dzieciątku dary oraz serduszka.

Pani  dyrektor złożyła  dzieciom  i pracownikom  przedszkola najlepsze  bożonarodzeniowe  życzenia, a po występach  wszyscy  zasiedli  przy  odświętnie nakrytych  stołach  do  świątecznego obiadu.

Wszystkim przedszkolakom należą się ogromne pochwały za zaangażowanie, nauczone perfekcyjnie wierszyki, kolędy i pastorałki, dzięki którym stworzyły wspaniałą, świąteczną atmosferę i podbiły serca całej widowni.

Dziękujemy rodzicom za  wsparcie, pomoc w skompletowaniu kostiumów
i działania wspierające nas w codziennej pracy.

 

Mikołajki

6 grudnia, jak co roku, nasze przedszkole odwiedził Święty Mikołaj.

Długo oczekiwany gość, miał czerwony strój, długą siwą brodę, dzwoneczek i dźwigał ciężkie worki. Na powitanie  go wszystkie grupy zaśpiewały piosenkę "Kochany Mikołaju". Mikołaj  był zaproszony do wspólnego  śpiewu, tańca czy wiersza, które prezentowała każda z grup. Miło spędzony czas uświetniły wspólne zdjęcia i prezenty zakupione do każdej sali. Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci słodkimi prezentami. Nikt nie dostał rózgi, ponieważ w naszym przedszkolu są same grzeczne dzieci.

Na twarzach dzieci została wielka radość i przejęcie, a także nadzieja na kolejne spotkanie. Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok!

 

Andrzejki i Pasowanie na przedszkolaka w grupie "Plastusie"

Tradyjnie podczas zabawy andrzejkowej przyjmujemy w poczet przedszkolaków dzieci, które dopiero w tym roku zaczęły uczęszczać do przedszkola. Wspólne wróżby takie jak: "Kim będę", "Jakie kraje odwiedzę", tańce i zabawy były przeplatane zadaniami dla dzieci, które miały być pasowane na przedszkolaka. Wśród zadań do zaliczenia znalazły sie: rzut do celu, pokazanie emocji, rozwiązanie zagadki, rzut piłką i jej złapanie. Wróżby i zabawy, jak zawsze, odbywały się w miłej i serdecznej atmosferze, a pani dyrektor uroczyście wielkim ołówkiem pasowała nowe dzieci na predszkolaków. Na zakończenie zostały wręczone dyplomy i drobne upominki.

 

Roboty u "Plastusiów"

 

Grupa "Plastusie" na zajęciach wykazała się dużą pomysłowością z wykorzystaniem plastikowych butelek. Można je wykorzystać do zrobienia wspólnie z rodzicami instumentów muzycznch do rodzinnego muzykowania lub do wykonania pacynek używając włóczki i różnych materiałów. Zrobiliśmy robota wykorzystując plastikow butelki różnej wielkości. Końcowym etapem naszej pracy było nadanie mu imienia. Jednogłośnie wybraliśmy imię ROBI. Zabawa w konstruktora robotów to jeden ze sposobów na zwiększanie naszej kreatywności i potencjału twórczego. Była to fantastyczna zabawa i już mamy kolejne pomysły na działania.

 

Paczka dla seniora – podsumowanie

Stało się już tradycją, że nasze przedszkole bierze udział w Akcji Charytatywnej „Stalowowolska Paczka Pomocy, Edycja 2021 – Samotny, ale nie sam”, której organizatorem jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Stalowej Woli.
Celem tej inicjatywy jest wsparcie samotnych starszych osób z naszego miasta.

Na początku listopada zwróciliśmy się do całej Społeczności naszego przedszkola z prośbą o włączenie się w tę szlachetną akcję. Przez ponad dwa tygodnie i Państwo, i nasi Pracownicy przynosili produkty, których listę przygotował MOPS. Tych z dnia na dzień przybywało, co pozwalało żywić nadzieję, że wspólnymi siłami uda się nam uszczęśliwić więcej niż jednego seniora. Ostatecznie paczek przygotowaliśmy aż 4! Wierzcie nam, że były naprawdę ciężkie i wartościowe. Do każdej włożyliśmy kartkę z życzeniami i adnotacją, że to właśnie ci, którzy są skupieni wokół naszej placówki, są darczyńcami.

25 listopada br. – za pośrednictwem strażaków z OSP – wszelkie dary przekazaliśmy organizatorom całego przedsięwzięcia. Jesteśmy pewni, że uszczęśliwiły tych, do których trafiły. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli tę zacną inicjatywę. Cieszymy się, że możemy na Was liczyć!

 

Pluszowy dzień

Chyba nie ma dziecka, które nie miałoby ukochanej przytulanki. Z całą pewnością, gdyby ktoś zrobił top listę ulubionych maskotek, na czele uplasowałby się miś. To właśnie dlatego 25 listopada br. obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia przedszkolaki przyniosły swoje ukochane misie: małe i duże, z wytartym futerkiem i takie pachnące nowością.

Było mnóstwo misiowych: piosenek, tańców, gier i zabaw. Były też fotobudka i stare kino, które – wypełnione zapachem popcornu – wyświetlało bajki z dawnych lat (takie jak: „Miś Uszatek”, „Koralgol” czy „Paddington”). Dzieci poznały także historię powstania pluszowego misia, a także przypomniały sobie, w jak wielu bajkach występuje ta sympatyczna postać. Starsze dzieci dodatkowo układały tematyczne puzzle i zmagały się z tzw. klamerkowymi zadaniami. Wykonywaliśmy też interesujące prace plastyczne.

Na koniec przedszkolaki otrzymały medale „Przyjaciół Pluszowego Misia”.

 

Jaszczur i przyjaciele - W patriotycznym duchu

23 listopada br. w naszym przedszkolu po raz kolejny gościli muzycy z Pracowni Jaszczur & Przyjaciele. Spotkanie rozpoczęło się wspólnym odśpiewaniem polskiego hymnu. Później słuchaliśmy i śpiewaliśmy piosenki o tematyce patriotycznej, tj.: „Oj dana, kompanio kochana”, „My, Pierwsza Brygada” czy „Przybyli ułani pod okienko”.                                                                                   Do tego, że muzycy z pracowni działającej pod szyldem „Jaszczura” przyjeżdżają z instrumentami, jesteśmy przyzwyczajeni. Tym razem jednak byli ubrani w nietypowe stroje, m.in. mundur imitujący ten z czasów Józefa Piłsudskiego czy mundur galowy współczesnego polskiego żołnierza. Dzieci zapoznały się z ich charakterystycznymi elementami.                                                         

Dziękujemy Pracowni Jaszczur & Przyjaciele za tę pouczającą wizytę. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie!

 

Powiększyło się grono przedszkolaków

Na ten dzień dzieci z najmłodszej grupy, tj. „Krasnale”, czekały od dawna. Bo choć przedszkolakami mianują się od 1 września br., kiedy to rozpoczęły ten istotny edukacyjny etap, to w sposób oficjalny zostały przyjęte do tego grona 18 listopada 2021 r.

Najpierw bowiem musiały przejść adaptację i zapoznać się z regułami obowiązującymi w przedszkolu. Gdy się z tym uporały, rozpoczęliśmy próby i przygotowania do tego jakże ważnego przedsięwzięcia.

W wyznaczonym dniu Krasnale, odziane w galowe stroje, przejęte, ale też całym sercem zaangażowane w występ, śpiewały, tańczyły i recytowały, udowadniając, że są gotowe na złożenie przyrzeczenia. Gdy to nastąpiło, wychowawczynie pracujące w grupie, pasowały swoich podopiecznych na Prawdziwych Przedszkolaków.

