Przedszkole nr 11 w Stalowej Woli

Wydarzenia

 

 

"Cyfrowy Świat Myszki Pikselki"

Grupa Plastusie została zgłoszona do projektu edukacyjnego "Cyfrowy Świat myszki Pikselki", który rozwija kompetencje cyfrowe u dzieci w wieku przedszkolnym. W ramach realizacji pierwszych zadań przedszkolaki z gr. ,,Plastusie” obejrzały filmy ,,Dobry żart” oraz "Znajomi nieznajomi" w towarzystwie gościa - pani psycholog. Po projekcji filmu Pani Ania przeprowadziła z dziećmi pogadankę na temat niebezpieczeństw,  które mogą czyhać na nie podczas korzystania z internetu.

Pokaz mody patriotycznej

Dzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała w tym dniu niepodległość. 
Aby uczcić to wydarzenie w dniu  8 listopada w naszym przedszkolu odbył się pokaz mody patriotycznej, w którym wzięły udział dzieci ze wszystkich grup. Na ten ważny moment sala "Plastusie" zamieniła się w wybieg z czerwonym dywanem. Przedszkolaki ubrane w stroje w barwach narodowych, ludowe lub inne, nawiązujące w swojej estetyce do polskiej kultury lub historii, zaprezentowały się na biało-czerwonym wybiegu. Wydarzenie to było bardzo ekscytujące dla dzieci i sprawiło im wiele radości. Było także możliwością zapoznania się z pracą modelki, modela, a także fotografa. Pokaz dostarczył przedszkolakom wiele emocji, radości i uśmiechu. Serdecznie dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i kreatywność w przygotowaniu pięknych strojów. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom oraz "Małą encyklopedię".
Tego dnia również o godzinie 11.11 wszystkie przedszkolaki odśpiewały też hymn "Mazurek Dąbrowskiego." 

Polska- moja ojczyzna

W dniu 08.11.2024 r. wyłoniono laureatów konkursu plastycznego o tematyce patriotycznej pt. ,,POLSKA - MOJA OJCZYZNA" zorganizowanego przez Przedszkole nr 3 w Stalowej Woli. 
Konkurs miał na celu:
- propagowanie wiedzy o tematyce patriotycznej
- rozwijanie wyobraźni i umiejętności posługiwania się różnymi technikami plastycznymi
- kształtowanie postaw patriotycznych
- zachęcanie do udziału w obchodach z Okazji Święta Niepodległości
- pobudzanie inwencji twórczej;
- stwarzanie dzieciom możliwości prezentacji swoich działań.
Udział w konkursie wzięła Melania Ch. z gr. Plastusie. 

 

"Biało-czerwone..."

… taki tytuł nosiły zajęcia otwarte dla rodziców dzieci z grupy „Biedronki”. Odbyły się one 6 listopada 2024 r. Mamusie, babcie i tatusiowie, wypełniając po brzegi salę starszaków, z niekłamanym zainteresowaniem przyglądali się edukacyjnym poczynaniom pociech. „Lekcje” z udziałem opiekunów stanowią bowiem dla nich okazję, by poobserwować funkcjonowanie własnych dzieci w toku podejmowania rozmaitych aktywności. 
Oscylująca wokół patriotyzmu tematyka spotkania z jednej strony stanowiła swoiste wprowadzenie w istotę Narodowego Święta Niepodległości, z drugiej – wpisywała się w realizację programu autorskiego realizowanego w tym roku w naszym przedszkolu, tj. „Mały Polak, wielki patriota”. Nadrzędnymi celami przedsięwzięcia były więc: kształtowanie postawy patriotycznej, tworzenie poczucia przynależności narodowej i utrwalenie wiadomości związanych z symbolami narodowymi. Przy okazji dzieci prezentowały nabyte dotychczas umiejętności z zakresu czytania i liczenia.
Na początku „Biedronki” zaśpiewały piękną, wzruszającą piosenkę pt. „11 listopada”, która wprawiła wszystkich zgromadzonych w odpowiedni nastrój i była preludium do zajęć. Po tym przedszkolaki słuchały opowiadania, odpowiadały na związane z nim pytania, ustalały właściwą kolejność ilustracji, przeliczały (również sięgając po odpowiednie kody)… Dzieci układały też specjalne związane z Polską puzzle oraz domino patriotyczne, co z kolei stanowiło okazję do zaprezentowania rodzicom tego, w jakim stopniu ich podopieczni opanowali czytanie. Były zabawy ruchowe, ale też nauka ciszy i koncentracji. Na zakończenie 6-latki wykonały „Hymn małego patrioty” i pracę plastyczną, czyli tzw. kokardę narodową.
Wszystkim gościom dziękujemy za liczne przybycie, życzliwą atmosferę i mnóstwo ciepłych słów, które motywują do codziennej pracy – Wychowawczynie „Biedronek”. (MZ)

Utalentowany reprezentant

Organizatorzy konkursów adresowanych do stalowowolskich przedszkolaków stawiają sobie różne cele. Zamysłem pomysłodawczyń zmagań pt. „Co słonko widziało”, czyli konkursu recytatorskiego twórczości Marii Konopnickiej, były przede wszystkim: popularyzacja dzieł polskiej literatki, rozbudzanie dziecięcej wrażliwości na piękno poezji i upowszechnianie kultury żywego słowa. Dla nas jednak przedsięwzięcie to stało się okazją do odkrycia ogromnego talentu drzemiącego w Kubusiu z grupy „Biedronki”.
Nasz reprezentant udał się 31 października 2024 r. do Przedszkola nr 7 i, prezentując przed jurorami i przybyłymi gośćmi długi wiersz pt. „Muchy samochwały”, skradł swoją interpretacją wiersza serca wszystkich zgromadzonych. Kubuś zachwycił również nienaganną dykcją i ogólną prezencją.
Cieszy nas każdy sukces podopiecznych. Kubusiowi, który wrócił z „Siódemki” z nagrodą, serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych osiągnięć, nie tylko na płaszczyźnie recytatorskiej. (MZ)

Pasowanie na przedszkolaka

W dniu 5 listopada 2024 roku w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość „Pasowanie na przedszkolaka”. Najmłodsza grupa „Krasnale”, oficjalnie dołączyła do grona przedszkolaków. Wydarzenie rozpoczęło się od powitania gości i przedstawienia przez dzieci części artystycznej. „Krasnale” zaśpiewały piosenki, wykonały instrumentalizację oraz zatańczyły, jak przystało na prawdziwych przedszkolaków. Po części artystycznej dzieci złożyły przyrzeczenia, że będą bawić się zgodnie, przychodzić do przedszkola z uśmiechem i rzetelnie wypełniać swoje przedszkolne obowiązki. Następnie pani dyrektor dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka, wręczając jednocześnie każdemu pamiątkowy dyplom i upominek.
„Krasnalom” gratulujemy i witamy w gronie przedszkolaków. 

