Chrzest Polski i święta majowe

6 miesięcy temu

W dniu 29 kwietnia wszystkie grupy spotkały się na uroczystych obchodach rocznicy znaczących wydarzeń w historii Polski. Datę chrztu księcia Mieszka I , czyli 14 kwietnia 966 roku uważa się za symboliczny początek państwa polskiego. Znaczenie chrztu było ogromne. Polski książę stał się równorzędnym partnerem – bratem w wierze - dla innych władców panujących w Europie. Dla tworzącego się państwa, jako suwerennego tworu, był to istotny czynnik. Staliśmy się krajem, który w oparciu o treści wynikające z wiary chrześcijańskiej budował nowe oblicze naszej kultury, będącej integralną częścią kultury europejskiej i jej dziedzictwa. Przez kolejne stulecia zmieniała się sytuacja polityczna, wielokrotnie następowała delimitacja granic naszego kraju, liczne wojny, zabory i okupacje, lecz chrześcijaństwo było czynnikiem, które nie pozwoliło naruszyć naszej tożsamości.

Aby upamiętnić to wydarzenie, dzieci z grupy Misie przedstawiły krótką inscenizację ilustrującą ten ważny moment. Wspólne spotkanie było również wspaniałą okazją do podsumowania wiedzy dzieci o historii swojego kraju, symbolach narodowych,wyjątkowych miejscach i tradycjach polskich. W związku z tym wszystkie przedszkolaki miały szansę odpowiadać na pytania zawarte w quizie "Polska, moja ojczyzna." Nie zabrakło również wspólnego śpiewania Hymnu Polski i piosenki o małych polakach. Na koniec spotkania każda z grup otrzymała nagrody, którymi były: Godło Polski i książki "Poznaję Polskę" zawierające wierszowane ciekawostki o kraju, a pani dyrektor złożyła wszystkim życzenia z okazji nadchodzących świąt patriotycznych obchodzonych na początku maja.