Ze względu na pandemię, uroczystość odbyła się bez udziału rodziców, ci jednak otrzymali pamiątkowe nagranie, które już na zawsze będzie im i ich pociechom przypominać ten niezwykły dzień.

Na zakończenie były: sesja zdjęciowa, dyplomy, medale i słodycze, a my, czyli panie, pękałyśmy z dumy, że nasze dzieci stanęły na wysokości zadania! Szczególnie, że przygotowań nie ułatwiała częsta absencja wielu maluchów.

Po pasowaniu nasza codzienność wróciła do normy, ale wszyscy mamy świadomość, że jesteśmy na początku pięknej przygody zwanej przedszkolnymi latami.

 

Wyjście pod pomnik "Patrioty"

Z okazji nadchodzącego święta Niepodleglości dzieci z naszego przedszkola w dniu 10 listopada udały się pod pomnik "Patrioty" w Stalowej Woli. Trzymając w rękach biało - czerwone flagi, z przypiętymi do piersi kotylionami dumnie maszerowały ulicami naszego miasta. Gdy dotarły na miejsce wysłuchały krótkiej pogadanki na temat święta 11-go listopada, wygłoszonej przez p. Marię Kubicę, a następnie odśpiewały 4 zwrotki hymnu. Dzieci z wielką radością uczestniczyły w wydarzeniu upamiętniającym 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Każda grupa z osobna, a potem wszyscy razem stanęli do pamiątkowego zdjęcia na tle pomnika, poruszając dumnie
biało - czerwonymi flagami.

 

 

Wizyta policjantów

21 października do naszego przedszkola przybyli policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli. Celem ich wizyty było przypomnienie podstawowych zasad bezpieczeństwa w przedszkolu, w domu jak i poza nim oraz utrwalenie numeru alarmowego 112. Policjanci rozmawiali z dziećmi na temat bezpiecznego przechodzenia przez ulicę, wyjaśnili też, w których miejscach przechodzenie przez drogę jest zakazane. Dzieci otrzymały wskazówki, jak zachować się w sytuacji spotkania osoby obcej oraz jaką pozycję przyjąć w przypadku ataku groźnego psa. Policjanci przypomnieli też jak bezpiecznie podróżować w samochodzie oraz jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa. Dzieci wykazały się dużą wiedzą w temacie omawianym przez funkcjonariuszy, chętnie odpowiadały na pytania oraz dzieliły się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. 

Serdecznie dziękujemy funkcjonariuszom policji za wizytę w naszym przedszkolu.

 

"Jaszczur i Przyjaciele" 

W dniu 19 października w naszym przedszkolu odbyła się audycja muzyczna w wykonaniu pracowni „Jaszczur i Przyjaciele”. Tematem przewodnim spotkania były: Capoeira oraz nietypowe instrumenty muzyczne. Przedszkolaki poznały takie instrumenty jak: berimbau, atabaque, pandeiro, caxixi, cabasa, baqueta, arame. Kilkoro dzieci miało okazję samodzielnie zagrać na prezentowanych instrumentach. Gościem specjalnym warsztatów był pan  Feijao Branco Capoeira ze szkoły sztuk walki w Wielkiej Brytanii, który zaprezentował Capoeira - połączenie tańca, sztuk walki i muzyki.

Warsztaty muzyczne prowadzone przez panów z Pracowni Jaszczur & Przyjaciele zawsze przypadają naszym przedszkolakom do gustu. Wszyscy chętnie i z zaciekawieniem w nich uczestniczą. Takie spotkania rozwijają wyobraźnię muzyczną, wrażliwość, poszerzają wiedzę oraz zasób słownictwa u naszych przedszkolaków, a także sprawiają bardzo dużo radości!

 

 

Dmuchamy na zimne - próbna ewakuacja w przedszkolu

            W trosce o poprawę bezpieczeństwa dzieci w naszym przedszkolu w poszczególnych grupach zostały przeprowadzone praktyczne ćwiczenia ewakuacji z budynku przedszkola.

        Celem akcji było nabywanie przez dzieci umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia, zapoznanie ich z zasadami bezpiecznej ewakuacji – szybkiej, zorganizowanej i pozbawionej elementów paniki.  Zapoznanie personelu i dzieci z praktycznym prowadzeniem ewakuacji osób przebywających w budynku. Cała akcja przebiegała sprawnie i bez zakłóceń. Na kilka minut wszystkie sale przedszkolne i pomieszczenia administracyjno - gospodarcze pozostały puste. Wszystkie dzieci bardzo sprawnie, bezpiecznie i szybko opuściły budynek. 

 
"Dzień chłopaka" 
 

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września. W tym dniu we wszystkich  grupach dziewczynki złożyły chłopcom życzenia oraz wręczały im upominki: własnoręcznie namalowane laurki, ordery, słodycze, dyplomy. Plastusie z tej okazji upiekły ciasto ze śliwkami „śliwkową chmurkę”. We wszystkich grupach był to dzień pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy.

Zaraszamy  na relację do naszej galerii :)

 
 
 
Świętujemy w Ciemnym Kącie  
 
20 września przypada Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Jest to święto najmłodszych  dzieci, dla których przedszkolna zabawa i nauka są wielką przygodą. W poniedziałkowy poranek (20.09.2021 r.) dwa autokary ruszyły w stronę tzw. "Grzybka".  Tam czekały na nas: wiaty z paleniskiem, plac zabaw dla dzieci, siłownia plenerowa i ścieżka edukacyjno-przyrodnicza. Pogoda nam dopisała, więc bardzo aktywnie spędziliśmy czas. Tego dnia na dziecięcych twarzach stale gościł uśmiech. Chodziliśmy po lesie, szukając zapowiedzi jesieni, tańczyliśmy w rytm muzyki, a także jedliśmy pieczone ziemniaki, które wszystkim bardzo smakowały. Przedszkolaki miały przede wszystkim bezpośredni kontakt z przyrodą, co jest niezwykle ważne, bo właśnie w ten sposób dzieci uczą się empatii. Co więcej, budują się w nich: wrażliwość, akceptacja i tolerancja.   Z całą pewnością wycieczka ta, pełna emocji, wrażeń i smakowitego zapachu pieczonych ziemniaków, będzie niezapomniana! Co więcej, z niecierpliwością czekamy już na wiosnę, wtedy czeka nas bowiem kolejna wyprawa...
 
Zapraszamy zatem do naszej galerii :)

 

Wydarzenia

Ze względu na zaostrzenia pandemiczne nie mogliśmy swiętować finału konkursu organizowanego przez nasze przedszkole tak jak robiliśmy to zawsze, czyli w szerokim gronie laureatów ze stalowowolskich przedszkoli. Mimo tego przekazaliśmy nagrody i podziękowania wszystkim zwycięzcom. W galerii można zobaczyć zdjęcia dzieci z naszego przedszkola, które wzięły udział w foto - zmaganiach. Wszystkim, którzy brali udział w konkursie serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wspaniałe zdjęcia. Życzymy dalszych sukcesów i jak najlepszych ujęć.


Przedszkolaki uczciły Dzień Mamy i Taty przygotowanym na tę okazję montażem słowno- muzycznym. Występy dzieci można było podziwiać w ogrodzie przedszkola i na nagraniach video. Jak zawsze w tym wyjątkowym dniu dzieci składały swoim rodzicom najlepsze życzenia i ofiarowywały przygotowane własnoręcznie upominki.


