To takie proste!
Strona głowna  /  Wydarzenia
 
Wydarzenia

„Wyjątkowa pszczoła”  - to kolejna lekcja w ramach akcji „Dzieci uczą rodziców” (06.03.2020r.)  Lekcja ta to podróż do świata pszczół. W trakcie zajęć dzieci poznały te małe owady, dowiedziały się o tym, jak wielki jest ich wpływ na nasze życie. Przedszkolaki zapoznały się też z historią pt. „Zmartwienie pszczoły”, a na zakończenie pokolorowały obrazek z głównym bohaterem wiersza.

 

Słowo „pszczoła” kojarzy się przeciętnemu człowiekowi przede wszystkim z pszczołą miodną. Nie każdy z nas wie, że to pszczoły dziko żyjące stanowią dość liczną gatunkowo grupę owadów. Owad ten jest  niewielki,  żółto-czarny, a długość ciała pszczoły, w zależności od gatunku, może się wahać od 2 do 30 mm.  Pszczoły, obok muchówek i chrząszczy, należą do najważniejszych zapylaczy roślin kwiatowych.  Dzięki obecności pszczół w środowisku rośliny produkują znacznie większe ilości nasion i owoców! Eksperci uważają, że 1/3 pożywienia, które spożywamy, zależy właśnie od pszczół. Wiele owoców, warzyw, ale i produktów z nich wytwarzanych, stosowanych na co dzień, jak chociażby bawełna czy oleje, jest efektem zapylania. Nasiona roślin ozdobnych, które sadzimy w ogrodach i na balkonach, a także warzyw, takich jak marchew i kapusta również pochodzą z zapylania.

Dzięki pszczołom możemy korzystać z wielu produktów będących efektem zapylania (lub przetwarzania jego owoców), a także z produktów prosto z ula.

Produkty pszczele – najlepiej znany jest oczywiście miód. Ale człowiek korzysta również z wosku, pyłku, pierzgi (zakonserwowanego przez pszczoły pyłku) czy mleczka pszczelego. Produkty te mają wiele właściwości korzystnych dla zdrowia.

 

 Jak stworzyć środowisko przyjazne pszczołom?

Uczyń swój balkon lub ogród przyjazny pszczołom, sadząc m.in. kwiaty takie jak: nagietki, dalie, lawendy i nachyłki. Stworzyć środowisko przyjazne dla pszczół można nie tylko na balkonie czy w ogrodzie, ale także na parapecie w mieszkaniu! 

•Zwiększaj szanse pszczołowatych na wychowanie potomstwa przez budowanie domków dla nich.

•Pozostawiaj w ogrodzie „półdziki” zakątek.

•Latem zadbaj o wodę dla pszczół, zostawiając ją w talerzyku.

•Wiosną nie wypalaj traw, suchych łodyg i zeszłorocznych roślin.

komentarzy: (0)
data dodania: 2020-03-16 19:19:44

18.02.2020r. do naszego przedszkola przyjechali muzycy Pracowni "Jaszczur i Przyjaciele". Panowie tym razem zaprezentowali jeden duży instrument: perkusję. Dzieci dowiedziały się z jakich elementów składa się ten instrument oraz jak głośne dźwięki można z niego wydobyć. Dodatkową atrakcją dla wszystkich była prezentacja gry na perkusji elektrycznej. Chętne dzieci mogły spróbować zagrać na perkusji i jednocześnie przekonać się jak trudne jest to zadanie. Dzieci z dużym zainteresowaniem uczestniczyły w audycji, a występ muzyków nagrodzili gromkimi brawami.

komentarzy: (0)
data dodania: 2020-02-25 22:02:43

W ramach akcji edukacyjnej organizowanej przez Centrum Rozwoju Lokalnego objętej honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, 12 lutego odbyło się kolejne spotkanie z dziećmi dotyczące tematu ekologii. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się:
1. Czym jest "ekologia"? 
2. Jak dbać o środowisko? 
3. Co kryje się za słowem "recycling"? 
4. Jak poprawnie segregować odpady? 
5. O smogu - naszym wrogu!

komentarzy: (0)
data dodania: 2020-02-23 22:04:46

Początek lutego obfitował w spotkania rodzinne, gdyż w naszym przedszkolu gościli Babcie i Dziadkowie. Z tej okazji dzieci prezentowały swoje umiejętności taneczne, recytatorskie, aktorskie, muzyczne, nabyte w przedszkolu. Nie zabrakło również podarków przygotowanych przez dzieci dla najbliższych, by te wspólnie spędzone chwile upamiętnić. 

