Przedszkole nr 11 w Stalowej Woli

Wydarzenia

 

 

Moc artystycznych działań

W roku szkolnym 2023/2024 grupa „Pszczoły” została objęta innowacją pedagogiczną autorstwa Magdaleny Zawiszy pt. „Czym skorupka za młodu nasiąknie, czyli inspirujemy się sztuką 10 wybitnych artystów”. Jej nadrzędnym celem było rozwijanie wrodzonych możliwości twórczych, uzdolnień i zainteresowań artystycznych dzieci w toku obcowania z reprodukcjami dzieł sztuki 10 wybranych artystów. Jednocześnie przedszkolaki, pod kierunkiem nauczycielki, podejmowały różnorodne działania plastyczne inspirowane twórczością malarzy.
W ramach innowacji dzieci przez 10 miesięcy były zaznajamiane z twórczością (kolejno): C. Moneta, V. van Gogha, G. Klimta, P. Mondriana, P. Picasso, S. Dalego, F. Kahlo, J. Pollocka, A. Warhola i Y. Kusamy. Przy okazji poznawały specjalistyczne techniki artystyczne. 
Dzięki innowacji „Pszczoły” odkryły i rozwinęły drzemiące w nich talenty. Nauczyły się rozpoznawać styl i dzieła ww. artystów; przyswoiły także szereg ciekawostek z ich życia, w czym niezwykle pomocna okazała się książka K. Vanevskiej „Kto to puka? Sztuka”. Wytwory dziecięcej pracy (inspirowane dziełami mistrzów) były eksponowane na wystawach.
Warto zaznaczyć, że innowacja ta spotkała się z dużą sympatią przedszkolaków i bardzo pozytywnym odbiorem ze strony rodziców. Dzieci cieszyły się perspektywą poznania nowego twórcy. Miały świadomość uczestniczenia w wyjątkowym projekcie. Z radością eksperymentowały z różnymi technikami plastycznymi. Bez wątpienia był to owocny czas, który pomoże najmłodszym stać się w przyszłości świadomymi odbiorcami sztuki. (MZ)

Podróż na ludową nutę, hej!

20 czerwca żegnaliśmy się na ceremonii zakończenia roku przedszkolnego 2023/2024. Dzień, w którym świętowaliśmy osiągnięcia, rozwój i gotowość do podjęcia nowych wyzwań.  Grupa "Plastusie" realizowałam innowację pedagogiczną "Ludowa podróż po Polsce" poznając rożne regiony naszej Polski wraz z tańcem związanym z tego regionu. Łącznie poznaliśmy 9 tańców, które były prezentowane na uroczystym zakończeniu roku. 
Innowacja miała na celu: 
 • upowszechnianie edukacji muzycznej; 
• rozbudzanie miłości do polskiej muzyki ludowej; 
• przybliżenie elementów polskich tradycji ludowych i narodowych; 
• poznanie wybranych pieśni, przyśpiewek ludowych z różnych obszarów kraju;
 • oraz rozbudzenie wrażliwości i wyobraźni muzycznej.
Chwila, w której kończymy przedszkole to początek kolejnego fascynującego rozdziału życia dzieci i rodziców.  Podróż przez edukację była pełna radości, odkryć i wzrostu.
Dziękuję wszystkim za udział w uroczystości. Życzę wielu sukcesów 
i radości w waszej dalszej drodze. Bądźcie odważni, ciekawi świata i nigdy nie przestawajcie marzyć.
Gratulacje dla przedszkolaków! Życzymy Wam wszystkiego, co najlepsze!

Pożegnanie przedszkola w grupie Biedronki

18 czerwca w grupie Biedronki odbyło się uroczyste zakończenie roku przedszkolnego. Wydarzenie rozpoczęło się wykonaniem przez dzieci poloneza. Starszaki po raz ostatni wystąpiły na scenie przedszkolnej, prezentując układy taneczne, recytując wiersze i śpiewając piosenki. 5-latki z kolei pożegnały swoich kolegów i koleżanki. Był to dzień pełen wzruszeń, ale i radości. 6-latki bowiem zakończyły jeden z etapów edukacji. Po uroczystym wręczeniu dyplomów i pamiątkowych książek odbył się przygotowany dla dzieci poczęstunek. 
Wszystkim starszakom gratulujemy, życzymy udanych wakacji i powodzenia w szkole. 

Bajki z wachlarzem emocji

Dzieci z grup „Pszczoły” i „Biedronki” zostały objęte programem „Poruszające bajki o emocjach”. W jego ramach w maju           i  czerwcu odbyło się 10 spotkań obejmujących następujące zagadnienia: po co są emocje?, frustracja, złość, rozczarowanie   i wdzięczność, strach, smutek, wstyd, duma, zazdrość i radość. Poprowadzili je trenerzy z Centrum Działań Profilaktycznych      z Wieliczki. 
Podstawowym założeniem wspomnianego programu jest rozwijanie w najmłodszych zdolności do rozpoznawania                     i regulowania emocji oraz do wyrażania ich w zdrowy sposób. 
Zajęcia miały charakter warsztatowy. Przyjmowały formę angażujących przedstawień, a przedszkolakom towarzyszyły w nich niezwykłe postaci. To aktywne uczestnictwo w historii bohaterów bajek pozwoliło dzieciom rozpoznać emocje, nazwać je, zakomunikować i poznać sposób na poradzenie sobie z nimi. Wszystko to odbywało się przy akompaniamencie: bębna, kalimby, gongu czy kubków burzowych. Na zakończenie każdych zajęć dzieci otrzymywały kolorowanki-zadania.
Co ciekawe,  programem zostali również objęci rodzice i nauczyciele. Wzięli udział w warsztatach, podczas których trenerzy tłumaczyli, w jaki sposób kontynuować w domu i w przedszkolu rozpoczęte przez nich dzieło. Otrzymali także dostęp do specjalnego e-booka.
Program okazał się bardzo wartościowy, a dzieci bardzo go polubiły. Z pewnością był to cenny czas, który zaowocuje               u naszych podopiecznych wzrostem kompetencji społeczno-emocjonalnych, a przecież emocje są podstawą naszego życia. Ich właściwe przeżywanie jest bowiem kluczem do dobrego samopoczucia. (MZ)

Ostatnie zabawy LEGO

W czerwcu młodsze grupy uczestniczyły w ostatnich przed wakacjami warsztatach LEGO. Czas spędzony na zabawie legendarnymi klockami dostarczył dzieciom nowych doświadczeń i satysfakcji z konstruowania różnego rodzaju budowli. 

Z myślą o najukochańszych

Dzień Mamy i Taty to obowiązkowy punkt w kalendarzu przedszkolnych uroczystości. To także okazja do podsumowania całorocznej pracy, a występ dzieci dla rodziców jest jej swoistym ukoronowaniem.
Końcem maja i w pierwszej połowie czerwca br. wszystkie grupy, kolejno, zapraszały do przedszkola swoje mamusie i swoich tatusiów, by zaśpiewać dla nich, zatańczyć,  zagrać na instrumentach i wyrecytować wyuczone wierszyki.
Przedszkolaki długo przygotowywały się do uroczystości: brały udział w próbach i robiły upominki dla rodziców.  Wszyscy wystąpili z pełnym zaangażowaniem, nie dziwiły więc gromkie brawa, którymi przybyli goście chętnie nagradzali występujących. (MZ)

Rodzice - dzieciom, czyli tego jeszcze nie było!