Plastusie zaprezentowały nasze przedszkole w warsztatach pt. "Cztery żywioły- Ogień" zorganizowanym przez Przedszkole nr 9 w Stalowej Woli. Celem konkursu było rozwijanie kreatywności  inwencji twórczej. Zapoznaliśmy się z właściwościami ognia i do czego jest nam potrzebny. Sprawdziliśmy co z łatwością się pali a co nie oraz co jest potrzebne żeby palił się ogień. Wiemy, że zabawa z ogniem jest bardzo niebezpieczna. Na koniec zajęć wymyśliliśmy pyszną potrawę, którą wspólnie przygotowaliśmy oraz jej nazwę. Było mnóstwo pomysłów, ale wybraliśmy nazwę "Szpinakowa słina". Potrawa ta świetnie smakowała i jest dedykowana dla całej rodziny.


2 czerwca 2021, z okazji Dnia Dziecka, w ramach uwieńczenia programu "Zdrowy przedszkolak" (realizowanego w bieżącym roku), w ogrodzie naszej placówki odbyła się Olimpiada Sportowa. Uczestniczyły w niej wszystkie dzieci. Powstało pięć drużyn. Każda miała inne barwy (Krasnale – kolor biały, Misie – zielony, Pszczoły – żółty, Biedronki – czerwony, Plastusie – niebieski) i okrzyk zagrzewający do uczciwej rywalizacji. Na początku wszystkich sportowców powitała Pani Dyrektor, zaś Panie prowadzące imprezę zapoznały zawodników z symbolami olimpijskimi (flaga, znicz i hymn) oraz z przebiegiem poszczególnych konkurencji. Tych było pięć, każdą przygotowywała inna grupa. Warunkiem ukończenia olimpiady było zaliczenie przez każdą drużynę wszystkich pięciu dyscyplin. Nim jednak do tego doszło, Pani Dyrektor (przy dźwiękach hymnu olimpijskiego) „zapaliła” znicz, który wraz z flagą górował nad całym przedszkolnym ogrodem. Potem nastąpiła prezentacja poszczególnych drużyn, a po niej uroczysty przemarsz. Na czele każdej grupy szli chorąży, dumnie dzierżący grupowe transparenty z logo i nazwą danej „reprezentacji”. W końcu, po odbyciu rozgrzewki, dzieci przystąpiły do sportowych zmagań. Za zadanie miały: trafić woreczkiem do kosza, wziąć udział w przeciąganiu liny, zaliczyć spacer kelnera (z tacą pełną piłeczek) i slalom wokół pachołków, a także kopnąć piłkę tak, by ta wpadła do bramki. Było mnóstwo emocji i radości! Najważniejsze bowiem stały się nie same wyniki, lecz ruch i czysta frajda. Wszyscy stawili czoła przygotowanym wyzwaniom, więc w nagrodę otrzymali pamiątkowe medale. Następnie był czas na sesję zdjęciową na tle okolicznościowego baneru i flagi olimpijskiej. Gdy olimpiada dobiegła końca, dzieciom wcale nie było spieszno do powrotu w przedszkolne mury. Zabawa na świeżym powietrzu trwała więc nadal. W końcu „każde dziecko o tym wie: chcesz być zdrowy – ruszaj się!”


21 maja nasze przedszkole odwiedziła pani będąca ratownikiem medycznym. Wprowadziła dzieci w tematykę udzielania pierwszej pomocy. Nie od dziś bowiem wiadomo, jak ważne jest oswajanie i odświeżanie zagadnień wpisujących się w tę problematykę. Nasz gość przypomniał dzieciom numery alarmowe i opowiedział, w jaki sposób wzywa się pomoc przez telefon. Maluchy dowiedziały się także, jak ważna jest znajomość własnego adresu. Po części teoretycznej – nastąpiła praktyczna. Przedszkolaki uczyły się podstaw reanimacji. Wykorzystano w tym celu fantomy. Na zakończenie spotkania wszyscy jego uczestnicy otrzymali dyplomy „Małego ratownika” i pojemniczki z plastrami.


Grupa "Biedronki" wzięłą udział w konkursie zorganizowanym przez Przedszkole nr 18 z okazji Dnia Flagi, pt. "Moje miasto - moja mała ojczyzna." Jednym z celów konkursu było budzenie poczucia więzi z najbliższym otoczeniem oraz kształtowanie poczucia tożsamości narodowej. Na potrzeby konkursu grupa starszaków napisała wiersz o Stalowej Woli i zrobiła do niego ilustrację formatu A3.  W nagrodę otrzymaliśmy dyplom, książkę o tematyce patriotycznej i album z konkursowymi pracami wszystkich uczestników konkursu.


Jak dbać o środowisko? Jak segregować odpady? Co to jest smog? Czym jest ekologia?.

Lekcja "Zdrowa Ziemia" to podróż do świata ekologii. Podczas zajęć na ten temat dzieci dowiedziały się co to jest ekologia, na czym polega segregacja śmieci, czym jest recycling oraz co należy robić, jak postępować aby nasza planeta Ziemia była zdrowa. Pojawiły się również trudniejsze zagadnienia jak np. pożyteczność pszczół dla środowiska, odpowiedzialność za posiadane zwierzę domowe oraz pojęcie rezerwatu przyrody. Na zakończenie maluchy miały do wykonania zadanie – kolorowankę przedstawiającą zadowoloną, szczęśliwą planetę Ziemię.


7 maja 2021 roku nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. ,,Godło – symbolem narodowym” organizowanego przez Przedszkole nr 1 w Stalowej Woli. Celem konkursu było propagowanie wiedzy o tematyce patriotycznej,  kształtowanie poczucia świadomości narodowej i szacunku wobec własnego państwa, a także rozwijanie wyobraźni plastycznej
i kreatywności. Nasze przedszkole reprezentowała Daria z grupy „Biedronki”. Za udział w konkursie otrzymała nagrodę rzeczową oraz dyplom. Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu pracy.


30 kwietnia obchodziliśmy w przedszkolul Dzień Flagi, który przypada na dzień 2 maja.  Wszystkie aktywności dzieci były ukierunkowane w tym dniu na działania związane z patriotyzmem, ojczyzną, flagą.  Dlatego też recytowano wiersze o barwach narodowych, wykonywano flagi z użyciem różnorodnych materiałów i technik, śpiewano "Mazurka Dąbrowskiego" w uroczystej oprawie. Starszaki zatańczyły również narodowy taniec polski -"Polonez". W tym uroczystym dniu przedszkolaki miały okazję przypomnieć sobie symboliczną wymowę barw polskiej flagi i to, jak symbole narodowe szanować. Dzień ten był dla przedszkolaków wspaniałą lekcją przypomnienia sobie, że są Polakami, a Polska to ich Ojczyzna.


Grupa "Pszczoły" wzięła udział w konkursie poetycko- plastycznym "W krainie emocji",organizowanym przez Przedszkole nr 6 w Stalowej Woli. Celem konkursu było rozpoznawanie i nazywanie przeżywanych stanów emocjonalnych, kontrolowanie ich i wyrażanie w sposób akceptowalny społecznie, wzbogacanie słownika dzieci o określenia dotyczące stanów emocjonalnych, rozwijanie wrażliwości i empatii, budowanie systemu wartości. Na potrzeby konkursu metodą "burzy mózgów" wyłoniono pomysły, na bazie których powstał wiersz pt. "Emocji świat". Później dwóch chętnych chłopców (Alek i Kacper) utworzyło ilustrację do wiersza. Wiersz starszaków i powstałe ilustracje  został umieszczony w tomiku wierszy przedszkoli stalowowolskich biorących udział w konkursie. Otrzymaliśmy również dyplom i nagrody rzeczowe dla Alka i Kacpra.