 

Maja z laurami

Filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli zorganizowała konkurs plastyczny z okazji 140 rocznicy urodzin                 K. Makuszyńskiego pt. „O poecie, który pisał promieniami słońca”. Udział w nim mogły wziąć stalowowolskie sześciolatki. Ich zadaniem było wykonanie ilustracji do wybranego utworu twórcy Koziołka Matołka.
Miło nam poinformować, że w konkursie tym jedną z tryumfatorek została Maja z grupy „Biedronki”. Szczęśliwa laureatka udała się 30 października 2024 r. po odbiór pięknej nagrody. Przyjęła ją z rąk pani Beaty Życzyńskiej, dyrektor MBP.
Nie jest to pierwszy sukces Mai, która – jako wyjątkowo utalentowana – chętnie reprezentuje naszą placówkę w konkursach plastycznych. Życzymy jej kolejnych nagród i wyróżnień, a przede wszystkim tego, by nadal rozwijała swoje artystyczne zdolności! (MZ)

Poranki z literaturą

Rok przedszkolny 2024/2025 jest kolejnym, w którym - we współpracy z Filią nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli – promujemy wśród dzieci czytelnictwo.
W związku z powyższym co miesiąc gościmy pracownicę MBP, panią Angelikę, która czyta dzieciom bajki. Dla każdej grupy wiekowej przygotowuje inne publikacje. Dostosowuje je do możliwości percepcyjnych przedszkolaków. Obserwuje przy tym, którzy literaccy bohaterowie znajdują szczególne miejsca w dziecięcych sercach. Dzięki temu wybory naszej zaprzyjaźnionej pani bibliotekarki okazują się trafione, a dzieci z uwagą i zainteresowaniem słuchają wydawnictw z zasobów miejskiej książnicy. Wierzymy, że te cyklicznie powtarzające się spotkania zaowocują wzrostem zainteresowań czytelniczych wśród naszych wychowanków. (MZ)

Modna w stylu art déco

W dniu 21 października dzieci ze starszych grup odwiedziły Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. Dwie ponad dwudziestoosobowe grupy wraz z opiekunami oglądały eksponaty z wystawy pod tytułem "Modna w stylu art déco." Art déco to styl obecny w czasach 20- lecia międzywojennego, który ze świata sztuki przeniósł się do wielu dziedzin życia: mody, rzemiosła, architektury. W tych wyjątkowych okolicznościach dzieci mogły zobaczyć luksusowe elementy garderoby damskiej: suknie, torebki, wachlarze czy flakony na perfumy. Dopełnieniem artystycznych wrażeń, było obcowanie z dziełami Alfonsa Karpińskiego, wybitnego malarza- portrecisty urodzonego w Rozwadowie w 1875 roku. Po zwiedzaniu dzieci oglądnęły krótki film opowiadający o pracy krawca, a także uczestniczyły w warsztatach krawieckich, podczas których mogły zaprojektować i wykonać strój dla postaci kobiecej lub męskiej z różnego rodzaju tkanin i ozdób.

Bezpieczne przedszkolaki

Spotkanie z policjantami to „stały punkt programu” jesiennej edukacji. W tym roku doszło do niego 17 października.
Do „Jedenastki” zawitało dwoje funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli, którzy sprawdzili i uzupełnili wiedzę dzieci na temat kontaktów z nieznajomymi oraz bezpieczeństwa na drodze. Przedszkolaki okazały się dobrze przygotowane do pieszego poruszania się w przestrzeni publicznej. Mają też świadomość ryzyka, które niosą ze sobą kontakty z obcymi.
Na zakończenie spotkania, chcąc wyrazić naszą wdzięczność, przedstawiciele przedszkolnej społeczności wręczyli gościom pamiątkowy album przygotowany przez wszystkie grupy. (MZ)

Sałatka owocowa

Grupa ,,Plastusie” na zajęciach samodzielnie przygotowała pyszną, kolorową i witaminową sałatkę owocową. Każdy przyniósł do przedszkola owoce, które najbardziej lubi- jabłka, gruszki, winogrona, mango, mandarynki, pomarańcze, banany, ananas, a nawet granat. Po obejrzeniu i nazwaniu wszystkich owoców dzieci z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do pracy. Najpierw jednak umyły ręce, pamiętając o zasadach higieny. Przedszkolaki pokazały, że potrafią bezpiecznie posługiwać się nożem podczas krojenia owoców na małe kawałki. Wszystko razem wymieszały i sałatka była gotowa. Degustacja sałatki owocowej była bardzo przyjemna.

"Śpiąca Królewna"

W dniu 09 października dzieci z grup "Misie", "Pszczoły", "Biedronkii" i "Plastusie" uczestniczyłyły w wyjątkowym wydarzeniu kulturalnym w wykonaniu artystów z Teatru Polskiego Kultura. Spektakl "Śpiąca Królewna" to piękna opowieść pełna magii, mówiąca o wytrwałości i mocy prawdziwej miłości, podkreślająca przy tym triumf dobra nad złem. Aktorzy doskonale wcielili się w swoje postacie, a interakcje z publicznością sprawiły, że wszyscy czuli się zaangażowani w fabułę opowieści. Wspaniała muzyka, scenografia i kolorowe kostiumy dopełniły całości tego wydarzenia. Zakończenie widowiska pozostawiło dzieci w doskonałych nastrojach i z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.

Play with English, play in English

W zeszłym roku szkolnym nauczycielki Katarzyna Kasprowicz i Angelina Bobrowska realizowały projekt językowy pt. „Play with English, play in English”, którego celem było rozwijanie kompetencji komunikacyjnych w języku angielskim oraz kreatywne i twórcze działania, a także doskonalenie umiejętności planowania pracy, logicznego myślenia, doskonalenia motoryki małej, obowiązkowości, koncentracji i skupienia, współpracy, a także porządkowania swojego miejsca pracy. Jedną ze składowych projektu było napisanie listu do Świętego Mikołaja i wysłanie mu własnoręcznie przygotowanych przez dzieci kartek. Mikołaj, choć bardzo zapracowany, znalazł czas, by nam odpisać i opowiedzieć o tym, jak toczy się jego zwyczajne życie. Poniżej prezentujemy list oryginalny i jego tłumaczenie.

Zabawa, rywalizacja, prezenty

30 września został zdominowany przez chłopców. Nic dziwnego: tego dnia, jak co roku, obchodzili swoje święto. Z tej okazji ich koleżanki, z pomocą wychowawczyń, przygotowały mnóstwo niespodzianek.

Każda grupa znalazła inny sposób na celebrowanie Dnia Chłopaka. Wszędzie jednak panowała miła atmosfera; były też ciepłe słowa i pomysłowe upominki.

„Krasnale” bawiły się w rytm skocznej muzyki. Były także balony i uwielbiana przez dzieci chusta animacyjna. Co ciekawe, w życzeniach, które usłyszeli trzyletni „panowie”, pojawił się motyw „Psiego Patrolu”.

W „Misiach” dziewczynki ułożyły dla chłopców listę gier i zabaw, którymi wypełniony był ostatni dzień września. Mnóstwo emocji wzbudził konkurs rzutu do celu, w którym niekwestionowanymi zwycięzcami okazali się mali mężczyźni.