Zabawy teatralne kształcą wrażliwość moralną, spełniają funkcję integrującą grupę, dają dziecku poczucie wartości, rozwijają jego dyspozycje twórcze. Rodzice dostrzegając ich pozytywny wpływ na rozwój najmłodszych, aktywnie zaangażowali się w przedsięwzięcie na rzecz swoich pociech z okazji 1 czerwca. Dzień Dziecka był wspaniałą okazją do zamiany ról na scenie i tym razem to przedszkolaki oklaskiwały aktorskie popisy dorosłych. A na afiszu zagościła adaptacja sławetnych braci Grimm pt. "Jaś i Małgosia." Niezwykła przygoda dwójki rodzeństwa, którą w "Bajkach samograjkach" w charakterystycznym dla siebie stylu zinterpretował Jan Brzechwa, wywołała w widzach wielkie emocje, a pozytywne zakończenie wywołało ekstatyczną radość. Przygotowane przez samych aktorów wspaniałe kostiumy i scenografia pozwoliły zarówno odbiorcom, jak i twórcom na gładkie przejście z pomieszczeń przedszkola w bajkowy świat, w którym to gdzieś w środku lasu stoi piernikowa chatka Baby Jagi. Bohaterowie widowiska dali popis wspaniałego kunsztu aktorskiego, praktycznie niedostępnego dla amatorów. Bardzo dziękujemy rodzicom za to, że chcieli podzielić się z widzami swoim talentem. Jesteśmy wdzięczni i doceniamy zaangażowanie, uśmiech i czas poświęcony na przygotowania i realizację wydarzenia. 

Ognisko, kiełbaski i zabawa w plenerze grupy

Zbliżający się koniec roku szkolnego to doskonały moment, aby spotkać się na ostatnim ognisku. 1 czerwca  grupa "Plastusie" zebrała się, aby wspólnie spędzić dzień  dziecka. Rodzice wraz z dziećmi i Paniami z grupy. Nikomu nie straszny był upał, a nawet padający deszcz, wszyscy zajadali się pysznymi kiełbaskami i innymi przekąskami. Przy wspólnych rozmowach i grach, czas upłynął nam szybko i przyjemnie . Wszyscy wspólnie się zintegrowali– pogadankom nie było końca. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym rodzicom. Zapraszamy do galerii.

Święto dzieci w Madejówce

Jako że w tym roku 1 czerwca wypadł w sobotę, świętowanie Dnia Dziecka rozpoczęliśmy nieco wcześniej, bo już 28 maja. Z tej okazji pojechaliśmy na wycieczkę do Gospodarstwa Agroturystycznego „Madejówka” w Obojnej.
Atrakcji przewidzianych na ten dzień było mnóstwo! Były więc: oglądanie i dokarmianie zwierząt (począwszy od ryb, na kozach i koniach skończywszy), spacer po lesie, przejażdżka bryczką, harce na placu zabaw i poczęstunek (grillowane kiełbaski z chlebem, proziaki, pyszne ciasta i kompot).
Wszystko nam się podobało i… bardzo smakowało. Dzieci spędziły czas aktywnie. Do przedszkola wróciły więc zmęczone, ale pełne wrażeń; zwłaszcza że i pogoda, i humory wszystkim dopisywały. (MZ)

Ku czci Brzechwy

Yarema z grupy „Pszczoły” reprezentował naszą placówkę w konkursie recytatorskim  pt. „Zaczarowany świat bohaterów bajek Jana Brzechwy” organizowanym przez Przedszkole nr 2 w Stalowej Woli. Zadaniem dzieci było wyrecytowanie wybranego wiersza wspomnianego poety, a celem inicjatywy – zainteresowanie przedszkolaków literaturą, która wyszła spod pióra patrona „Dwójki”.
Yarema postawił na „Kłamczuchę”. Choć utwór ten jest długi, nasz przedstawiciel pięknie poradził sobie i z pamięciowym opanowaniem go, i z pełną zaangażowania recytacją. Za swój występ został nagrodzony książką „Akademia Pana Kleksa” i dyplomem. Gratulujemy! (MZ)

Spotkanie z dzielnymi strażakami

W dniu 22 maja nasze przedszkolaki uczestniczyły w bardzo emocjonującym spotkaniu, podczas którego miały okazję dowiedzieć się na czym polega praca strażaka i jak wygląda z bliska, W trakcie wuizyty udostępniono dzieciom dwa istotne pomieszczenia remizy: dyżurkę i garaże. Wiele wrażeń dostarczyła dzieciom symulowana akcja ratunkowa podczas której obserwowały sygnały wzywające strażaków do akcji. W trakcie tych ćwiczeń przedszkolaki mogły zaobserwować z bliska, jak wygląda strój strażaka. Kolejna wielką atrakcją była możliwość zaglądnięcia do wnętrza wozów bojowych, podczas której dzieci przekonały się, w co jest wyposażony wóz strażacki, a także  jak ogromny ład i porządek w nich panuje. W dyżurce przypomniano najmłodszym jakie są numery alarmowe oraz w jaki sposób należy się zachować w sytuacjach zagrażających życiu człowieka. Na zwieńczenie tego spotkania gospodarze uruchomili hydranty z wodą i dali pokaz polewania wody z węża. Jak wiadomo wszystkie dzieci kochają wodę i chlapanie się w niej, zwłaszcza jeśli dzień jest tak upalny. Bardzo dziękujemy naszym gościom za pouczającą lekcję, dzięki której nasi podopieczni zrozumieli, jak ważna i odpowiedzialna jest praca w straży pożarnej.

Jaszczur i przyjaciele

20 maja przedszkolaki mieli okazję uczestniczyć w warsztatach muzycznych z pracownią Jaszczur i przyjaciele. Dzieciaki dowiedziały się z czego można słuchać muzyki i jak odtwarzać ją m. in. poprzez walkman, gramofon, radio turystyczne, discman , przenośny odtwarzacz, odtwarzacz MP3, mikrofon oraz płyty winylowe.  Mogły wspólnie z prowadzącymi zaśpiewać piosenkę oraz nagrać ją. Nagranie takie dzieci mogły przetworzyć i nagrać na różne sposoby. Zajęcia bardzo podobały się dzieciom, o czym świadczyło ogromne zaangażowanie oraz uśmiech na twarzach uczestników.
Muzyka towarzyszy nam przez całe życie. Pomaga zrozumieć świat, emocje, rozwija myślenie, relaksuje. 

