Wycieczka do Doboszówki

W dniu 06.10.2018r. kilkadziesiąt dzieci z naszego przedszkola wraz z rodzicami wzięło udział w wycieczce do osady Doboszówka   w miejscowości Kalenne w województwie lubelskim. Na miejscu uczestnicy mieli okazję zobaczyć, w jaki sposób dawniej wypiekano chleb, jakich przyrządów do tego używano oraz w jaki sposób ten chleb był wypiekany. Następnie dzieci z pomocą rodziców „wyrabiały” swój bochenek. Każdy mógł uformować chleb w taki kształt w jaki tylko chciał. Później chlebki trafiły do pieca a dzieci udały się na dalsze atrakcje. Kolejną rzeczą jaką dzieci robiły był wyrób prawdziwego wiejskiego masła w maśniczce. Każdy, kto tylko chciał mógł spróbować swoich sił w tym, jak się później okazało trudnym i męczącym zadaniu. Wspólnymi siłami dzieci, rodziców        i Pani prowadzącej te zajęcia udało się zrobić masło, którego wszyscy mieli później okazję spróbować. Chętne osoby mogły też spróbować prawdziwej, naturalnej maślanki, która powstała w wyniku wyrabiania masła. Dużą atrakcją dla dzieci była również możliwość karmienia zwierząt żyjących w Doboszówce, czyli królików, kóz, owiec i ryb oraz możliwość trzymania na ręku jastrzębia, który jest bardzo przyjaźnie nastawiony do gości. Oprócz tego, uczestnicy wycieczki mogli spróbować swoich sił przy mieleniu ziarna na mąkę oraz przy przesiewaniu ziarna od plew i słomy. Chętni, mogli też sprawdzić się w umiejętności użycia cepa. Na zakończenie wycieczki odwiedziliśmy miejsce w którym stoi pomnik upamiętniający tych mieszkańców wsi Kalenne, którzy 76 lat temu zostali tam zamordowani przez wrogów. Z wycieczki nie tylko dzieci wróciły zadowolone ale także rodzice, którzy w większości wychowani      w mieście, nie mieli styczności z wsią i nigdy nie mieli okazji widzieć procesu powstawania chleba, masła czy sposobu ręcznego młócenia zboża.