„Pszczoły” skoncentrowały się wokół barwnych balonów, czyniąc je (obok chłopców) głównymi bohaterami rozmaitych konkurencji, a także okolicznościowego prezentu. Szerokie uśmiechy, które nie schodziły z twarzy pięciolatków płci męskiej, były najlepszym potwierdzeniem udanej zabawy.

„Plastusiom” też nie brakowało pomysłów na zabawy. Chłopcy musieli m.in. wykazać się spostrzegawczością i dobrą pamięcią. Źródłem ogromnej frajdy była możliwość jeżdżenia resorakami po torach w kształcie cyferek.

W „Biedronkach” z kolei Dzień Chłopaka stał się pretekstem do zainaugurowania realizacji innowacji pt. „Czy tata czyta? Owszem!”. Z tej okazji do sześciolatków zawitał tato jednej z dziewczynek i przeczytał dzieciom książkę, która stała się punktem wyjścia do poznania Johna Lennona.

Obchody święta chłopców stanowiły dla wszystkich grup okazję do integracji i wzmocnienia więzi między dziećmi. Był to dzień pełen zabawy i radości, i z pewnością jako taki zapisze się w pamięci przedszkolnej społeczności. (MZ)

Świętowanie w jesiennej scenerii

Dzień Przedszkolaka to święto, które wypada 20 września. W tym roku obchodziliśmy je w słynącym z gościnności gospodarstwie agroturystycznym „Madejówka” w Obojnej.
Czekało w nim na nas mnóstwo atrakcji. Zaczęliśmy od karmienia i oglądania mieszkańców zwierzyńca. Głaskaliśmy króliki, zachwycaliśmy się pawimi piórami, które okazały się bardzo zróżnicowane, przyglądaliśmy karmieniu koni... Przeszliśmy również tunelem ukrytym w kukurydzy. Był przejazd bryczką oraz harce na placu zabaw i na dmuchańcu. Gdy traciliśmy energię, korzystaliśmy z pysznego poczęstunku. Były kiełbaski, pieczone ziemniaki, domowe ciasta i hektolitry kompotu. Na zakończenie zbieraliśmy do skrzynek ziemniaki.
Przez cały pobyt w „Madejówce” mieliśmy piękną słoneczną pogodę. Czuliśmy jednak w powietrzu jesień, której nadejście było już widać w wielu miejscach. Z pewnością długo będziemy pamiętać ten dzień wypełniony nauką i zabawą na świeżym powietrzu. MZ

Dni adaptacyjne

Końcem sierpnia w naszym przedszkolu odbyły się dni adaptacyjne dla najmłodszych przedszkolaków. Dzieci z grupy „Krasnale” po raz pierwszy odwiedziły przedszkole, gdzie poznały swoje panie, nowych kolegów i koleżanki oraz zwiedziły przedszkole. Ponadto uczestniczyły w krótkich zabawach adaptacyjnych, a nawet stworzyły swoje pierwsze prace plastyczne. Zajęcia odbyły się w miłej, radosnej atmosferze, cieszyły się dużym zainteresowaniem i aktywnością dzieci. Nowo przyjętym przedszkolakom życzymy, aby czas spędzony w przedszkolu upłynął na wesołej zabawie, zdobywaniu wiedzy i nowych doświadczeń.

Moc artystycznych działań

W roku szkolnym 2023/2024 grupa „Pszczoły” została objęta innowacją pedagogiczną autorstwa Magdaleny Zawiszy pt. „Czym skorupka za młodu nasiąknie, czyli inspirujemy się sztuką 10 wybitnych artystów”. Jej nadrzędnym celem było rozwijanie wrodzonych możliwości twórczych, uzdolnień i zainteresowań artystycznych dzieci w toku obcowania z reprodukcjami dzieł sztuki 10 wybranych artystów. Jednocześnie przedszkolaki, pod kierunkiem nauczycielki, podejmowały różnorodne działania plastyczne inspirowane twórczością malarzy.
W ramach innowacji dzieci przez 10 miesięcy były zaznajamiane z twórczością (kolejno): C. Moneta, V. van Gogha, G. Klimta, P. Mondriana, P. Picasso, S. Dalego, F. Kahlo, J. Pollocka, A. Warhola i Y. Kusamy. Przy okazji poznawały specjalistyczne techniki artystyczne. 
Dzięki innowacji „Pszczoły” odkryły i rozwinęły drzemiące w nich talenty. Nauczyły się rozpoznawać styl i dzieła ww. artystów; przyswoiły także szereg ciekawostek z ich życia, w czym niezwykle pomocna okazała się książka K. Vanevskiej „Kto to puka? Sztuka”. Wytwory dziecięcej pracy (inspirowane dziełami mistrzów) były eksponowane na wystawach.
Warto zaznaczyć, że innowacja ta spotkała się z dużą sympatią przedszkolaków i bardzo pozytywnym odbiorem ze strony rodziców. Dzieci cieszyły się perspektywą poznania nowego twórcy. Miały świadomość uczestniczenia w wyjątkowym projekcie. Z radością eksperymentowały z różnymi technikami plastycznymi. Bez wątpienia był to owocny czas, który pomoże najmłodszym stać się w przyszłości świadomymi odbiorcami sztuki. (MZ)

Podróż na ludową nutę, hej!

20 czerwca żegnaliśmy się na ceremonii zakończenia roku przedszkolnego 2023/2024. Dzień, w którym świętowaliśmy osiągnięcia, rozwój i gotowość do podjęcia nowych wyzwań.  Grupa "Plastusie" realizowałam innowację pedagogiczną "Ludowa podróż po Polsce" poznając rożne regiony naszej Polski wraz z tańcem związanym z tego regionu. Łącznie poznaliśmy 9 tańców, które były prezentowane na uroczystym zakończeniu roku. 
Innowacja miała na celu: 
 • upowszechnianie edukacji muzycznej; 
• rozbudzanie miłości do polskiej muzyki ludowej; 
• przybliżenie elementów polskich tradycji ludowych i narodowych; 
• poznanie wybranych pieśni, przyśpiewek ludowych z różnych obszarów kraju;
 • oraz rozbudzenie wrażliwości i wyobraźni muzycznej.
Chwila, w której kończymy przedszkole to początek kolejnego fascynującego rozdziału życia dzieci i rodziców.  Podróż przez edukację była pełna radości, odkryć i wzrostu.
Dziękuję wszystkim za udział w uroczystości. Życzę wielu sukcesów 
i radości w waszej dalszej drodze. Bądźcie odważni, ciekawi świata i nigdy nie przestawajcie marzyć.
Gratulacje dla przedszkolaków! Życzymy Wam wszystkiego, co najlepsze!

