Jaszczur i Przyjaciele

W maju  po raz kolejny w naszym przedszkolu spotkaliśmy się z muzykami z Pracowni Muzycznej „Jaszczur i Przyjaciele”. Tym razem Pan Paweł i Piotr zaprezentowali nam ciekawe instrumenty muzyczne pochodzące z różnych zakątków świata. Podczas spotkania nie tylko dowiedzieliśmy się jak nazywają się te oryginalne instrumeny i jak wyglądają, ale również, w jaki sposób należy na nich grać oraz mogliśmy usłyszeć jak brzmią. Instrumenty które poznaliśmy to: shekere - instrument muzyczny pochodzący z Afryki, wydaje głośne trzeszczące dźwięki. Strumyk - instrument wykonany z łupek orzecha brazylijskiego, naśladuje dźwięk płynącego strumyka. Cowbells (krowie dzwonki) - dźwiękiem przypominają dzwonki zwierząt pasących się na pastwisku. Żaba - instrument wykonany z drewna wydaje dźwięk podobny do rechotania żaby. Diabeł brazylijski - mały beben z żyłka na patyczki. Czurynga - liść/pióro -  jeden z najstarszych, prymitywnych instrumentów świata z grupy aerofonów wolnych. Jest to kawałek drewna przymocowany do sznurka, który wirując w powietrzu wydaje odgłos podobny do wiatru. Cuica - to brazylijski bęben cierny, o dużym zakresie tonacji, wytwarzany przez zmianę napięcia na głowie bębna. Oraz gigiduru - afrykański instrument z wydrążonego korzenia drzewa.