Dzień Pszczół w... "Pszczołach"

20 maja, decyzją ONZ, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pszczół. Dzieci z grupy, w której nazwie figurują te pożyteczne owady, wzięły w tym dniu udział w zajęciach przygotowanych specjalnie na tę okazję. Ich nadrzędnym celem było uświadomienie ważnej roli pszczół w ekosystemie. Nasze 5-latki miały tego dnia na sobie koszulki w kolorach żółtym lub czarnym (paski również były dozwolone).
Na początku dzieci dowiedziały się, jak powstaje miód. Poznały również budowę pszczół i pełnione przez nie w ulu role. Z zainteresowaniem wysłuchały „Bajki o odważnej pszczole”; były także: przeliczanie, czytanie globalne i zabawy ruchowe.
Na zakończenie dzieci wykonały opaski na głowę, otrzymały pamiątkowe medale i wzięły udział w degustacji miodu, którym poczęstował nas tato Danielka (z zamiłowania pszczelarz). Dzięki jego uprzejmości przedszkolaki mogły też przyjrzeć się z bliska akcesoriom wykorzystywanym w hodowli pszczół. (MZ)

Wesołe nutki

18 kwietnia odbyło się rozstrzygnięcie konkursu „Wesołe nutki” w Przedszkolu Integracyjnym Nr 12 w Stalowej Woli. Wydarzenie miało formę przeglądu artystycznego i każde uczestniczące przedszkole, prezentowało wykonanie przez siebie utworu muzycznego lub tańca. Nasze przedszkole reprezentowało dziesięcioro dzieci z grupy „Biedronki”. W oczekiwaniu na swój występ, dzieci obejrzały piękne muzyczne widowisko w wykonaniu rówieśników z innych placówek. Następnie zaprezentowały swój układ taneczny, z użyciem rekwizytów w postaci parasolek, do muzyki „Tic-tok”. Nasi przedstawiciele stanęli na wysokości zadania i wykonali piękny taniec. Całe wydarzenie odbyło się w przyjemnej i radosnej atmosferze. Organizatorzy zadbali o dyplomy, drobne upominki dla wszystkich uczestników oraz prezent dla przedszkola.

LEGO EDUCATION

LEGO EDUCATION to kompletny system dydaktyczny dla szkół i przedszkoli, opracowany w myśl zasady „nauka poprzez zabawę”. Odznacza się rozbudowanym wsparciem merytorycznym, z materiałem dostosowanym do potrzeb uczniów w każdym wieku i o różnych umiejętnościach. Dzięki naciskowi na kreatywność, współpracę i krytyczne  myślenie rozwiązania edukacyjne LEGO Education wzmacniają pewność siebie uczniów oraz rozwijają umiejętności przydatne w dorosłym życiu. Klocki LEGO są wspaniałym narzędziem do przeprowadzania zajęć edukacyjnych z dziećmi. Pozwalają na rozwijanie kreatywności, logicznego myślenia oraz umiejętności współdziałania. Już po raz kolejny odbyły się zajęcia z użyciem klocków Lego Education. Celem zajęć było zapewnienie dzieciom możliwości rozwoju kreatywności, umiejętności logicznego myślenia, współpracy z innymi oraz zdobywania wiedzy przez zabawę i eksperymentowanie z klockami LEGO. Warsztaty okazały się niezwykle angażujące i edukacyjne dla dzieci. Dzieci miały okazję rozwijać swoje umiejętności twórczego myślenia, logicznego rozumowania oraz współpracy. W trakcie zajęć zauważono wzrost zaangażowania i zainteresowania dzieci.
Zapraszamy do galerii. 

Dzień Flagi Narodowej

Święto Flagi 
„Czerwień to miłość, biel serce czyste,
piękne są nasze barwy ojczyste”.
Przedszkolaki z naszego przedszkola wiersz „Barwy ojczyste” Cz. Janczarskiego słyszały nie jeden raz. Żeby utrwalić u nich poczucie tożsamości narodowej i szacunek dla narodowych symboli organizowane są różnorodne przedsięwzięcia nawiązujące do świąt państwowych. 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, dlatego 30 kwietnia dzieci z grupy "Plastusie" wybrały się do Spółdzielczego Domu Kultury w Stalowej Woli na wspólne obchody tego dnia. Dzieci obejrzały program artystyczny 
w wykonaniu innych przedszkolaków poświęcony poznawaniu naszych symboli narodowych i najważniejszych miejsc w Polsce. W programie znalazły się również okolicznościowe wiersze i znane piosenki. Później w postawie na baczność cała społeczność zaśpiewała wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego". Było bardzo uroczyście i w barwach narodowych. Wszyscy za udział we wspólnych obchodach otrzymali flagę RP oraz godło Polski. Dzień ten był dla przedszkolaków wspaniałą lekcją przypomnienia sobie, że są Polakami, a Polska to ich Ojczyzna.

Chrzest Polski i święta majowe

W dniu 29 kwietnia wszystkie grupy spotkały się na uroczystych obchodach rocznicy znaczących wydarzeń w historii Polski. Datę chrztu księcia Mieszka I , czyli 14 kwietnia 966 roku uważa się za symboliczny początek państwa polskiego. Znaczenie chrztu było ogromne. Polski książę stał się równorzędnym partnerem – bratem w wierze - dla innych władców panujących w Europie. Dla tworzącego się państwa, jako suwerennego tworu, był to istotny czynnik. Staliśmy się krajem, który w oparciu o treści wynikające z wiary chrześcijańskiej budował nowe oblicze naszej kultury, będącej integralną częścią kultury europejskiej i jej dziedzictwa. Przez kolejne stulecia zmieniała się sytuacja polityczna, wielokrotnie następowała delimitacja granic naszego kraju, liczne wojny, zabory i okupacje, lecz chrześcijaństwo było czynnikiem, które nie pozwoliło naruszyć naszej tożsamości.

Aby upamiętnić to wydarzenie, dzieci z grupy Misie przedstawiły krótką inscenizację ilustrującą ten ważny moment. Wspólne spotkanie było również wspaniałą okazją do podsumowania wiedzy dzieci o historii swojego kraju, symbolach narodowych,wyjątkowych miejscach i tradycjach polskich. W związku z tym wszystkie przedszkolaki miały szansę odpowiadać na pytania zawarte w quizie "Polska, moja ojczyzna." Nie zabrakło również wspólnego śpiewania Hymnu Polski i piosenki o małych polakach. Na koniec spotkania każda z grup otrzymała nagrody, którymi były: Godło Polski i książki "Poznaję Polskę" zawierające wierszowane ciekawostki o kraju, a pani dyrektor złożyła wszystkim życzenia z okazji nadchodzących świąt patriotycznych obchodzonych na początku maja.

