Przedszkole nr 11 w Stalowej Woli

Piątki z emocjami-Wstyd

6 dni temu

19 czerwca odbyły się kolejne zajęcia z cyklu – Piątki z emocjami. Tym razem to ostatnie zajęcia z całego cyklu. Kolorem przewodnim był czerwony. Tematem głównym był „wstyd”. Zajęcia były podsumowaniem naszej dotychczasowej pracy z emocjami. Przedszkolaki poznawały i przeżywały cyklicznie wszystkie emocje z różnymi bohaterami. Piątkowym bohaterem był „Gucio”, który miał magiczną grzywę. Jego grzywa przybierała różne kolory, w zależności od nastroju. Gucio czuł różne emocje, w zależności od sytuacji, jak każdy z nas. Jedną z nich był „wstyd”. Gucio wstydził się nowych sytuacji i nieznanych mu osób. Wspólnie z dziećmi omawialiśmy te sytuacje i zastanawialiśmy się, czy niektóre z nich przydarzają się również przedszkolakom. Okazało się, że jak najbardziej tak – dzieci też niekiedy czują się zakłopotane i zawstydzone. Jednak jednogłośnie wszyscy stwierdzili, że to nic strasznego, najważniejsze znaleźć odpowiednie sposoby, by sobie z tym uczuciem poradzić.

Przez ostatnie tygodnie poznawaliśmy różne emocje. Rozmawialiśmy o radości, smutku, złości, strachu i wielu innych uczuciach. Uczyliśmy się rozpoznawać emocje u siebie i innych, nazywać je oraz poznawaliśmy sposoby radzenia sobie z trudnymi uczuciami. Każdy z nas odczuwa emocje i wszystkie są ważne. Emocje pomagają nam zrozumieć siebie i innych. Teraz wiemy już, że możemy mówić o swoich uczuciach, prosić o pomoc i szukać sposobów, które pomagają nam się uspokoić lub poprawić nastrój. (PSz)