Tematyka związana z teatrem wyzwoliła w nas ogromną aktywność własną. Wykonaliśmy swoje kukiełki i improwizowaliśmy scenki teatralne. Byliśmy nie tylko widzami, ale również autorami dialogów i aktorami. Wśród nich byli piraci, pajace, księżniczki i ulubieni bohaterowie. Odtwórcy ról mieli okazję zrealizować swoje marzenia i wcielić się w swojego bohatera. Graliśmy również na instrumentach. Stworzyliśmy własną orkiestrę i zagraliśmy koncert.


Na kolejnych zajęciach z kodowania wykorzystywaliśmy ozoboty oraz zestawy drewnianych puzzli. Najpierw budowaliśmy proste trasy z sekwencją kolorów i obserwowaliśmy jak ozobot rozpoznaje i zmienia kolor, w zależności od koloru linii, po której się przemieszcza. Potem przypomnieliśmy czym jest „pętla” i szukaliśmy jej odpowiedników w naszej sali. Poznaliśmy także pierwszy kod  - „turbo”. Ćwiczyliśmy spostrzegawczość wyszukując sekwencji spośród innych. Na końcu budowaliśmy swoje trasy - pętle z użyciem kodu i sprawdzaliśmy, czy robot przeczyta kod i odpowiednio zareaguje.  Zauważyliśmy, że pętla może być także zamknięta w innej – większej.


Podczas 5 lekcji zrealizowanej w ramach drugiej edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" uczestnicy wyruszyli w świat finansów, by dowiedzieć się, czym jest "pieniądz"?, jaka jest jego historia oraz znaczenie w życiu człowieka? W trakcie zajęć dzieci odkryły również różnicę między potrzebą a zachcianką. Inne tematy poruszane podczas zajęć to: "Skąd dorośli biorą pieniądze?",  "Co to jest oszczędzanie?", "Czym jest podatek i 1% podatku?". Na podsumowanie zajęć przedszkolaki wykonały zadanie, które zabrały do domu.


Grupa „Plastusie” wysiewała nasiona i sadziła cebulki kwiatów w celu obserwacji roślin. Zwróciliśmy uwagę na różnice między nasionami a cebulkami i wiemy, co oznaczają słowa „zasadzić” i „zasiać”. Poznaliśmy części roślinki i co jest jej potrzebne do wzrostu. Posialiśmy nasiona i posadziliśmy cebulki kwiatów. Z niecierpliwością czekamy, co z tego wyrośnie. Będziemy obserwować i pielęgnować  nasze roślinki. Czekamy, aż przyozdobią one naszą salę.


29 marca 2021r. rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt. „Kartka Wielkanocna” organizowany przez Społeczną Szkołę Podstawową nr 1 w Stalowej Woli. Celem konkursu było przybliżenie tradycji związanych ze świętami Wielkanocnymi i rozwijanie wrażliwości plastycznej. Czwórka dzieci z naszego przedszkola biorąca udział w konkursie (Gabrysia, Nel, Sebastian i Miłosz) otrzymała dyplomy i nagrody rzeczowe. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i pomoc dzieciom w przygotowaniu prac konkursowych i gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.


W naszym przedszkolu dzieci z grupy „Biedronki” intensywnie przygotowywały się do Świat Wielkanocnych, poznały zwyczaje związane z tymi świętami, uczyły się  zabaw i piosenek o Wielkanocy.
Jednym z wielkanocnych zwyczajów jest przygotowanie koszyka wielkanocnego, a więc pokarmów, które po święceniu znajdą się na naszych stołach w Wielką Niedzielę. Według tradycji Wielka Sobota to okres radosnego oczekiwania i tego dnia należy poświęcić koszyczek z jedzeniem. W takim wielkanocnym koszyczku nie może zabraknąć baranka – symbolu Zmartwychwstania, wędlin–symbolu kończącego się postu, jajka – symbolu narodzenia, czy masła – symbolu dobrobytu. Do wielkanocnego koszyczka wkłada się także sól i pieprz, chleb oraz ozdoby takie jak kolorowe pisanki i kurczaczki. Dzieci  chętnie rozpoznawały pokarmy, które powinny znaleźć się w koszyku i opowiadały o zwyczajach praktykowanych w ich domach .
Malowanie pisanek to chyba najpopularniejsza tradycja wielkanocna, gdzie ozdabiamy i kolorujemy skorupki jaj. „Biedronki” poznały różne sposoby tworzenia pisanek. Najłatwiejszym z nich jest  z nich jest zanurzanie jajek w wodzie, w której został zanurzony barwnik. Pisanki można także oklejać, malować lakierem do paznokci bądź wyskrobywać koronkowe wzory ostrym narzędziem na skorupce. 
Dzieci z wielkim przejęciem wysiewały owies do ozdobionych pojemniczków, wykonywały baranki z bazi, kolorowe pisanki a także kartki świąteczne. W czasie zajęć dzieci miały możliwość uczestniczenia w licznych zabawach badawczych związanych z jajkami
Każdy przedszkolak pracował przy tym bardzo skrupulatnie, wkładając w swoje wytwory wiele serca i wysiłku. Wszystko po to, by jak najpiękniej uczcić nadchodzące Święta Wielkanocne.


Aby tradycji stało się zadość, dzieci z naszego przedszkola obchodziły pierwszy dzień wiosny. W tym roku to najmłodsza grupa, czyli "Krasnale", z pomocą Pań wykonała Marzannę – symbol odchodzącej zimy. Wszystkie grupy podczas zajęć miały okazję wykazać się wiedzą na temat nowej pory roku; wykonywały także zadania dotyczące wiosny. Mimo iż warunki pogodowe nam nie sprzyjały, korowód z Marzanną odbył się w naszej placówce. Każda z grup mogła pożegnać się z zimową panną. Za pomocą głośnych okrzyków, piosenek i wierszy prosiliśmy wiosnę, aby już do nas przybyła.


„Misie” w trakcie piątkowych zajęć  z kodowania  szukały odpowiedzi na pytanie „czym jest rzeczywistość rozszerzona”. Oglądaliśmy płaskie figury oraz przedmioty znajdujące się w pobliżu i próbowaliśmy zgadywać  jak dany przedmiot wygląda z innej strony oraz co robiłby, gdyby mógł się poruszać. Następnie każdy kolorował swój rysunek, a potem ożywialiśmy go w aplikacji Quirver. Widzieliśmy wybuchający wulkan, spacerującego i ryczącego T-rexa, latające ważki, skradającego się lisa, a nawet  sterowaliśmy samochodem strażackim.  Wszyscy wspólnie uznali,  że to trochę jak magia.


17 marca 2021 roku odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę” organizowanego przez Przedszkole nr 2 im. Jana Brzechwy oraz Polski Klub Ekologiczny „Przyjaciele Ziemi” w Stalowej  Woli. Celem konkursu było m.in. motywowanie dzieci do niesienia pomocy zwierzętom podczas zimy  oraz rozwijanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska. Nasze przedszkole reprezentowali  Jagoda, Liliana, Wiktoria oraz Emilka i Marcel.  Za udział w konkursie wyróżnienie otrzymała Jagoda. Zaś pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy „Dla Małego Przyjaciela Zwierząt”.