Pokaz ekomody

Święto zwane Dniem Ziemi (obchodzi się je 22 kwietnia) ustanowiono po to, by – poprzez promowanie postaw proekologicznych – uświadamiać społeczeństwu, jak kruchy jest ekosystem naszej planety. Z tej okazji w naszym przedszkolu odbył się pokaz mody ekologicznej.  Mogło w nim wziąć udział po pięciu przedstawicieli każdej z grup. 
25 kwietnia 2024 r. sala „Pszczół” została zamieniona w wybieg. Po jego obu stronach zasiadła widownia, zaś u szczytu – jury, które oceniało prezentowane przez dzieci kreacje. 
A te były zachwycające! Powstały z rozmaitych surowców i pustych opakowań. Ich twórcy, czyli rodzice, wykazali się dużą pomysłowością i talentem. Były więc: suknie i spódnice, fantazyjne nakrycia głowy, torebki, kamizelki, a nawet całe przebrania: począwszy od Elvisa Presleya i dinozaura, na robocie, smartfonie i pralce skończywszy. 
Dzieci odnalazły się w roli modeli, a przerwach pomiędzy poszczególnymi częściami prezentacji wszystkie przedszkolaki brały udział w konkursie wiedzy o segregowaniu odpadów i rozwiązywały zagadki związane z szeroko pojętą ekologią.
W nagrodę uczestnicy pokazu otrzymali dyplomy oraz doniczki z ziemią i nasionami bratków, zaś grupy – donice, ziemię i cebulki, z których wkrótce powinien wyrosnąć pyszny szczypiorek. Były też uwielbiane przez dzieci musy owocowe.
Na zakończenie była, oczywiście, sesja zdjęciowa. Czymże bowiem byłby pokaz mody bez błysku fleszy? (MZ)

Witajcie w naszej bajce

23 kwietnia 2024 r. w naszym przedszkolu odbyło się podsumowanie VI edycji konkursu Akademii Fotografii Dziecięcej, którego jesteśmy pomysłodawcą i organizatorem. Tytuł tegorocznej edycji konkursu to: „Witajcie w naszej bajce!”, a data jego rozstrzygnięcia nie została wybrana przypadkowo. To właśnie 23.04 przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Bajki bowiem to nie tylko te rodem z ekranów, ale także – a nawet: przede wszystkim –  te, które zapisano na kartach książek.
Najpierw dzieci z grupy „Pszczoły” wystąpiły dla laureatów i przybyłych gości, prezentując wiersz traktujący o sile wyobraźni oraz układy taneczne do piosenek pt. „Całkiem nowa bajka” i „Jestem Twoją bajką”. Co ciekawe, pierwszy z tych utworów i jego wpadający w ucho pełen energii refren stały się inspiracją do stworzenia hasła szóstej edycji konkursu. Chociaż jego nadrzędną ideą jest rozwijanie zainteresowań fotograficznych wśród dzieci, w tym roku w sposób szczególny zależało nam na tym, by dołożyć swoją cegiełkę do promocji czytelnictwa jako formy spędzania wolnego czasu w rodzinnym gronie. Poprosiłyśmy więc dzieci, by przebrały się za wybraną bajkową lub baśniową postać literacką i zapozowały przed obiektywem aparatu rodzica lub pani z przedszkola. Dodatkowym wymogiem było znalezienie bądź stworzenie scenerii adekwatnej do treści danego utworu. Bezapelacyjnie: wszyscy uczestnicy konkursu stanęli na wysokości zadania!
Po liczbie prac, które wpłynęły w odpowiedzi na nasze zaproszenie, wyraźnie było widać, że idea, 
która nam przyświecała w tej edycji, spotkała się z ogromną aprobatą. W organizowanym przez nas przedsięwzięciu wzięły bowiem udział WSZYSTKIE stalowowolskie przedszkola! Fotograficznego wyzwania podjęło się 24 dzieci w wieku 5 i 6 lat. Wszystkie wykonane przez nie prace spełniły wymogi formalne. Co więcej, zgłoszone do konkursu zdjęcia cechowała duża różnorodność. Nas, jako organizatorów, zachwyciły: niezwykła pomysłowość, zaangażowanie, dbałość o detale, a także poczucie humoru. W związku z powyższym, jednogłośnie zdecydowałyśmy, że nagrody trafią do wszystkich autorów zdjęć.
W końcu nadeszła najmilsza dla dzieci i z pewnością najbardziej wyczekiwana chwila, czyli uhonorowanie uczestników konkursu. Laureaci, wśród których były również dwie reprezentantki naszej placówki, czyli Sonia z grupy „Pszczoły” i Zosia z „Biedronek”, otrzymali dyplomy i prezenty z rąk pani Małgorzaty Kochan, Dyrektor Przedszkola nr 11 w Stalowej Woli.
Wszystkim dzieciom dziękujemy za udział w konkursie. Gratulujemy talentu i życzymy, by miały wiele okazji do słuchania bajek, a z czasem także do samodzielnego czytania książek. Nic bowiem lepiej nie kształtuje wyobraźni.
Pragniemy również  gorąco podziękować firmom: Superior Industries, Fabryka Zabawy, Kino Helios i Martes Sport za wszelkie wsparcie i życzliwość. Zorganizowanie czegokolwiek bez pomocy sponsorów byłoby niemożliwe, dlatego chcemy, aby nasza wdzięczność dla ich hojności wybrzmiała głośno i wyraźnie. Dziękujemy! (MZ)

W świecie Andersena

W dniu 22 kwietnia grupa przedszkolaków wybrała się do Miejskiego Domu Kultury na kolejne widowisko teatralne. Tym razem wrocławscy artyści z teatru ARTENES wprowadzili widziów w świat nieśmiertelnych baśni autorstwa Hanasa Christiana Andersena. Podczas jednego spektaklu zaprezentowali 3 popularne baśnie duńskiego pisarz i poety: "Świniopasa", "Krzesiwo" i "Calineczkę." Z pozoru znane dzieciom historie niezwykłych bohaterów okraszone wspaniałą muzyką, doskonałą grą aktorską przeniosły widzów na 70 minut w kolorowy baśniowy świat. Warto docenić również piękne elementy scenografii i dopracowanych w najdrobniejszych detalach kostiumów, które dopełniły całości widowiska. 

EKO - przedszkolak

19 kwietnia odbyła się XX edycja konkursu ekologicznego „Przedszkolaków dobre rady na złe odpady” w Przedszkolu nr 4 w Stalowej Woli. 
Głównymi celami konkursu było:
-propagowanie postaw proekologicznych,
-poszerzenie wiedzy na temat recyklingu,
-rozwój zdolności manualnych, kreatywności i inwencji twórczej, 
-integracja dzieci i nauczycieli ze stalowowolskich przedszkoli. 
Warsztaty, na których wykonywano eko-torbę, odbyły się w Przedszkolu nr 4. Nasze przedszkole reprezentowała Kaja Ataman z grupy Biedronki. 

Małe - wielkie talenty

10 kwietnia w Przedszkolu numer 1 na konkursie wyłaniającym uzdolnionych młodych artystów pod nazwą „Mam talent,” dokonano przeglądu umiejętności twórczych dzieci ze stalowowolskich przedszkoli. 
Celem konkursu było:
- rozwijanie kreatywności przedszkolaków, ich zainteresowań i talentów, rozwijanie umiejętności prezentowania swoich zdolności, 
- popularyzacja działań artystycznych w przedszkolu,
- promowanie pasji twórczej,
- czerpanie radości i pozytywnych doświadczeń z występów przed publicznością.
Organizatorzy przeglądu talentów zadbali o przyjazną atmosferę i nagrody, uczestnicy konkursu o wysoki poziom i szeroki wachlarz doznań artstycznych. Nasze przedszkole reprezentowała Hiacynta Popek recytując wiersz Jana Brzechwy „Wiosenne porządki.”

 

CAMPUS LEGO

Kwietniowa zabawa klockami LEGO zaowocowała powstaniem kolejnych wspaniałych konstrukcji, wywołała u dzieci pozytywne emocje, ekscytację, radość i dumę z własnych osiągnięć. Zapraszamy do galerii.