Pożegnanie przedszkola w grupie Biedronki

18 czerwca w grupie Biedronki odbyło się uroczyste zakończenie roku przedszkolnego. Wydarzenie rozpoczęło się wykonaniem przez dzieci poloneza. Starszaki po raz ostatni wystąpiły na scenie przedszkolnej, prezentując układy taneczne, recytując wiersze i śpiewając piosenki. 5-latki z kolei pożegnały swoich kolegów i koleżanki. Był to dzień pełen wzruszeń, ale i radości. 6-latki bowiem zakończyły jeden z etapów edukacji. Po uroczystym wręczeniu dyplomów i pamiątkowych książek odbył się przygotowany dla dzieci poczęstunek. 
Wszystkim starszakom gratulujemy, życzymy udanych wakacji i powodzenia w szkole. 

Bajki z wachlarzem emocji

Dzieci z grup „Pszczoły” i „Biedronki” zostały objęte programem „Poruszające bajki o emocjach”. W jego ramach w maju           i  czerwcu odbyło się 10 spotkań obejmujących następujące zagadnienia: po co są emocje?, frustracja, złość, rozczarowanie   i wdzięczność, strach, smutek, wstyd, duma, zazdrość i radość. Poprowadzili je trenerzy z Centrum Działań Profilaktycznych      z Wieliczki. 
Podstawowym założeniem wspomnianego programu jest rozwijanie w najmłodszych zdolności do rozpoznawania                     i regulowania emocji oraz do wyrażania ich w zdrowy sposób. 
Zajęcia miały charakter warsztatowy. Przyjmowały formę angażujących przedstawień, a przedszkolakom towarzyszyły w nich niezwykłe postaci. To aktywne uczestnictwo w historii bohaterów bajek pozwoliło dzieciom rozpoznać emocje, nazwać je, zakomunikować i poznać sposób na poradzenie sobie z nimi. Wszystko to odbywało się przy akompaniamencie: bębna, kalimby, gongu czy kubków burzowych. Na zakończenie każdych zajęć dzieci otrzymywały kolorowanki-zadania.
Co ciekawe,  programem zostali również objęci rodzice i nauczyciele. Wzięli udział w warsztatach, podczas których trenerzy tłumaczyli, w jaki sposób kontynuować w domu i w przedszkolu rozpoczęte przez nich dzieło. Otrzymali także dostęp do specjalnego e-booka.
Program okazał się bardzo wartościowy, a dzieci bardzo go polubiły. Z pewnością był to cenny czas, który zaowocuje               u naszych podopiecznych wzrostem kompetencji społeczno-emocjonalnych, a przecież emocje są podstawą naszego życia. Ich właściwe przeżywanie jest bowiem kluczem do dobrego samopoczucia. (MZ)

Ostatnie zabawy LEGO

W czerwcu młodsze grupy uczestniczyły w ostatnich przed wakacjami warsztatach LEGO. Czas spędzony na zabawie legendarnymi klockami dostarczył dzieciom nowych doświadczeń i satysfakcji z konstruowania różnego rodzaju budowli. 

Z myślą o najukochańszych

Dzień Mamy i Taty to obowiązkowy punkt w kalendarzu przedszkolnych uroczystości. To także okazja do podsumowania całorocznej pracy, a występ dzieci dla rodziców jest jej swoistym ukoronowaniem.
Końcem maja i w pierwszej połowie czerwca br. wszystkie grupy, kolejno, zapraszały do przedszkola swoje mamusie i swoich tatusiów, by zaśpiewać dla nich, zatańczyć,  zagrać na instrumentach i wyrecytować wyuczone wierszyki.
Przedszkolaki długo przygotowywały się do uroczystości: brały udział w próbach i robiły upominki dla rodziców.  Wszyscy wystąpili z pełnym zaangażowaniem, nie dziwiły więc gromkie brawa, którymi przybyli goście chętnie nagradzali występujących. (MZ)

Rodzice - dzieciom, czyli tego jeszcze nie było!

Zabawy teatralne kształcą wrażliwość moralną, spełniają funkcję integrującą grupę, dają dziecku poczucie wartości, rozwijają jego dyspozycje twórcze. Rodzice dostrzegając ich pozytywny wpływ na rozwój najmłodszych, aktywnie zaangażowali się w przedsięwzięcie na rzecz swoich pociech z okazji 1 czerwca. Dzień Dziecka był wspaniałą okazją do zamiany ról na scenie i tym razem to przedszkolaki oklaskiwały aktorskie popisy dorosłych. A na afiszu zagościła adaptacja sławetnych braci Grimm pt. "Jaś i Małgosia." Niezwykła przygoda dwójki rodzeństwa, którą w "Bajkach samograjkach" w charakterystycznym dla siebie stylu zinterpretował Jan Brzechwa, wywołała w widzach wielkie emocje, a pozytywne zakończenie wywołało ekstatyczną radość. Przygotowane przez samych aktorów wspaniałe kostiumy i scenografia pozwoliły zarówno odbiorcom, jak i twórcom na gładkie przejście z pomieszczeń przedszkola w bajkowy świat, w którym to gdzieś w środku lasu stoi piernikowa chatka Baby Jagi. Bohaterowie widowiska dali popis wspaniałego kunsztu aktorskiego, praktycznie niedostępnego dla amatorów. Bardzo dziękujemy rodzicom za to, że chcieli podzielić się z widzami swoim talentem. Jesteśmy wdzięczni i doceniamy zaangażowanie, uśmiech i czas poświęcony na przygotowania i realizację wydarzenia. 

Ognisko, kiełbaski i zabawa w plenerze grupy

Zbliżający się koniec roku szkolnego to doskonały moment, aby spotkać się na ostatnim ognisku. 1 czerwca  grupa "Plastusie" zebrała się, aby wspólnie spędzić dzień  dziecka. Rodzice wraz z dziećmi i Paniami z grupy. Nikomu nie straszny był upał, a nawet padający deszcz, wszyscy zajadali się pysznymi kiełbaskami i innymi przekąskami. Przy wspólnych rozmowach i grach, czas upłynął nam szybko i przyjemnie . Wszyscy wspólnie się zintegrowali– pogadankom nie było końca. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym rodzicom. Zapraszamy do galerii.

Święto dzieci w Madejówce

Jako że w tym roku 1 czerwca wypadł w sobotę, świętowanie Dnia Dziecka rozpoczęliśmy nieco wcześniej, bo już 28 maja. Z tej okazji pojechaliśmy na wycieczkę do Gospodarstwa Agroturystycznego „Madejówka” w Obojnej.
Atrakcji przewidzianych na ten dzień było mnóstwo! Były więc: oglądanie i dokarmianie zwierząt (począwszy od ryb, na kozach i koniach skończywszy), spacer po lesie, przejażdżka bryczką, harce na placu zabaw i poczęstunek (grillowane kiełbaski z chlebem, proziaki, pyszne ciasta i kompot).
Wszystko nam się podobało i… bardzo smakowało. Dzieci spędziły czas aktywnie. Do przedszkola wróciły więc zmęczone, ale pełne wrażeń; zwłaszcza że i pogoda, i humory wszystkim dopisywały. (MZ)