Serdecznie gratulujemy Jagodzie i dziękujemy dzieciom biorącym udział w konkursie za ogromne zaangażowanie i wspaniałe prace.


W drugim tygodniu marca dzieci z grupy Krasnale zamieniły się w małych ogrodników; sadziły cebulę, groch oraz siały owies i rzeżuchę. Przedszkolaki zapoznały się z wyglądem bulw i nasion: ich budową, kolorem, kształtem, fakturą, zapachem oraz etapami ich sadzenia. Wspólnie nazwały narzędzia ogrodnika i, postępując według wskazówek nauczyciela, ustaliły, co jest niezbędne do wzrostu roślin. Odpowiednio przygotowane dzieci (wszystkie zostały wyposażone w rękawiczki), zabrały się za pracę. Na koniec "Krasnale" obiecały codziennie podlewać i dbać o rośliny oraz obserwować ich wzrost. Dzieci nie mogą się doczekać, kiedy będą mogły zjeść kanapki z wyhodowanym przez siebie pysznym i zdrowym szczypiorkiem.


8 marca w naszym przedszkolu świętowano Dzień Kobiet. Pogodna atmosfera panowała już od samego rana, zaś chłopcy (jako mali dżentelmeni) starali się, aby ten dzień uczynić wyjątkowo miłym. Wyręczali dziewczynki w codziennych obowiązkach, np. w porządkowaniu sali po zabawie, ustępowali pierwszeństwa w parze, w łazience itp. Odśpiewali dziewczynkom „Sto lat”, złożyli życzenia, wręczyli kwiaty oraz drobne upominki. Cały dzień upłynął wszystkim w atmosferze radości, wzajemnego okazywania przyjaźni i szacunku. Serdecznie dziękujemy zaangażowanym rodzicom za pomoc w przygotowaniu w tym dniu swoich pociech. Wszystkie kobiety, te małe i duże, dziękują chłopcom za piękne życzenia i upominki.


23 lutego odbyła się 4. z kolei lekcja, realizowana w ramach ogólnopolskiej akcji  edukacyjnej  "Dzieci uczą rodziców". Tym razem jej tematem była "Kosmiczna przygoda".

Podczas zajęcia dzieci poznały pojęcia: "kosmos" i "wszechświat". Dowiedziały się także, czym jest "Droga Mleczna" i jakie planety wchodzą w skład układu słonecznego. Zapoznały się z postaciami: Mikołaja Kopernika, Neila  Armstronga i Mirosława Hermaszewskiego (jedynego Polaka, który poleciał w kosmos). Odbyły wirtualną podróż w przyszłość z Elonem Muskiem. 

Na podsumowanie zajęć dzieci dostały zadania do wykonania w przedszkolu. Najmłodsza z grup kolorowała według wzoru rakietę. Starsze grupy zaś:  łączyły planety, które opuściły swoje miejsca, prowadziły prom bezpiecznie na Ziemię, rysowały rakietę, kosmiczny statek, dom kosmiczny, flagę Polski i rzeczy, które zabraliby w podróż w kosmos.

 Wszyscy po wykonaniu zadania zabrali ze sobą prace, które wykonali, i mięli całą poznaną wiedzę przekazać w domu swoim rodzicom.


Niezależnie czy na dworze jest zimno, czy ciepło, czy mamy zimę, czy wiosnę warto dbać o odporność naszego organizmu. Drobne, codzienne nawyki mogą pozytywnie wpływać na nasze zdrowie. O czym pamiętać, na co zwrócić uwagę? Odpowiedzi na te pytania szukały „Misie” kodując „zdrową drogę przez dzień”.  Najpierw wspólnie ułożyliśmy trasę na macie do kodowania, a później uczyliśmy się rysować strzałki i tworzyć kod na swojej małej karcie pracy.


4  lutego najmłodszą grupę odwiedziła Pani Zima. To właśnie list od niej i ślady stóp przez nią zostawione wzbudziły ogromną ciekawość dzieci. Czekał na nie także prezent i zadania. Maluchy wzbogacały w tym dniu swoją wiedzę nt. charakterystycznych cech zimy, m.in. poprzez zabawę logiczną „Prawda–Fałsz”. Uczestniczyły także w zabawach przy muzyce, wcielając się w wirujące śnieżynki. Podczas zabawy matematycznej „Gdzie jest śnieżynka?” dzieci utrwalały pojęcia dotyczące położenia przedmiotów w przestrzeni, takich jak: obok, za, przed, na itp., kładąc śnieżynkę wg instrukcji prowadzącej. Tworzyły zimowe drzewo, odbijając płatki śniegu przy pomocy folii bąbelkowej. Co więcej, do pracy wykorzystały śnieg, który same przygotowały z sody i pianki do golenia. Radość, jaka towarzyszyła tej czynności, była ogromna.


15 lutego w grupie „Krasnale” odbyły się  walentynki. Głównym celem uroczystości było kultywowanie tradycji walentynkowej oraz zachęcenie dzieci do okazywania uczuć innym osobom, np.: kolegom, koleżankom, rodzicom, a także do nawiązywania kontaktów interpersonalnych w czasie wspólnych zabaw. Dzieci w tym dniu, podobnie jak i Panie, miały na sobie ubrania w kolorach czerwonym lub różowym, czyli barwach miłości. Krasnale uczestniczyły w wielu zabawach z wykorzystaniem serc, a mianowicie w: matematycznych, muzycznych, ruchowych i słownych. Dzieci układały sercowe puzzle, tj. serca przecięte na pół w różny sposób; doskonaliły orientację w przestrzeni, poprzez położenie serca na właściwym miejscu, śpiewały i tańczyły. Najwięcej  radości sprawiło im  malowanie serc wykonanych z masy solnej, które wręczyły w prezencie najbliższym. Na zakończenie uroczystości  każdy uczestnik otrzymał dyplom za udział  w walentynkach oraz słodkie upominki.


"Wirtualny świat  – czy Internet jest bezpieczny?”- to kolejna lekcja w ramach akcji „Dzieci uczą rodziców”,  w której uczestniczyły dzieci z grup Misie i Krasnale. Przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną z której dowiedziały się w jaki sposób bezpiecznie korzystać z Internetu oraz jakie zagrożenia czyhają na nich w sieci. Najważniejszą zasadą do zapamiętania było to, że z komputera trzeba korzystać z umiarem, a najlepiej w obecności rodziców. Na koniec przedszkolaki miały do wykonania 2 zadania: pierwsze to  pokolorować obrazek związany z tematem lekcji, a drugie to po powrocie do domu opowiedzieć rodzicom o tym, czego dowiedzieli się na temat Internetu oraz niebezpieczeństw z nim związanych..


Chcemy pokazać, że nauka podstaw kodowania może być świetną zabawą i nie musi się wiązać z pracą na komputerze. W związku z powyższym założeniem, w ramach innowacji pedagogicznej prowadzonej w grupie „Misie”, układaliśmy drogę ze strzałek. Zadaniem dzieci było prawidłowe „narysowanie” trasy na macie do kodowania  i dotarcie do babci i dziadka na popołudniową herbatkę. Trasa musiała być ułożona wg wskazówek nauczyciela, z uwzględnieniem 3 wytycznych. Zobaczcie jak nam poszło!


Setki kolorowych balonów, dekoracje z brystolu i bibuły, postaci klaunów oraz błyszczące maski – to wszystko wypełniło przestrzeń przedszkolnych sal, zamieniając je      w sale balowe… Zachwyt dzieci na widok tychże dekoracji był wart całego organizacyjnego trudu, a ten był niemały. Ze względu na pandemię i związane z nią ograniczenia, bal toczył się nie (jak dotychczas) w jednej sali, lecz aż w pięciu! Każda grupa bowiem bawiła się „u siebie”.