komentarzy: (0)
data dodania: 2020-02-21 00:00:00

W ramach akcji edukacyjnej „Dzieci uczą rodziców”, 13 stycznia,  dzieci uczestniczyły w zajęciach „Bezpieczne ferie” – poznały zasady bezpieczeństwa w domu i poza nim podczas ferii zimowych. Te zasady mówią jak bezpiecznie bawić się na śniegu i lodzie.
W trakcie zajęć dzieci zapoznały się z „Dziewiątką bezpieczeństwa” tj.:
1. Omijaj zamarznięte jeziora, rzeki, stawy! Nigdy nie można być pewnym wytrzymałości tafli lodowej. Jeśli chcesz bezpiecznie jeździć na łyżwach, skorzystaj z przygotowanych lodowisk – miejsc do tego przeznaczonych.
2. Wybieraj bezpieczne miejsca do zabawy – z dala od ulic, mostów, torów kolejowych! Zjeżdżaj na sankach, nartach z górek, które znajdują się daleko od jezdni!
3. Zawsze informuj rodziców/opiekunów gdzie i z kim będziesz przebywał!
4. Wracaj do domu zawsze o ustalonej porze, przed zapadnięciem zmroku!
5. Najbezpieczniej jest bawić się pod opieką dorosłych, opiekunów.
6. Korzystaj ze zorganizowanych form wypoczynku – tam jest bezpiecznie!
7. Unikaj rozmów z obcymi ludźmi. Nie przyjmuj od nich prezentów, nie oddalaj się z nieznajomym.
8. W zimowe dni widoczność na drodze jest ograniczona i kierowcy potrzebują więcej czasu do zahamowania pojazdu. Na jezdnię wchodź uważnie i spokojnie, rozejrzyj się.
9. Używaj elementów odblaskowych na odzieży zewnętrznej. 

komentarzy: (0)
data dodania: 2020-02-20 00:00:00

W styczniu razem z zespołem "Jaszczur i Przyjaciele" świętowaliśmy początek karnawału na wspólnej zabawie. Dzieci nie trzeba sczegolnie namawiać do przebierania się, więc na balu pojawiło się mnóstwo postaci z bajek, gier, filmów. Gorące rytmy zachęcały do poruszania w takt muzyki. Były konkursy, zabawy i korowód. W przerwie dziecie mogły uzupełnić płyny i trochę odpocząć, by za chwilę znów ruszyć w tany. Wspólna zabawa dzieci, pań i animatorów była tak udana, że schodząc z parkietu na twarzach wszystkich królowały uśmiechy.

komentarzy: (0)
data dodania: 2020-01-18 19:01:17

Dzieci z grupy "Biedronki" podczas spotkania opłatkowego, jakie co roku ma miejsce w naszym przedszkolu, zaprezentowały jasełka bożonarodzeniowe. Pięknym śpiewem, opowieścią, tańcem, przedstawiły historię narodzenia Jezusa, wyciskając na niejednej twarzy łzy wzruszenia. Po południu tego samego dnia prezentowały jaselka swoim rodzicom, a nazajutrz wystąpiły dla swoich babć i dziadków dziękując im w ten sposób za miłość, trud i poświęcenie. Przy wspólnym poczęstunku był czas na rozmowy, refleksje i świąteczne życzenia.

komentarzy: (0)
data dodania: 2020-01-17 21:00:24

Dzieci z grupy "Pszczoły" i "Biedronki" wzięły udział w przedświątecznym spotkaniu z mikołajem, które miało miejsce 18 grudnia na hali MOSiR w Stalowej Woli. Impreza ta miała charakter towarzysko - sportowy i zgromadziła przedszkolaków z całego miasta. Zanim przybył Św. Mikołaj z workiem prezentów, dzieci rozegrały zawody sportowe, wykazując dużą sprawność fizyczną, refleks i ogromną wolę walki. W tych rozgrywkach nie było przegranych, gdyż każde dziecko z ogromnym zaangażowaniem toczyło piłkę po parkiecie. Był też czas na tańce, zabawy przy muzyce, by na koniec powitać upragnionego gościa. Mikołaj nie zawiódł, bo obdarował wszystkie dzieci, a potem stanął z nimi do pamiątkowej fotografii.

komentarzy: (0)
data dodania: 2020-01-16 00:00:00

W dniu swych imienin nasze przedszkole odwiedził Święty Mikołaj. Kiedy dzieci dostrzegły go przez okno, pomachały mu na powitanie i zaprosiły do środka. Utrudzony daleką podróżą gość chętnie usiadł wśród dzieci i rozmawiał z nimi na różne tematy. Wiadomo, że najbardziej interesowało go, czy przedszkolaki były grzeczne i zasłużyły na prezenty? Kiedy wszystkie paczki zostały wręczone, dzieci ofiarowały Mikołajowi prezenty od siebie, a były to piosenki i wiersze o nim samym. Święty nie zapomniał również o Paniach i im także podarował mały upominek. 

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-12-08 18:07:16

W piątek 29 listopada odbyło się uroczyste Pasowanie na Przedszkolaka dzieci z najmłodszej grupy uczęszczającej do naszego przedszkola czyli Krasnali. Na tę uroczystość przybyli rodzice oraz rodzeństwo naszych maluszków. Dzieci w odświętnych strojach zaprezentowały program artystyczny: śpiewały piosenki, recytowały wiersze i tańczyły.  Swoim radosnym  występem udowodniły, że zasługują na przyjęcie w poczet społeczności naszego przedszkola. Następnie dzieci złożyły przyrzeczenie a Pani Dyrektor za pomocą dużego kolorowego ołówka dokonała pasowania na przedszkolaka. Na pamiątkę tego wydarzenia każdy Krasnal dostał pamiątkowy dyplom oraz słodki upominek. Na zakończenie tak miłego i bardzo ważnego popołudnia wszyscy udali się na poczęstunek zorganizowany dzięki zaangażowaniu rodziców, którzy przygotowali na tę okazję słodkie wypieki.