Ku czci Brzechwy

Yarema z grupy „Pszczoły” reprezentował naszą placówkę w konkursie recytatorskim  pt. „Zaczarowany świat bohaterów bajek Jana Brzechwy” organizowanym przez Przedszkole nr 2 w Stalowej Woli. Zadaniem dzieci było wyrecytowanie wybranego wiersza wspomnianego poety, a celem inicjatywy – zainteresowanie przedszkolaków literaturą, która wyszła spod pióra patrona „Dwójki”.
Yarema postawił na „Kłamczuchę”. Choć utwór ten jest długi, nasz przedstawiciel pięknie poradził sobie i z pamięciowym opanowaniem go, i z pełną zaangażowania recytacją. Za swój występ został nagrodzony książką „Akademia Pana Kleksa” i dyplomem. Gratulujemy! (MZ)

Spotkanie z dzielnymi strażakami

W dniu 22 maja nasze przedszkolaki uczestniczyły w bardzo emocjonującym spotkaniu, podczas którego miały okazję dowiedzieć się na czym polega praca strażaka i jak wygląda z bliska, W trakcie wuizyty udostępniono dzieciom dwa istotne pomieszczenia remizy: dyżurkę i garaże. Wiele wrażeń dostarczyła dzieciom symulowana akcja ratunkowa podczas której obserwowały sygnały wzywające strażaków do akcji. W trakcie tych ćwiczeń przedszkolaki mogły zaobserwować z bliska, jak wygląda strój strażaka. Kolejna wielką atrakcją była możliwość zaglądnięcia do wnętrza wozów bojowych, podczas której dzieci przekonały się, w co jest wyposażony wóz strażacki, a także  jak ogromny ład i porządek w nich panuje. W dyżurce przypomniano najmłodszym jakie są numery alarmowe oraz w jaki sposób należy się zachować w sytuacjach zagrażających życiu człowieka. Na zwieńczenie tego spotkania gospodarze uruchomili hydranty z wodą i dali pokaz polewania wody z węża. Jak wiadomo wszystkie dzieci kochają wodę i chlapanie się w niej, zwłaszcza jeśli dzień jest tak upalny. Bardzo dziękujemy naszym gościom za pouczającą lekcję, dzięki której nasi podopieczni zrozumieli, jak ważna i odpowiedzialna jest praca w straży pożarnej.

Jaszczur i przyjaciele

20 maja przedszkolaki mieli okazję uczestniczyć w warsztatach muzycznych z pracownią Jaszczur i przyjaciele. Dzieciaki dowiedziały się z czego można słuchać muzyki i jak odtwarzać ją m. in. poprzez walkman, gramofon, radio turystyczne, discman , przenośny odtwarzacz, odtwarzacz MP3, mikrofon oraz płyty winylowe.  Mogły wspólnie z prowadzącymi zaśpiewać piosenkę oraz nagrać ją. Nagranie takie dzieci mogły przetworzyć i nagrać na różne sposoby. Zajęcia bardzo podobały się dzieciom, o czym świadczyło ogromne zaangażowanie oraz uśmiech na twarzach uczestników.
Muzyka towarzyszy nam przez całe życie. Pomaga zrozumieć świat, emocje, rozwija myślenie, relaksuje. 

Dzień Pszczół w... "Pszczołach"

20 maja, decyzją ONZ, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pszczół. Dzieci z grupy, w której nazwie figurują te pożyteczne owady, wzięły w tym dniu udział w zajęciach przygotowanych specjalnie na tę okazję. Ich nadrzędnym celem było uświadomienie ważnej roli pszczół w ekosystemie. Nasze 5-latki miały tego dnia na sobie koszulki w kolorach żółtym lub czarnym (paski również były dozwolone).
Na początku dzieci dowiedziały się, jak powstaje miód. Poznały również budowę pszczół i pełnione przez nie w ulu role. Z zainteresowaniem wysłuchały „Bajki o odważnej pszczole”; były także: przeliczanie, czytanie globalne i zabawy ruchowe.
Na zakończenie dzieci wykonały opaski na głowę, otrzymały pamiątkowe medale i wzięły udział w degustacji miodu, którym poczęstował nas tato Danielka (z zamiłowania pszczelarz). Dzięki jego uprzejmości przedszkolaki mogły też przyjrzeć się z bliska akcesoriom wykorzystywanym w hodowli pszczół. (MZ)

Wesołe nutki

18 kwietnia odbyło się rozstrzygnięcie konkursu „Wesołe nutki” w Przedszkolu Integracyjnym Nr 12 w Stalowej Woli. Wydarzenie miało formę przeglądu artystycznego i każde uczestniczące przedszkole, prezentowało wykonanie przez siebie utworu muzycznego lub tańca. Nasze przedszkole reprezentowało dziesięcioro dzieci z grupy „Biedronki”. W oczekiwaniu na swój występ, dzieci obejrzały piękne muzyczne widowisko w wykonaniu rówieśników z innych placówek. Następnie zaprezentowały swój układ taneczny, z użyciem rekwizytów w postaci parasolek, do muzyki „Tic-tok”. Nasi przedstawiciele stanęli na wysokości zadania i wykonali piękny taniec. Całe wydarzenie odbyło się w przyjemnej i radosnej atmosferze. Organizatorzy zadbali o dyplomy, drobne upominki dla wszystkich uczestników oraz prezent dla przedszkola.

LEGO EDUCATION

LEGO EDUCATION to kompletny system dydaktyczny dla szkół i przedszkoli, opracowany w myśl zasady „nauka poprzez zabawę”. Odznacza się rozbudowanym wsparciem merytorycznym, z materiałem dostosowanym do potrzeb uczniów w każdym wieku i o różnych umiejętnościach. Dzięki naciskowi na kreatywność, współpracę i krytyczne  myślenie rozwiązania edukacyjne LEGO Education wzmacniają pewność siebie uczniów oraz rozwijają umiejętności przydatne w dorosłym życiu. Klocki LEGO są wspaniałym narzędziem do przeprowadzania zajęć edukacyjnych z dziećmi. Pozwalają na rozwijanie kreatywności, logicznego myślenia oraz umiejętności współdziałania. Już po raz kolejny odbyły się zajęcia z użyciem klocków Lego Education. Celem zajęć było zapewnienie dzieciom możliwości rozwoju kreatywności, umiejętności logicznego myślenia, współpracy z innymi oraz zdobywania wiedzy przez zabawę i eksperymentowanie z klockami LEGO. Warsztaty okazały się niezwykle angażujące i edukacyjne dla dzieci. Dzieci miały okazję rozwijać swoje umiejętności twórczego myślenia, logicznego rozumowania oraz współpracy. W trakcie zajęć zauważono wzrost zaangażowania i zainteresowania dzieci.
Zapraszamy do galerii. 

