Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato

Wiek przedszkolny to najodpowiedniejszy czas, w którym powinniśmy rozwijać zainteresowania czytelnicze najmłodszych.  Nasze zabiegi, aby zachęcić dzieci do kontaktu    z książką będą miały ogromne znaczenie w ich dalszej nauce szkolnej i uczestnictwie             w kulturze. Częste czytanie bajek wpływa znacząco na rozwój wyobraźni i aktywności intelektualnej dzieci, wzbogaca ich wiedzę o świecie jednocześnie kształtując wrażliwość moralną. W dzisiejszych czasach zdominowanych przez telewizję i komputery chwile poświęcone na wspólne czytanie książek w rodzinie pozwalają tworzyć atmosferę ciepła, intymności, wzajemnej bliskości, a dorosłym dodatkowo dostarczają momentów, kiedy można odpocząć od pośpiechu i codziennych spraw. Dlatego w naszym Przedszkolu wspólnie z Rodzicami oraz z Ich aktywnym udziałem, rozpoczęliśmy akcję "Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato", która miała na celu kształcenie nawyków czytelniczych, nabywanie nawyku dbania o książki i szanowania ich, a także przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych oraz budowanie więzi między rodzicem i dzieckiem. Przedsięwzięcie polegało na tym, że chętni Rodzice przychodzili do naszego Przedszkola i czytali Dzieciom. Czytane utwory – najczęściej wybrane były przez Synka albo Córkę – bajki/baśnie/opowiadania przyniesione z domu, albo z naszego kącika czytelniczego w sali przedszkolnej.