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-12-03 21:17:31

W dniu 29 listopada w grupie "Plastusie" odbył się "magiczny dzień." Poznaliśmy zwyczaje andrzejkowe - wróżyliśmy, bawiliśmy się przy muzyce, odbyliśmy egzotyczne podróże z globusem. Pozatym najważniejsze w tym dniu było sprawdzenie się jako super przedszkolak. Wszystkie zadania i testy zaliczyliśmy na 6 i w taki sposób zostaliśmy "Przedszkolakami." W nagrodę otrzymaliśmy pamiątkowy ołówek z napisem "Jestem przedszkolakiem."

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-12-02 20:32:33

Na ostatnim spotkaniu z duetem muzyków pojawiły się panie z tarnowskiego studia tańca "Honorata." Pani Konstancja z koleżanką zaprezentowały różne odmiany tańca nowoczesnego: taniec ze wstążką, latino, cheerleaders, jazz, hip - hop, disco - dance. Zaprezentowały również stroje i specjalne obuwie do tańca. Dynamiczny taniec   rozgrzał publiczność do czerwoności.

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-11-24 19:31:37

Emilka i Nikola z grupy "Plastusie" brały udział w międzyprzedszkolnym konkursie plastycznym zatytuowanym "Krajobrazy w utworach Marii Konopnickiej" organizaowanym przez Przedszkole nr 7 w Stalowej Woli. Za udział w konkursie otrzymały nagrody dla siebie i przedszkola. 

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-11-24 19:20:11

W tym roku obchodziliśmy 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym dnia 8 listopada wszystkie dzieci i wszyscy pracownicy przedszkola zebrali się w jednej sali aby wspólnie świętować to ważne dla Polaków święto. Podczas tego spotkania przybliżona została krótka historia święta odzyskania niepodległości oraz postać Józefa Piłsudskiego – osoby, która odegrała bardzo ważną rolę w kształtowaniu historii Polski. Równo o godzinie 11.11 wszyscy obecni usłyszeli od Pani Dyrektor wezwanie: „do hymnu” po czym odśpiewaliśmy wszystkie 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Nasze przedszkole tym samym wzięło udział w ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”. Ten dzień przeżyliśmy jak prawdziwi patrioci – z uśmiechem na twarzy i z wysoko podniesionym czołem.

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-11-17 19:03:49

Pod koniec października Zuzia z grupy "Pszczoły" reprezentowała nasze przedszkole w międzyprzedszkolnym konkursie piosenki o zdrowiu "Zdrowy Przedszkolak." Na scenie zaprezentowała utwór promujący zdrowe odżywianie pt. "Pomidorek." Organizator konkursu wokalnego - Przedszkole nr 15 nagrodziło występy dzieci upominkami rzeczowymi i dyplomem. Gratulujemy naszej artystce i dziękujemy za reprezentowanie naszego przedszkola. Dziękujemy również rodzicom Zuzi za pomoc w przygotowaniu do występu. 

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-11-15 10:50:10

W dniu 29 października dzieci z grupy MISIE i BIEDRONKI odwiedziły Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, gdzie wzięły udział w lekcji muzealnej w oparciu o wystawę interaktywną "Wmiksuj się." Tematem wystawy był świat dźwięków. Dzieci poznawały ich naturę i eksperymentowały z dźwiękami, odwiedzając poszczególne stanowiska, składające się na tę ekspozycję. I tak na stanowisku "Wykrzycz się" przedszkolaki mogły zmierzyć siłę swojego głosu, krzycząc do woli do specjalnego mikrofonu. Z kolei na stanowisku "Klej nuty" tworzyły muzykę, przeobrażając się na chwilę w DJ'a dyskoteki. Ogromną radość sprawiło dzieciom granie klapkiem  (stanowisko "Organy bum, bum"), a także sprawdzanie za pomocą specjalnych słuchawek i mikrofonów, jak brzmi ich głos w jaskini, na sali koncertowej itp. (stanowisko "Echo"). Odwiedzając stanowisko "Serdeczny bit" mogły zobaczyć i usłyszeć na bębnie rytm swojego serca podłączonego do pulsometru. Mogły też ugryźć dźwięk, korzystając ze specjalnych rurek na stanowisku "Zgryź nutkę." Drugą część lekcji stanowiły warsztaty, podczas których dzieci wykonywały pomysłowy telefon, łącząc 2 kubki plastikowe kawałkiem sznurka. Pobyt w Muzeum dostarczył przedszkolakom niezapomnianych wrażeń i wiele radości.

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-11-14 21:43:06

W październiku odwiedzili nas nasi dobrzy muzyczni znajomi - zespół Jaszczur i Przyjaciele. Na tym spotkaniu Pan Paweł, Piotr i przyjaciel z gór - Pan Józek porzedstawili wygląd nazwę i brzmmienie instrumentów pasterskich takich jak: trąbita, dudy, końcówka wielkopostna, fujarka pasterska, cymbały. Całość występu okraszona jak zawsze dobrym humorem. Dziękujemy i zapraszamy ponownie.

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-11-12 09:26:59

W dniach 05. – 20.10.  „Biedronki” brały udział w dwutygodniowym święcie kodowania.  Jest to inicjatywa, której celem jest promowanie programowania. Europejskie kraje „ścigają” się w liczbie zorganizowanych wydarzeń, aby dotrzeć z ideą kodowania do jak największej liczby dzieci.