Wokół Stalowej Woli

Grupa Biedronki uczestniczyła w zajęciach organizowanych w ramach projektu „MODELOWE ROZWIĄZANIA NA TRUDNE WYZWANIA - Plan Rozwoju Lokalnego i Instytucjonalnego w Stalowej Woli”. Projekt wspierany jest przez Gminę Stalowa Wola i ma na celu budowanie tożsamości jego mieszkańców w każdym wieku.
Zajęcia zostały podzielone na dwa bloki tematyczne. Pierwszy z nich dotyczył „Pięknych miejsc w naszym mieście w rysunku”. Pani Iwona Sobiło przedstawiła dzieciom ciekawe miejsca w Stalowej Woli oraz historię ich powstania. Następnie przedszkolaki tworzyły rysunki, które przedstawiały ich ulubione miejsca w mieście używając świecy woskowej i farby.
Kolejne zajęcia pod tytułem „Zaczarowana lokomotywa w Rozwadowie w zagadkach i ciekawostkach” poprowadził pan Henryk Giecko. Podczas spotkania dzieci wysłuchały opowieści o tradycjach kolejarskich Rozwadowa oraz obejrzały oryginalne przedmioty związane z kolejnictwem, takie jak czapki dyspozytora ruchu i konduktora, lampę kolejową. Na zakończenie uczestnicy otrzymali pamiątkowy dyplom za udział w projekcie edukacyjnym.

W teatralnej krainie czarów

Piękne, barwne kostiumy, śpiewane na żywo piosenki, choreografia i taniec świateł – tak w skrócie można scharakteryzować musical pt. „Alicja w krainie czarów”, na który 11 kwietnia wybrały się nasze przedszkolaki. W spektaklu tym wystąpili aktorzy z wrocławskiego Teatru Muzycznego FORTE, a – by go zobaczyć – musieliśmy udać się do Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
Dla zdecydowanej większości dzieci był to pierwszy w życiu kontakt z prawdziwym teatrem. „Alicja…” okazała się intrygującą, rozwijającą wyobraźnię opowieścią. Wydaje się, że każdy widz znalazł w tym przedstawieniu coś dla siebie. Dzieci dobrze się na nim bawiły i żywiołowo reagowały na to, co działo się na scenie. Przesłanie musicalu, by do końca walczyć o spełnienie własnych marzeń, okazało się niezwykle inspirujące. Godzina z najbardziej charakterystycznymi postaciami z historii o Alicji w błękitnej sukience upłynęła nam szybko i już nie możemy doczekać się kolejnej okazji, by rozsiąść się w teatralnych fotelach i przenieść w rzeczywistość wykreowaną przez aktorów… (MZ)

Wyjście do szkoły muzycznej

W dniu 10.04.2024 r. dzieci z grupy Biedronki i Plastusie miały okazję uczestniczyć w audycji muzycznej w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Stalowej Woli im. I. J. Paderewskiego. Dzieci obcowały z instrumentami takimi jak: ksylofon, akordeon, skrzypce, wiolonczela, saksofon, flet poprzeczny, gitara. Mogły również posłuchać barwy ich dźwięków. Młodzi artyści prezentowali na swoich instrumentach utwory mniej i bardziej znane przedszkolakom, a zgromadzona na sali publiczność entuzjastycznie reagowała na wszystkie prezentacje i nie szczędziła braw.

"Myję ręce, bo wiem więcej"

Umyj rączkom brzuszki

Potem plecki i paluszki

Potem palce złap na wędkę

Pokręć kciuki śrubokrętem

I na koniec swe paluszki

potrzyj szybko o dwa brzuszki!

5 kwietnia 2024 r. przedszkolaki z grupy Biedronki, Pszczoły i Plastusie wzięły udział w zajęciach „Myję ręce, bo wiem więcej”, które przeprowadziała pani z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Stalowej Woli.
Dzieci dowiedziały się, że każdego dnia wszyscy dotykamy wielu rzeczy, na których powierzchni gromadzą się rozmaite wirusy i bakterie. Mimo że nie widzimy ich gołym okiem, są bardzo groźne, ponieważ szybko się rozprzestrzeniają i powodują choroby. Przedszkolaki omawiały ilustracje mówiące o tym, w jakich sytuacjach należy bezwzględnie dbać o higienę rąk. Dzieci dowiedziały się, jak ważna jest codzienna higiena, utrwaliły bardzo ważny nawyk mycia rąk, a przy tym doskonale się bawiły i z pewnością zapamiętają, że zapobieganie przenoszeniu zarazek i bakterii jest bardzo proste – wystarczy dokładnie myć ręce.

"Leniwy Kiciuś"

W ostatnią marcową środę po raz kolejny gościliśmy w naszym przedszkolu aktorów z krakowskiego teatru. Spektakl, z którym do nas przyjechali opowiadał historię tytułowego leniwego Kiciusia i małej pszczółki. Główny bohater przeszedł w trakcie trwania sztuki wielką przemianę i zrozumiał jak wielką życiową wartością jest praca i uczciwość. Dzieci doskonale rozumiały, gdzie kot popełnił swój błąd i jak ważne było, aby go naprawić. Do występu został również zaproszony amator ochotnik -Yarema, który odegrał swoją rolę bardzo profesjonalnie, jak na debiutanta scenicznego. Gromkie brarwa i okrzyki upewniły aktorów w przekonaniu, jak bardzo dzieci doceniają działalność artystyczną i kunszt gry aktorskiej.

Jaszczur & Przyjaciele

25 marca po raz kolejny gościliśmy w naszym przedszkolu Pracownię Jaszczur & Przyjaciele z audycją muzyczną. W rytmie pięknych piosenek i przy dźwiękach instrumentów m.in. saksofon altowy, sopranowy, tenorowy, barytonowy oraz ewi dzieci zgłębiły nowe ciekawostki muzyczne. Poznały budowę wymienionych instrumentów dętych, ich brzmienie 
i przeznaczenie. Kontakt dziecka z muzyką wpływa bardzo dobrze na jego rozwój ogólny. Rozwija zainteresowania i kształtuje wrażliwość słuchową. Dlatego też w naszym przedszkolu staramy się organizować  różnorodny kontakt  dziecka z muzyką.  Zajęcia te wszystkim uczestnikom, zarówno dzieciom jak i paniom sprawiły wiele radości. 
Zapraszamy do fotorelacji. 

Nareszcie jest wśród nas - WIOSNA

Wiosna wiosna tak piękna, radosna

Słoneczna, pachnąca przyrodą kwitnąca…

W czwartek  21 marca  dzieci z naszego przedszkola świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Głównym punktem dnia był udział w kolorowym przemarszu ulicami miasta-podczas którego mogliśmy pożegnać zimę i powitać wiosnę. Dzieci radośnie maszerowały w kolorowym korowodzie, trzymając w ręku zwiastuny wiosny, a na jego czele- Marzanna, którą pożegnały po powrocie do ogrodu przedszkolnego. Przedszkolaki wspólnie wyrecytowały przy tym wiersz pt. Żegnaj Marzanno. Kolejnym punktem było powitanie wiosny wspólnie odśpiewaną piosenką – Wiosna, wiosna. Jesteśmy pewni, że starania naszych wspaniałych Przedszkolaków sprawią, że Wiosna zawita do nas na dobre.