Co więcej, tym razem to nie profesjonalni animatorzy i didżeje dbali o dobrą zabawę. Nad jej przebiegiem czuwały wychowawczynie. Humory przez cały czas dopisywały, a dzieci uznały imprezę za udaną. Najlepszym tego potwierdzeniem był fakt, że już dzień później zaczęły pojawiać się pytania o kolejny bal przebierańców.

Nie od dziś wiadomo, że zabawa karnawałowa to jeden z ważniejszych punktów w kalendarzu przedszkolnych imprez. Dzieci zwykle nie mogą się jej doczekać! Im bliżej balu, tym częściej w rozmowach przedszkolaków pojawia się temat strojów i postaci, w które wcielą się najmłodsi. Niecodziennie bowiem można wyglądać i poczuć się jak księżniczka czy podziwiany bohater!

Nie inaczej było i w tym roku. 26 stycznia 2021 r. w godzinach przedpołudniowych niemal na każdym kroku można było spotkać: Elsy i inne  księżniczki Disneya, koty, biedronki i czarownice, Spidermanów, policjantów i ukrytych za maskami super bohaterów. Gdy te dziesiątki bajkowych postaci wypełniły przedszkolne sale, te wprost mieniły się feerią barw.

Na kolejną taką zabawę znowu trzeba będzie poczekać rok, najważniejsze jednak, że zostały nam miłe wspomnienia, a także zdjęcia. Można je obejrzeć w galerii.


Jak wiemy dzieci uwielbiają zimę, śnieg, sanki i lepienie bałwana. Korzystając z jej uroku postanowiliśmy pobawić się na śniegu w naszym ogrodzie przedszkolnym. Dzieci oddały się zimowemu szaleństwu zachowując zasady bezpieczeństwa. Śnieg był miękki więc zdecydowaliśmy, aby ulepić bałwana. Wszyscy byli bardzo zaangażowani i wykazali się dużą pomysłowością. Zmęczeni ale szczęśliwi wróciliśmy na ciepły posiłek do przedszkola.


„Sztuka dawania podarunku polega na tym, aby ofiarować coś, czego nie można kupić w żadnym sklepie”.  
                                            (Alan Alexander Milne)

Kubuś Puchatek jest przyjacielem nie tylko miłośników miodu, ale także uniwersalnych mądrości życiowych. Dzięki przygodom Kubusia Puchatka i jego przyjaciół dowiadujemy się ,jakie wartości są w życiu najważniejsze. Mieszkańcy Stumilowego Lasu pokazują, że miłość i przyjaźń liczą się nade wszystko. Uczą jak ważna jest możliwość polegania na kimś, kogo się kocha i szanuje. Grupa „Biedronki” w ramach realizacji programu autorskiego „Świat moich wartości” zorganizowała konkurs grupowy „Przyjaciele Kubusia Puchatka”, którego celem było motywowanie dzieci do pozytywnych zachowań, rozwijanie umiejętności wyrażania empatii w relacjach z rówieśnikami oraz niesienie pomocy i wzajemnej życzliwości. Po przeliczeniu serduszek na balonach wyłoniliśmy zwycięzców. Wszyscy zostali zagrodzeni dyplomami.

Podsumowując nasz konkurs dowiedzieliśmy się, że bycie pomocnym i uczynnym sprawia, że życie staje się łatwiejsze.


Choć ostatnie dni dzielące nas od Bożego Narodzenia zostały w naszym przedszkolu zdominowane przez pandemię, robiliśmy, co w naszej mocy, by stworzyć świąteczną atmosferę.

Ubieraliśmy choinki, robiliśmy ozdoby, dekorowaliśmy sale, opowiadaliśmy o tradycjach związanych z grudniowymi świętami… Z największym entuzjazmem ze strony dzieci spotkało się jednak pieczenie i zdobienie pierniczków. Do unoszących się w powietrzu korzennych woni dodaliśmy jeszcze zapach pomarańczy! Wystarczyło wycisnąć sok z tych jakże zdrowych owoców. Przedszkolakom bardzo smakowała taka „witaminowa bomba”!

W piątek, 18 grudnia, natomiast miała miejsce uroczysta wigilia. W temat wydarzeń, które rozegrały się przeszło 2000 lat temu w Betlejem, Dzieci zostały wprowadzone przez nagranie z jasełek, które rok wcześniej zostały wystawione w naszym przedszkolu. Po tym zjedliśmy wspólny obiad, składający się z potraw znanych z wigilijnego stołu. Przy ogromnym, elegancko nakrytym stole wszystko smakowało jeszcze bardziej.

Pozostaje nam wierzyć, że w przyszłym roku będziemy mogli cieszyć się podobnymi chwilami w szerszym gronie. Tego sobie i Wam, Kochane Dzieci i Drodzy Rodzice, szczerze życzymy!


Dzisiaj nasze przedszkole odwiedził długo oczekiwany gość - Mikołaj. Dzieci w napięciu czekały na niego, oraz oczywiście na prezenty i nie zawiodły się, odbyło się wspaniałe spotkanie i prezentów również nikomu nie brakowało. Wspólne zdjęcia i występy dla Mikołaja podkreśliły to szczęśliwe wydarzenie. Na koniec odbyła się projekcja filmu z Mikołajem w roli głównej.


Ten dzień z pewnością na długo zapisze się w pamięci dzieci i pań z grupy "Krasnale". Mowa o 26 listopada 2020 r., kiedy to maluchy stały się pełnoprawnymi przedszkolakami.
Przygotowania do pasowania trwały kilka tygodni. Dzieci uczyły się piosenek, wierszy i tańców. Oswajały się ze sceną, za którą robiła (specjalnie na tę okoliczność przygotowana) przedszkolna sala. Panie przygotowywały dekoracje, rekwizyty, dyplomy i upominki. Gdy wszystko zostało dopięte na ostatni guzik, a frekwencja pozwoliła na zorganizowanie całego przedsięwzięcia, poproszono rodziców o przygotowanie galowych ubrań dla dzieci. 
Ze względu na pandemię, w tym wyjątkowym wydarzeniu nie mogli, niestety, uczestniczyć opiekunowie maluchów. Występ podziwiał jednak wyjatkowy gość, czyli pani dyrektor Przedszkola nr 11 w Stalowej Woli, Małgorzata Kochan. Całość została sfilmowana i udokumentowana na zdjęciach. 
Trwające ponad pół godziny widowisko udało się znakomicie! Wszystkie dzieci stanęły na wysokości zadania, udowadniając, że zasłużyły na to, by oficjalnie móc tytułować się przedszkolakami. Uwieńczeniem urozmaiconego scenariusza było uroczyste ślubowanie złożone przez grupę "Krasnale". Dzieci obiecały "nie płakać, nie szlochać i panie mocno kochać". Dodały także, że postarają się być grzeczne i będą ładnie jeść. Po tym nastąpiło najważniejsze, czyli sam akt pasowania. Polegał on na przejściu dziecka przez symboliczną bramę i dotknięciu ramienia dziecka ogromną kredką trzymaną przez panią dyrektor.
Na zakończenie świeżo upieczone przedszkolaki otrzymały upominki i dyplomy. Była także pamiątkowa sesja zdjęciowa.
Dzieciom gratulujemy doskonałego występu, a rodzicom - udanych pociech. Możecie, Państwo, być dumni, bo Wasi podopieczni każdego dnia udowadniają, że zasługują na miano prawdziwego przedszkolaka!

