Wycieczka do Nowej Dęby

6 miesięcy temu

26 października dzieci z naszego przedszkola wraz z rodzicami wybrali się do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Pod opieką przewodnika oglądaliśmy stanowiska z choinkami i bombkami z różnych części świata i epok. Mogliśmy zobaczyć udekorowane choinki w stylu: amerykańskim, francuskim, norweskim czy staropolskim. Obejrzeliśmy cały proces wyrobu ozdób choinkowych. Pracownik fabryki nad palnikiem ogniowym rozgrzewał szkło, a następnie wydmuchiwał okrągłe bańki. Kolejny etap w powstawaniu bombek to ich srebrzenie. Do każdej bombki wstrzykuje się mieszankę azotanu srebra, amoniaku i kwasu, a następnie zanurza się je w wodzie i potrząsa, dzięki czemu bańki uzyskują piękny srebrzysty połysk. Taki wytwór trafia do farbiarni, gdzie nadaje się im przeróżne kolory. Po koloryzacji wędrują do suszarni, następnie bańki przycina się, kapsluje. W dalszym etapie zwiedzania dzieci mogły obserwować pracę pań, które były odpowiedzialne za ręczne zdobienie bombek. Przekonały się, że ta czynność wymaga nie tylko talentu, ale też ogromnej cierpliwości. Następnym punktem wycieczki były warsztaty plastyczne, podczas których dzieci ozdabiały bombki według własnego pomysłu. Na pamiątkę pobytu w fabryce każdy uczestnik wycieczki otrzymał bombkę, własnoręcznie wykonaną podczas warsztatów.

Pobyt w muzeum oraz oglądanie pięknych i niepowtarzalnych bombek, wzbudza podziw i wywiera ogromne wrażenie nie tylko na dzieciach, ale i na dorosłych, przywołuje wspomnienia z dzieciństwa oraz pozwala poczuć atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.