Kodowanie to nie tylko wstęp do nauki programowania, ale przede wszystkim rozwój uniwersalnych kompetencji tj, logicznego myślenia, zadaniowego podejścia do stawianych problemów oraz rowijania umiejętności pracy zespołowej.

Co musieliśmy zrobić?

Najpierw zarejestrowaliśmy na stronie EU Code Week wydarzenia, w których weźmemy udział. Zaproponowano ich 10 – zrealizowaliśmy wszystkie. Potem korzystając ze scenariuszy udotępnionych przez EduSense wykonywaliśmy zadania z użyciem Ozobotów. Zrozumieliśmy, czym jest „pętla”, a czym „trasa”? Nauczyliśmy się  pierwszych kodów, dzięki którym sterowaliśmy robotami. Poznaliśmy historię Code Week, szukaliśmy kodu w codzinnych czynnościach, zrozumieliśmy, że kod nie jedno ma imię, zakodowaliśmy orkiestrę, gimnastykę i matematykę, tworzyliśmy własne zakodowane obrazy, rozszerzaliśmy rzeczywistość oraz poznaliśmy kota Scratcha. Otrzymaliśmy już 2 cetryfikaty potwierdzające udział i realizację zadań w Code Week.

„Krasnale” również zapoznawały się z Ozobotami, a także próbowały tworzyć królestwa z kolorowymi zamkami. Podejmowały także próby budowania zamków wg wzorów.

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-11-03 10:32:03

W sobotę 19.10.2019 r. dzieci i rodzice mieli okazję spotkać się z popularną postacią literacką autorstwa Kornela Makuszyńskiego - Koziołkiem Matołkiem. Celem wycieczki do Pacanowa było zaznajomienie z historią polskiej bajki, polską animacją, tradycją ludową oraz zachęcenie dzieci do własnych poszukiwań i czytania. Cudowna pogoda nastroiła wycieczkowiczów bardzo pozytywnie. Zwiedzanie Europejskiego Centrum Bajki rozpoczęliśmy od zwiedzania wystawy "Bajkowy Świat" w towarzystwie wróżek. Później dzieci oglądnęły 2 przedstawienia w Małym Teatrze tj bajki pt.: "Dziadek do orzechów" i "Krawiec Niteczka". Piękna pogoda umożliwiła nam zabawy w ogrodzie przy obiekcie, gdzie można było swobodnie biegać, bawić się i robić zdjęcia. Z naszych odwiedzin ucieszyły się również kozy pasące się w pobliskiej zagrodzie. Po obfitym posiłku nadszedł czas pożegnania z "krainą bajki" więc wszyscy zajęli miejsca w autokarze, by wrócić do domu. 

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-10-20 20:04:03

W ramach realizacji programu autorskiego związanego z bezpieczeństwem, starsze przedszkolaki wybrały się z wizytą na Komendę Powiatową Policji w Stalowej Woli. Funkcjonariusze omówili z dziećmi zasady bezpiecznego zachowania w przedszkolu, w domu i na drodze. Pogadankę poprzedziła projekcja filmu "Bezpieczny przedszkolak." W trakcie odwiedzin przedszkolaki miały, także okazję porozmawiać z funkcjonariuszami oraz zobaczyć, jak wygląda ich praca. N apożegnanie dzieci zostały obdarowane kolorowankami na temat bezpieczeństwa i sznurówkami odblaskowymi.

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-10-15 19:55:20

W ramach współpracy z Miejską Biblioteką, nasze przedszkole odwiedziła pani Jola, która raz w miesiącu będzie przychodzić do naszej placówki, aby czytać dzieciom książki. Podczas ostatniej wizyty przeczytała kilka bajek francuskiego poety Jeana de la Fontain'a (min. "Bocian i lis", "Żółw i zając"). Bohaterami tych utworów są zwierzęta, którym autor nadaje cechy i zachowania typowo ludzkie, piętnując tym samym ich wady i przywary. Bajki Fointan'a są zabawne, aktualne, bo zawierają mądrość życiową, która nigdy nie przemija.

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-10-12 00:00:00

Jeszcze we wrześniu dzieci z grupy "Biedronki" odwiedziły Filię nr 1 (tj. oddział dla dzieci) Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli. Bibliotekarka - pani Małgosia przeczytała im utwór Marii Kownackiej z serii "Plastusiowy pamiętnik." Po omówieniu treści dzieci otrzymały zadanie do wykonania, nawiązujące do wydarzeń związanych z Plastusiem i jego przyjaciółmi z piórnika Tosi. Po wykonaniu pracy przeszły do wypożyczalni, gdzie pani Małgosia zapoznała ich z projektem "Z książką na start", zachęcającą dzieci, by zapisywały się do biblioteki i zostawały czytelnikami. Każde dziecko, które to uczyni odbierze książkę w prezencie.

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-10-10 19:41:09

Dzieci z naszego przedszkola poznają zasady zdrowego odżywiania, poznają witaminy znajdujące się w warzywach i owocach, uczą się zasad higieny i dbania o własne zdrowie. W związku z tym, że sezon na pyszne owoce trwa, postanowiliśmy dać dzieciom możliwość rozwinięcia się w sztuce kulinarnej. Najmłodsza grupa dzieci czyli „Krasnale” przygotowała podczas zajęć sałatkę owocową. Dzieci ubrane w fartuszki umyły dokładnie ręce i wszystkie owoce. Kiedy wszystko było już gotowe, przystąpiliśmy do krojenia owoców. Dzieci używały do tego noży bezpiecznych, plastikowych, dlatego nie było możliwości, aby któremuś z naszych podopiecznych stała się krzywda. Później tylko mieszanie składników i najmilsza czynność czyli degustacja. Krasnalkom tak smakowała sałatka, że zjadły wszystko co zrobiły. 

