Code week

W dniach 05. – 20.10.  „Biedronki” brały udział w dwutygodniowym święcie kodowania.  Jest to inicjatywa, której celem jest promowanie programowania. Europejskie kraje „ścigają” się w liczbie zorganizowanych wydarzeń, aby dotrzeć z ideą kodowania do jak największej liczby dzieci.

Kodowanie to nie tylko wstęp do nauki programowania, ale przede wszystkim rozwój uniwersalnych kompetencji tj, logicznego myślenia, zadaniowego podejścia do stawianych problemów oraz rowijania umiejętności pracy zespołowej.

Co musieliśmy zrobić?

Najpierw zarejestrowaliśmy na stronie EU Code Week wydarzenia, w których weźmemy udział. Zaproponowano ich 10 – zrealizowaliśmy wszystkie. Potem korzystając ze scenariuszy udotępnionych przez EduSense wykonywaliśmy zadania z użyciem Ozobotów. Zrozumieliśmy, czym jest „pętla”, a czym „trasa”? Nauczyliśmy się  pierwszych kodów, dzięki którym sterowaliśmy robotami. Poznaliśmy historię Code Week, szukaliśmy kodu w codzinnych czynnościach, zrozumieliśmy, że kod nie jedno ma imię, zakodowaliśmy orkiestrę, gimnastykę i matematykę, tworzyliśmy własne zakodowane obrazy, rozszerzaliśmy rzeczywistość oraz poznaliśmy kota Scratcha. Otrzymaliśmy już 2 cetryfikaty potwierdzające udział i realizację zadań w Code Week.

„Krasnale” również zapoznawały się z Ozobotami, a także próbowały tworzyć królestwa z kolorowymi zamkami. Podejmowały także próby budowania zamków wg wzorów.