Przedszkole nr 11 w Stalowej Woli

Wyjątkowa pszczoła

ponad 4 lat temu

„Wyjątkowa pszczoła”  - to kolejna lekcja w ramach akcji „Dzieci uczą rodziców” (06.03.2020r.)  Lekcja ta to podróż do świata pszczół. W trakcie zajęć dzieci poznały te małe owady, dowiedziały się o tym, jak wielki jest ich wpływ na nasze życie. Przedszkolaki zapoznały się też z historią pt. „Zmartwienie pszczoły”, a na zakończenie pokolorowały obrazek z głównym bohaterem wiersza.

 

Słowo „pszczoła” kojarzy się przeciętnemu człowiekowi przede wszystkim z pszczołą miodną. Nie każdy z nas wie, że to pszczoły dziko żyjące stanowią dość liczną gatunkowo grupę owadów. Owad ten jest  niewielki,  żółto-czarny, a długość ciała pszczoły, w zależności od gatunku, może się wahać od 2 do 30 mm.  Pszczoły, obok muchówek i chrząszczy, należą do najważniejszych zapylaczy roślin kwiatowych.  Dzięki obecności pszczół w środowisku rośliny produkują znacznie większe ilości nasion i owoców! Eksperci uważają, że 1/3 pożywienia, które spożywamy, zależy właśnie od pszczół. Wiele owoców, warzyw, ale i produktów z nich wytwarzanych, stosowanych na co dzień, jak chociażby bawełna czy oleje, jest efektem zapylania. Nasiona roślin ozdobnych, które sadzimy w ogrodach i na balkonach, a także warzyw, takich jak marchew i kapusta również pochodzą z zapylania.

Dzięki pszczołom możemy korzystać z wielu produktów będących efektem zapylania (lub przetwarzania jego owoców), a także z produktów prosto z ula.

Produkty pszczele – najlepiej znany jest oczywiście miód. Ale człowiek korzysta również z wosku, pyłku, pierzgi (zakonserwowanego przez pszczoły pyłku) czy mleczka pszczelego. Produkty te mają wiele właściwości korzystnych dla zdrowia.

 

 Jak stworzyć środowisko przyjazne pszczołom?

Uczyń swój balkon lub ogród przyjazny pszczołom, sadząc m.in. kwiaty takie jak: nagietki, dalie, lawendy i nachyłki. Stworzyć środowisko przyjazne dla pszczół można nie tylko na balkonie czy w ogrodzie, ale także na parapecie w mieszkaniu! 

•Zwiększaj szanse pszczołowatych na wychowanie potomstwa przez budowanie domków dla nich.

•Pozostawiaj w ogrodzie „półdziki” zakątek.

•Latem zadbaj o wodę dla pszczół, zostawiając ją w talerzyku.

•Wiosną nie wypalaj traw, suchych łodyg i zeszłorocznych roślin.