Dziękujemy rodzicom za przyniesienie owoców.

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-10-08 08:31:20

Aby zainaugurować panowanie nowej pory roku - jesieni, odwiedziliśmy leśny "Ciemny Kąt." Celem naszej wyprawy była integracja dzieci ze wszystkich oddziałów przedszkola oraz zapoznanie ich ze zmianami zachodzącymi w świecie roślin i zwierząt jesienią w lesie. W pierwszych krokach dzieci udały się na spacer ścieżką edukacyjną, by szukać śladów jesieni i wzbogacić o jej "dary" swoje kąciki przyrodnicze. Potem przyszedł czas na posiłek i wspaniałą zabawę. Wycieczka dostarczyła dzieciom wielu miłych wrażeń. Obserwacja naturalnego środowiska roślin i zwierząt leśnych wzbogaciła ich wiedzę z zakresu przyrody. Nauczyły się prawidłowego zachowania w lesie, tak by nie ucierpiała leśna przyroda i zrozumiały znaczenie lasu dla ludzi i zwierząt. Doświadczyły również, że las to wspaniałe źródło świeżego powietrza. 

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-09-29 19:06:21

6 czerwca odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty, podczas której grupa Krasnale, zaprezentowała swój program taneczno – wokalno - recytatorski. Dzieci "przemieniły się" w żabki, bociany, biedronki, motyle i pszczółki i zaprosiły swoich rodziców na występ pt: "Na majowej łące". 
Po występie były życzenia, całusy, prezenty oraz wiele uśmiechów i radości. Za swoje popisy przedszkolaki zostały nagrodzone burzą braw. 

Takie uroczystości w gronie rodzinnym pozwalają umacniać rodzinne więzi, uczą miłości, szacunku, przywiązania, a dzieciom pozwalają zaprezentować zdobyte wcześniej umiejętności. 

Rodzicom życzymy Wszystkiego Najlepszego z okazji Waszego Święta!  

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-06-23 22:18:38

Z okazji święta wszystkich dzieci wybraliśmy się na wycieczkę w do małej wsi w okolicy Janowa Lubelskiego - Łążka Garncarskiego. Jak podpowiada nazwa, miejscowość słynie z wyrobów glinianych, więc dzieci miały okazję obserwować pracę garncarza. Zainteresowani zgłębianiem tematu, mogli spróbować swoich sił w tym niełatwym fachu. Po trudach ciężkiej pracy, przyszedł czas na rozrywkę, która czekała na dzieci u gospodarza Jaśka. W Jaśkowej Zagrodzie dzieci zjadły wspólnie posiłek, by za chwilę rozpocząc zabawę na całego, a korzystały ze wszystkich możliwości, które dawała gościnna zagroda i jej gospodarz. Były to min. przejazd furmanką, wspólne tańce i zabawy z "wiejską kapelą", przebieranki, figle na jakże wspaniałym placu zabaw. Dzieci miały okazję również okazję poobserwować, jak sielskie życie wiodą wiejskie zwierzęta. 

Serdecznie dziękujemy za gościnę cudownym gospodarzom!

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-06-21 00:00:00

Filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli zorganizowała konkurs plastyczny pt.: „Ilustracje do wierszy Juliana Tuwima”.  Konkurs przeznaczony był dla dzieci 6-letnich. Z naszego przedszkola brało udział łącznie 11 dzieci z grup Biedronki i Plastusie. Nagrodzonych zostało 3 dzieci: Ala D. z grupy Biedronki oraz Wiktor i Aleksandra z grupy Plastusie. 13 maja w Miejskim Domu Kultury odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Autorzy wyróżnionych prac otrzymali książki i imienne dyplomy. Dodatkową nagrodą był seans bajkowy dla wszystkich uczestników konkursu.

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-06-02 20:58:16

10 maja w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się ogłoszenie wyników konkursu „Eko-moda dla przedszkolaków”. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było wykonanie dowolnej części garderoby, wykorzystując do tego tylko i wyłącznie materiały nadające się do recyklingu. Nasze przedszkole reprezentowało dwoje dzieci z grupy Biedronki: Wiktoria B. i Radek. Wiktoria zaprezentowała się w pięknej sukni balowej, wykonanej z worków na śmieci oraz przezroczystej folii. Radek pokazał się w komplecie letnim, wykonanym również z worków na śmieci ozdobionych plastikowymi nakrętkami.  Wszyscy uczestnicy mieli możliwość przejścia po czerwonym dywanie i zaprezentowania swojego stroju. Organizatorzy zapewnili drobne upominki dla każdego uczestnika konkursu oraz dyplom dla przedszkola za udział w tym przedsięwzięciu.