Ten dzień bardzo podobał się wszystkim dzieciom. W ten sposób uczciliśmy swoistą tradycję, która zapewne cieszy się popularnością we wszystkich placówkach.

"Talerz pełen zdrowia"

21 marca odbyło się rozstrzygnięcie konkursu kulinarno - plastycznego pt. "Talerz pełen zdrowia" organizowanego przez Przedszkole nr 6 w Stalowej Woli. 
Ideą konkursu było wzbudzanie zainteresowań u dzieci tematyką zdrowej żywności oraz rozpowszechnianie praktyk zdrowego odżywiania się. Głównym zadaniem konkursu było wykonanie przestrzennego talerzyka ze zdrowym jedzeniem oraz napisanie wiersza o przedstawionej na talerzu zdrowej żywności. Podczas rozstrzygnięcia konkursu dzieci uczestniczyły w warsztatach kulinarnych wykonując zdrowe gofry.
Nasze przedszkole reprezentował Kryspin D.  z grupy "Plastusie", któremu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zasłuchani, zaczytani

21 marca br., a więc dokładnie pierwszego dnia wiosny, odwiedziła nas doskonale znana wszystkim przedszkolakom pani Angelika z Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli. Jak zawsze, przyniosła ze sobą przepastną torbę po brzegi wypełnioną książkami, a dzieci z poszczególnych grup wybrały te pozycje, których chciały wysłuchać. Niekwestionowaną zwyciężczynią była „Kicia Kocia”, ale uwagę przedszkolaków przyciągnęły również wydawnictwa nawiązujące do świąt wielkanocnych.
Czas spędzony w towarzystwie pani bibliotekarki upłynął nam miło. Był także niezwykle wartościowy. Nasi podopieczni po raz kolejny udowodnili, że uwielbiają, gdy głośno im się czyta. Potrafią przy tym skupić się i wyciszyć. Co ważne, przy okazji poszerzają swoją wiedzę o otaczającym świecie, zwiększają zasób słów i stymulują własną wyobraźnię. (MZ)

Konkurs plastyczny WIOSENNE OBRAZY W UTWORACH MARII KOWNACKIEJ

20 marca odbyło się rozstrzygnięcie VII edycji międzyprzedszkolnego konkursu plastycznego pt. " WIOSENNE OBRAZY W UTWORACH MARII KOWNACKIEJ". Celami konkursu było: wzbudzenie zainteresowania dzieci twórczością literacką Marii Kownackiej, kształtowanie wrażliwości na przyrodę prezentowaną w twórczości pisarki, rozwijanie dziecięcej wyobraźni i bogacenie umiejętności twórczego wypowiadania się z pomocą form i barw oraz budzenie zainteresowań czytelniczych.
Nasze przedszkole reprezentowała Zuzanna K.  z grupy "Plastusie", której  serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Wielkanocne zwyczaje

Jedną z form współpracy  przedszkola  z rodzicami są zajęcia otwarte, które organizowane są w naszej placówce i które  kryją w sobie wiele wartości: pozwalają rodzicom obserwować dziecko i postrzegać je na tle grupy; pokazują, jak wiele dziecko potrafi zrobić i czego się już nauczyło; dają nauczycielowi możliwość ukazania charakteru pracy wychowawczo–dydaktycznej z dziećmi, są bardzo dobrym materiałem do dyskusji z rodzicem na temat sfer działalności dziecka, nad którymi należy popracować.
We wtorek 19 marca, na zajęcia o takim charakterze zostali zaproszeni rodzice dzieci 
z grupy „Plastusie”. Dzieci wierszem powitały przybyłych gości. Następnie rodzice mogli obserwować swoje pociechy podczas udziału w zajęciach o tematyce „Wielkanocne zwyczaje” – zapoznanie z wybranymi zwyczajami i tradycjami Świąt Wielkanocnych. Celem zajęć było: tworzenie warunków do podejmowania  aktywności twórczej, utrwalenie wiadomości dotyczących Świąt Wielkanocnych oraz stworzenie warunków do bezpośredniej obserwacji swojego dziecka na tle grupy rówieśniczej; 
Dzieci zaprezentowały się śpiewając, tańcząc oraz biorąc udział w zabawach ruchowych. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie pracy plastycznej pt. „Pisanka” razem ze swoją pociechą. Zarówno dla dzieci, jak i rodziców była to doskonała zabawa, a rezultaty wspólnej pracy zostały wyeksponowane. Plastusie chętnie i aktywnie uczestniczyły w proponowanych formach działalności, dając wyraz swojemu zainteresowaniu i zaangażowaniu w zajęcia. Takie spotkania pozwalają na bliższy udział rodziców w edukacji ich dzieci, sprzyjają wzmacnianiu więzi emocjonalnych, a więc zawsze warto w nich uczestniczyć!!!
Serdecznie dziękuję wszystkim obecnym za przybycie i miłą atmosferę.

Zajączek z nagrodą

16 marca 2024 r., w sobotni poranek, w Społecznej Szkole Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej w Stalowej Woli odbyło się rozstrzygnięcie Rejonowego Konkursu Plastycznego „Wielkanocna ozdoba”. Organizatorem tego przedsięwzięcia była ww. szkoła, a naszą placówkę reprezentowało dwoje dzieci z grupy „Pszczoły”: Liliana i Mikołaj. Ich zadaniem było wspólne z rodzicami wykonanie wielkanocnej dekoracji.
Nasi przedstawiciele stanęli na wysokości zadania i zrobili piękne, pomysłowe prace. Organizatorzy zdecydowali, że wszystkie dzieci zasługują na upominek i dyplom, ale dodatkowo nagrodzili 9 prac. Jedną z nich był zając uwity z wierzbowych gałązek, którego – przy wsparciu mamy – wykonał Mikołaj.
Po ogłoszeniu wyników konkursu odbyły się warsztaty plastyczne. W trakcie ich trwania dzieci mogły z zapewnionych przez SSP materiałów przygotować urocze, przywodzące na myśl wiosnę, świąteczne stroiki. Mali artyści zabrali je ze sobą do domów.
Naszym przedszkolakom serdecznie gratulujemy i dziękujemy, że zechciały stanąć w konkursowe szranki. (MZ)

"Królowe czytania"

7 marca odbyło się podsumowanie konkursu pt. "Królowe czytania", którego organizatorkami  były: Angelina Bobrowska i  Anna Pamuła - Kaczmarczyk (przedszkolny psycholog). Głównymi celami konkursu było: rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci, pokonanie bariery nieśmiałości podczas występów publicznych i wzmacnianie poczucia własnej wartości. Konkurs przeznaczony był  dla wszystkich dziewczynek z grupy "Plastusie". Ich zadaniem było głośne przeczytanie lub wyrecytowanie wybranego tekstu wiersza lub bajki. Rolą rodzica była  pomoc dziecku w nauce czytania. Mile widziane były: stroje, rekwizyty, scenografia itp.  W skład jury wchodziły  Panie z grupy, zastępca Pani Dyrektor  i chłopcy. Konkurs ten  wynikał z potrzeb dzieci z grupy. Miał na celu pokonanie lęku przed występami publicznymi oraz w grupie rówieśniczej. Do konkursu przystąpiło 6 dziewczynek.