 


W październiku nasze przedszkole wzięło udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez przedszkole nr 7 w Stalowej Woli. Celem konkursu pt. "Ulubione postaci w utworach M. Konopnickiej"  było : poszerzanie doświadczeń plastycznych, rozwijanie wyobraźni i pomysłowości dzieci, zachęcanie do poznawania twórczości M. Konopnickiej, zastosowanie nowych technik plastycznych. Nasze przedszkole reprezentowały starszaki; Zosia i Yarynka, które zostały nagrodzone za swoje prace dotyczące bohaterów ulubionych wierszy autorki. Serdecznie gratulujemy.


W dniu poprzedzającym Narodowe Święto Niepodległości wszystkie oddziały przedszkolne poświęciły kilkanaście minut, aby uczcić wydarzenie które miało miejsce      11 listopada 1918 roku. We wszystkich grupach o godzinie 11:11 odśpiewano hymn państwowy, jak również różne piosenki o Polsce i patriotyźmie znane dzieciom. Przypomniano sylwetki ważnych dla tej daty postaci i recytowano wiersze, a wszystko to z biało - czerwoną flagą w dłoniach. 


5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym roku dzieci z grupy Misie świętowały ten dzień w szczególny sposób. Chętne dzieci przebrały się za postać z dowolnej bajki. Wśród wielu kolorowych postaci można było dojrzeć: Królewnę Śnieżkę, Kopciuszka, Superbohaterów, wróżkę Mię czy Elsę. Misie przyniosły też do przedszkola rekwizyty z ulubionych bajek. Dzieci prezentowały bajkowe przebrania, rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajki na podstawie charakterystycznych rekwizytów, a także przez chwilę mogły poczuć się jak Kopciuszek, oddzielając ziarenka kaszy od grochu. Bajkowe postacie zostały też zaproszone na bal, jednak aby móc w nim uczestniczyć musiały pokonać tor przeszkód. Wszyscy poradzili sobie z tym zadaniem doskonale. Całość dopełniał taniec i śpiew przy muzyce z bajkowych ścieżek dźwiękowych. Było bajecznie i wesoło. Na zakończenie tak radosnego dnia wszystkie dzieci dostały pierniczki od Baby Jagi z bajki o Jasiu i Małgosi oraz medale za uczestnictwo w Dniu Postaci z Bajek.


Pierwsze spotkanie w tym roku szkolnym z dobrze nam znanymi muzykami odbyło się w nowej formule. W związku z trwającą epidemią bezpośrednia wizyta została zastąpiona przez projekcję nagranej wcześniej audycji. Temat spotkania to "instrumenty perkusyjne". Dzieci poznały wygląd, technikę grania i brzmienie: kongi, tmbalesów, bongosów, djembe, kanjiry, sprężyny, oraz przypomniały sobie o znanych już instrumentach, na których muzykują podczas zajęć w przedszkolu: tamburyna i pudełek akustycznych. Spotkanie choć ekranowe wzbudziło jak zawsze pozytywne emocje io żywione reakcje dzieci. 


Ma go chyba każde dziecko. Kojarzy się z ciepłem i poczuciem bezpieczeństwa. Może być duży lub mały, najważniejsze jednak, by był przytulny. Pluszowy miś, bo o nim mowa, był głównym bohaterem zajęć w grupie "Krasnale" i towarzyszył dzieciom przez cały tydzień.

Nie sposób wymienić wszystkich aktywności, przygotowanych przez wychowawczynie dla małych podopiecznych. Były wśród nich m.in.: nauka o niedźwiedziach i misiach znanych z bajek, degustacja miodu, zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej, śpiewanie misiowych piosenek, słuchanie wierszy,  bajek i historii powstania pluszowego misia, a także oglądanie teatrzyka cieni (baśń "O Złotowłosej i trzech niedźwiedziach"). Misie okazały się pomocne w rozpoznawaniu i nazywaniu emocji. Powstałała także pomysłowa praca plastyczna.

Ostatni tydzień października i wpisane w jego harmonogram zajęcia dostarczyły całej grupie dużo wiedzy i jeszcze więcej przyjemności, stanowiąc potwierdzenie frazy ze znanej wieczorynki, która głosi, iż "Dzieci lubią misie...".


Dwa radiowozy, czterech policjantów, jeden wyszkolony pies, mnóstwo ludzi w oknach okolicznych bloków i dziesiątki podekscytowanych przedszkolaków – tak w skrócie można by podsumować wizytę przedstawicieli policji w naszym przedszkolu.

Funkcjonariusze przybyli do „Jedenastki” 22 października 2020 r., by przekazać dzieciom podstawowe zasady bezpieczeństwa i przypomnieć im numer alarmowy, pod który należy dzwonić w nagłych wypadkach. Przedszkolaki mogły też zwiedzić radiowozy i uruchomić tzw. „koguty”. Ich największy zachwyt wzbudził jednak pokaz umiejętności psa policyjnego imieniem Szopen. Na zakończenie przedstawiciele najmłodszej grupy wręczyli policjantom dyplom i książeczkę-laurkę. Umundurowani goście odjechali z przedszkolnego ogrodu na sygnale, spiesząc z pomocą tym, którzy jej potrzebowali. Ten dzień z pewnością na długo zostanie w pamięci dzieciaków; niecodziennie bowiem mają do czynienia z tymi, których misją jest strzeżenie porządku.


Na podsumowanie tygodnia promującego zdrowe odżywianie, dzieci z grupy "Pszczoły" samodzielnie wykonały jadalne jeżyki - stanowiące atrakcyjny sposób serwowania owoców. Do wykonania pysznego poczęstunku wykorzostały słodkie gruszki i winogrona. Dzieci nadziewały gruszki kolcami z wykałaczek z wielką ostrożnością i precyzją. Gotowe prace zabrały do domu, aby promować ideę spożywania zdrowych przekąsek w swoich rodzinach.


W dniach 28.09. – 09.10. 2020. „Misie” brały udział w ogólnopolskim konkursie z zakresu kodowania i programowania. Zrealizowaliśmy następujące zadania:

  • „Zaprogramuj zdrowie” – spośród wielu proponowanych wybraliśmy tylko zdrowe nawyki, a następnie ułożyliśmy je w kolejności chronologicznej w ciągu dnia.  Stworzyliśmy mapę przy użyciu strzałek na macie do kodowania.
  • „Marzę, myślę, konstruuję” – poznaliśmy wynalazki Leonada da Vinci w aplikacji Puzzle AR; dowiedzieliśmy się, czym jest  „rzeczywistość rozszerzona”,                a następnie z różnego rodzaju klocków budowaliśmy własne wynalazki.
  • „Rysuję, maluję…koduję” – wspólnie narysowaliśmy „wymarzoną krainę”, w której znalazła się droga dla ozobota. Poznaliśmy tez kod „turbo”.
  • „Kubeczki od A do Z” – rzucaliśmy kostką do gry (ćwiczyliśmy liczenie), a potem budowaliśmy wieże z kolorowych kubeczków. Wieże miały mieć tyle pięter, ile wypadło oczek na kostce.
  • „Zakodowane gry planszowe” – ustaliliśmy zasady gry i ułożyliśmy jej trasę. Zakodowaliśmy pola: dodatkowy rzut, 2 pola do tyłu , 2 pola do przodu, karta                z zagadką. Dzieci zostały podzielone na drużyny: czerwoną, niebieską, różową i pomarańczową. Rzucając kostką doskonaliliśmy także liczenie.
  • „Pętle, czyli szukamy powtórzeń w codziennych czynnościach” – zakodowaliśmy rożne czynności i sytuacje z dnia codziennego, układając je z kolorowych kubków w formie rytmów, np. dzień – noc, łyżka – zupa, śliwka – gruszka, lalka – miś. Spróbowaliśmy także kodu wiosna – lato - jesień – zima.