Dzień Flagi Narodowej

Święto Flagi 
„Czerwień to miłość, biel serce czyste,
piękne są nasze barwy ojczyste”.
Przedszkolaki z naszego przedszkola wiersz „Barwy ojczyste” Cz. Janczarskiego słyszały nie jeden raz. Żeby utrwalić u nich poczucie tożsamości narodowej i szacunek dla narodowych symboli organizowane są różnorodne przedsięwzięcia nawiązujące do świąt państwowych. 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, dlatego 30 kwietnia dzieci z grupy "Plastusie" wybrały się do Spółdzielczego Domu Kultury w Stalowej Woli na wspólne obchody tego dnia. Dzieci obejrzały program artystyczny 
w wykonaniu innych przedszkolaków poświęcony poznawaniu naszych symboli narodowych i najważniejszych miejsc w Polsce. W programie znalazły się również okolicznościowe wiersze i znane piosenki. Później w postawie na baczność cała społeczność zaśpiewała wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego". Było bardzo uroczyście i w barwach narodowych. Wszyscy za udział we wspólnych obchodach otrzymali flagę RP oraz godło Polski. Dzień ten był dla przedszkolaków wspaniałą lekcją przypomnienia sobie, że są Polakami, a Polska to ich Ojczyzna.

Chrzest Polski i święta majowe

W dniu 29 kwietnia wszystkie grupy spotkały się na uroczystych obchodach rocznicy znaczących wydarzeń w historii Polski. Datę chrztu księcia Mieszka I , czyli 14 kwietnia 966 roku uważa się za symboliczny początek państwa polskiego. Znaczenie chrztu było ogromne. Polski książę stał się równorzędnym partnerem – bratem w wierze - dla innych władców panujących w Europie. Dla tworzącego się państwa, jako suwerennego tworu, był to istotny czynnik. Staliśmy się krajem, który w oparciu o treści wynikające z wiary chrześcijańskiej budował nowe oblicze naszej kultury, będącej integralną częścią kultury europejskiej i jej dziedzictwa. Przez kolejne stulecia zmieniała się sytuacja polityczna, wielokrotnie następowała delimitacja granic naszego kraju, liczne wojny, zabory i okupacje, lecz chrześcijaństwo było czynnikiem, które nie pozwoliło naruszyć naszej tożsamości.

Aby upamiętnić to wydarzenie, dzieci z grupy Misie przedstawiły krótką inscenizację ilustrującą ten ważny moment. Wspólne spotkanie było również wspaniałą okazją do podsumowania wiedzy dzieci o historii swojego kraju, symbolach narodowych,wyjątkowych miejscach i tradycjach polskich. W związku z tym wszystkie przedszkolaki miały szansę odpowiadać na pytania zawarte w quizie "Polska, moja ojczyzna." Nie zabrakło również wspólnego śpiewania Hymnu Polski i piosenki o małych polakach. Na koniec spotkania każda z grup otrzymała nagrody, którymi były: Godło Polski i książki "Poznaję Polskę" zawierające wierszowane ciekawostki o kraju, a pani dyrektor złożyła wszystkim życzenia z okazji nadchodzących świąt patriotycznych obchodzonych na początku maja.

Pokaz ekomody

Święto zwane Dniem Ziemi (obchodzi się je 22 kwietnia) ustanowiono po to, by – poprzez promowanie postaw proekologicznych – uświadamiać społeczeństwu, jak kruchy jest ekosystem naszej planety. Z tej okazji w naszym przedszkolu odbył się pokaz mody ekologicznej.  Mogło w nim wziąć udział po pięciu przedstawicieli każdej z grup. 
25 kwietnia 2024 r. sala „Pszczół” została zamieniona w wybieg. Po jego obu stronach zasiadła widownia, zaś u szczytu – jury, które oceniało prezentowane przez dzieci kreacje. 
A te były zachwycające! Powstały z rozmaitych surowców i pustych opakowań. Ich twórcy, czyli rodzice, wykazali się dużą pomysłowością i talentem. Były więc: suknie i spódnice, fantazyjne nakrycia głowy, torebki, kamizelki, a nawet całe przebrania: począwszy od Elvisa Presleya i dinozaura, na robocie, smartfonie i pralce skończywszy. 
Dzieci odnalazły się w roli modeli, a przerwach pomiędzy poszczególnymi częściami prezentacji wszystkie przedszkolaki brały udział w konkursie wiedzy o segregowaniu odpadów i rozwiązywały zagadki związane z szeroko pojętą ekologią.
W nagrodę uczestnicy pokazu otrzymali dyplomy oraz doniczki z ziemią i nasionami bratków, zaś grupy – donice, ziemię i cebulki, z których wkrótce powinien wyrosnąć pyszny szczypiorek. Były też uwielbiane przez dzieci musy owocowe.
Na zakończenie była, oczywiście, sesja zdjęciowa. Czymże bowiem byłby pokaz mody bez błysku fleszy? (MZ)

Witajcie w naszej bajce

23 kwietnia 2024 r. w naszym przedszkolu odbyło się podsumowanie VI edycji konkursu Akademii Fotografii Dziecięcej, którego jesteśmy pomysłodawcą i organizatorem. Tytuł tegorocznej edycji konkursu to: „Witajcie w naszej bajce!”, a data jego rozstrzygnięcia nie została wybrana przypadkowo. To właśnie 23.04 przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Bajki bowiem to nie tylko te rodem z ekranów, ale także – a nawet: przede wszystkim –  te, które zapisano na kartach książek.
Najpierw dzieci z grupy „Pszczoły” wystąpiły dla laureatów i przybyłych gości, prezentując wiersz traktujący o sile wyobraźni oraz układy taneczne do piosenek pt. „Całkiem nowa bajka” i „Jestem Twoją bajką”. Co ciekawe, pierwszy z tych utworów i jego wpadający w ucho pełen energii refren stały się inspiracją do stworzenia hasła szóstej edycji konkursu. Chociaż jego nadrzędną ideą jest rozwijanie zainteresowań fotograficznych wśród dzieci, w tym roku w sposób szczególny zależało nam na tym, by dołożyć swoją cegiełkę do promocji czytelnictwa jako formy spędzania wolnego czasu w rodzinnym gronie. Poprosiłyśmy więc dzieci, by przebrały się za wybraną bajkową lub baśniową postać literacką i zapozowały przed obiektywem aparatu rodzica lub pani z przedszkola. Dodatkowym wymogiem było znalezienie bądź stworzenie scenerii adekwatnej do treści danego utworu. Bezapelacyjnie: wszyscy uczestnicy konkursu stanęli na wysokości zadania!
Po liczbie prac, które wpłynęły w odpowiedzi na nasze zaproszenie, wyraźnie było widać, że idea, 
która nam przyświecała w tej edycji, spotkała się z ogromną aprobatą. W organizowanym przez nas przedsięwzięciu wzięły bowiem udział WSZYSTKIE stalowowolskie przedszkola! Fotograficznego wyzwania podjęło się 24 dzieci w wieku 5 i 6 lat. Wszystkie wykonane przez nie prace spełniły wymogi formalne. Co więcej, zgłoszone do konkursu zdjęcia cechowała duża różnorodność. Nas, jako organizatorów, zachwyciły: niezwykła pomysłowość, zaangażowanie, dbałość o detale, a także poczucie humoru. W związku z powyższym, jednogłośnie zdecydowałyśmy, że nagrody trafią do wszystkich autorów zdjęć.
W końcu nadeszła najmilsza dla dzieci i z pewnością najbardziej wyczekiwana chwila, czyli uhonorowanie uczestników konkursu. Laureaci, wśród których były również dwie reprezentantki naszej placówki, czyli Sonia z grupy „Pszczoły” i Zosia z „Biedronek”, otrzymali dyplomy i prezenty z rąk pani Małgorzaty Kochan, Dyrektor Przedszkola nr 11 w Stalowej Woli.
Wszystkim dzieciom dziękujemy za udział w konkursie. Gratulujemy talentu i życzymy, by miały wiele okazji do słuchania bajek, a z czasem także do samodzielnego czytania książek. Nic bowiem lepiej nie kształtuje wyobraźni.
Pragniemy również  gorąco podziękować firmom: Superior Industries, Fabryka Zabawy, Kino Helios i Martes Sport za wszelkie wsparcie i życzliwość. Zorganizowanie czegokolwiek bez pomocy sponsorów byłoby niemożliwe, dlatego chcemy, aby nasza wdzięczność dla ich hojności wybrzmiała głośno i wyraźnie. Dziękujemy! (MZ)