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-06-01 00:00:00

W maju  po raz kolejny w naszym przedszkolu spotkaliśmy się z muzykami z Pracowni Muzycznej „Jaszczur i Przyjaciele”. Tym razem Pan Paweł i Piotr zaprezentowali nam ciekawe instrumenty muzyczne pochodzące z różnych zakątków świata. Podczas spotkania nie tylko dowiedzieliśmy się jak nazywają się te oryginalne instrumeny i jak wyglądają, ale również, w jaki sposób należy na nich grać oraz mogliśmy usłyszeć jak brzmią. Instrumenty które poznaliśmy to: shekere - instrument muzyczny pochodzący z Afryki, wydaje głośne trzeszczące dźwięki. Strumyk - instrument wykonany z łupek orzecha brazylijskiego, naśladuje dźwięk płynącego strumyka. Cowbells (krowie dzwonki) - dźwiękiem przypominają dzwonki zwierząt pasących się na pastwisku. Żaba - instrument wykonany z drewna wydaje dźwięk podobny do rechotania żaby. Diabeł brazylijski - mały beben z żyłka na patyczki. Czurynga - liść/pióro -  jeden z najstarszych, prymitywnych instrumentów świata z grupy aerofonów wolnych. Jest to kawałek drewna przymocowany do sznurka, który wirując w powietrzu wydaje odgłos podobny do wiatru. Cuica - to brazylijski bęben cierny, o dużym zakresie tonacji, wytwarzany przez zmianę napięcia na głowie bębna. Oraz gigiduru - afrykański instrument z wydrążonego korzenia drzewa.

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-05-30 00:00:00

2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
My  uczciliśmy nasze barwy ojczyste 30 kwietnia. Występ patriotyczny przygotowały dzieci z młodszych grup: "Krasnale" i "Misie". Celem spotkania było: kształtowanie postawy patriotyzmu, rozbudzanie szacunku dla symboli narodowych. Uroczystość rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu narodowego. Dzieci przedstawiły również montaż słowno - muzyczny, który przypomniał wygląd, znaczenie i ogromną wartość polskich symboli narodowych. Pani Dyrektor zachęciła wszystkich zebranych, aby wyeksponowali barwy narodowe w pobliżu swojego domu w tym ważnym dniu.

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-05-04 17:53:26

Pod koniec kwietnia stalowowolskie przedszkolaki uczciły Święto Flagi. Uroczystość odbyła się w Spółdzielczym Domu Kultury, a jej organizatorem tradycyjnie było Przedszkole nr 18 im. Marii Montessori.
Jak co roku nasze dzieci wzięły udział w tym wydarzeniu. Grupa "Plastusie", która reprezentowała nasze przedszkole wykonała również z tej okazji plakat. Uroczystość okraszono występem dzieci z przedszkola nr 18. Było uroczyście i patriotycznie.

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-05-03 17:51:10

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-05-02 17:50:20

W dniu 25 kwietnia 2019 r. odbyło się rozstrzygnięcie XI Wojewódzkiego XV Powiatowego Konkursu Ekologicznego „Przedszkolaków dobre rady na złe odpady” pod hasłem „Twórcze Przedszkolaki” organizowanego przez Przedszkole nr 4 w Stalowej Woli. Konkurs polegał na zbiórce surowców wtórnych: zużytych baterii oraz plastikowych nakrętek. Nasze przedszkole zebrało 39 kg baterii i 117 kg. nakrętek. Zadaniem dodatkowym było wykonanie przedmiotu codziennego użytku z surowców wtórnych lub innych eko materiałów. Grupa Biedronki  wraz z Paniami wykonała dwa przyborniki z ulotek reklamowych. Wśród przedmiotów wykonanych przez dzieci      z innych przedszkoli można było zobaczyć telewizor, stolik, krzesła, szkatułkę na biżuterię, pudełko do przechowywania, lampę, torebkę czy nawet laptop. 

Grupa starszaków z Przedszkola nr 4 zaprezentowała krótki program artystyczny na temat segregacji śmieci oraz właściwego zachowania w lesie. Po występie odbyło się wręczenie dyplomów i statuetek dla wszystkich przedszkoli oraz drobnych upominków dla dzieci reprezentujących swoją placówkę.

Gościem honorowym Przedszkola nr 4 była Milenka Dul, dziewczynka, dla której również zbierane były plastikowe nakrętki. Mama Milenki nie kryła wzruszenia dziękując wszystkim za zaangażowanie w sprawę jej córki. Na zakończenie Pani Dyrektor Przedszkola nr 4 podziękowała wszystkim za przybycie i zaprosiła uczestników na mały poczęstunek.

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-05-01 16:48:17

W konkursie organizowanym przez Przedszkole nr 1 w Stalowej Woli, wzięły udział przedszkola z całego miasta, w tym również nasze przedszkole. Celem konkursu było umiejętne prezentowanie zdolności artystycznych przedszkolaków, rozwijanie ich kreatywności, zainteresowań i talentów. Naszą placówkę reprezentowali Milenka i Filip z grupy "Biedronki."

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-04-18 23:20:59

W dniu 04.04.2019 r. w naszym przedszkolu miało miejsce rozstrzygnięcie II Edycji Konkursu Fotograficznego, które w tym roku przebiegało pod hasłem: "Moje ulubione miejsce, w którym spędzam wolny czas." 

W konkursie wzięło udział 22 dzieci z 12 przedszkoli, a jego celem było rozwijanie zainteresowań fotograficznych, ukazywanie ciekawych miejsc, w których można spędzać wolne chwile oraz zachęcanie do wspólnego spędzania czasu dzieci z rodzicami.