Kształtowanie postaw prozdrowotnych jest procesem długotrwałym i zaczyna się już w przedszkolu. Dlatego mając na uwadze zdrowie dzieci, nie zapominamy o organizowaniu sytuacji edukacyjnych, które promują zdrowie. Dzieci z grupy "Pszczoły" wiedzą, że aby być zdrowym i silnym trzeba regularnie dostarczać organizmowi komplet witamin i minerałów. Aby je pozyskać przyniesione do przedszkola świeże marchewki i jabłka dzieci ochoczo wrzucały do wyciskarki wolnoobrotowej i obserwowały proces powstawania soku. Podczas degustacji zgodnie orzekły, że świeżo wyciskany sok warzywno - owocowy jest nie tylko zdrowy, ale również pyszny.  


Grupa Plastusie wzięła udział w nietuzinkowym wydarzeniu, jakim jest tradycyjne kiszenie kapusty. Kapusta to warzywo, które ma wiele wartości odżywczych, witamin i minerałów, a ukiszona jest jeszcze bardziej wartościowa. Dzieci poznały proces kiszenia składający się z kilku etapów: siekanie, tarcie, przekładanie solenie, ugniatanie. Pozostało im tylko cierpliwie czekać na wynik tej pracy. Życzymy smacznego w degustowaniu własnoręcznie wykonanego specjału.


6 października Zosia z grupy "Krasnale" obchodziła 3. urodziny. Z tej okazji Panie przygotowały: kartonowy tort (ukryte w nim były cukierki), pamiątkowy dyplom, a także słoneczko Montessori, czyli pomoc dydaktyczną, która pomaga dzieciom przyswoić koncepcję czasu. Koledzy Zosi wykonali obrazki, które - spięte w książeczkę - stały się prezentem dla Jubilatki. Nie mogło zabraknąć także śpiewania "Sto lat" i składania życzeń. Wszystkiego najlepszego, Zosiu!


Najmłodsza grupa w naszym przedszkolu, czyli "Krasnale", jest zdominowana przez przedstawicieli płci męskiej. Święto chłopców, przypadające 30 września, nie mogło więc tu przejść bez echa. Z tej okazji były: wspólna zabawa przy muzyce, słodki poczęstunek, a także pamiątkowe zdjęcia i ordery. Chłopcy byli wyraźnie zadowoleni, że Panie i Koleżanki pamiętały o ich dniu. 


Do naszego przedszkola przyszła jesień...

W czwartek 24 września,  w naszej placówce zawitała sama Pani Jesień. Przyniosła dzieciom kosze jesiennych darów i opowiedziała, kim jest i co ze sobą niesie. Pojawiły się kolorowe dekoracje, a  sala „Krasnali” zaczęła przypominać jesienny park. Powstał także kącik jesienny, w którym zgromadziliśmy dary jesieni przyniesione przez Panią Jesień. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały pracę plastyczną, przedstawiającą jesienne drzewo.


Wrzesień jest tym miesiącem, w którym w całej Polsce odbywa się Ogólnopolska Akcja Sprzątania Świata. Nasze przedszkolaki zaopatrzone w rękawice i worki również zaangażowały się w tę akcję. Dzieci chętnie pomagały w sprzątaniu ogrodu przedszkolnego.   Dzięki temu wokół przedszkola zrobiło się czysto i przyjemnie.
Głównym celem tej akcji było ukazanie dzieciom skutków zaśmiecania „świata”, wyjaśnienie konieczności ochrony środowiska, recyklingu. Mamy nadzieję, że w ten sposób zdobyte doświadczenia zaowocują w przyszłości dobrymi ekologicznymi nawykami.


Nasze przedszkolaki świętowanie rozpoczęły w poniedziałek 21 września od nadmuchiwania kolorowych baloników, które wykorzystały później do wspaniałej zabawy. Tego dnia, dzieci zostały zaproszone do wspólnych pląsów i udziału w konkursach. Przedszkolaki uczestniczyły w grach z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Radość i uśmiech maluchów były dowodem udanego dnia.


Po kilku dniach adaptacji grupa Krasnali wybrała się na pierwszy wspólny spacer. Maluchy, pod opieką pań, zwiedziły przedszkolny plac zabaw. Dały się przy tym poznać jako dzielni piechurzy. Szerokie uśmiechy na twarzach stanowiły najlepszy dowód, iż wyjście było udane.

 


„Wyjątkowa pszczoła”  - to kolejna lekcja w ramach akcji „Dzieci uczą rodziców” (06.03.2020r.)  Lekcja ta to podróż do świata pszczół. W trakcie zajęć dzieci poznały te małe owady, dowiedziały się o tym, jak wielki jest ich wpływ na nasze życie. Przedszkolaki zapoznały się też z historią pt. „Zmartwienie pszczoły”, a na zakończenie pokolorowały obrazek z głównym bohaterem wiersza.

 

Słowo „pszczoła” kojarzy się przeciętnemu człowiekowi przede wszystkim z pszczołą miodną. Nie każdy z nas wie, że to pszczoły dziko żyjące stanowią dość liczną gatunkowo grupę owadów. Owad ten jest  niewielki,  żółto-czarny, a długość ciała pszczoły, w zależności od gatunku, może się wahać od 2 do 30 mm.  Pszczoły, obok muchówek i chrząszczy, należą do najważniejszych zapylaczy roślin kwiatowych.  Dzięki obecności pszczół w środowisku rośliny produkują znacznie większe ilości nasion i owoców! Eksperci uważają, że 1/3 pożywienia, które spożywamy, zależy właśnie od pszczół. Wiele owoców, warzyw, ale i produktów z nich wytwarzanych, stosowanych na co dzień, jak chociażby bawełna czy oleje, jest efektem zapylania. Nasiona roślin ozdobnych, które sadzimy w ogrodach i na balkonach, a także warzyw, takich jak marchew i kapusta również pochodzą z zapylania.

Dzięki pszczołom możemy korzystać z wielu produktów będących efektem zapylania (lub przetwarzania jego owoców), a także z produktów prosto z ula.

Produkty pszczele – najlepiej znany jest oczywiście miód. Ale człowiek korzysta również z wosku, pyłku, pierzgi (zakonserwowanego przez pszczoły pyłku) czy mleczka pszczelego. Produkty te mają wiele właściwości korzystnych dla zdrowia.

 

 Jak stworzyć środowisko przyjazne pszczołom?

Uczyń swój balkon lub ogród przyjazny pszczołom, sadząc m.in. kwiaty takie jak: nagietki, dalie, lawendy i nachyłki. Stworzyć środowisko przyjazne dla pszczół można nie tylko na balkonie czy w ogrodzie, ale także na parapecie w mieszkaniu! 

•Zwiększaj szanse pszczołowatych na wychowanie potomstwa przez budowanie domków dla nich.

•Pozostawiaj w ogrodzie „półdziki” zakątek.

•Latem zadbaj o wodę dla pszczół, zostawiając ją w talerzyku.

•Wiosną nie wypalaj traw, suchych łodyg i zeszłorocznych roślin.Archiwum wydarzeń
BIP