W świecie Andersena

W dniu 22 kwietnia grupa przedszkolaków wybrała się do Miejskiego Domu Kultury na kolejne widowisko teatralne. Tym razem wrocławscy artyści z teatru ARTENES wprowadzili widziów w świat nieśmiertelnych baśni autorstwa Hanasa Christiana Andersena. Podczas jednego spektaklu zaprezentowali 3 popularne baśnie duńskiego pisarz i poety: "Świniopasa", "Krzesiwo" i "Calineczkę." Z pozoru znane dzieciom historie niezwykłych bohaterów okraszone wspaniałą muzyką, doskonałą grą aktorską przeniosły widzów na 70 minut w kolorowy baśniowy świat. Warto docenić również piękne elementy scenografii i dopracowanych w najdrobniejszych detalach kostiumów, które dopełniły całości widowiska. 

EKO - przedszkolak

19 kwietnia odbyła się XX edycja konkursu ekologicznego „Przedszkolaków dobre rady na złe odpady” w Przedszkolu nr 4 w Stalowej Woli. 
Głównymi celami konkursu było:
-propagowanie postaw proekologicznych,
-poszerzenie wiedzy na temat recyklingu,
-rozwój zdolności manualnych, kreatywności i inwencji twórczej, 
-integracja dzieci i nauczycieli ze stalowowolskich przedszkoli. 
Warsztaty, na których wykonywano eko-torbę, odbyły się w Przedszkolu nr 4. Nasze przedszkole reprezentowała Kaja Ataman z grupy Biedronki. 

Małe - wielkie talenty

10 kwietnia w Przedszkolu numer 1 na konkursie wyłaniającym uzdolnionych młodych artystów pod nazwą „Mam talent,” dokonano przeglądu umiejętności twórczych dzieci ze stalowowolskich przedszkoli. 
Celem konkursu było:
- rozwijanie kreatywności przedszkolaków, ich zainteresowań i talentów, rozwijanie umiejętności prezentowania swoich zdolności, 
- popularyzacja działań artystycznych w przedszkolu,
- promowanie pasji twórczej,
- czerpanie radości i pozytywnych doświadczeń z występów przed publicznością.
Organizatorzy przeglądu talentów zadbali o przyjazną atmosferę i nagrody, uczestnicy konkursu o wysoki poziom i szeroki wachlarz doznań artstycznych. Nasze przedszkole reprezentowała Hiacynta Popek recytując wiersz Jana Brzechwy „Wiosenne porządki.”

 

CAMPUS LEGO

Kwietniowa zabawa klockami LEGO zaowocowała powstaniem kolejnych wspaniałych konstrukcji, wywołała u dzieci pozytywne emocje, ekscytację, radość i dumę z własnych osiągnięć. Zapraszamy do galerii.

Wokół Stalowej Woli

Grupa Biedronki uczestniczyła w zajęciach organizowanych w ramach projektu „MODELOWE ROZWIĄZANIA NA TRUDNE WYZWANIA - Plan Rozwoju Lokalnego i Instytucjonalnego w Stalowej Woli”. Projekt wspierany jest przez Gminę Stalowa Wola i ma na celu budowanie tożsamości jego mieszkańców w każdym wieku.
Zajęcia zostały podzielone na dwa bloki tematyczne. Pierwszy z nich dotyczył „Pięknych miejsc w naszym mieście w rysunku”. Pani Iwona Sobiło przedstawiła dzieciom ciekawe miejsca w Stalowej Woli oraz historię ich powstania. Następnie przedszkolaki tworzyły rysunki, które przedstawiały ich ulubione miejsca w mieście używając świecy woskowej i farby.
Kolejne zajęcia pod tytułem „Zaczarowana lokomotywa w Rozwadowie w zagadkach i ciekawostkach” poprowadził pan Henryk Giecko. Podczas spotkania dzieci wysłuchały opowieści o tradycjach kolejarskich Rozwadowa oraz obejrzały oryginalne przedmioty związane z kolejnictwem, takie jak czapki dyspozytora ruchu i konduktora, lampę kolejową. Na zakończenie uczestnicy otrzymali pamiątkowy dyplom za udział w projekcie edukacyjnym.

W teatralnej krainie czarów

Piękne, barwne kostiumy, śpiewane na żywo piosenki, choreografia i taniec świateł – tak w skrócie można scharakteryzować musical pt. „Alicja w krainie czarów”, na który 11 kwietnia wybrały się nasze przedszkolaki. W spektaklu tym wystąpili aktorzy z wrocławskiego Teatru Muzycznego FORTE, a – by go zobaczyć – musieliśmy udać się do Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
Dla zdecydowanej większości dzieci był to pierwszy w życiu kontakt z prawdziwym teatrem. „Alicja…” okazała się intrygującą, rozwijającą wyobraźnię opowieścią. Wydaje się, że każdy widz znalazł w tym przedstawieniu coś dla siebie. Dzieci dobrze się na nim bawiły i żywiołowo reagowały na to, co działo się na scenie. Przesłanie musicalu, by do końca walczyć o spełnienie własnych marzeń, okazało się niezwykle inspirujące. Godzina z najbardziej charakterystycznymi postaciami z historii o Alicji w błękitnej sukience upłynęła nam szybko i już nie możemy doczekać się kolejnej okazji, by rozsiąść się w teatralnych fotelach i przenieść w rzeczywistość wykreowaną przez aktorów… (MZ)

Wyjście do szkoły muzycznej

W dniu 10.04.2024 r. dzieci z grupy Biedronki i Plastusie miały okazję uczestniczyć w audycji muzycznej w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Stalowej Woli im. I. J. Paderewskiego. Dzieci obcowały z instrumentami takimi jak: ksylofon, akordeon, skrzypce, wiolonczela, saksofon, flet poprzeczny, gitara. Mogły również posłuchać barwy ich dźwięków. Młodzi artyści prezentowali na swoich instrumentach utwory mniej i bardziej znane przedszkolakom, a zgromadzona na sali publiczność entuzjastycznie reagowała na wszystkie prezentacje i nie szczędziła braw.