Wśród których wyłoniliśmy zwyciężczynie:

1 miejsce : Kaczmarczyk Zofia

2 miejsce: Kotołowska Zuzanna

3 miejsce: Karaban Maja

            Ponadto wyróżnione zostały:

Kalinka Kufel

Michalina Cichocka

Wszystkim wygranym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zapraszamy do fotorelacji z tego dnia.

Dzień pełen kwiatów i uśmiechów

8 marca – to data ważna dla wszystkich kobiet; i dużych, i małych. W święto pań już od rana dało się wyczuć radosną atmosferę. Były: kwiaty, upominki, pamiątkowe dyplomiki i pełne serdeczności życzenia. Chłopcy spisali się na medal; wręczając swym koleżankom okolicznościowe souveniry oraz tulipany czy gerbery, pokazali, że są prawdziwymi dżentelmenami. Najważniejsze jednak, że dołożyli wszelkich starań, by Dzień Kobiet uczynić przede wszystkim miłym. Nie zabrakło tańców i zabaw przy muzyce lub z chustą animacyjną. Każda z grup znalazła swój unikatowy sposób na świętowanie.
„Krasnale” skupiły się na ważnym dla wielu kobiet aspekcie, czyli na modzie. Dowiedziały się, jak na przestrzeni lat zmieniały się ubrania, poznały historię Coco Chanel, wzięły udział w zabawie dydaktycznej polegającej na łączeniu w pary obrazków rozmaitych elementów garderoby i ich cieni, by w końcu wcielić się w rolę projektantów. Dodatkowo dziewczynki (zgodnie z własnym pomysłem) ozdobiły korony, które później z dumą nosiły.
W „Misiach” odbył się prawdziwy pokaz mody! Małe kobietki z gracją i wdziękiem prezentowały na specjalnym wybiegu: suknie, stroje i przebrania z minionych epok. Nietrudno się domyślić, że miały przy tym mnóstwo frajdy i każda z nich czuła się wyjątkowa. Nic dziwnego! Nie było dwóch takich samych kreacji, a trzeba też przyznać, że niecodziennie można się przechadzać po (zarezerwowanym dla największych gwiazd) czerwonym dywanie.
„Pszczoły” z kolei przez cały tydzień (od 4 do 8 marca 2024 r.) brały udział w projekcie ph. „Kobieta jest inspiracją”, w ramach którego poznały życiorysy pięciu niezwykłych przedstawicielek płci pięknej, czyli: Marii Montessori, Coco Chanel, Agathy Christie, królowej Elżbiety II i Marii Skłodowskiej-Curie. Uwieńczeniem tygodniowych działań było wykonanie książeczek, stanowiących swoisty poczet kobiet, które miały siłę i odwagę, by iść w życiu pod prąd i umiały zawalczyć o spełnienie swych marzeń.
W „Biedronkach” odbyły się „Wybory Mini Miss”. Dziewczynki wzięły udział w rozmaitych konkurencjach, w których chłopcy byli jurorami. Każda uczestniczka tych zmagań odkryła swoją mocną stronę i każda ukończyła je z tytułem, który najtrafniej ją określał.
Chłopcy z grupy „Plastusie” wystąpili dla swych koleżanek: zaśpiewali dla nich i zatańczyli. Tu także dzieci poznały sylwetki znanych kobiet. Później podjęły próbę wykonania kobiecego portretu. 
Reasumując, Dzień Kobiet był pełen wrażeń. Z pewnością miło i na długo zapisze się w pamięci żeńskiej części przedszkolnej społeczności. (MZ)

 

Reagujemy - ratujemy

W dniu 4 marca gościliśmy w naszym przedszkolu panią zajmującą się ratownictwem medycznym. Spotkanie to, miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. Przedszkolaki nie tylko utrwaliły znajomość numerów alarmowych, lecz mogły również poćwiczyć praktyczne umiejętności resuscytacji krążeniowej. Jak wiadomo, udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem, jednak bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy, boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności. Dzieci często nie mają oporów i nie odczuwają strachu, działają instynktownie. Z tego powodu należy już od najmłodszych lat instruować je, jak trzeba zachować się w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje pomocy.

LITTLE ACE

2 marca odbyło się rozstrzygnięcie V edycji konkursu z języka angielskiego dla przedszkolaków  – „LITTLE ACE" organizowanego przez Katolicką Szkołę Podstawową.  Celami konkursu było: propagowanie nauki języka angielskiego, motywowanie do rozwijania kompetencji językowych, pomoc w przełamywaniu bariery językowej, oraz rozwijanie współpracy Katolickiej Szkoły Podstawowej w Stalowej Woli z przedszkolakami z powiatu stalowowolskiego.  Nasze przedszkole reprezentował Wojtek Z.  z grupy "Plastusie". Wojtuś spośród 60 uczestników zajął czwarte miejsce i za swoje umiejętności językowe otrzymał wyróżnienie.

Serdecznie mu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Dzień dinozaura

„Dinozaury miały siłę
Jedne groźne, inne miłe.
Choć minęło milion lat,
Dobrze zna  ich cały świat.
Pterodonka narysuję,
Dinozaura dzień świętuję.”

Dzień dinozaura wypada 26 lutego. W grupie "Plastusie" to nietypowe święto było obchodzone z wielką przyjemnością, bo dzieci uwielbiają dinozaury. Jest to wspaniała okazja, aby sprawić frajdę przedszkolakom oraz pogłębić ich wiedzę na temat prehistorycznych gadów.
Już od rana dzieci oglądały przyniesione przez siebie zabawki - dinozaury, albumy, plakaty, książki o dinozaurach. A tuż po śniadaniu przeniosły się w ich niezwykły, prehistoryczny świat za sprawą przygotowanego na tę okazję filmu edukacyjnego. Dzięki niemu mogły zobaczyć, jak wyglądały i żyły dinozaury, jak się poruszały i jakie mogły wydawać dźwięki. Dowiedziały się też kim jest paleontolog i czym się zajmuje. Następnie uczestniczyły w szeregu dino -zabaw takich jak: chodzenie po śladach dinozaurów, poszukiwanie dino-skamielin, wykonanie masy solnej, odbijanie śladów wybranych dinozaurów oraz wykonanie niezwykłych prac plastycznych. Dzień dinozaura przeniósł nas w odległy, fascynujący i wciąż tajemniczy świat i był dla dzieci dużą atrakcją. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Przedpołudnie z "Brzydalem"

