Z Kolorowym Potworem o emocjach

5 miesięcy temu

W tym roku przedszkolnym dużo uwagi poświęcamy zdrowiu, aktywności fizycznej i zdrowemu odżywianiu. Ponieważ jednak mamy świadomość tego, że na dobre samopoczucie ogromny wpływ ma także warstwa psychiczna, regularnie uczymy nasze dzieci rozróżniania i nazywania emocji.
W tym celu został opracowany m.in. scenariusz zajęć, które przy wsparciu wychowawczyń we wszystkich grupach prowadzić będzie przedszkolna psycholog, Anna Pamuła-Kaczmarczyk, oczywiście dostosowując poziom przekazywanych treści i czas trwania zajęć do (wynikających z wieku) możliwości dzieci. Inspiracją i punktem wyjścia do poszczególnych aktywności stał się międzynarodowy bestseller – książka "Kolorowy potwór" Anny Llenas. To prosta, a jednocześnie zabawna historia, która wprowadza maluchy w świat emocji takich jak: radość, smutek, strach, złość czy spokój.
Jako pierwsze z kolorowymi emocjami zetknęły się dzieci z grupy „Pszczoły”. Najpierw z zaciekawieniem wysłuchały historii Potwora, a następnie ją omówiły i wzięły udział w różnych zabawach dydaktycznych porządkujących emocje i uczących rozpoznawania oraz nazywania uczuć. Na zakończenie same wykonały Kolorowe Potwory, które stały się ozdobą gazetki traktującej o emocjach. Zaangażowanie przedszkolaków w zajęcia i ich duże zainteresowanie tematem utwierdziły nas w przekonaniu, że warto kontynuować spotkania z sympatycznym bohaterem wykreowanym przez Annę Llenas. (MZ)