Rozpoczynając uroczystości pani dyrektor Małgorzata Kochan powitała zgromadzonych gości, a wśród nich zastępcę prezydenta miasta Stalowej Woli panią Renatę Knap oraz panią naczelnik Wydziału Oświaty Halinę Wołos, a także pana Piotra Radeckiego - przewodniczącego Komisji Konkursowej, sponsorów oraz przybyłych opiekunów z przedszkolakami. Następnie dzieci z grupy "Plastusie"zaprezentowały przedstawienie pt. "Recepta na zdrowie", po czym nastąpiło ogłoszenie wyników. Komisja konkursowa przyznała 3 wyróżnienia, zdobyli je: Nikodem F. z przedszkola nr 1, Piotr M. z przedszkola nr 5 oraz Patryk P. z przedzkola nr 11. Wszyscy uczestnicy otrzymali medale, upominki oraz cukierki od pani prezydent. Po wspólnej pamiątkowej fotografii dzieci wraz z nauczycielkami oraz zaproszeni goście udali się na słodki poczęstunek.

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-04-18 23:20:20

27 marca dwoje przedszkolaków z grupy Biedronki – Zosia i Patryk uczestniczyło w międzyprzedszkolnych warsztatach pt. „Cztery żywioły – Ziemia”, których organizatorem było Przedszkole nr 9 w Stalowej Woli. To już trzecie tego typu spotkanie. W poprzednich latach tematem warsztatów były takie żywioły jak: woda i powietrze. Dzieci biorące udział w warsztatach stworzyły z piasku kinetycznego warstwy skorupy ziemskiej, poszukiwały kości dinozaurów, kruszyły skały w celu odnalezienia kryształów oraz mogły zaprogramować drogę robota, który jeździł po wyznaczonej trasie ze zmienną prędkością. Na zakończenie warsztatów wszystkie dzieci stworzyły wspólnie mandalę z darów ziemi. Jako podziękowanie za udział w warsztatach dzieci dostały imienne dyplomy i drobne upominki, a każde przedszkole otrzymało dyplom oraz sadzonkę dębu pochodzącą z wyselekcjonowanych żołędzi dębu „Bartek”.

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-04-06 00:00:00

20 marca w Miejskim Domu Kultury odbył się Przegląd Twórczości Dziecięcej „Igraszki Przedszkolne” organizowany przez Przedszkole Integracyjne nr 12 im. J.Ch. Andersena w Stalowej Woli.  To już XI edycja tego wydarzenia. Tegoroczne hasło brzmiało: „Łączy nas taniec i piosenka”. Na deskach MDK zaprezentowały się dzieci z trzynastu stalowowolskich publicznych przedszkoli. Dzieci wraz z wychowawcami przygotowali kolorowe, widowiskowe programy artystyczne. Nasze przedszkole reprezentowała grupa Biedronki. Dzieciaki wiele tygodni ćwiczyły po to, aby na scenie Miejskiego Domu Kultury jak najlepiej zaprezentować swój układ pt. „Pożegnanie zimy”. Oprócz oglądania występów dzieci rozwiązywały zagadki przygotowane przez Sowę Mądrą Głowę, w którą wcieliła się Pani Urszula Cacaj – dyrektor przedszkola nr 12. Po zakończeniu wszystkich występów każde przedszkole otrzymało takie same nagrody, dyplomy i podziękowania.

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-04-05 00:00:00

W pierwszy dzień wiosny gościliśmy w naszym przedszkolu zespół „Jaszczur i Przyjaciele”. Panowie w trzyosobowym składzie zaprezentowali kilka nieznanych dzieciom instrumentów oraz sposoby wydobywania z nich dźwięku. Tym razem  były to takie instrumenty jak: ksylofon, bongo cajon, wibrafon i czajmsy.  Niektóre dzieci miały okazję dotknąć tych rzadko spotykanych instrumentów a także spróbować na nich zagrać.

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-04-04 00:00:00

We wtorek 5 marca do naszego przedszkola przybyła Pani Dorota Cieśla – dietetyk ze stalowowolskiego Centrum Dietetycznego Projekt Zdrowie. Pani Dorota odwiedziła dwie najstarsze grupy czyli "Biedronki" i "Plastusie." Podczas wizyty pani dietetyk opowiedziała o wpływie tego, co jemy na nasze zdrowie i nasz wygląd. Na przykładzie piramidy zdrowego żywienia dokładnie wytłumaczyła, że niektórych produktów powinniśmy jeść więcej a innych trochę mniej. Wspomniała też o aktywności fizycznej, która jest u dzieci coraz niższa, a powinna być bardzo ważnym elementem życia każdego człowieka.  Aby sprawdzić wiedzę naszych przedszkolaków na temat  zdrowego odżywiania Pani Dorota przygotowała dla nich zagadki, których rozwiązaniem była nazwa owocu lub warzywa.  Na zakończenie spotkania dzieci wykonały Piramidę Żywienia, która została umieszczona w holu, na tablicy dla rodziców.

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-03-24 18:46:40

W lutym odbyło się kolejne spotkanie z dobrze znanymi dzieciom muzykami, jego tematem były instrumenty dęte blaszane. Dzieci poznały min. dźwięk puzonu, tuby. Na spotkaniu pojawił się motyw muzyczny z filmu pt."Gwiezdne wojny". Na scenie z groźnym Lordem Vaderem walczył odważny Rycerz Jedi, swoim świetlnym mieczem.