"Myję ręce, bo wiem więcej"

Umyj rączkom brzuszki

Potem plecki i paluszki

Potem palce złap na wędkę

Pokręć kciuki śrubokrętem

I na koniec swe paluszki

potrzyj szybko o dwa brzuszki!

5 kwietnia 2024 r. przedszkolaki z grupy Biedronki, Pszczoły i Plastusie wzięły udział w zajęciach „Myję ręce, bo wiem więcej”, które przeprowadziała pani z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Stalowej Woli.
Dzieci dowiedziały się, że każdego dnia wszyscy dotykamy wielu rzeczy, na których powierzchni gromadzą się rozmaite wirusy i bakterie. Mimo że nie widzimy ich gołym okiem, są bardzo groźne, ponieważ szybko się rozprzestrzeniają i powodują choroby. Przedszkolaki omawiały ilustracje mówiące o tym, w jakich sytuacjach należy bezwzględnie dbać o higienę rąk. Dzieci dowiedziały się, jak ważna jest codzienna higiena, utrwaliły bardzo ważny nawyk mycia rąk, a przy tym doskonale się bawiły i z pewnością zapamiętają, że zapobieganie przenoszeniu zarazek i bakterii jest bardzo proste – wystarczy dokładnie myć ręce.

"Leniwy Kiciuś"

W ostatnią marcową środę po raz kolejny gościliśmy w naszym przedszkolu aktorów z krakowskiego teatru. Spektakl, z którym do nas przyjechali opowiadał historię tytułowego leniwego Kiciusia i małej pszczółki. Główny bohater przeszedł w trakcie trwania sztuki wielką przemianę i zrozumiał jak wielką życiową wartością jest praca i uczciwość. Dzieci doskonale rozumiały, gdzie kot popełnił swój błąd i jak ważne było, aby go naprawić. Do występu został również zaproszony amator ochotnik -Yarema, który odegrał swoją rolę bardzo profesjonalnie, jak na debiutanta scenicznego. Gromkie brarwa i okrzyki upewniły aktorów w przekonaniu, jak bardzo dzieci doceniają działalność artystyczną i kunszt gry aktorskiej.

Jaszczur & Przyjaciele

25 marca po raz kolejny gościliśmy w naszym przedszkolu Pracownię Jaszczur & Przyjaciele z audycją muzyczną. W rytmie pięknych piosenek i przy dźwiękach instrumentów m.in. saksofon altowy, sopranowy, tenorowy, barytonowy oraz ewi dzieci zgłębiły nowe ciekawostki muzyczne. Poznały budowę wymienionych instrumentów dętych, ich brzmienie 
i przeznaczenie. Kontakt dziecka z muzyką wpływa bardzo dobrze na jego rozwój ogólny. Rozwija zainteresowania i kształtuje wrażliwość słuchową. Dlatego też w naszym przedszkolu staramy się organizować  różnorodny kontakt  dziecka z muzyką.  Zajęcia te wszystkim uczestnikom, zarówno dzieciom jak i paniom sprawiły wiele radości. 
Zapraszamy do fotorelacji. 

Nareszcie jest wśród nas - WIOSNA

Wiosna wiosna tak piękna, radosna

Słoneczna, pachnąca przyrodą kwitnąca…

W czwartek  21 marca  dzieci z naszego przedszkola świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Głównym punktem dnia był udział w kolorowym przemarszu ulicami miasta-podczas którego mogliśmy pożegnać zimę i powitać wiosnę. Dzieci radośnie maszerowały w kolorowym korowodzie, trzymając w ręku zwiastuny wiosny, a na jego czele- Marzanna, którą pożegnały po powrocie do ogrodu przedszkolnego. Przedszkolaki wspólnie wyrecytowały przy tym wiersz pt. Żegnaj Marzanno. Kolejnym punktem było powitanie wiosny wspólnie odśpiewaną piosenką – Wiosna, wiosna. Jesteśmy pewni, że starania naszych wspaniałych Przedszkolaków sprawią, że Wiosna zawita do nas na dobre.

Ten dzień bardzo podobał się wszystkim dzieciom. W ten sposób uczciliśmy swoistą tradycję, która zapewne cieszy się popularnością we wszystkich placówkach.

"Talerz pełen zdrowia"

21 marca odbyło się rozstrzygnięcie konkursu kulinarno - plastycznego pt. "Talerz pełen zdrowia" organizowanego przez Przedszkole nr 6 w Stalowej Woli. 
Ideą konkursu było wzbudzanie zainteresowań u dzieci tematyką zdrowej żywności oraz rozpowszechnianie praktyk zdrowego odżywiania się. Głównym zadaniem konkursu było wykonanie przestrzennego talerzyka ze zdrowym jedzeniem oraz napisanie wiersza o przedstawionej na talerzu zdrowej żywności. Podczas rozstrzygnięcia konkursu dzieci uczestniczyły w warsztatach kulinarnych wykonując zdrowe gofry.
Nasze przedszkole reprezentował Kryspin D.  z grupy "Plastusie", któremu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zasłuchani, zaczytani

21 marca br., a więc dokładnie pierwszego dnia wiosny, odwiedziła nas doskonale znana wszystkim przedszkolakom pani Angelika z Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli. Jak zawsze, przyniosła ze sobą przepastną torbę po brzegi wypełnioną książkami, a dzieci z poszczególnych grup wybrały te pozycje, których chciały wysłuchać. Niekwestionowaną zwyciężczynią była „Kicia Kocia”, ale uwagę przedszkolaków przyciągnęły również wydawnictwa nawiązujące do świąt wielkanocnych.
Czas spędzony w towarzystwie pani bibliotekarki upłynął nam miło. Był także niezwykle wartościowy. Nasi podopieczni po raz kolejny udowodnili, że uwielbiają, gdy głośno im się czyta. Potrafią przy tym skupić się i wyciszyć. Co ważne, przy okazji poszerzają swoją wiedzę o otaczającym świecie, zwiększają zasób słów i stymulują własną wyobraźnię. (MZ)

Konkurs plastyczny WIOSENNE OBRAZY W UTWORACH MARII KOWNACKIEJ

20 marca odbyło się rozstrzygnięcie VII edycji międzyprzedszkolnego konkursu plastycznego pt. " WIOSENNE OBRAZY W UTWORACH MARII KOWNACKIEJ". Celami konkursu było: wzbudzenie zainteresowania dzieci twórczością literacką Marii Kownackiej, kształtowanie wrażliwości na przyrodę prezentowaną w twórczości pisarki, rozwijanie dziecięcej wyobraźni i bogacenie umiejętności twórczego wypowiadania się z pomocą form i barw oraz budzenie zainteresowań czytelniczych.
Nasze przedszkole reprezentowała Zuzanna K.  z grupy "Plastusie", której  serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.