To takie proste!
Strona głowna  /  Aktualności
Witamy na stronie naszego przedszkola!  
Aktualności

Dyżury wychowawców:

 

Poniedziałek - grupa "Krasnale"

 

Wtorek - grupa "Misie"

 

Środa - grupa "Pszczoły" i grupa "Plastusie

 

Czwartek - grupa "Pszczoły"

 

Piątek - grupa "Biedronki"

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-09-22 20:45:56

 

Adaptacja w przedszkolu

Drodzy Rodzice!

            Wiemy, jak bardzo przeżywacie pierwsze dni Waszego dziecka w przedszkolu. Wiedzcie,  że adaptacja do nowych warunków to wyzwanie nie tylko dla  Was – rodziców i Waszych dzieci , ale również  dla nas – nauczycieli.  Ten czas wymaga  nie tylko przystosowania się do nowych warunków otoczenia, poznania nowej organizacji dnia, zaakceptowania innej niż do tej pory pozycji społecznej – w przedszkolu dzieci przebywają przecież w licznej grupie rówieśniczej – ale przede wszystkim nierozerwalnie łączy się z rozstaniem z rodzicami.
            Wiemy, że nie wszyscy jesteście gotowi na rozstanie z dzieckiem, że czasem czujecie niepokój, że niektórzy z Was mają poczucie winy słysząc płacz i prośby swojego malucha, by go nie zostawiać.
            Aby lepiej zrozumieć emocje dziecka, przez moment spróbujcie się nim stać.

Wasz maluch potrzebuje Waszego  wsparcia:

 1. Przed wyjściem do przedszkola stwórzcie poranny rytuał, który da dziecku to poczucie bezpieczeństwa.  Może to być np. opowiadanie historyjki, zaśpiewanie piosenki, rozmowa o ulubionej zabawce. Miejcie na to czas, nie spieszcie się.
 2. Przed wejściem na salę pożegnajcie się czule, ale szybko. Wiemy, że to trudne dla Was, kiedy patrzycie na łzy , ale dla dziecka to sposób na rozładowanie stresu. Dodajcie Waszemu maluchowi odwagi, nie przedłużajcie chwili rozstania. Jeśli coś obiecujecie – dotrzymajcie słowa, nie spóźniajcie się. Ono czeka na to cały dzień.
 3. Pamiętajcie, że wszystko co mówicie o przedszkolu wpływa na to, jak Wasze dziecko się w nim czuje. Macie prawo do własnych emocji, ale pamiętajcie, że to są sprawy dorosłych i  dorośli powinni je rozwiązywać. By Wasze dziecko czuło się spokojnie i bezpiecznie potrzebuje słyszeć spokojne i pełne szacunku opinie.
 4. Dbajcie o dobrą komunikację z wychowawcami. Powinniście znać mocne i słabe strony Waszego dziecka oraz kłopoty,    z jakimi się ono boryka. Pytajcie nie tylko o to, czy zjadło obiad , ale też o poczynione postępy, nawiązane z rówieśnikami kontakty oraz stopień samodzielności.  Nie porównujcie Waszego dziecka do innych. Nie ma reguły, co do czasu trwania i przebiegu adaptacji. Wasze dziecko ma prawo przechodzić go we własnym tempie.
 5. Pomóżcie Waszemu dziecko stać się samodzielnym. Bądźcie cierpliwi, kiedy będzie potrzebował więcej czasu na rozebranie się lub ubranie, na zjedzenie posiłku, na poradzenie sobie w toalecie.  Bądźcie obok, ale nie wyręczajcie.


Za rok będziecie wspominać moje pierwsze kroki w przedszkolu patrząc na to jaki jestem samodzielny i ile już umiem !!!

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-09-08 14:45:37

W zaleceniu Parlamentu Europejskiego i Rady z 18.12.2006 r. zdefiniowano kompetencje kluczowe, jako proces uczenia się przez całe życie w połączeniu z wiedzą, umiejętnościami i postawami odpowiednimi do sytuacji.

Wyróżnia się osiem kompetencji kluczowych:

 • porozumiewanie się w języku ojczystym
 • porozumiewanie się w językach obcych
 • kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo – techniczne
 • kompetencje informatyczne
 • umiejętność uczenia się
 • kompetencje społeczne i obywatelskie
 • inicjatywność i przedsiębiorczość
 • świadomość i ekspresja kulturalna

Naturalne procesy, jakim podlega dziecko w okresie przedszkolnym, a w szczególności proces rozwojowy dziecka, pozwalają na jego stymulację w kierunku kształtowania kompetencji kluczowych.

Nowa podstawa programowa wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej kładzie duży nacisk na rozwijanie kluczowych kompetencji.

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-03-31 16:13:58

 

W ramach realizacji projektu "Piękna nasza Polska cała" w terminie od września do końca grudnia 2018r. nasze przedszkole zrealizowało następujące zadania:

 

1. Nauka Hymnu Polski 


2. Apel z okazji 11 listopada

 
3. Nauka wybranych tańców ludowych

 
4. Nauka wiersza o tematyce patriotycznej


5. Zorganizowanie Kącików patriotycznych we wszystkich grupach wiekowych


6. Zapoznanie dzieci z wybranymi zabawami ludowymi


7. Wykonanie pierniczków według tradycyjnego przepisu Babci


8. Wysłanie pocztówek swojej miejscowości do różnych zakątków w całej Polsce


9. Samodzielne ozdabianie przez dzieci "Kartek dla Bohaterów"


10. Zorganizowanie dla wszystkich oddziałów przedszkolnych Dnia Mody Patriotycznej 


11.Spacer pod rzeźbę A. Pityńskiego "Patriota" 


12. Zorganizowanie wycieczki do miejscowości Kalenne i osady Doboszówka

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-10-09 20:03:41

Strony www dla przedszkoli