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-03-10 20:02:41

To prawdziwy bal karnawałowy. Były piękne stroje, muzyka, tańce. Znane i lubiane dziecięce piosenki przeplatały się z popularnymi tanecznymi szlagierami.

Zabawa była tak wesoła, że nawet ci, trochę bardziej nieśmiali dali się do niej porwać. 

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-02-24 20:50:22

Babcia i Dziadek to wyjątkowe osoby w życiu wnucząt, które kochają bezwarunkowo, wiedzą o tym doskonale dzieci. W dowód wdzięczności za  miłość, troskę i ciepło zaprosiły one babcie i dziadków do przedszkola na uroczyste spotkania. Swoim gościom przedszkolaki złożyły serdeczne życzenia oraz zaprezentowały okolicznościowe wiersze, piosenki, inscenizacje i tańce. Do życzeń dołączyły również upominki i całusy. Dziadkowie z dumą i wzruszeniem oglądali występy wnucząt, nie szczędząc przy tym braw. Uroczystości zakończyły rozmowy przy kawie i słodkościach przygotowanych przez mamy przedszkolaków.

 

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-02-02 20:42:59

Przed świętami Bożego Narodzenia w najmłodszej grupie odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców połączone z warsztatami plastycznymi. Dzieci i rodzice wykonali bożonarodzeniowe ozdoby z kartonu. Wspólnie spędzony czas zaowocował pięknymi i kolorowymi choinkami, reniferami, bombkami, gwiazdkami i dzwoneczkami. 

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-01-13 20:46:12

W dniu 21 XII 2018 r. dziecii z grup "Biedronki" i "Plastusie" brały udział w koncercie świąteczno - noworocznym w MDK w Stalowej Woli. Na sali widowiskowej zaprezentowali się uczniowie klas artystycznych Dziecięcej Orkiestry Dętej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum Katolickiego.

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-01-01 13:40:45

W kolejnym - grudniowym spotkaniu z muzykami daliśmy się ponieść cudownym dźwiękom kolęd. Panowie przygotowali dla dzieci losy z zimowymi zagadkami, na odwrocie których znajdowały się tytuły kolęd lub pastorałek. Po odgadnięciu zagadki odczytywano tytuł kolędy, która po chwili rozbrzmiewała w sali a za nią śpiew wszystkich zgromadzonych. Chętne dzieci mogły również podjąć próbę gry na dzwonkach diatonicznych do piosenki "Pada śnieg". 

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-01-01 13:35:11

Na ten dzień, na ten moment przedszkolaki czekały bardzo długo!  6 grudnia 2016r. odwiedził je św. Mikołaj! W czerwonym ubraniu, ze śnieżnobiałą brodą pojawił się w naszym przedszkolu, aby porozmawiać z dziećmi i obdarować je długo oczekiwanymi prezentami. Dzieci radośnie powitały Gościa piosenkami i wierszami, nie zabrakło również wspólnych zabaw. 

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-12-07 20:30:59

30 listopada w grupie "Plastusie" zapanowała magiczna atmosfera, ponieważ świętowano Andrzejki. Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. Andrzejki w  przedszkolu to już tradycja. Ten dzień jest zawsze dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogą poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami, wróżenia za pomocą wirującej butelki, słodkich cukierków z wróżbą na przyszłość itp.  Wróżby były przeplatane zabawami przy skocznej muzyce.

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-12-06 20:29:23

W ramach projektu "Piękna Nasza Polska Cała" w naszym przedszkolu odbył się patriotyczny pokaz mody. Dzieci przedstawiły kreacje przygotowane z pomocą rodziców. Na wybiegu pojawiły się Krakowianki, żołnierze, kibice, sanitariuszka, dama w pięknym kostiumie z lat 20 oraz patrioci w barwach narodowych. Mali modele z dumą prezentowali swoje kreacje. Dziękujemy wszystkim rodzicom za pomoc w przygotowaniu pokazu.

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-12-05 20:15:59

W listopadzie w grupie "Krasnale" odbyła się uroczystość  „Pasowania na Przedszkolaka”. Do uroczystości dzieci przygotowywały się od początku roku szkolnego, aby zasłużyć sobie na wstęp do grona „braci przedszkolnej”. Aby oddać doniosłość chwili  dzieci w dniu pasowania przyszły w galowych ubraniach. Dla  części dzieci był to pierwszy taki występ i debiut przed szerszą publicznością.  Rodzice, którzy przybyli na uroczystość mogli podziwiać osiągnięcia swoich pociech. Najważniejszym punktem  uroczystości było  złożenie przez wszystkich przedszkolaków  przysięgi – ślubowania i  moment pasowania  magicznym  ołówkiem przez panią dyrektor  Małgorzatę Kochan, na prawdziwego przedszkolaka. Na pamiątkę , każdy przedszkolak otrzymał mały upominek. Serdecznie gratulujemy wszystkim "Krasnalom."

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-12-04 20:14:13

Grupa "Plastusie" brała udział w międzyprzedszkolnym konkursie plastycznym zorganizaowanym przez Przedszkole nr 3 w Stalowej Woli, na temat interpretacji wiersza W. Bełzy pt. "Katechizm polskiego dziecka." Wśród nagrodzonych prac, wyróżniono pracę Tymoteusza. Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom konkursu.

 

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-12-03 20:02:05

Strony www dla przedszkoli