22 lutego 2024 r. wszystkie przedszkolaki zgromadziły się w „Misiowej” sali, by wspólnie obejrzeć teatrzyk w wykonaniu aktorów z Agencji Artystycznej „Horyzont” z Krakowa. 
Przedstawienie traktowało o szyderczym i zachłannym Gagatku oraz mądrym, uczynnym misiu Brzuszatku (nazywanego przez Gagatka „Brzydalem”) i poruszało problem tolerancji. Spektakl utwierdził też młodych widzów w tym, że największym skarbem jest przyjaźń. 
Dzieci doskonale się bawiły. Przeżywały losy bohaterów, ale też miały swój czynny wkład w przedstawienie. Jego wychowawczy aspekt, dynamiczna akcja i niebanalna tematyka po raz kolejny utwierdziły nas w przekonaniu, że czas spędzony w towarzystwie krakowskich aktorów zdecydowanie nie był stracony. Przeciwnie! Najmłodsi szybko zrozumieli, że inny nie znaczy gorszy, a okazywanie ludziom szacunku i dbanie o przyjaźń są bardzo ważne. (MZ)

LEGO

Kolejne spotkanie w Camusie LEGO obfitowało w nowe aktywności. Dzieci z młodszych grup miały okazję spróbować trudniejszych wyzwań. Wykonały na płytkach wzory emotikonek z popularnych klocków. Kodowanie to połączenie zabawy ze zdobywaniem umiejętności programistycznych. Dla dzieci to łagodny i przyjazny sposób wprowadzenia ich w świat logicznego myślenia, dedukcji i obserwacji. Dzięki niemu oswajają się z nowymi pojęciami, które stają się zrozumiałe, a przy tym wzbudzają w dzieciach pozytywne skojarzenia, ponieważ kodowanie jest rewelacyjną zabawą. Atrakcją kończącą zajęcia, wymagające dużego skupinia uwagi i myślenia była zabawa z bańkami mydlanymi.

Walentynki

Walentynki były doskonałym dniem dla przedszkolaków z grupy "Plastusie"  prawdziwym, czerwonym dniem przyjaźni. Sala zamieniła się w serduszkową krainę, pełną radosnej atmosfery i uśmiechu. Dzieci miały okazję poznać tradycję tego święta. 
14 lutego to przecież nie tylko dzień   zakochanych, ale to przede wszystkim dzień miłości, sympatii, przyjaźni, okazywania pozytywnych emocji i dzielenia się nimi z innymi.
W wspaniałych humorach dzieci wzięły udział w różnych zabawach walentynkowych, obdarowywały wszystkich miłym słowem, gestem, walentynką. Nie zabrakło spontanicznych emocji i dobrej zabawy. Dzień Walentynowy z pewnością można zaliczyć do udanego. 
Był to dzień miłych wrażeń i niespodzianek.

 

Spotkanie z panią bibliotekarką

W lutym odbyło się kolejne spotkanie z panią bibliotekarką. Czytanie nowych bajek i opowiadań przez panią Angelikę spotkało się z wielkim entuzjazmem dzieci. Swobodna i przyjazna atmosfera stworzona przez gościa zachęcała dzieci do wypowiedzi na temat słuchanych tekstów, ale nie tylko, przedszkolaki chętnie opowiadają również o swoich doświadczeniach z czytaniem poza przedszkolem. Mówią o ulubionych książkach, postaciach, zapamiętanych fragmentach bajek.

Morze miłości

Kojarzą się z ciepłem, uśmiechem, łakociami i... bezgraniczną miłością. Dziadkowie - bo o nich mowa - to (obok rodziców i rodzeństwa) najważniejsi ludzie w życiu każdego dziecka. Nie ma lepszej okazji, by podziękować im za ogrom serdecznych uczuć, które przelewają na swe wnuki, niż Dzień Babci i Dziadka.
Jako pierwsze dla seniorów wystąpiły "Biedronki", które 10 stycznia 2024 r. wystawiły jasełka. Później, po kolei, do przedszkola zawitali dziadkowie dzieci z grup: "Plastusie" (22.01), "Misie" (24.01), "Krasnale" (25.01) i "Pszczoły" (26.01). Przedszkolaki z pełnym zaangażowaniem recytowały wiersze, śpiewaly piosenki, tańczyly i grały na instrumentach. Babcie i dziadkowie z niekłamaną dumą podziwiali swe wnuczęta, niejednokrotnie dyskretnie ocierając łzy wzruszenia. Były też własnoręcznie przygotowane przez dzieci upominki, kosz z cukierkami, a - przede wszystkim - mnóstwo dobrych słów i przytulasów.
Wszystkim seniorom serdecznie dziękujemy za przybycie i życzymy dużo zdrowia, energii oraz pociechy z najmłodszych członków ich rodzin. (MZ)

Kosmiczna zabawa

12 stycznia 2024 r., w piątkowe przedpołudnie, w naszym przedszkolu odbyła się zabawa karnawałowa. Poprowadzili ją panowie z pracowni "Jaszczur i Przyjaciele".
Bal odbył się w otoczeniu gwiazd, i to dosłownie, bo specjalnie na tę okoliczność sala "Pszczół" została zamieniona w... kosmos. Były: ufoludki, planety i mnóstwo gwiazdek, które dodawały blasku całej scenerii.
Dzieciom udało się nawet odbyć spacer w chmurach, co było jedną z atrakcji przygotowanych przez "Jaszczury". Inną była zabawa w towarzystwie bałwana Olafa znanego przedszkolakom z "Krainy lodu". Nie była to zresztą jedyna postać z tej produkcji, bo wiele dziewczynek wcieliło się w Elsę. Nie brakowało również innych księżniczek Disneya, bajkowych postaci, superbohaterów, zwierzaków czy też przedstawicieli rozmaitych zawodów.
Dzieciaki znakomicie się bawiły i wytańczyły za wszystkie czasy. Uwieńczeniem balu było wystrzelenie ze specjalnej armatki błyszczącego confetti, które - ku ogromnej uciesze zgromadzonych - spadło z góry niczym złoto-srebrny deszcz.
Zmęczeni, ale w doskonałych humorach wróciliśmy do sal, by posilić się, odpocząć i... zacząć odliczać czas do kolejnych czekających nas jeszcze w styczniu wydarzeń. (MZ)

Magiczne chwile, świąteczny dzień

21 grudnia 2023 r. punktualnie o godzinie 10 cała przedszkolna społeczność zgromadziła się w sali "Biedronek". W rozświetlonej mnóstwem choinkowych światełek scenerii, dzieci z najstarszej grupy wystawiły jasełka, w których opowiedziały historię narodzenia Jezusa.
"Biedronki", wcielając się w role: aniołków, pasterzy, trzech mędrców, dzieci oraz Maryi i Józefa, pomogły nam poczuć pełen magii nastrój zbliżających się świąt. Bez wątpienia sprzyjała temu piękna, klimatyczna dekoracja oraz pełna nastrojowych, wzruszających piosenek oprawa muzyczna. Podopieczni pani Doroty i pani Pauliny zaprezentowali cały wachlarz swych umiejętności. Włożyli w przedstawienie mnóstwo serca, więc zostali nagrodzeni gromkimi brawami (dodajmy: w pełni zasłużonymi).
Po jasełkach wszystkie grupy udały się do swoich sal, gdzie przy udekorowanych stołach spożyły uroczysty obiad.
Takie wspólne celebrowanie świąt przyczynia się nie tylko do zaznajamiania dzieci z bożonarodzeniowymi tradycjami, lecz także do wzmacniania relacji pełnych wzajemnej serdeczności. (MZ)