Przygotowania do Świąt Wielkanocnych w grupie "Biedronki"

W naszym przedszkolu dzieci z grupy „Biedronki” intensywnie przygotowywały się do Świat Wielkanocnych, poznały zwyczaje związane z tymi świętami, uczyły się  zabaw i piosenek o Wielkanocy.
Jednym z wielkanocnych zwyczajów jest przygotowanie koszyka wielkanocnego, a więc pokarmów, które po święceniu znajdą się na naszych stołach w Wielką Niedzielę. Według tradycji Wielka Sobota to okres radosnego oczekiwania i tego dnia należy poświęcić koszyczek z jedzeniem. W takim wielkanocnym koszyczku nie może zabraknąć baranka – symbolu Zmartwychwstania, wędlin–symbolu kończącego się postu, jajka – symbolu narodzenia, czy masła – symbolu dobrobytu. Do wielkanocnego koszyczka wkłada się także sól i pieprz, chleb oraz ozdoby takie jak kolorowe pisanki i kurczaczki. Dzieci  chętnie rozpoznawały pokarmy, które powinny znaleźć się w koszyku i opowiadały o zwyczajach praktykowanych w ich domach .
Malowanie pisanek to chyba najpopularniejsza tradycja wielkanocna, gdzie ozdabiamy i kolorujemy skorupki jaj. „Biedronki” poznały różne sposoby tworzenia pisanek. Najłatwiejszym z nich jest  z nich jest zanurzanie jajek w wodzie, w której został zanurzony barwnik. Pisanki można także oklejać, malować lakierem do paznokci bądź wyskrobywać koronkowe wzory ostrym narzędziem na skorupce.
Dzieci z wielkim przejęciem wysiewały owies do ozdobionych pojemniczków, wykonywały baranki z bazi, kolorowe pisanki a także kartki świąteczne. W czasie zajęć dzieci miały możliwość uczestniczenia w licznych zabawach badawczych związanych z jajkami
Każdy przedszkolak pracował przy tym bardzo skrupulatnie, wkładając w swoje wytwory wiele serca i wysiłku. Wszystko po to, by jak najpiękniej uczcić nadchodzące Święta Wielkanocne.