Dziwny stwór z jeszcze dziwniejszym uśmiechem podkreślonym czerwonym kolorem ust. Zdaniem niektórych nawet zabawny. O uroczym imieniu Huggy Wuggy. Ten uśmiechnięty miłośnik przytulania, to postać z gry survival horror (adresowanej dla osób powyżej 16 roku życia, choć dostęp do niej powinni mieć tylko dorośli), który przytula by zabijać, a czerwień na jego twarzy otaczająca liczne zęby jest symbolem krwi jego ofiar.
Pojawienie się tej maskotki w naszym przedszkolu skłoniło nas do zadania jednego pytania Państwa dzieciom, które wcześniej nie przyszłoby nam do głowy - czy wiedzą kim jest Huggy Wuggy. Tak liczne entuzjastyczne “tak” nas przeraziło. Dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą - kontrolujmy dzieci w sieci. Robimy to, żeby uświadomić tych z Państwa, którzy nie mieli pojęcia z czym związana jest ta niepozorna maskotka, której popularność rośnie w zatrważającym tempie, tak jak nie miało o tym pojęcia wielu z nas. Robimy to, żeby poprosić o pomoc w zatrzymaniu tego bardzo niebezpiecznego trendu. Robimy to, żeby przypomnieć, że obecna technologia oprócz niesamowitych dobrodziejstw niesie za sobą ogromne zagrożenie. I to Państwo mogą ochronić przed nim swoje dzieci.
Huggy Wuggy jest grą na podstawie której powstało w internecie wiele agresywnych, przerażających treści. Państwa dzieci mogą trafić na nie bez żadnych trudności na ogólnodostępnym serwisie YouTube. Podobnie jak na kolejne wersje brutalnego serialu SQUID GAME z udziałem jednorożców, czy nawet świnki Peppy… W którym postacie giną w brutalny sposób po przegranej w dziecięcej grze. A to tylko dwa najmodniejsze tytuły ostatnimi czasy w oceanie niewłaściwych treści w internecie.
Dzieci w wieku przedszkolnym absolutnie nie są na nie gotowe. Rozwijające się układy nerwowe, wciąż raczkująca teoria umysłu, początki rozumienia emocji, kształtowanie wrażliwości, empatii, wciąż zbyt niska umiejętność kontroli emocji i samoregulacji, postępująca nauka norm i zasad społecznych, w przypadku młodszych przedszkolaków nie odróżnianie jeszcze w pełni fikcji od świata realnego kontra normalizowanie brutalności, upowszechnianie przemocy, wzbudzanie strachu. Co małe dzieci mają zrobić z przesyceniem tak wieloma agresywnymi wzorcami zachowania na ekranie, kiedy ich rozwój polega na naśladowaniu i eksperymentowaniu i w ten sposób zdobywają nowe umiejętności? Jak mają sobie poradzić z tak dużym przeładowaniem lękiem po obejrzeniu morderczych scen podrasowanych zatrważającą muzyką, kiedy wciąż uczą się radzić z emocjami wywołanymi porażką w grze z rówieśnikiem?
Kontrolujmy treści, które docierają do naszych dzieci. Pozwólmy im się prawidłowo rozwijać. Nie niszczmy ich świata. Chrońmy je przed tym przed czym chronić możemy, dopóki nie będą w stanie ochronić się sami.
Podsumowanie IV edycji konkursu Akademii Fotografii Dziecięcej pt. „Aktywna rodzina”
13 maja 2022 r. gościliśmy w naszych murach laureatów W tym roku odbyła się czwarta edycja tego fotograficznego „wyzwania”, a trud realizacji całego przedsięwzięcia spoczął na barkach: Angeliny Bobrowskiej, Małgorzaty Wojtali i Magdaleny Zawiszy.
Jako że zniesiono restrykcje, które przez dwa lata obowiązywały w związku z pandemią, wreszcie mogliśmy zaprosić do siebie dzieci (wraz z opiekunami), które przy wsparciu rodziców, wykonały konkursowe zdjęcia. Gościem honorowym była pani Magdalena Wrońska-Bulec, piastująca funkcję naczelnika Wydziału Edukacji i Zdrowia w stalowowolskim magistracie.
Motywem przewodnim tegorocznej edycji naszego konkursu była szeroko pojęta aktywność.
Wyszliśmy bowiem z założenia, że nic tak nie zbliża nas do siebie, jak wspólnie dzielone pasje. Co więcej, wszyscy doskonale wiemy, że sport i zabawa na łonie natury mają zbawienny wpływ na zdrowie psychiczne. Ponieważ sposobów na to, by zażywać ruchu i jednocześnie przebywać razem na świeżym powietrzu, jest mnóstwo, poprosiliśmy dzieci, by uwieczniły na zdjęciach, jak one i ich bliscy spędzają aktywnie czas. Tak narodził się pomysł na temat i zarazem tytuł IV edycji konkursu Akademii Fotografii Dziecięcej, który brzmiał: "Aktywna rodzina".
Chociaż nadrzędną ideą naszego konkursu jest rozwijanie zainteresowań fotograficznych wśród dzieci, w tym roku w sposób szczególny zależało nam na tym, by dołożyć swoją cegiełkę do promocji kultury spędzania wolnego czasu w rodzinnym gronie. Co więcej, istotne dla nas było (i mimo zakończenia konkursu jest nadal), by ten czas wypełniony był aktywnością.
Po liczbie prac, które wpłynęły w odzewie na nasze zaproszenie, wyraźnie widać, że idea, która nam przyświecała w tej edycji, spotkała się z dużą przychylnością. W organizowanym przez nas przedsięwzięciu wzięło bowiem udział aż 12 stalowowolskich przedszkoli! Fotograficznego wyzwania podjęło się 22 dzieci w wieku 5 i 6 lat. Wszystkie wykonane przez nie prace spełniły wymogi formalne. Co więcej, zgłoszone do konkursu zdjęcia cechowały: pomysłowość i duża różnorodność. Kreatywność - to słowo najlepiej podsumowuje IV edycję konkursu Akademii Fotografii Dziecięcej. W związku z powyższym, zdecydowaliśmy, że nagrody trafią do WSZYSTKICH autorów zdjęć. Wręczyły je im pani Małgorzata Kochan – dyrektor Przedszkola nr 11 i pani Magdalena Wrońska-Bulec.
Zanim jednak nadeszła ta najbardziej wyczekiwana pr
zez dzieci chwila, nasi goście obejrzeli występ pt. „Taniec motyli” w wykonaniu grupy „Biedronki”. Układ wywołał niekłamany zachwyt, a był to owoc pracy kilkunastu dziewczynek i ich wychowawczyń, tj. pani Małgorzaty Wojtali i pani Doroty Piekarz.
Na zakończenie były pamiątkowe zdjęcia i słodki poczęstunek.
Wszystkie konkursowe zdjęcia można podziwiać na stronie internetowej naszego przedszkola. Umieściliśmy je w prezentacji przygotowanej w formie wirtualnego albumu. Natomiast w dniach 23-31 maja br. pokonkursowa ekspozycja zawiśnie w holu budynku głównego Miejskiej Biblioteki Publicznej imienia Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli (przy ulicy Popiełuszki 10).PS. Chcemy gorąco podziękować Sylwii Karaban, Agnieszce Piętce i Bożenie Moskal-Smutek, a także Firmom: Xtreme Fitness Gyms, Decathlon i Biuro Plus za wszelkie wsparcie i życzliwość.
Link do prezentacji:
W dniu 13.04.2022r. w przedszkolu zostały wywieszone listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych
w postępowaniu rekrutacyjnym.
WAŻNA INFORMACJA DLA RODZICÓW
Rodzice kandydatów zakwalifikowanych są zobowiązani do potwierdzenia woli uczęszczania do jednostki w terminie do 22.04.2022 r. do godziny 15.00. Brak potwierdzenia we wskazanym terminie jest jednoznaczny z rezygnacją z miejsca w jednostce.